Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

hyundai i10 opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#181
cristy10

cristy10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2008
Salut, am citit o parte din comentariile voastre si am vazut opinii pro si contra la adresa acestei masini , dar foarte putine opinii din partea posesorilor.Fiind  posesorul celei mai ieftine dintre ele asi vrea sa va impartasesc fericirea...
Sincer cand am vazut-o prin poze mi s-a parut urata , chiar si reclama putin cam dusa peste cap , eu optasem pentru o alata masinuta mai mare , dar cum nu erau banii mei in joc ,,, ai mei au luat-o pe aceasta , pentru ca era cam ultima... deci sa inteleg ca s-au vandut bine ..
am facut zilele acestea 4 saptamani de cand o am si am deja 4500 de km,,, destul de mult mi se pare si mie km pe care nu i-as fi facut cu rabla,,,am luat masina si am inceput sa ma plimb cu ea ,,, la banii acestia mi-a dat cd cu 4 boxe , si in carte scrie 6 da eu stiu doua poate sunt ascunse , .... si cam tot ce mai trebe prin maisina pe acolo , plastice destul de tari si una alta , dar la banii astia zic merci ... masina e micuta, micuta , si merge prin oras de zici ca e gandacel ,, exact cum zicea un personaj de mai sus,, dar dupa vreo 2 zile am inceput sa o indragesc ,, tot timpul ma strecor cu ea , ma duc mai in fata , mai in spate , si merge destul de bine,,, fata de fosta masina consuma exceptional de putin,,, dupa atatia km , consumul  fara absolut nici o exagerare... mers cu 100 in afara  cu 4 persoane normale in masina consum de 4 , poate 4,1 ,, mers cu 120-140 cam 5 litri 5,2 chiar,,, mers in oras ,,,mai sportiv-- cam 5,5 si daca mai sunt inca 3 persoane 6 litri,,, mers incet ,, merge si cu 5 ... masina nu cred ca are  o 1000 de kg , cum ziceau uni , si am carat cu ea si 4 babe cu ,, curu mare si nu se lasa cum zic unii:)),,, e foarte incapatoare in schimb , destul loc , si mai ales pentru genunchi celor din spate , lucru pe care nu l-am mai vazut la o masina mica,,, este inalata asta e adevarul dar se tine foarte bine pe drum ,,, viteza maxima atinsa cu ea,, este de 165km/ora, dar poate mai tinea putin,,, maisna e destul de puternica dar trebuie turata peste 2000 de rpm, ca sa inceapa se miste mai vioi,,, in general merg cam la 3000 de ture in afara ... astept sa vad care e treaba cu 7 ani aceea , care snt mai mult o tzeapa pentru ca numai la motor si la angrenajele acestuia ai garantia atat , la cd si altele sunt numai de 3 sau 4 ani ,, in rest ,, ce pot sa zic,,, masina merge , nu mi-a dat buleli , si mai ales e silentioasa , la inceput nu eram sigur daca merge motorul sau nu:)),,, acum o simt ,, .... in 4 saptamani , am facut drumuri mai mul constanta -vama veche sau ct-tulcea,, si ,,, merge nu am ce sa zic , si mai ales , ca  daca mergi cu 90 te minunezi de consum ,, daca nu e trafic cei 58 de km ii fac atat de lejer incat acul de la rezervor parca nici nu se misca ,,, ..
pana la urma , masina e buncica , si chiar foarte buna pt Romania unde ar cam trebui sa apara si masini mici ,,, sa vedeti cate ciuda este in cate unii cand trec pe langa ei cu gandacelu asta ,, habar nu aveti ,, mai ales in aglomeratia de dupamiaza de duminica seara la intoarcerea din vama :))...
bafta si nu mai vorbiti daca nu stiti

#182
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Am reusit sa-i dau azi dimineata 170 km/h.  :)

Dovada...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-7epiyqwJF4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Catalin S., 18 August 2008 - 13:24.


#183
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
Pentru că faceți comparație cu Spark, vă spun că eu am un Spark de 1000cc. Are cuplul maxim la 4200 rpm și trage excelent de la 3500 la 5000 rpm, chiar cu 4 oameni + bagaje în mașină. Până la 2500 rpm trage foarte slab, chiar și numai cu șoferul. Problema este că indiferent de stilul de condus consumă peste 10L/100km în oraș (București). Toată iarna trecută, începând din noiembrie, până în martie a consumat 11,5L/100km, iar consumul l-am făcut de la plin la plin de fiecare dată. Mașina are deja 20.000Km. Dacă motorul nu merge suficient de turat depune multă calamină și ajungi f. repede cu ea în service cu motorul tremurând. Dealtfel, există un întreg forum pe daewooclub cu o grămadă de probleme de acest gen la motoarele Chevrolet.

Am condus puțin și un i10. Dinauntru este vizibil mai încăpător decât Spark-ul, inclusiv portbagajul, calitatea la interior este aceeași, mașina este la fel de silențioasă, dar parcă mai ușor se conduce Sparkul, (servo mai moale, pedale mai moi, schimbătorul merge mai bine la Spark). În schimb, este mult mai sportiv Sparkul.

#184
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Pana la 2500 venind de la ce turatie? Nu ai de ce sa fii sub 2200-2400rpm, nu este nimic acolo, mai ales in treptele 3, 4, 5. La 2500rpm in treapta a treia, daca bagi piciorul in el se duce binisor de tot.
Si btw, trage bine si continuu de la 3500rpm(cand se simte ca se trezeste la viata) pana spre 6000rpm.

#185
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Apropo de cum si cat trage.. Ati vazut filmuletele postat ed emine pe Youtube ref. la viteza maxima ?

162 km / h si 5000 rpm
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I9nVf91UsuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

170 km / h si 5500 rpm
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-7epiyqwJF4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e nimic trucat...
Ideea este ca prinde mai mult de 152 km / h cat scrie in carte, talon si in brosuri !  :lol:

#186
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
bag si eu nasu'

Am condus un i10 acum citeva saptamini, are soacra'mea unu' la 8000 euro parca. Masina este superba. Interiorul e frumos lucrat, simpatic chiar, cu multe optiuni si bine asezate.

Masina se misca agil, vizibilitatea excelenta, gabaritu' permite manevre curajoase si masina in general cere "talpa" :D . E micuta dar te simti barbat in ea :rolleyes: .

Surprinzator, este stabila si simti ca ai curaj sa iei viraje scurte la viteze maricele. Si volumu' sugereaza aceeasi tendinta.

#187
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004

 closchkutza, on Aug 26 2008, 15:12, said:

Pana la 2500 venind de la ce turatie?

Până la 2500 venind de jos în sus, bineînțeles.


 Catalin S., on Aug 26 2008, 15:21, said:

Ideea este ca prinde mai mult de 152 km / h cat scrie in carte, talon si in brosuri !  :lol:

Dacă îi pui benzină de 98/99, îi umfli cauciucurile la presiunea maximă recomandată, ai filtrele de benzină și aer curate și mergi singur în mașină pe teren plat, ar trebui să se ducă aproape de viteza maximă indicată pe bord. Viteza maximă constructivă este o viteză minimă garantată de producător pentru toate mașinile care ies de pe bandă.

#188
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

 eugenghiulea, on Aug 26 2008, 16:08, said:

Până la 2500 venind de jos în sus, bineînțeles.


Nu te-ai prins. Nu ai ce sa cauti sub 2200. Intrebam de la ce turatie pana la 2500 nu trage?(eram curios cat de jos ai pretentia sa traga).

#189
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Corect, fiind motorul atat de mic, nu poti avea pretentii sa-ti traga la sub 2000-2200.

#190
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Am de ridicat un I10 de la depozitul din Bucuresti!As dori sa imi spuna cineva adresa exacta!Stiu ca e in partea de nord, pe centura!Multumesc anticipat!Despre I10...numai de bine,rara masinuta...! ;)

#191
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Ba nu e rara deloc !  :P
Pe zi ce trece vad din ce in ce mai multe... semn ca lumea o indrageste. Rare sunt cele full options, varianta Premium. N-am vazut decat 2 in afara de-a mea... iar diferenta la "look" este imensa... incepand cu proiectoarele, trecand pe la rotile de 14" cu jante "spitate" si terminand cu eleronul de sus, de la luneta.  :rolleyes:

In alta ordine de idei...
Da un telefon. Nu este complicat de ajuns. Treci de Baneasa iar la podul de peste CENTURA Bucurestiului o iei pe dedesubt si faci DREAPTA, dupa care mai mergi un pic si vezi reprezentanta pe STANGA. Masinile sunt de fapt in incinta Subaru, in parcare, iar Hyundai-ul are birourile la etajul 1. Chestia cu Vama Baneasa este de fapt un fel de punct de reper. Daca vii dinspre Voluntari, faci STANGA, logic, iar SUBARU "apare" pe dreapta.

Succes !  ;)

Edited by Catalin S., 24 September 2008 - 08:02.


#192
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Multam mult! Vin de la Brasov de fapt,deci o iau la stanga dupa aeroportul Otopeni...! :)

Edited by arab, 24 September 2008 - 08:37.


#193
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
CHINEZARIE. CAND IESE DIN GARANTIE=0!!!

#194
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Basarab, on Sep 24 2008, 19:22, said:

CHINEZARIE. CAND IESE DIN GARANTIE=0!!!
;)
:lol:  se putea sa spui tu altceva?  "altele" nici nu apuca sa iasa din garantie...

#195
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Basarab, on Sep 24 2008, 18:22, said:

CHINEZARIE. CAND IESE DIN GARANTIE=0!!!
cati ani are garantie i10? :D
(nu trebuie raspuns)

#196
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 undercoverbrother, on Sep 24 2008, 19:43, said:

cati ani are garantie i10? :D
(nu trebuie raspuns)

Garantia totala este de 7 ani, din care 3 ani totala iar restul de 4 ani, motorul, cutia de viteze si inca cateva chestii. Garantia este si internationala, dar in limiata a 3 ani si se acorda doar primului propietar. Masina nu este facuta in Coreea de Sud ci in India.

Cat despre mesajul de mai jos...

 Basarab, on Sep 24 2008, 19:22, said:

CHINEZARIE. CAND IESE DIN GARANTIE=0!!!

...intr-adevar, este egal cu ZERO.

#197
LunaProject

LunaProject

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 31.05.2004
Sunt posesor de i10 , si nu am probleme cu ea, prima revize a fost doar 300 ron, e masina in care bagi benzina ( cam 6 ~6.5 in oras si 4 in afara) porbagaj mic dar se rabateaza unu + 2 scaune , suficient sa ai loc, si este foarte incapatoare. mai multe detalii gasiti pe forumul oficial hyundai

Sorin . S salutari ,  eu  mai mult de 135 nu am avut unde sa-i dau :) prefer 20:)))

Edited by LunaProject, 15 October 2008 - 15:48.


#198
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 LunaProject, on Oct 15 2008, 16:42, said:

Sunt posesor de i10 , si nu am probleme cu ea, prima revize a fost doar 300 ron, e masina in care bagi benzina ( cam 6 ~6.5 in oras si 4 in afara) porbagaj mic dar se rabateaza unu + 2 scaune , suficient sa ai loc, si este foarte incapatoare. mai multe detalii gasiti pe forumul oficial hyundai

Sorin . S salutari ,  eu  mai mult de 135 nu am avut unde sa-i dau :) prefer 20:)))

Ai cont pe Hyundai Club ?  :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate