Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Quadra Place 2

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#1
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007
Cine a mai auzit ceva de lansarea Quadra Place 2? Cat credeti ca o s afie pretul / mp construit?

Edited by terratec, 16 August 2011 - 16:02.


#2
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
Din cate am inteles, urmeaza sa se lanseze in mai - iunie. Cel putin asa spuneau reprezentantii de vanzari acum cateva luni... in conditiile actuale de piata, insa.... nu stiu daca il vor mai lansa prea curand.
de preturi nu se stie nimic inca, dar banuiesc ca vor fi mai mari ca la RASARIT DE SOARE (dezvoltat tot de CONARG), pentru ca e zona mai buna, si mai mici ca cele la care se vand in prezent apartamentele de la QUADRA PLACE la a doua mana (e plin de anunturi de vanzare pe net postate de investitorii care au cumparat in faza de proiect; aprox. 100k o gars, 150k 2 camere; 200k 3 camere, cred ca se adauga si tva la preturile astea). tinand cont ca aceste preturi sunt pentru apartamente deja finalizate, in care te poti muta, e clar ca nu vor avea cum sa scoata noul proiect la preturi mai mari de atat, pentru ca nu le-ar cumpara nimeni...

Ma intereseaza si pe mine proiectul, sper sa il scoata la preturi rezonabile.... Mai postati informatii noi daca mai aflati.

#3
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Buna, si eu am inteles ca prin iunie il lanseaza, dupa ce se vinde  Rasarit de soare. Preturile din cate am auzit vor fi 1300e/mp fara tva in faza de proiect . Sper totusi sa-mi permit 2 camere. Ce ma cam ingrijoreaza este zona, nu prea este de mers noapte pe acolo plus ca exista o satra de tigan fix langa . Sper sa se mai curete zona si sa faca acces direct prin Sema Park.

 ketchup1981, on Apr 21 2008, 15:09, said:

Din cate am inteles, urmeaza sa se lanseze in mai - iunie. Cel putin asa spuneau reprezentantii de vanzari acum cateva luni... in conditiile actuale de piata, insa.... nu stiu daca il vor mai lansa prea curand.
de preturi nu se stie nimic inca, dar banuiesc ca vor fi mai mari ca la RASARIT DE SOARE (dezvoltat tot de CONARG), pentru ca e zona mai buna, si mai mici ca cele la care se vand in prezent apartamentele de la QUADRA PLACE la a doua mana (e plin de anunturi de vanzare pe net postate de investitorii care au cumparat in faza de proiect; aprox. 100k o gars, 150k 2 camere; 200k 3 camere, cred ca se adauga si tva la preturile astea). tinand cont ca aceste preturi sunt pentru apartamente deja finalizate, in care te poti muta, e clar ca nu vor avea cum sa scoata noul proiect la preturi mai mari de atat, pentru ca nu le-ar cumpara nimeni...

Ma intereseaza si pe mine proiectul, sper sa il scoata la preturi rezonabile.... Mai postati informatii noi daca mai aflati.


#4
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
La cat a ajuns terenul in zona si cat o sa mai creasca, banuiesc ca intr-un an - doi (cat o sa dureze constructia) se curata sigur zona de tigani. Dar cu accesul prin Sema Park sincer ma indoiesc, pentru ca o sa fie complex inchis, si nu au nici un interes sa circule lumea pe acolo (daca dau acces la cei de la Quadra 2 trebuie sa dea acces la toata lumea, si nu o sa accepte niciodata acest lucru). De asta mi s-ar parea mai fain Sema Park (e mult mai bun ca infrastructura) dar vad ca nu mai lanseaza o data proiectul pentru rezidential....

#5
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 ancast, on Apr 22 2008, 07:36, said:

Buna, si eu am inteles ca prin iunie il lanseaza, dupa ce se vinde  Rasarit de soare. Preturile din cate am auzit vor fi 1300e/mp fara tva in faza de proiect . Sper totusi sa-mi permit 2 camere. Ce ma cam ingrijoreaza este zona, nu prea este de mers noapte pe acolo plus ca exista o satra de tigan fix langa . Sper sa se mai curete zona si sa faca acces direct prin Sema Park.


ce tigani? am inteles ca o sa fie chiar vizavi de quadra place 1 si am fost recent sa vad complexul dar nu am vazut nici o satra... aveti idee cat a fost pretul pe mp construit in faza de proiect la quadra place 1 si rasarit de soare proiecte realizate de conarg?

#6
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
am inteles ca accesul in complex se va face pe la lujerului, pe strada Fabricii, nu ca in Quadra place 1 unde se poate face si prin parcul politehnicii.
eu am fost intr-o seara la cineva in vizita in quadra place si am luat-o pe strada Fabricii, la capatul careia e o zona cam tiganoasa...

preturile la quadra place si rasarit de soare au fost in jur de 1000 euro+tva/mp construit. asta la inceput.

#7
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

 9984, on Apr 22 2008, 12:33, said:

ce tigani? am inteles ca o sa fie chiar vizavi de quadra place 1 si am fost recent sa vad complexul dar nu am vazut nici o satra... aveti idee cat a fost pretul pe mp construit in faza de proiect la quadra place 1 si rasarit de soare proiecte realizate de conarg?

Da chiar asa ce tigani? Singurul lucru care ma ingrijoreaza e ca trebuie sa merg prin parcul politehnicii noaptea cand vin de la munca. Parcul nu e luminat si e plin de caini si noroi, cand ploua.

Preturile la quadra place 1 au fost la inceput de 1000/1100/1200 E/mpc. Variat evident in functie de pozitionarea apartamentului. Din pacate cred ca 1300 E/mpc e cam prea optimist, din punctul nostru de vedere al potentialilor cumparatori. Poate o sa avem noroc si cu SemaPark si concurenta o sa isi puna amprenta pe preturi. La Rasarit de Soare cred ca au inceput cu 1100 E/mpc. Unde se vor opri dracu' stie.

De la tanti de la Eurisko am auzit doar ca apartamentele vor fi ca dimensiuni intre QP1 si Rasarit de Soare. Din cauza solului (eeek!) care nu se preteaza la excavare adanca, nu va exista parcare subterana, cum e si la QP1. Deci solu' e naspa. La SemaPark, care e chiar langa regimul de inaltime e de p+4/5. Deci o fundatie mai adanca, cred ca ar implica costuri foarte mari.

Oricum daca asteapta sa vanda intai Rasarit de Soare e naspa, nu cred ca o sa vand tot proiectu' ala, cum au vandut QP1 in 3 luni. Doar daca le cumpara Eurisko sau Euroest  sa le dea mai scump mai tarziu, da' nu cred ca pe zona aia sa fie cresteri prea curand.

Sincer dupa dezamagirea cu Rasarit de Soare nu prea ma astept la minuni de la QP2. E de ajuns sa te uiti peste drum la Primavara Iuliu Maniu ca sa vezi cam pe unde se vor situa preturile, minim.

#8
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
Cum am spus mai sus, tiganii de pe strada Fabricii, pe unde se va face probabil accesul. din cate am inteles, la quadra 2 nu va fi acces prin parcul politehnicii.

#9
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 ketchup1981, on Apr 22 2008, 14:02, said:

Cum am spus mai sus, tiganii de pe strada Fabricii, pe unde se va face probabil accesul. din cate am inteles, la quadra 2 nu va fi acces prin parcul politehnicii.


nasol rau dc e asa.. eu auzisem ca se poate intra si de pe iuliu maniu prin parcul politehnicii ca la qp1. apropo quadra place 2 nu o sa fie langa quadra place 1?

#10
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
Ba da, dar mai in spate. acum ramane de vazut daca o sa se poata intra si in QP2 prin parcul politehnicii. probabil ca o sa spuna in mod oficial cand se va lansa proiectul.

#11
valis24

valis24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 24.09.2007

 ketchup1981, on Apr 22 2008, 17:34, said:

Ba da, dar mai in spate. acum ramane de vazut daca o sa se poata intra si in QP2 prin parcul politehnicii. probabil ca o sa spuna in mod oficial cand se va lansa proiectul.
In momentul in care se poate intra si prin alta parte, accesul pe terenul Politehnicii va fi blocat. Proprietate privata, asa ca...

#12
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007
dar stie cineva, s-au inceput sapaturile pentru fundatie sau nu s-a miscat nimic la locatie?

#13
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Prin Politehnica s-a asfaltat si s-au pus stalpi de iluminare noi peste tot (le-au pus chiar si becuri), mai ramane doar problema cainilor, in rest parcul este circulabil fara probleme. Prin politehnica nu se mai poate intra  cu masina decat cu plata la ora incepand cu 1 mai!!!. Acum eu intru prin Baia de Aries apoi Fabricii.
QuadraPlace 2 o sa fie plasat ca pret sub ce se va construi in zona, este politica Conargului.

Edited by arp, 23 April 2008 - 09:55.


#14
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 arp, on Apr 23 2008, 10:50, said:

Prin Politehnica s-a asfaltat si s-au pus stalpi de iluminare noi peste tot (le-au pus chiar si becuri), mai ramane doar problema cainilor, in rest parcul este circulabil fara probleme. Prin politehnica nu se mai poate intra  cu masina decat cu plata la ora incepand cu 1 mai!!!. Acum eu intru prin Baia de Aries apoi Fabricii.
QuadraPlace 2 o sa fie plasat ca pret sub ce se va construi in zona, este politica Conargului.

si cum e intrarea prin Baia de Aries apoi Fabricii, e aglomerat? ca nu prea am gasit harta pe care sa gasesc strazile astea.. se intra din iuliu maniu sau virtutii? ce vroiam sa te mai intreb ca ziceai ca stai in QP1, daca ai acces direct mers fara masina la metrou semanatoarea; sau mai bine zis cat faci pana la cea mai apropiata gura de metrou?
Merci!!!

#15
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Baia de Aries e paralela cu Iuliu Maniu, se intra pe ea Imediat dupa intrarea in politehnica, e o strada secundara foarte putin circulata dar cu multe masini parcate, ajung mai repede in Fabricii pentru ca evit aglomeratia de pe Iuliu Maniu. Pe jos se poate merge prin parcul Politehnica la metrou Semanatoarea, dureaza vreo 20 min mers vioi sau mai rapid la metrou Armata Poporului 10 min mers normal sau metrou Politehnica 20 min mers normal (sau cu masina prin parc pana unde se termina parcul si 3 min mers pe jos). Eu folosesc ultima varianta pentru nevasta si copil.

Edited by arp, 23 April 2008 - 12:02.


#16
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007
[quote name='ketchup1981' date='Apr 22 2008, 15:02' post='4461020']
Cum am spus mai sus, tiganii de pe strada Fabricii, pe unde se va face probabil accesul. din cate am inteles, la quadra 2 nu va fi acces prin parcul politehnicii.
[/quoa

am trecut zilele astea pe strada fabricii si am vazut ghetoul de tigani :( credeti ca astia stau legal? ca dc nu ma gandesc ca dc se fac cateva reclamatii ii zboara de acolo...

arp tu ai cump ap in stadiu de proiect? daca da ne poti impartasi cat te-a costat, pret loc de parcare, diverse informatii care sa ne ajute.. multam!!!

#17
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
2 camere/ 80 mp construiti (68 utili) - 85500 euro fara TVA la cateva luni de la lansare (s-a lansat in martie 2006, l-am contractat in septembrie 2006, mai erau 3 ap. de 2 camere disponibile si vreo 30 in total din 343) . Locul de parcare l-am cumparat cateva luni mai tarziu cu 10000 euro fara tva ( initial au fost 8400 euro). Dar atunci era o alta piata, ca sa-ti faci o idee mai exacta despre directia pe care o are constructorul vezi Rasarit de Soare. QuadraPlace a fost primul lor proiect si nu l-au stors la maxim, au lasat si spatii verzi/loc de joaca. La Quadra2 spatiul va fi mult mai bine "valorificat", in detrimentul confortului din pacate.

#18
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007

 arp, on Apr 29 2008, 21:59, said:

2 camere/ 80 mp construiti (68 utili) - 85500 euro fara TVA la cateva luni de la lansare (s-a lansat in martie 2006, l-am contractat in septembrie 2006, mai erau 3 ap. de 2 camere disponibile si vreo 30 in total din 343) . Locul de parcare l-am cumparat cateva luni mai tarziu cu 10000 euro fara tva ( initial au fost 8400 euro). Dar atunci era o alta piata, ca sa-ti faci o idee mai exacta despre directia pe care o are constructorul vezi Rasarit de Soare. QuadraPlace a fost primul lor proiect si nu l-au stors la maxim, au lasat si spatii verzi/loc de joaca. La Quadra2 spatiul va fi mult mai bine "valorificat", in detrimentul confortului din pacate.

de pe net, din ziare: "Al doilea proiect, pentru care sunt prevazute in jur de 30 de milioane de euro, va fi situat in zona Parcului Politehnicii, pe un teren de 12.000 metri patrati, pentru care compania Conarg inca se afla in negocieri. Complexul se vrea o prelungire a ansamblului Quadra Place, primul proiect de locuinte demarat de Conarg in Bucuresti. Noul complex va aduce pe piata 400 de apartamente"...."Quadra Place, situat langa Parcul Politehnicii, a fost lansat in luna iunie a anului trecut si va fi finalizat in octombrie anul acesta. Proiectul ce include 343 de apartamente a atras o investitie de 32 milioane de euro, fiind construit pe un teren de peste 15.000 metri patrati. "sursa
Deci, QP2 va acea 400 apartamente pe 12.000 mp, fata de 343 apartamente pe 15.000 mp la QP. Un calcul simplu arata ca la QP2 unui apartament ii revin 30 mp de teren, fata de 43 mp la QP. Acum va depinde si de suprafata medie a apartamentelor de la QP2 (probabil ca vor fi mai mici...), dar oricum se vede clar ca va fi ceva mai inghesuit complexul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate