Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Care ar fi profy?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
BasicS

BasicS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2001
Nu am prea mai vazut nimic pomenit de Traktor DJ Mixer.

Care ar fi dupa voi cel mai profy? Ma intereseaza pareri din experienta mixarii live nu DJ casnici:D

Salutari
BasicS

#2
BasicS

BasicS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2001
Ma refeream la cel mai profy program de mixat live, bla,bla...stiti si voi cum e sa scrii online pe taxatorul romtelecomului...:rolleyes:

Basic Sound

#3
BasicS

BasicS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2001
Citat de la Monitox:

Pentru a deveni un site/forum cunoscut si RESPECTAT ... TREBUIE sa participati cu totii la acest efort !
Asadar, inregistrati-va si PARTICIPATI la discutii.. altfel , acest proiect va disparea asa cum a aparut.. fara sa-si dea nimeni seama ...
bla,bla...

nici macar el nu-mi raspunde.:rolleyes:

Basic Sound

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Avem moderator man.. eu nu ma pot pricepe la toate :o
Sorry... :color:

#5
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001
Hai ca mi-ati servit-o subtil :).
Deci, ceva profi de mixat, si acum ma refer la software, nu exista.
Daca ar exista, nu ai mai vedea DJ in discoteci.
Daca vrei ceva profii de mixat live, pentru asta exista CD Playere cu pitch contro, la care calitatea, sa-i zic asa, este reprezentata de nr. de rotaii pe minut.
Am vazut un astfel de CD Player, cu care puteai chiar face Scrach-uri, exact ca , cu un pick-up.
Deci software ca Traktor Dj, Traktor Player, etc, sunt pentru distractia de acasa. Nu vei putea (daca vrei sa devii un profesionist) sa tii o discoteca cu asa ceva.
A, daca vrei sa-ti prefabrici de acasa unele mixaje da, dar sa mixezi live.....Hmmm, m-as mira.
Tools-urile pentru Dj (soft-urile) se impart in mai multe categorii:
-Sintetizatoare
-Playere
-Editoare de sunet
-etc
Deci in concluzie, ce poti face cu "Sculele adevarate", nu potzi face cu un software sau mai multe.
Intr-adevar Traktor Dj sau Traktor Player, sunt niste software destul de bune, si cu o interfata usor de utilizat, insa necesita "munca de acasa", nicidecum mixare live, de acea are si posibilitatea de salvare a playlistului creat. Necesita foarte multe resurse, ier rezultatele, dupa parerea mea nu sunt extraordinare.
Si in incheiere, ca o concluzie, daca vrei sa faci discoteca , sau vrei sa fii un DJ bun, nu cred ca cineva ar risca sa i se blocheze calculatorul in fata a 200-300 de persoane venite in acea discoteca sa se3 distreze, eu unul n-as risca :D .

Imi cer scuze pentru intarzierea de a raspunde, ti-ne de competenta mea, insa sa ne intelegem unul pe celalalt, suntem in preajma sarbatorilor, cand exte foarte multe de lucru.

O sa revin cu un review complex la Traktor Dj si Traktor Player in curand, si de ce nu in special pentru cei care sunt interesati de acest gen de software, cu software noi, care sunt foarte multe, insa multe necunoscute, tocmai din cauza ca nu pot fii download-ate si testate.

Pana atunci sa auzim numai de bine, si vb lui Monitox "saracu", el nu se pricepe la aceasta ramura de software, deci nu-l mai acuza-ti pe el, "eu sunt vinovatul".:yeah baby


:cya:

PS. BasicS - Daca detii mai multe detalii referitor la acest software, Traktor, esti invitatul nostru sa ni-le dezvalui :oK:

#6
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@ CyberMix; >Deci software ca Traktor Dj, Traktor Player, etc, sunt pentru distractia de acasa.

Really?

@ CyberMix; >Nu vei putea (daca vrei sa devii un profesionist) sa tii o discoteca cu asa ceva.

He, he, sa fi tu sanatos, dar Dr. Brooks face discoteca in doua locuri in New York. Si nu de ieri alaltaieri. De 1,5 ani foloseste Traktor.

DJ Julio - ce tine discoteca la Roxy, una din cele mai mari si faimoase discoteci din New York – de asemenea foloseste Traktor.

Eu am desoperit de curand Traktor, si IMO e o minunatie. Am facut primul mix, si a iesit pretty good.

Noi, vre-o 5-6 DJs din NY ce folosim TDJ vrem sa ne intalnim si sa schimbam opinii.

Pentru detalii vezi
http://www.native-in...y.php?forumid=3


@ CyberMix; >Deci, ceva profi de mixat, si acum ma refer la software, nu exista.
Daca ar exista, nu ai mai vedea DJ in discoteci.

Cum adica? Pai cine ^&%$#$% apasa pe CUE in Traktor?

@ CyberMix; >A, daca vrei sa-ti prefabrici de acasa unele mixaje da, dar sa mixezi live.....Hmmm, m-as mira.

Poti sa te miri cat vrei. Eu cu doua saptamani vechime in Traktor si am curajul sa DJ intr-o discoteca (“club” cum zicem noi la New York) Binenteles ca e comod, si mai ales ca nimeni nu va sesiza daca pui mixaje facute acasa.

Si de fapt ce e rau, in asta. Tu vi la discoteca sa asculti muzica buna, sa dansezi, sau sa-mi vezi abilitatile tehnice in a mixa 2 X 12’’ si demola crossfader-ul mixerului?

@ CyberMix; >Intr-adevar Traktor Dj sau Traktor Player, sunt niste software destul de bune, si cu o interfata usor de utilizat, insa necesita "munca de acasa", nicidecum mixare live,

Excuse you? Mai omule ce mare diferenta e intre mixare ACASA si mixare in CLUB. NICIUNA. Binenteles daca esti meserias. Daca nu, back la 12"

E adevarat, creierul iti merge la 100 Km pe ora pentru ca sunt o sumedenie de elemente ce trebuiesc luate in seama: balance, gain, killer frequencies, cue, play, volume, fader, crossfader, BPM, key, si o multime de altele. In treacat fie spus Traktor are peste 400 de optiuni.

Vei spune ca aceleasi elemente din Traktor sunt prezente in “real life DJing” In mare da, dar cu o singura MARE diferenta: in Traktor lucrezi doar cu o mana.

Esti asa de bun sa mixezi CU O MANA, 12” sau CDs. Cred ca e cam greu.

Traktor NU e usor de manevrat.

Imi amintesc Julio imi zicea mai deunazi, ca un 12” DJ, vine la el si-i spune ca Traktor e simplu si ca soft-ul face munca DJ-ului. La care Julio I-a zis: ia arata-mi tu cum masina face totul, iar DJ-ul sta cu bratele incrucisate. Ati ghicit; respectivul DJ a plecat cu coada intre picioare.

In treacat fie zis, Julio e DJ de 25 de ani, pe vremea cand DJ respectiv nici nu se nascuse.

@ CyberMix; >Necesita foarte multe resurse, ier rezultatele, dupa parerea mea nu sunt extraordinare.

Daca te referi la rezultate de mixaj, imi permit sa am o parere diferita. Daca te referi la rezultate din punct de vedere al calitatii sunetului final, acolo da, rezultatele nu sunt aceleasi cu mixajul da CD-uri sa 12”. WAV / AIFF files nu sunt EXACT de aceiasi calitate cu CD-uri sau 12” Asta ca sa nu mai vorbim de MP3 – chiar si la 320 Kbps. Oricum, DJ-ii amintiti mai sus folosesc MP3 la 192 Kbps. Asta pentru ca nu toti cei ce merg intr-o discoteca au in cap un frequency spectrum analyzer.

@ CyberMix; >Si in incheiere, ca o concluzie, daca vrei sa faci discoteca , sau vrei sa fii un DJ bun, nu cred ca cineva ar risca sa i se blocheze calculatorul in fata a 200-300 de persoane venite in acea discoteca sa se3 distreze, eu unul n-as risca

In primul rand e posibil ca un computer sa freeze; probabilitatea IMO e foarte, foarte mica, ca EXACT in seara in care tu DJ computerul sa freeze. Cand a fost ultima oara cand computerul tau a freeze? Saptamana trecuta, luna trecuta, anul trecut?

Oricum, exista posibilitatea sa te duci la club cu,,, 2 laptop-uri. La 1000 de lei aici la NY orice DJ ce se respecta poate avea 2 laptop-uri. OK, dolari, WHAT!

@ CyberMix; >… nu cred ca cineva ar risca sa i se blocheze calculatorul in fata a 200-300 de persoane venite in acea discoteca

Da’ ce statiile, boxele sau chiar instalatiile de lumini nu pot sa-ti faca figuri. Vrei sa-ti povestesc eu de cate ori mi s-a stricat statia sau boxele pe vremea cand faceam discoteca in Romania? Si aveam cele mai profesionale scule la momemtul respective. Dar, poate nu ma crezi, mergeam la nedei, nunti, etc, cu.. 2 (DOUA) statii. Now you know.

DJ Daniel NY

#7
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Ti-a luat 3 ani ca sa gasesti replici?????? :huh:

#8
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
Mai exista posibilitatea ca sa fi descoperit forumul de la Sofpedia... doar ieri.

Oricum ma intreb de ce agresivitatea asta nedisimulata?

#9
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Easy, Bazac!! Era o gluma, nici urma de agresivitate. M-a amuzat vehementa cu care ai raspuns unui post de acum 3 ani, atata tot. Nici eu nu sunt de prea multa vreme pe aici.

#10
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@clowdy "Era o gluma,"

Aaaah! OK, fie cum zici tu.

Eram doar curioas daca asta e tot ce poti spune la ce am spus eu.

#11
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
bazac, cel putin feelingul sa pui mana si pe un simplu cdj100s si djm600 este altul fata de traktor.
am incercat si dss-ul dar tot nu imi place.
nu am pus mana pe un 1000 mkII
dar nu neg ca as vrea.
in iasi cel putin din ce stiu eu se lucreaza pe cd-uri in disco-urile mai serioase daca putem sa spunem asa
nu stiu cum merge alcatech-ul bpm cu consola aia pe serial
oricum
cat ar fi sculele de faine
tot iti pica cate ceva  :death:

#12
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
Sunt de acord cu feeling-ul, dar eu am o fascinatie pentru lucrurile NOI in tehnologie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate