Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Soft pentru editare de partituri muzicale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat in alegerea unui editor de partituri? Multumesc!!

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sibelius...

#3
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

 AlexIP, on Apr 23 2008, 17:28, said:

Sibelius...
             Ok am folosit Sibelius ! Insa am o mica mare problema cu el..editez partituri de folclor...si  ma cam incurca la armonie...asta e problema mea.. p.s. e posibili ca nici eu sa nu ma descurc prea bine cu programul...  Am zis sa folosesc Sibelius pt ca imi permit sa fac salvari in word..nu stiu ce sa zic..poate imi dai un alt sfat..Merci! ;)

#4
dSLR

dSLR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.04.2008
Nu...tot Sibelius ramane solutia...e mult mai intuitiv si usor de folosit decat principalul sau concurent Finale. Iti recomand sa folosesti ultima versiune (Sibelius 5), care are numeroase imbunatatiri la partea de control al layout-ului partiturii.
http://www.sibelius....ducts/sibelius/

#5
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

 dSLR, on Apr 23 2008, 19:49, said:

Nu...tot Sibelius ramane solutia...e mult mai intuitiv si usor de folosit decat principalul sau concurent Finale. Iti recomand sa folosesti ultima versiune (Sibelius 5), care are numeroase imbunatatiri la partea de control al layout-ului partiturii.
http://www.sibelius....ducts/sibelius/
           Multumesc pt sfat!;)

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

 pifa, on Apr 23 2008, 18:34, said:

Ok am folosit Sibelius ! Insa am o mica mare problema cu el..editez partituri de folclor...si  ma cam incurca la armonie...asta e problema mea.. p.s. e posibili ca nici eu sa nu ma descurc prea bine cu programul...  Am zis sa folosesc Sibelius pt ca imi permit sa fac salvari in word..nu stiu ce sa zic..poate imi dai un alt sfat..Merci! ;)
Mai concret ce anume nu-ti iese? Poate aflam cum se face :)

#7
GaBe

GaBe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2008
Salut!
Ma ocup de editare pe calculator de 6 ani.Stiu de toate si sincer i-ti spun ,cel mai bun program este Encore.Perfect, stie de toate mult mai simplu de folosit decat Finale sau Sibelius.Are o mica problema: sub xp nu merge decat versiunea 4.5.Celelalte mai dau cate un error la editarea textului.

Edited by antinari, 25 April 2008 - 10:40.


#8
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

 GaBe, on Apr 25 2008, 10:10, said:

Salut!
Ma ocup de editare pe calculator de 6 ani.Stiu de toate si sincer i-ti spun ,cel mai bun program este Encore.Perfect, stie de toate mult mai simplu de folosit decat Finale sau Sibelius.Are o mica problema: sub xp nu merge decat versiunea 4.5.Celelalte mai dau cate un error la editarea textului.
  Ok..E o idee..Deci Encore versiunea 4.5 ..Multam de sfat..o sa il caut ... Multumesc inca o data  ;) ( p.s. Cere ceva resurse de ultima generatie??)

Edited by antinari, 25 April 2008 - 19:12.
atentie cu warezul!


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Întreb și eu, în Encore nu poți adăuga notele de la tastatură (ceva de genul a=la, d=re etc)? Am încercat în demo, recunosc că n-am insistat. În help, la keyboard shortcuts nu spune nimic de treaba asta, sau sunt eu prea obosit.

2. Cum se pune cheia fa pe linia a treia, sau cheia do pe altă linie decât 3 și 4?

Edited by antinari, 26 April 2008 - 11:29.


#10
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008
probabi daca luai varianta full reusai

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
probabil că nu, aștept totuși un răspuns de la cineva care cunoaște programul și are habar de semiografia muzicală

#12
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006

 antinari, on Apr 26 2008, 11:15, said:

Întreb și eu, în Encore nu poți adăuga notele de la tastatură (ceva de genul a=la, d=re etc)? Am încercat în demo, recunosc că n-am insistat. În help, la keyboard shortcuts nu spune nimic de treaba asta, sau sunt eu prea obosit.

2. Cum se pune cheia fa pe linia a treia, sau cheia do pe altă linie decât 3 și 4?

merge dar durata (doime patrime.. etc) tot cu mouse'ul tr sa o alegi ;) .. encore e ff bun.. si  fff simplu.. iar cum a zis cnv mai sus.. versiunea full 4.5 e cea mai buna. celelalte mai dau erori...

singura chestie care o are sibelius in plus e ca poti scana o partitura.. si o poti modifica mult mai usor... (ceva de genu abby fine reader .. doar ca pt partituri :) )//

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
De scanat și recunoscut partiturile o faci cu Neuratron PhotoScore, cu Sibelius vine varianta lite. Oricum recunoașterea se face mult mai dificil decât o face Abbyy FineReader la text, dar câteodată e utilă.
La testat Encore am renunțat din momentul în care am văzut că nu știe toate cheile. Și dacă trebuie să dau câte un click la fiecare modificare de valoare de notă, chiar nu îi văd utilitatea :) În Sibelius shortcut key-urile sunt foarte bine gândite.
Totuși aș fi vrut un răspuns concret și nu un generic "merge", ceva de genul "merge și anume așa: ... ..."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate