Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Cea mai ieftina masina in exploatare (neaparat noua)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dispun de 6000 euro care pot fi dati ca avans pentru o masina noua. Circul cam 20-25000 km anual. Cand cumperi o masina trebuie sa iei in calcul si reviziile, taxe, asigurari, consum, consumabile, piese, manopera etc. nu doar pret. Drumurile pe care circul sunt de toata jena astfel incat performantele chiar nu conteaza. Mai presus de ele pun fiabilitatea. Dati-mi idei; ce as putea sa cumpar sa corespunda acestor cerinte. Mentionez ca veniturile mele sunt limitate si fiecare leu conteaza. Pana acum doar Loganul s-ar inscrie dar poate exista si altceva. Va rog sa tineti cont neaparat de criteriile financiare. Multumesc!

#2
doruhvb

doruhvb

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.07.2007
octavia tour .. mai tre un credit

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Bun, dar nishte detalii, diesel, benzina, cat costa reviziile, cat consuma? Dai sfatul asta ca probabil ai asa ceva...

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
daca vrei masina mai mare (adica cu portbagaj) cred ca Dacia castiga detasat. revizii la preturi foarte mici (noi am trecut prin 2 revizii pana acum cea de un an si cea de doi ani si am dat 200 de lei la fiecare, cu toate de la ei),  casco iarasi foarte ieftin, il gasesti la km putini (daca il iei sh, probabil si cu garantie extinsa ).. ramane doar sa gasesti unul care sa corespunda tehnic. bafta la cumparaturi

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
daca vrei masina cu cea mai ieftina intretinere Logan dci
o revizie la diesel e 300-350ron si nici mult nu consuma 6.5% urban,4%ex.urban,casco mic,rca/impozit/taxa de prima inmatriculare ca pt un motor de 1500cm

octavia tour tdi(diesel) e a dracu de scumpa de noua,iar o revizie la motorina e peste 900ron si 600 la benzina,impozitul/rca-ul si taxa de prima inmatriculare ca pt un motor de 1900cm

eu zic sa arunci o privire la Hyundai i30 1.6diesel 115cp e 14k euro ddp,destul de dotat


cati km faci pe an si cati ani intentionezi sa pastrezi masina?

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 ionut_ionut, on May 7 2008, 08:50, said:

cati km faci pe an si cati ani intentionezi sa pastrezi masina?
20-25000Km. Cam 5 ani si as da maxim 12000 euro.
Ma gandeam la Opel Corsa 1.0 cu 5 usi. Cred ca e suficient de spatioasa. Merg maxim 2 persoane. Nu ma intereseaza performantele deoarece drumul pe care circul nu permite mai mult de 60-70 km/h deoarece e foarte deteriorat. Dar oare suspensiile prea dure cu care este echipata nu vor ceda?
Ma intereseaza un consum de maxim 5l/100km si costuri de intretinere minime + asigurare mica. Iau in considerare si varianta GPL-ului.

Edited by TLGTLC, 07 May 2008 - 16:09.


#7
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
la 20-25k km merge si un diesel

la 12k euro te incadrezi la o corsa 1.3diesel 75cp,suzuki swift 1.3 diesel 70cp

sau poti merge pe un c'eed 1.4 benzina 109cp,insa costurile vor fi ceva mai mari,insa si masina este o compacta

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Reconsider datele problemei. Sa fie mica (nu mini) dar spatioasa, sa aiba aer conditionat si cam atat. Nu ma intereseaza sa aiba multe pe ea, caci am si o astfel de masina. Va fi masina de naveta. La pretul carburantului chiar consumul e o problema. Dar si celelalte. Maisina trebuie sa ceara cat mai putini bani. De ce noua? M-am lecuit de second hand. Si cu imprumutul e o cioaca.

#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 TLGTLC, on May 7 2008, 21:14, said:

Reconsider datele problemei. Sa fie mica (nu mini) dar spatioasa, sa aiba aer conditionat si cam atat. Nu ma intereseaza sa aiba multe pe ea, caci am si o astfel de masina. Va fi masina de naveta. La pretul carburantului chiar consumul e o problema. Dar si celelalte. Maisina trebuie sa ceara cat mai putini bani. De ce noua? M-am lecuit de second hand. Si cu imprumutul e o cioaca.

Ti-ai raspuns singur. Logan 100%.

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Benzina, Gpl sau diesel? Cred ca nu scap de Logan desi nu mi-l doresc din toata inima.

#11
Elandi

Elandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.05.2008
Am condus Logan diesel. Mi-a placut motorasul ^_^

#12
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
pai corsa,swift sunt masini de clasa mica,ai putea sa te uiti si la ibitza,mazda 2

daca vrei Logan mergi pe dci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate