Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre Univers

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postosmiumbin, on Sep 26 2008, 18:33, said:

Mai ReVaNgEr tu nu citesti posturile in intregime...
Afirmatia de la inceput! Aia e... Vezi cu o pagina, doua in urma unde am comentat si am zis de anomalie si nu e singura...
Arata tu ca eu nu vad.

#128
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postosmiumbin, on Sep 20 2008, 00:08, said:


240 de miliarde lumina mi se pare exagerat! Sa nu uitam ca sunt unele anomalii in univers inca nedescoperite de oamenii de astronomi cum ar fi galaxiile gemene. Aici este vorba de 2 galaxii una aflata la distanta de 100 de milioane de ani lumina si alta la 200 mil al (nu mai stiu exat distantele) dar care sunt unite printr-o punte galactica(un brat de materie al unei galaxii). Vreau astfel sa subliniez ca aceasta anomalie , daca exista cu 240 mld al, nu ar fi singura!

:)

Edited by osmiumbin, 26 September 2008 - 19:17.


#129
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postploiesteanu, on Sep 26 2008, 10:10, said:

Informatia  de la care pleaca topicul, este eronata in ceea ce priveste distanta. Francezii au fost mai suspiciosi si nu au amintit de 240 miliarde de ani lumina, gasesti in schimb in turca, ukrainiana, spaniola. Cel care a postat-o n-a analizat putin logica informatiei. Ma refer la mediafax dapa care au preluat celelalte cotidiene.

Eu am postat aceasta informatie tocmai ca fiindca nu-i gaseam logica! Mi se parea prea mare distanta!daca citeai ceea ce am scris eu vedeai ca tot nu am inteles logica chiar daca altii mi-au explicat!

#130
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Nu e mare deloc!

#131
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostReVaNgEr, on Sep 26 2008, 23:10, said:

Nu e mare deloc!

Limitele Universului observabil ar fi de 15 miliarde de ani-lumină! tu cum explici dstanta de 240 miliarde lumina? Care ar fi limita universului vizibil pentru tine?

Edited by prometeu30, 27 September 2008 - 19:57.


#132
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postprometeu30, on Sep 27 2008, 19:55, said:

Limitele Universului observabil ar fi de 15 miliarde de ani-lumină! tu cum explici dstanta de 240 miliarde lumina? Care ar fi limita universului vizibil pentru tine?
17
expansiunea
inflatia
bla bla
etc etc

#133
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Cea mai îndepărtată dintre galaxiile cunoscute până la ora actuală a fost descoperită de o echipă internațională de cercetători, care a putut să o localizeze datorită luminii emise în momentul formării ei, în urmă cu 12,5 miliarde de ani, a anunțat un astronom chilian.
Situată la 240 de miliarde de ani lumină de Terra, galaxia, numită A1689zD1, deschide un nou câmp de cercetare oamenilor de știință care studiază procesul de creare a Universului.
- spune comunicatul de presa. Daca acum se afla la 240 m.a.l. si ei au studiat lumina ajunsa la noi in urma cu 12,5 inseamna ca steaua a "taiat-o" rapid dupa ce ne-a dat noua de stire , strabatut 240 - 2x12,5 m.a.l. intr-un delta t de 12,5 avand deci o viteza medie de 17,2c. Asta dupa unii, e posibil. Dar cum a ajuns la noi informatia despre pozitia ei actuala de stea aflata la 240 mal. Au descoperit cuante instantanee, tahioni transcendenti ? Deci e imposibil. Daca ajungea la noi informatia luxonica ca steaua se afla la 240 mal atunci nu aveai cum sa studiezi formarea ei acum 12,5 mal. Deci , oricum ai lua-o informatia e complet in afara logicii.

Edited by ploiesteanu, 27 September 2008 - 20:51.


#134
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View Postprometeu30, on 22nd April 2008, 09:10, said:

Inteleg ca spatiul se dilata dar in cazul asta nu cred ca noi putem vedea o galaxie care e mai deperte de 13,7 miliarde ani! Daca este o galaxie mai departe de 13,7 miliarde ani asta ar insemna ca bing-bangul sa nu fi avut lok acu 13,7mil ani ori acea galaxie era inainte de bing bang, ori agalaxia aia face parte din alt univers!
pentru a face sa intelegeti am sa va dau o stire mai veche!


Un grup de cercetători au folosit efectul de “lentilă gravitațională” pentru a căuta cele mai îndepărtate (și deci și cele mai vechi) galaxii din Univers. În acest efect, lumina ce provine de la galaxiile îndepărtate este focalizată întâmplator in zona galactică in care ne aflăm, de alte galaxii uriașe ce se afla pe parcurs, și care acționează ca un fel de lentilă gravitațională. Cantitatea de lumină primită a fost în acest fel de 20 de ori mai mare decît aceea care ar fi ajuns pe Pamânt in absența efectului de lentilă gravitațională. Cercetătorii au găsit 6 astfel de galaxii îndepartate, ce par a fi situate la 13 miliarde de ani lumină, ceea ce și inseamnă că ele au 13 miliarde de ani vechime, si deci o vârstă de numai 700 de milioane de ani. Aceasta pentru că vârsta Universului este de aproximativ 13.7 miliarde de ani.
Nu!" vârsta de ..N ani", ci:" vârsta de N ani-lumină".
Vârsta Universului 13,7 miliarde ani-lumină
Vârsta galaxiei aceleia 13 miliarde ani-lumină.
Apoi, spre ex.

Most Distant Galaxy Ever Confirmed | Wired Science | Wired.com
20 Oct 2010 ... Astronomers' new observations have spotted the most distant galaxy ever seen. The galaxy's light comes from about 13.1 billion light-years ...
www.wired.com/wiredscience/2010/10/most-distant-galaxy/

ASA's Hubble Finds Most Distant Galaxy Candidate Ever Seen in Universe01.26.11 http://www.nasa.gov/...est-galaxy.html
Astronomers have pushed NASA's Hubble Space Telescope to its limits by finding what is likely to be the most distant object ever seen in the universe. The object's light traveled 13.2 billion years to reach Hubble

#135
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
În ani-lumină se măsoară distanța, nu timpul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate