Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Quadra Place 2

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#37
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007

 ketchup1981, on May 13 2008, 13:24, said:

tipic....

si eu azi am sunat la cei de la sema park si m-au amanat pentru sfarsitul lui iunie - inceputul lui iulie, de unde ultima data imi spusesera ca la sfarsitul lui mai - inceputul lui iunie. :(

Sema Park se tot amana de ceva ani, ceea ce ma face sa cred ca nu e o investitie buna pentru cei care vor sa se mute in 1-2 ani!

Satra de tigani e mai degraba pe terenul Sema Park, decat pe cel de la QP2.

#38
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Asa cum am mai spus mai sus, satra de tigani este pe terenul politehnicii.

#39
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007

 arp, on May 14 2008, 13:11, said:

Asa cum am mai spus mai sus, satra de tigani este pe terenul politehnicii.

E posibil. Nu stiu de ce nu fac nimic cei de la QP pentru a face conexiunea cu str. Baia de Aries si a evita bariera de la politehnica. E vorba de cativa metri.

Arp,

Inteleg ca ai apartament in QP1. Ma intereseaza si pe mine daca se poate ajunge in vreun fel la Statia Semanatoarea. (fara a ocoli prin parcul politehnicii sau prin virtutii). Spuneai ceva de un PUZ cu un drum pe acolo. E public sau numai pentru Sema?

De asemenea, ma intereseaza daca influenteaza in vreun fel cota indiviza relativ mare fata de cladirile comuniste impozitul. Cam cat platesti?

#40
valis24

valis24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 24.09.2007

 arp, on May 14 2008, 13:11, said:

Asa cum am mai spus mai sus, satra de tigani este pe terenul politehnicii.
Au intrat pe locurile speciale pt rromi.

#41
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 wget, on May 14 2008, 13:25, said:

E posibil. Nu stiu de ce nu fac nimic cei de la QP pentru a face conexiunea cu str. Baia de Aries si a evita bariera de la politehnica. E vorba de cativa metri.

Arp,

Inteleg ca ai apartament in QP1. Ma intereseaza si pe mine daca se poate ajunge in vreun fel la Statia Semanatoarea. (fara a ocoli prin parcul politehnicii sau prin virtutii). Spuneai ceva de un PUZ cu un drum pe acolo. E public sau numai pentru Sema?

De asemenea, ma intereseaza daca influenteaza in vreun fel cota indiviza relativ mare fata de cladirile comuniste impozitul. Cam cat platesti?

Pai ce sa facem noi? Ca nu ne putem apuca de capul nostru sa facem drumuri pe unde vrem...Baia de aries se continua cu Fabricii pe unde se poate intra in Quadra. Pe unde vrei alta conexiune? Pe deal?

Nu se poate ajunge la Semanatoarea deocamdata, este prevazut in PUZ un drum, dar nu stiu cand se va face. Daca se va face...

Cota indiviza nu influenteaza impozitul, se plateste procent la suprafata construita.

#42
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007

 arp, on May 14 2008, 14:44, said:

Pai ce sa facem noi? Ca nu ne putem apuca de capul nostru sa facem drumuri pe unde vrem...Baia de aries se continua cu Fabricii pe unde se poate intra in Quadra. Pe unde vrei alta conexiune? Pe deal?

Stiu ca se continua, insa e dezastru si o sa fie si mai rau cand o sa inceapa santirul! Plus ca pe langa gardul de la QP e cam greu sa treci. Numai sa iesi pe poarta din spate a complexului merge.

Sunt 2 metrii care despart drumul cu bariera Politehnicii si cel din Quadra. Daca ar fi interes s-ar putea face.

#43
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Pai degeaba sunt 2 metri daca intri tot pe drumul Politehnicii si aia nu te lasa sa o iei pe acolo...

#44
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008

 arp, on May 14 2008, 15:56, said:

Pai degeaba sunt 2 metri daca intri tot pe drumul Politehnicii si aia nu te lasa sa o iei pe acolo...


Solutia juridica e simpla: Servitute de trecere!

Asociatia de Proprietari poate sa dea Politehnica in judecata si sa demonstreze ca nu are pe unde sa aiba acces la proprietate, iar instanta va dispune grevarea imobilului politehnicii cu servitutea de trecere.

#45
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Nu pricep ce nu intelegi, Quadra are intrare prin Strada Fabricii, care incepe de la Lujerului si se termina in Politehnica. Cum sa demonstram ca nu avem acces daca avem?

#46
valis24

valis24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 24.09.2007

 deplano, on May 14 2008, 16:21, said:

Solutia juridica e simpla: Servitute de trecere!

Asociatia de Proprietari poate sa dea Politehnica in judecata si sa demonstreze ca nu are pe unde sa aiba acces la proprietate, iar instanta va dispune grevarea imobilului politehnicii cu servitutea de trecere.
F misto conarg construieste si apoi lasa fara drum. Cum a autorizat notarul o vanzare la un imobil ce nu are drum de acces, sau vreti baieti sa utilizati asfaltul de la Poli ca sunteti voi mai smecheri.

#47
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Bai, voi cititi careva ce se scrie pe aici pe forum? Cine naiba a zis ca nu exista drum de acces?Inainte sa dati din tasta cititi posturile scrise inaintea voastra, nu va mai repeziti ca berbecii la Reply.  Nu e nimeni obligat sa foloseasca drumul Politehnicii, doar ar fi mai comod si mai simplu daca s-ar putea. Dar cum nu se poate exista STRADA FABRICII pe care poate circula tot Bucurestiul.

Edited by arp, 14 May 2008 - 20:40.


#48
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008

 arp, on May 14 2008, 20:40, said:

Bai, voi cititi careva ce se scrie pe aici pe forum? Cine naiba a zis ca nu exista drum de acces?Inainte sa dati din tasta cititi posturile scrise inaintea voastra, nu va mai repeziti ca berbecii la Reply.  Nu e nimeni obligat sa foloseasca drumul Politehnicii, doar ar fi mai comod si mai simplu daca s-ar putea. Dar cum nu se poate exista STRADA FABRICII pe care poate circula tot Bucurestiul.


Totul depinde de statutul juridic al bucatii de vreo 30m cu care a fost prelungita Strada Fabricii pana la drumul ala care ar apartine Politehnicii. Cine este proprietar?

#49
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008
Cateva informatii referioare la Quadra Place 2 din strada Fabricii 26.
E posibil ca lucrarile sa inceapa cat de curand. Ceea ce m-a surprins placut, e ca distribuirea spatiului interior este mult mai inspirata decat la Quadra Place 1. De altfel, apartamentele sunt decomandate.


APARTAMENT 3 CAMERE
ARIE CONSTRUITA 82.6 mp
ARIA balcoane 6.8 mp
decomandat

-living s = 21,50 mp
-dormitor 1 s = 11,50 mp
-dormitor 2 s = 11,50 mp

APARTAMENT 2 CAMERE
ARIA CONSTRUITA 68.5 mp
ARIA balcoane 6.8 mp
decomandat

-living s = 21,50 mp
-dormitor s = 11,60 mp

#50
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
very useful information. de unde ai aflat? spunea cineva mai sus ca se lanseaza proiectul abia in septembrie... daca e asa, atunci de ce dau de pe acum informatii despre suprafete?  :huh:

#51
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Nu stiu cat de insipirata e distributia, dar sunt mult mai mici apartamentele..Unul de 3 camere in QP2 = 2 camere in QP1

#52
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007

 arp, on May 16 2008, 18:14, said:

Nu stiu cat de insipirata e distributia, dar sunt mult mai mici apartamentele..Unul de 3 camere in QP2 = 2 camere in QP1

Si mie mi se par mici... suprafete ca in blocuri comuniste. probabil si-au adaptat suprafetele la puterea actuala de cumparare a publicului vizat de ei, clasa medie.
am fost si eu intr-un apartament de 3 camere de la qudra place, si dintr-un anumit punct de vedere ii dau dreptate lui deplano cu privire la impartire. mi s-a parut prea mare discrepanta intre suprafata livinguli (urias, 32 metri !!!) si celelalte incaperi din apartament care sunt de dimensiunea celor din blocuri comuniste (un dormitor de 10 si celalalt de 14, o bucatarie de vreo 7-8 metri, o baie de vreo 4-5 si un WC de servici FARA CABINA DE DUS, de vreun metru jumate - doi...).
nu zic nu, e foarte frumos un living mare, si mi-ar placea si mie un apartament cu un asemenea living, dar ar fi putut sa mai puna ceva metri in plus la celelate camere in detrimentul suprafetei livingului. e prea mare diferenta. cand iesi din living si intri intr-un dormitor te simti ca Guliver in Liliput.

#53
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007

 arp, on May 14 2008, 21:40, said:

Bai, voi cititi careva ce se scrie pe aici pe forum? Cine naiba a zis ca nu exista drum de acces?Inainte sa dati din tasta cititi posturile scrise inaintea voastra, nu va mai repeziti ca berbecii la Reply.  Nu e nimeni obligat sa foloseasca drumul Politehnicii, doar ar fi mai comod si mai simplu daca s-ar putea. Dar cum nu se poate exista STRADA FABRICII pe care poate circula tot Bucurestiul.

Vezi stirile de la National TV! Azi acorda un spatiu amplu problemei:
Un nene de la Primarie zicea ca nu poate sa asfalteze o buna bucata din Strada Fabricii pentru ca e a Politehnicii. De asemenea, n-am inteles ce a vrut sa zica cu bariera. Primaria cica n-a fost intrebata, dar nici n-au ce sa le faca.... Cum dracu' n-or avea ce sa le faca?! Firma mea si-a pus o reclama de 2m pe si a trebuit sa ia autorizatie de constructie provizorie, iar pe astia nu-i amendeaza ca pun cusca si bariera????

Am ramas perplex ce trafic e pe strada asta.

#54
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
N-am vazut stirile dar cred ca se refera la bucata aflata inspre politehnica. National TV e direct interesata de problema ca are sediul chiar aici si e afectata de bariera de la poli. O sa fie interesant meciul...

Quote

am fost si eu intr-un apartament de 3 camere de la qudra place, si dintr-un anumit punct de vedere ii dau dreptate lui deplano cu privire la impartire. mi s-a parut prea mare discrepanta intre suprafata livinguli (urias, 32 metri !!!) si celelalte incaperi din apartament care sunt de dimensiunea celor din blocuri comuniste (un dormitor de 10 si celalalt de 14, o bucatarie de vreo 7-8 metri, o baie de vreo 4-5 si un WC de servici FARA CABINA DE DUS, de vreun metru jumate - doi...).
nu zic nu, e foarte frumos un living mare, si mi-ar placea si mie un apartament cu un asemenea living, dar ar fi putut sa mai puna ceva metri in plus la celelate camere in detrimentul suprafetei livingului. e prea mare diferenta. cand iesi din living si intri intr-un dormitor te simti ca Guliver in Liliput.

Cel mai mic dormitor in Quadra are 12.5 mp si cea mai mica bucatarie are 9.8 mp, mie nu mi se par discrepante living-dormitor. Dormitorul este prin esenta ceva intim , la 14 mp cat am e cat imi trebuie. Livingul e mare si luminos, imi permite sa-l organizez fara prea multe compromisuri.

Edited by arp, 17 May 2008 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate