Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Alimentatie in functie de grupa de singe

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Am citit mai demult o carte a unui nutritionist nordic in care se explica destul de clar cam cum ar trebui sa ne nutrim in functie de grupa de singe pe care o avem.Citind la grupa mea am constatat ca se verifica multe din cele spuse in carte dar mi-a displacut faptul ca unele din cele mai gustate de mine (fructele de mare) sint de evitat.Nu prea maninc dimineata dar de la o vreme am inceput sa tin posturile,beau multa apa plata,incerc sa evit prajelile si carnea grasa...
Am mai prins si emisiuni d'ale lui Andronache si Stroescu,Mencinicopschi si asta m-a indrumat sa citesc mai multe despre tema asta.Mai tine cineva cont?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,085
  • Înscris: 22.06.2004
nu. eu nu!

#3
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 conu71, on May 5 2008, 22:04, said:

nu. eu nu!


Normal, daca ai grupa a 5-a.  -_-

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007
Eu am BIII care se zice ca e grupa alcolistilor. In concluzie ma hranesc cu produse de malt si hamei de cate ori am ocazia. Pt. reteta cititi eticheta de pe sticla de bere...

#5
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Am citit și eu ceva asemănător dar nici ni mi-a trecut prin cap să țin cont de așa ceva.
Mănânc ce-mi place  -_-

Off: că tot se vorbește de sânge, citiți-mi semnătura și poate o preluați și voi câteva zile.
Cine știe, poate se găsesc oameni cu această grupă de sânge care vor să ajute.
Din ce știu eu, doar cei cu 01 și A2 RH Negativ (mult mai rar) pot ajuta.
Mesajul l-am primit prin mail de la o persoană de încredere.


#6
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
La grupa de sange 01 boschetari notorii ce tip de alimentatie este recomandata?

#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Este un rahat.
Cand il mai vezi pe andronache schimba postu :)

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 edy_wheazel, on May 6 2008, 05:36, said:

Eu am BIII care se zice ca e grupa alcolistilor. In concluzie ma hranesc cu produse de malt si hamei de cate ori am ocazia. Pt. reteta cititi eticheta de pe sticla de bere...

:wave: Join the club.

BIII, am observat ca unele chestii care mi-erau cat de cat indiferente sau nu imi placeau scrie peste tot ca nu mi-s asa bune: rosiile si carnea de pui. De aia le cam ocolesc.

#9
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
BIII e grupa alcoolistilor?    :o

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
grupa alcolistilor nu, asta e o prostie, insa am observat ca tintarii prefera meniul de grupa B. cunosc vreo 4 persoane cu grupa B si daca dorm cu vreunu in camera nu mai am nevoie de aparat de tintari, toti se infrupta din respectivul :lol:

ah, am uitat ce era mai important: alimentatia in functie de grupa de singe este o timpenie. evident ca pentru desteptii care s-au gindit sa o inventeze si sa scrie carti despre ea e vorba de o minunata sursa de venit

Edited by Mosotti, 08 May 2008 - 18:41.


#11
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

 Mosotti, on May 8 2008, 18:33, said:

grupa alcolistilor nu, asta e o prostie, insa am observat ca tintarii prefera meniul de grupa B. cunosc vreo 4 persoane cu grupa B si daca dorm cu vreunu in camera nu mai am nevoie de aparat de tintari, toti se infrupta din respectivul :lol:

ah, am uitat ce era mai important: alimentatia in functie de grupa de singe este o timpenie. evident ca pentru desteptii care s-au gindit sa o inventeze si sa scrie carti despre ea e vorba de o minunata sursa de venit


Hmmmmmmmmm :scratchchin:
Cum s-o face la mine, oare, ca eu am 0 iar barbata-miu B si ai naibii numai pe mine ma chinuie, el doarme linistit toata noaptea <_<

On: si eu cred ca alimentatia in functie de grupa de sange este o tampenie, omul este o fiinta adaptabila.
Iar acel Andronache este un dezaxat.

Edited by marinareasa, 11 May 2008 - 14:52.


#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007

 Mosotti, on May 8 2008, 18:33, said:

grupa alcolistilor nu, asta e o prostie, insa am observat ca tintarii prefera meniul de grupa B. cunosc vreo 4 persoane cu grupa B si daca dorm cu vreunu in camera nu mai am nevoie de aparat de tintari, toti se infrupta din respectivul :lol:

ah, am uitat ce era mai important: alimentatia in functie de grupa de singe este o timpenie. evident ca pentru desteptii care s-au gindit sa o inventeze si sa scrie carti despre ea e vorba de o minunata sursa de venit

BIII, grupa alcolistilor este o prostie la fel de mare ca si alimentatia in functie de grupa de sange, dar asa se spune in popor si majoritatea prietenilor de pahar au BIII.
Faza cu tantarii este pe bune, cand se deschide senzonu' ma chinuie fara mila......

#13
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Alimentatia rationala in functie de grupa de sange are un oarecare fundament stintific. Nu am citit prea mare lucru si nici nu am cunostinte dobandite prin studiu...
...ceea ce ma face softpedistul perfect pentru a-mi da cu parerea, right?

Din cate am inteles e vorba de capacitatea anumitor substante cu rol pozitiv sau negativ, prezente in alimente, de a se atasa hematiilor si astfel de a fi asimilate mai mult sau mai putin in organism, cu consecintele de rigoare. Iar hematiile acestea ar diferi cumva de la o grupa sanguina la alta.
Posibil ca pe viitor sa se dovedeasca un mare fas, asa cum este celebra Dieta Atkins , ca tot vorbim de regimuri de slabire. Sau, din contra, sa se constate justetea absoluta a teoriei. Doar ca in prezent trendul in materie de diete e altul.

#14
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Este vorba de lectine-legaturi proteice.Intre grupele de singe sint diferente (testul de aglutinare la determinarea grupei se face cu aceeasi substanta pentru toate).Fiecare grupa de singe contine antigene iar alimentele introduse in corp au efecte diferite asupra diferitelor grupe de singe.Evident ca nu se intimpla nimic peste noapte insa pe termen lung apar anumite afectiuni.
Eu am tinut fortat de imprejurari sa tin un regim de o luna in care am combinat si alimente permise de grupa de singe,fara sa ma infometez sau sa ma privez de anumite placeri culinare si am scapat de burtica si de cca 5kg.Am eliminat complet prajelile,sosurile,tocaturile si am mincat fructe,lactate (permise),carne,lichide multe si ma simt excelent.

#15
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
Asa zisele regimuri pe grupa de sange sunt ineficiente si nefolositoare.Ai slabit din cauza ca ai scos din meniu sosuri,prajeli,sucuri etc.Practic ai redus caloriile si carbohidrati,din cauza asta ai slabit,nu are de-a face cu grupe de sange and shit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate