Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

O problema mai delicata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu e la subiect, insa atitudinea asta fata de Cuvant denota lipsa Duhului. Mai ales ca scrie ce este viata de struto-camila de dupa primirea Duhului:

Romani 7

14Știm, în adevăr, că Legea este duhovnicească: dar eu sînt pămîntesc, vîndut rob păcatului.

    15Căci nu știu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.

    16Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.

    17Și atunci, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine.

    18Știu, în adevăr, că nimic bun nu locuiește în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce -i drept, am voința să fac binele, dar n'am puterea să -l fac.

    19Căci binele, pe care vreau să -l fac, nu -l fac, ci răul, pe care nu vreau să -l fac, iacă ce fac!

    20Și dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine.

    21Găsesc dar în mine legea aceasta: cînd vreau să fac binele, răul este lipit de mine.

    22Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;

    23dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, și mă ține rob legii păcatului, care este în mădularele mele.

    24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..

    25Mulțămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

Mai ai pana sa inelegi.......

#56
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Da, da mai au toti:


Apocalipsa 22:11  Cine este nedrept, să fie nedrept și mai departe; cine este întinat, să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfînt, să se sfințească și mai departe!


Deci esti perfect ? Fugi de aici.



Intelepciune nu-i de domeniul mintal ca sa prinzi ceva de domeniul unei traduceri dupa cum nici dragostea nu-i un sentiment ca sa mergi prea departe prin el.

Filipeni 3:10  Și să-L cunosc pe El și puterea învierii Lui și părtășia suferințelor Lui, și să mă fac asemenea cu moartea Lui;  


Cunoasterea si puterea merg impreuna

Best regards.

Edited by husand, 04 June 2010 - 14:26.


#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Iar enunti PORUNCA de a te sfinti....... Nu intelegi ce Legea spune multe, insa nu le POTI FACE. Dumnezeu te sfinteste:

Evrei 10

10Prin această ,,voie`` am fost sfințiți noi, și anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos, odată pentru totdeauna.

Ioan 17

17Sfințește -i prin adevărul Tău: Cuvîntul Tău este adevărul.

Acts 26

18To open their eyes, and to turn them from darkness to light, and from the power of Satan unto God, that they may receive forgiveness of sins, and inheritance among them which are sanctified by faith that is in me.

1 Corinteni 6

11Și așa erați unii din voi! Dar ați fost spălați, ați fost sfințiți, ați fost socotiți neprihăniți, în Numele Domnului Isus Hristos, și prin Duhul Dumnezeului nostru.

1 Tesaloniceni 5

23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Iuda 1

1Iuda, rob al lui Isus Hristos, și fratele lui Iacov, către cei chemați, cari sînt iubiți în Dumnezeu Tatăl, și păstrați pentru Isus Hristos:

In koine este hEgiasmenois = sfintiti.

So...........NEEEEEEEEXXTT!!!!

Edited by zexelica, 04 June 2010 - 14:35.


#58
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postzexelica, on 4th June 2010, 15:23, said:

Iar enunti PORUNCA de a te sfinti....... Nu intelegi ce Legea spune multe, insa nu le POTI FACE.


Trebuie sa fiu de acord cu ce a zis Zexe ...desii ma mir ..ca intelege atat de bine litera !

#59
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 4th June 2010, 15:23, said:

Iar enunti PORUNCA de a te sfinti....... Nu intelegi ce Legea spune multe, insa nu le POTI FACE.


Hristos o enunta Nu vad problema , El nu este desavarsit in vorbire ?

Mai incet cu aprecierea.

#60
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 4th June 2010, 15:29, said:

Hristos o enunta Nu vad problema , El nu este desavarsit in vorbire ?

Mai incet cu aprecierea.
Am editat postul.
Hristos enunta LEGEA, ca si cu divortul, de exemplu. Sfintirea nu e optionala.

Iar, daca tu cauti perfectiune atata timp cat cineva este in trup, inseamna ca nu citesti Scriptura, unde David a luat-o cu japca pe Bathsheba, l-a trimis pe Urie la moarte si Solomon avea 1000 de neveste........

Cine are Duhul nu greseste IN DOCTRINA.

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

#61
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Cine are Duhul nu greseste IN DOCTRINA.

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Acuma trebuie sa ma manifest precum rabinii ...si tu ai dreptate si Husand are dreptate ...nu fiti habontinci

#62
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 4th June 2010, 15:40, said:

Am editat postul.
Hristos enunta LEGEA, ca si cu divortul, de exemplu. Sfintirea nu e optionala.

Iar, daca tu cauti perfectiune atata timp cat cineva este in trup, inseamna ca nu citesti Scriptura, unde David a luat-o cu japca pe Bathsheba, l-a trimis pe Urie la moarte si Solomon avea 1000 de neveste........

Cine are Duhul nu greseste IN DOCTRINA.

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.


Exact:

Apocalipsa 22:11 Cine este nedrept, să fie nedrept și mai departe; cine este întinat, să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfînt, să se sfințească și mai departe!


Invatatura lui Hristos


Problema e alta :

2:8   Dacă împliniți Legea împărătească, potrivit Scripturii: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți, bine faceți.


2:9   Dar dacă aveți în vedere fața omului, faceți un păcat, și sînteți osîndiți de Lege ca niște călcători de lege.


2:10   Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Deci toata scriptura (Cuvantul) nu numai jumatate.

#63
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

2:10 Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Deci toata scriptura (Cuvantul) nu numai jumatate.

De aceea a zis Mantuitorul ..nimeni nu poate tine Legea . :thumbup:

#64
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpamant, on 4th June 2010, 15:52, said:

De aceea a zis Mantuitorul ..nimeni nu poate tine Legea . :thumbup:

Da este adevarat dar aici imi spune ceva ce vizeaza alt inteles:

2:10   Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.
    
2:11   Căci, Cel ce a zis: Să nu preacurvești, a zis și: Să nu ucizi. Acum, dacă nu preacurvești, dar ucizi, te faci călcător al Legii.
  

2:12   Să vorbiți și să lucrați ca niște oameni cari au să fie judecați de o lege a slobozeniei:
  

2:13   căci judecata este fără milă pentru celce n-a avut milă; dar mila biruiește judecata.

#65
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

dar mila biruiește judecata.

Husand /./.fi baiat intelept ...finalul este mereu primordial . :console:

#66
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
la subiect se poate? mersi.

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgatuzo, on 4th June 2010, 18:23, said:

la subiect se poate? mersi.
Eu ti-am raspuns la subiectul cu fata si la intrebarea ta cu intelepciunea celor salvati.

Cu fata, din experienta iti spun ca daca te face Dumnezeu sa fii cuminte si sa astepti darul Lui, e usor. Pe mine m-a ajutat de am stat cativa ani pe dreapta fara macar sa-mi treaca prin cap nimic legat de subiect. Eu fiind de neoprit inainte si avand mare succes la sexul feminin.........

Cu biserica e problema, insa. Acolo nu mai e binecuvantare. Iar, daca inca nu ai iesit.......aia e problema ta adevarata.

#68
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpamant, on 4th June 2010, 16:30, said:

Husand /./.fi baiat intelept ...finalul este mereu primordial . :console:


Da finalul este aici :

Apoc 22:11

Cine* este nedrept să continue nedreptatea; și cine este întinat1 să se întineze în continuare; și cine este drept să practice în continuare dreptatea; și cine este sfânt să fie sfințit în continuare".
1Lit. "spurcat"

BIO ὁ ἀδικῶν ἀδικησάτω ἔτι, καὶ ὁ ῥυπαρὸς ῥυπανθήτω ἔτι, καὶ ὁ δίκαιος δικαιοσύνην ποιησάτω ἔτι, καὶ ὁ ἅγιος ἁγιασθήτω ἔτι.


View Postzexelica, on 4th June 2010, 21:41, said:

Eu ti-am raspuns la subiectul cu fata si la intrebarea ta cu intelepciunea celor salvati.

Cu fata, din experienta iti spun ca daca te face Dumnezeu sa fii cuminte si sa astepti darul Lui, e usor. Pe mine m-a ajutat de am stat cativa ani pe dreapta fara macar sa-mi treaca prin cap nimic legat de subiect. Eu fiind de neoprit inainte si avand mare succes la sexul feminin.........

Cu biserica e problema, insa. Acolo nu mai e binecuvantare. Iar, daca inca nu ai iesit.......aia e problema ta adevarata.


Te bagi , te bagi la inaintare . Daca o iei inainte, asta este.
Rezultatele apar, semnat -secerat. Si e trist.

Imagine a biserici:

Psalmi 45
45:9   Printre prea iubitele tale sînt fete de împărați;împărăteasa, mireasa ta, stă la dreapta ta, împodobită cu aur de Ofir.

45:10   Ascultă, fiică, vezi și pleacă-ți urechea;uită pe poporul tău și casa tatălui tău!
  
45:11   Și atunci împăratul îți va pofti frumuseța.Și fiindcă este Domnul tău, adu-i închinăciunile tale.

45:12   Și fiica Tirului, și cele mai bogate din popor vor umblacu daruri ca să capete bunăvoința ta.




Daca mireasa provine dintr-o casa acum clar.

Si despre acea casa da detali:


Efeseni 4:11  Și el a dat pe unii apostoli; pe alții, prooroci; pe alții, evangheliști; pe alții, păstori și învățători ,  

Ei ,acesti supraveghetori si lucratori sant ingrijitorii ( mai marii) casei:

Cantarea cantarilor 6

9. dar numai una singura este porumbita mea, neprihanita mea; ea este singura la mama sa, cea mai aleasa a celei ce a nascut-o. Fetele o vad si o numesc fericita; imparatesele si tiitoarele de asemenea o lauda. –

Deci sant si cei care o ingrijesc.

Aspectul acesta este adevarat.  

Ma indoiesc cu privire la cuvantul tau referitor la biserica

#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, ce nu intelegi tu este ca Ierusalimul=femeia=biserica a fost binecuvantat. Cea eterna este binecuvantata pt totdeauna, insa cea nominala, "Ierusalimul ce acum este" din Galateni 4, numit si "alegorie", daca ai capacitatea sa intelegi acest cuvant, acest Ierusalim devine Sodoma si Egipt, care sunt echivalente spiritual cu Babilonul, reprezentand imparatia lui satan.

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Daca nu ai invatat unde a fost rastignit Isus, afla acum: Ierusalim. Care ni se spune ca SPIRITUAL este SODOMA si EGIPT. Biserica devine Sodoma, Egipt echivalent cu Babilon.

Apocalipsa 18

4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieșiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiți părtași la păcatele ei, și să nu fiți loviți cu urgiile ei!

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Scurt, la obiect si foarte clar.
Insa, tu propovaduiesti o alta Evanghelie, aceea a liberului arbitru si esti orbit de Dumnezeu. Deh, nu e dupa cine voieste........ N-ai cum sa te salvezi singur.......pardon, tu in Evanghelia ta poti :lol:

Edited by zexelica, 08 June 2010 - 19:11.


#70
Razvan70

Razvan70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2010

View Postzexelica, on 8th November 2009, 18:33, said:

Mai bine ar fi fost sa spui ca nu meriti salvarea.
Iar, daca ai citi Scriptura, ai vedea ca Dumnezeu a stabilit regula ca femeia cauta pe barbat, iar in Proverbe scrie sa nu dai puterea ta femeilor.


"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Nu sunt convins ca ati citit in intregime Sfanta Scriptura, altfel nu ar exista aceasta raceala si hula impotriva Maicii Domnului.

Luca (1 :  46-49)

46. Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.  
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,  
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, DE ACUM mă vor FERICI toate neamurile.  
49. Că mi-a făcut mie MĂRIRE Cel Puternic și sfânt este numele Lui.  


   Pe mamele colegilor, amicilor si prietenilor nostri le respectam, le apreciem, le salutam cu buna cuviinta, asa cum trebuie sa fie intre oameni, pace si intelegere.

Vreau sa intreb un lucru pe care nu l-am inteles niciodata ?

Cum putem sa spunem ca iubim pe Fiul lui Dumnezeu, dar o nesocotim si desconsideram pe Mama Lui ?
Cum putem sa credem despre noi, ca il iubim pe Fiul lui Dumnezeu, dar o hulim si o batjocorim pe Cea care l-a purtat in pantece 9 luni de zile ?
Cum putem sa ne mintim pe noi, ca suntem implinitori ai poruncilor lasate de Dumnezeu cand noi vorbim cu indrazneala si necinste despre Maica Sa ?


Cine spune ca iubeste pe Fiul lui Dumnezeu, dar uraste (huleste, necinsteste) pe Mama Lui , este MINCINOS.

Cel ce spune ca iubeste pe Dumnezeu, dar uraste pe aproapele lui, iarasi MINCINOS este.

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Nu sunt convins ca ati citit in intregime Sfanta Scriptura, altfel nu ar exista aceasta raceala si hula impotriva Maicii Domnului.
"Hula" este impotriva mincinosilor care spun ca Scriptura ne invata sa ne inchinam la aceasta simpla femeie, care spun ca s-a inaltat la cer si care invata sa cerem mantuire ei.

#72
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Vreau sa intreb un lucru pe care nu l-am inteles niciodata ?

Dar asta o intelegi ?

Idolatria deja aparuse in timpul lui Isus ;


Luca 11:27
Pe când spunea Isus aceste vorbe, o femeie din norod și-a ridicat glasul și a zis: "Ferice de pântecele care Te-a purtat, și de țâțele pe care le-ai subt!"  :confused:  
Luca 11:28
Și El a răspuns: "Ferice mai degrabă de cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu, și-L păzesc!" :argue:
Mat 7.21; Luca 8.21; Iac 1.25;

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate