Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Quadra Place 2

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#19
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

 ketchup1981, on Apr 30 2008, 09:39, said:

de pe net, din ziare: "Al doilea proiect, pentru care sunt prevazute in jur de 30 de milioane de euro, va fi situat in zona Parcului Politehnicii, pe un teren de 12.000 metri patrati, pentru care compania Conarg inca se afla in negocieri. Complexul se vrea o prelungire a ansamblului Quadra Place, primul proiect de locuinte demarat de Conarg in Bucuresti. Noul complex va aduce pe piata 400 de apartamente"...."Quadra Place, situat langa Parcul Politehnicii, a fost lansat in luna iunie a anului trecut si va fi finalizat in octombrie anul acesta. Proiectul ce include 343 de apartamente a atras o investitie de 32 milioane de euro, fiind construit pe un teren de peste 15.000 metri patrati. "sursa
Deci, QP2 va acea 400 apartamente pe 12.000 mp, fata de 343 apartamente pe 15.000 mp la QP. Un calcul simplu arata ca la QP2 unui apartament ii revin 30 mp de teren, fata de 43 mp la QP. Acum va depinde si de suprafata medie a apartamentelor de la QP2 (probabil ca vor fi mai mici...), dar oricum se vede clar ca va fi ceva mai inghesuit complexul...

Eu am fost la inceputul saptamanii sa vad unde este QP 1. Bineinteles ca venind dinspre str. Fabricii, am dat peste pirandele si de baietii negriciosi cu geci de piele (TIGANIMEA din zona, despre care s-a mai si discutat). Am facut dreapta printr-un depozit de utilaje si am intrat in complex "sa ne uitam", dupa ce portarul desi nu trebuia sa ne lase, defapt ne-a lasat fara probleme....ne-am plimbat pe acolo si chiar am intrat in blocul de garsoniere care avea usa deschisa, defapt nu se mai inchidea bine usa de termopan ... Inauntru destul de inghesuit, si nu foarte curat. Am avut senzatia de praf ramas de la constructor, nu de mizerie de pe strada, deci nu este foarte bine intretinut din pdv curatenie. Eu zic ca blocul de garsoniere e cel mai nasol dintre cele din QP1. Pe ansamblu blocul mi s-a parut ok, si tot ansablul la fel de ok. Dar am iesit prin Politehnica si am avut senzatia ca m-am intors in timp. Infect. Bataie de jos cum arata parcul din Politehnica.
QP1 arata a ansamblu de locuit, pentru clasa medie, nu figuri pentru "investitori".

#20
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007
Confirm si eu SATRA DE TIGANI de pe strada fabricii! S-au instalat odata cu venirea caldurii. Prin februarie nu erau.

Am incercat sa cumpar in QP1, insa totul e controlat de niste spanioli si italieni care si-au gasit prostii in Romania de pe urma carora sa obtina profit de 100% intr-un singur an.

Pe langa preturi, factorii majori care m-a facut sa renunt sunt accesul si faptul ca zona se va aglomera rau!

1. Accesul
Din Iuliu Maniu:
Dupa ce s-a asfaltat in Politehnica (pe banii Politehnicii), prodecana a dat ordin sa nu se mai permita accesul din Iuliu Maniu celor din Quadra. Cum exista deja o intrare (Strada Fabricii), sunt slabe sperante ca sa poata cineva sa oblige Politehnica sa asigure "servitute de trecere"! Cica s-au demarat niste negocieri care au esuat.

Dinspre Dambovita:
Inteleg de la cineva care locuieste acolo ca la inceput se putea ajunge pe Splai, pana s-au suparat niste baieti (probabil cei care vor ridica Sema) si au pus bariera.

Strada Fabricii (singura optiune):
Plina de gropi, satra de tigani, constructii in paragina plus ca acolo se va construi QP2 si Sema (deci se va trece prin santier)! Pe langa gardul QP1 este teroare cand ploua. Desi este pus pietris, era sa-mi sparg baia de ulei la masina.


2. Aglomeratia
Am vazut proiectul QP2 care e total diferit de QP1. Blocurile vor fi construite in rand pe "terasele" dintre Baia de Arama si Fabricii (f.f. aglomerate). QP2 e un proiect de volum si inteleg ca suprafetele vor fi mai mici decat in Rasarit de Soare! N-am vazut proiectul SemaPark, insa imi inchipui ca o sa fie si asta destul de aglomerat.

Deci cei care isi iau acolo ar trebui sa se astepte la mult praf de la santiere. Plus ca iti trebuie masina obligatoriu!

Edited by wget, 02 May 2008 - 23:56.


#21
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Eu am facut scoala generala la scoala nr 117 de pe Str. Fabricii. Imi aduc aminte ca si pe vremea aceea(acum 10 ani) erau tiganii acolo , cu satra lor. Poate ca iarna se duc in alta parte.. Nu stiu ce sa zic, o sa ma interesez.. Sper ca nu e pamantul lor ...



 wget, on May 3 2008, 00:41, said:

Confirm si eu SATRA DE TIGANI de pe strada fabricii! S-au instalat odata cu venirea caldurii. Prin februarie nu erau.

Am incercat sa cumpar in QP1, insa totul e controlat de niste spanioli si italieni care si-au gasit prostii in Romania de pe urma carora sa obtina profit de 100% intr-un singur an.

Pe langa preturi, factorii majori care m-a facut sa renunt sunt accesul si faptul ca zona se va aglomera rau!

1. Accesul
Din Iuliu Maniu:
Dupa ce s-a asfaltat in Politehnica (pe banii Politehnicii), prodecana a dat ordin sa nu se mai permita accesul din Iuliu Maniu celor din Quadra. Cum exista deja o intrare (Strada Fabricii), sunt slabe sperante ca sa poata cineva sa oblige Politehnica sa asigure "servitute de trecere"! Cica s-au demarat niste negocieri care au esuat.

Dinspre Dambovita:
Inteleg de la cineva care locuieste acolo ca la inceput se putea ajunge pe Splai, pana s-au suparat niste baieti (probabil cei care vor ridica Sema) si au pus bariera.

Strada Fabricii (singura optiune):
Plina de gropi, satra de tigani, constructii in paragina plus ca acolo se va construi QP2 si Sema (deci se va trece prin santier)! Pe langa gardul QP1 este teroare cand ploua. Desi este pus pietris, era sa-mi sparg baia de ulei la masina.


2. Aglomeratia
Am vazut proiectul QP2 care e total diferit de QP1. Blocurile vor fi construite in rand pe "terasele" dintre Baia de Arama si Fabricii (f.f. aglomerate). QP2 e un proiect de volum si inteleg ca suprafetele vor fi mai mici decat in Rasarit de Soare! N-am vazut proiectul SemaPark, insa imi inchipui ca o sa fie si asta destul de aglomerat.

Deci cei care isi iau acolo ar trebui sa se astepte la mult praf de la santiere. Plus ca iti trebuie masina obligatoriu!


#22
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 ancast, on May 3 2008, 08:54, said:

Poate ca iarna se duc in alta parte.. Nu stiu ce sa zic, o sa ma interesez.. Sper ca nu e pamantul lor ...

Sunt si iarna acolo, stau pe terenul politehnicii.
Strada Fabricii se asfalteaza anul acesta dupa spusele primariei.
In PUZ este prevazut un drum pe langa National TV care leaga QP1 de Splaiu Independentei, cand se face nu stiu.
Sema Parc si QP2 vor avea drumuri diferite de acces si deocamdata nici unul nu e lansat si la cum arata piata s-ar putea sa avem surprize.
Asta cu italienii si spaniolii care controleaza piata apartamentelor in QP1 pentru jupuirea romanilor cinstiti e o prostie. Da, au fost cumparate multe la inceput de fonduri de investitii, cei mai multi sunt englezi apropo, QP1 a fost printre primele proiecte in Bucuresti, pretul la revanzare este undeva la 1400-1500 euro/mp, comparabil cu preturile din unele proiecte noi, cat ai vrea sa ceara cand peste drum in blocurile vechi un apartament cu aceeasi suprafata si fara imbunatatiri se vinde la 120-130mii? Un apartament cu 2 camere- 70 mp utili + 1loc de parcare se vinde aici cu aprox 155- 160mii euro inclusiv tva.

#23
rayhan

rayhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.04.2005
Stie cineva cand va fi lansat comercial QP2? Aveti informatii certe despre suprafete, preturi?
Locuiesc de mult timp in zona si m-ar interesa achizitionarea unui apt in QP2. Deh, puterea obisnuintei... ca de altfel zona, din punctul meu de vedere, nu este deloc stralucita...

#24
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007

 arp, on May 3 2008, 13:12, said:

Un apartament cu 2 camere- 70 mp utili + 1loc de parcare se vinde aici cu aprox 155- 160mii euro inclusiv tva.

Da. Probabil la banii astia vand investitorii! Problema e ca nu ai cum sa ajungi direct la ei si trebuie sa cumperi de la interediarii de care vorbeam mai sus.
Am urmarit vreo doua luni anunturile din ziare si pretul de aprox 155- 160mii euro, de care vorbesti tu, este fara TVA.

#25
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Se poate ajunge la acei investitori relativ usor, doar ca nu mai sunt multe apartamente disponibile spre revanzare, mai multe sunt garsionere, de 2 camere nu prea..

#26
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 wget, on May 3 2008, 00:41, said:

Confirm si eu SATRA DE TIGANI de pe strada fabricii! S-au instalat odata cu venirea caldurii. Prin februarie nu erau.

Am incercat sa cumpar in QP1, insa totul e controlat de niste spanioli si italieni care si-au gasit prostii in Romania de pe urma carora sa obtina profit de 100% intr-un singur an.

Pe langa preturi, factorii majori care m-a facut sa renunt sunt accesul si faptul ca zona se va aglomera rau!

1. Accesul
Din Iuliu Maniu:
Dupa ce s-a asfaltat in Politehnica (pe banii Politehnicii), prodecana a dat ordin sa nu se mai permita accesul din Iuliu Maniu celor din Quadra. Cum exista deja o intrare (Strada Fabricii), sunt slabe sperante ca sa poata cineva sa oblige Politehnica sa asigure "servitute de trecere"! Cica s-au demarat niste negocieri care au esuat.

Dinspre Dambovita:
Inteleg de la cineva care locuieste acolo ca la inceput se putea ajunge pe Splai, pana s-au suparat niste baieti (probabil cei care vor ridica Sema) si au pus bariera.

Strada Fabricii (singura optiune):
Plina de gropi, satra de tigani, constructii in paragina plus ca acolo se va construi QP2 si Sema (deci se va trece prin santier)! Pe langa gardul QP1 este teroare cand ploua. Desi este pus pietris, era sa-mi sparg baia de ulei la masina.


2. Aglomeratia
Am vazut proiectul QP2 care e total diferit de QP1. Blocurile vor fi construite in rand pe "terasele" dintre Baia de Arama si Fabricii (f.f. aglomerate). QP2 e un proiect de volum si inteleg ca suprafetele vor fi mai mici decat in Rasarit de Soare! N-am vazut proiectul SemaPark, insa imi inchipui ca o sa fie si asta destul de aglomerat.

Deci cei care isi iau acolo ar trebui sa se astepte la mult praf de la santiere. Plus ca iti trebuie masina obligatoriu!



nu cred ca o sa fie foarte aglomerata zona in viitor mai ales cand se va finaliza pasajul Basarab.. legat de tigani nu au facut locatarii din QP1 reclamatii ca sa-i alunge din zona?

#27
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Asa cum am mai zis, se afla pe terenul politehnicii, in calitate de ce sa facem noi reclamatii? Probleme n-am avut cu ei si seara de seara e o masina de politie pe acolo cu ochii pe ei...madam Androneasca ar trebui sa faca reclamatie, dar se pare ca n-o intereseaza...
A, si o veste buna, se pare ca au inceput sa lucreze la str. Fabricii...au inceput evident cu scoaterea si inlocuirea bordurilor  :D

#28
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 arp, on May 6 2008, 14:21, said:

Asa cum am mai zis, se afla pe terenul politehnicii, in calitate de ce sa facem noi reclamatii? Probleme n-am avut cu ei si seara de seara e o masina de politie pe acolo cu ochii pe ei...madam Androneasca ar trebui sa faca reclamatie, dar se pare ca n-o intereseaza...
A, si o veste buna, se pare ca au inceput sa lucreze la str. Fabricii...au inceput evident cu scoaterea si inlocuirea bordurilor  :D


Al draq Videanu asta  :lol:

#29
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

 9984, on May 6 2008, 12:23, said:

nu cred ca o sa fie foarte aglomerata zona in viitor mai ales cand se va finaliza pasajul Basarab.. legat de tigani nu au facut locatarii din QP1 reclamatii ca sa-i alunge din zona?

Propun sa mergem intr-o seara cu niste benzina + 1 buc bricheta la satra de tigani si sa le facem un foc de tabara pe "terenul Politehnicii" pe care stau...

PS: QP1 unu mi se pare ok, fata de restul "ansablurilor" care bat campii. Astept cu interes QP2. Nu cred ca va mai construi cineva in Bucuresti blocuri de 5-6 etaje, cu spatii mari intre ele, etc.. Daca creste pretul la teren, la utilitati, manopera, avize....etc etc, va creste si pretul de mp construit. Nu mai e rentabil sa faci blocuri decat inghesuite si inalte. Sau blocuri super faine si super scumpe.

#30
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Da, QP1 este un loc placut de trait una peste alta pentru ca are spatiul de recreere, blocuri de nivel mic si in general senzatia de neaglomerat nu este atat de pregnanta ca in alte parti. Eu am copil, pe aici sunt multi copii, e o placere sa ii vad la joaca prin parculetul de aici. V-am atasat si o poza care surprinde atmosfera. Nu ca n-as avea si nemultumiri, dar pe total e foarte ok.

Back on topic: QP2 s-ar putea sa aiba de-a face in mod direct cu satra de tigani, fiind chiar langa ei..Sper ca pana atunci or sa dispara, terenul ala e prea valoros sa ramana asa...

Attached Files



#31
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
da, e chiar frumos locul de joaca. ma indoiesc ca sunt multe ansambluri asa  :deadtongue:

#32
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 turbo trabannt, on May 6 2008, 19:15, said:

da, e chiar frumos locul de joaca. ma indoiesc ca sunt multe ansambluri asa  :deadtongue:

poate o sa faca si in guadra place 2 un parculet in parcarea supraterana ca in QP1.. sper :D

#33
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 9984, on May 6 2008, 21:14, said:

poate o sa faca si in guadra place 2 un parculet in parcarea supraterana ca in QP1.. sper :D

are cineva un numar de tel de la conarg pentru a intreaba daca au o data sigura de lansare pentru acest proiect? eu din cate am inteles cica s-ar lansa la sf lunii sau in iunie..

#34
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
daca suni la numerele de telefon afisate pe site-ul quadraplace vei primi detaliile care te intereseaza. sau chiar la telefoanele afisate pe site-ul rasarit de soare.

#35
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 ketchup1981, on May 9 2008, 23:28, said:

daca suni la numerele de telefon afisate pe site-ul quadraplace vei primi detaliile care te intereseaza. sau chiar la telefoanele afisate pe site-ul rasarit de soare.


Uitati ce raspuns am primit... :(

Buna ziua,



          

                Din pacate inceperea proiectului Quadra Place 2 a fost amanata pentru luna septembrie, motiv pentru care nu ati primit nici un semn de la noi,  in momentul in care avem cele mai mici detalii despre proiect va vom anunta.



                



Cu multumiri

Adina Bordei

#36
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
tipic....

si eu azi am sunat la cei de la sema park si m-au amanat pentru sfarsitul lui iunie - inceputul lui iulie, de unde ultima data imi spusesera ca la sfarsitul lui mai - inceputul lui iunie. :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate