Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

despre depistarea HIV

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tnyxero

tnyxero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.01.2007
mi-am facut analiza la victor babes  sa aflu daca am cumva sida.. Si  mi-a iesit negativ e posibil sa fi iesit negativ si eu sa am totusi virisul in corp? Aici scrie anti HIV (chemiluminiscenta rezultat 0.140

#2
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Repeta testul sa fii sigur.

#3
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Păi depinde și cînd ai avut ultimu contact cu o sursă popsibil infectată.
Uneori pot trece chiar 6 luni pînă să iasă și ție testul pozitiv (sau reactiv, cum se mai zice acum).

Sunt sigur că mai există cel puțin un topic cu subiect identic.

#4
c10h14n2

c10h14n2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.04.2012

View Posttnyxero, on 8th May 2008, 22:04, said:

mi-am facut analiza la victor babes  sa aflu daca am cumva sida.. Si  mi-a iesit negativ e posibil sa fi iesit negativ si eu sa am totusi virisul in corp? Aici scrie anti HIV (chemiluminiscenta rezultat 0.140

niciodata reziltatul nu va fi 0 absolut.

anticorpii hiv actioneaza si in alte cazuri. nu sunt unici. de aceea exista si fals pozitiv.

#5
Ionut_Barbulescu

Ionut_Barbulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2015
Testele de anticorpi reactioneaza la o serie de proteine despre care se prezuma ca ar face parte din combinatia virala, desi pentru o parte dintre aceste proteine s-a demonstrat deja ca pot face parte din genomul uman. De asemenea, toate testele hiv contin un disclaimer care spune simplu ca nu poate fi folosit pentru diagnostic si ca nu certifica faptul ca persoana depistata pozitiv este infectata cu hiv si ca exista aceasta posibilitate. E o lista lunga, cu vreo 60-70 de motive pentru care testul / testele ar putea da rezultate fals pozitive, unul dintre cele mai frecvente motive este graviditatea.

In clinicile private din Romania e un trend cum ca ei, de exemplu Synevo, ar putea detecta virusul mai devreme prin metode revolutionare, si bineinteles scumpe, ca e la privat. De fapt folosesc the good old PCR, polymerase chain reaction, descoperit in 1983 si pentru care un savant traznit a luat Nobelul pentru chimie zece ani mai tarziu. Nenea asta a zis de-atunci ca nu poti sa numeri virusii de hiv din sange cu testul lui, pentru ca ceea ce face inventia lui e sa amplifice o secventa de ADN, cu ajutorul unei enzime specifice. Testul nu numara nimic de fapt (anecdotic, filmul Jurassic Park a aparut pe motiv de PCR, ca in felul asta trezisera aia dinozaurii la viata), nu e specific pentru hiv, dar reprezinta baza pentru stabilirea incarcaturii virale cand vine vorba de seropozitivi.

Think!

#6
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Toate testele sunt eronate.

Frauda.
160 de boli pot da test pozitiv.

Edited by cincicinci, 05 November 2019 - 08:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate