Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

O problema mai delicata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#19
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

 gatuzo, on Apr 30 2008, 08:03, said:

Apropo de DUHUL SFANT . Eu is baptist , am inteles ca la penticostali e asta cu primirea DUHULUI SFANT . Cum adica primesti duhul sfant ? Am un coleg care l-a primit si mi-a zis ca s-a rugat mult si la un momentdat incepe sa vorbeasca in alta limba in fine...
Si referitor la problema mea , eu continui sa ma rog :P

Duhul Sfant nu se manifesta prin vorbirea in limbi!!! s-a manifestat in trecut dar nu a fost niciodata scopul in sine. Duhul Sfant se manifesta altfel astazi

#20
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
Probabil asa e . Nu stiu , de aia v-am intrebat :P pls rugati-va pt problema mea si veti fi rasplatiti :) mersi GBU all

#21
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
Inchideti topicul.

#22
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Hei ... a trecut atat timp ... mai esti cu fata aceea?

#23
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Conform legii lui Moise, Moab era neam spurcat, si totusi (am mai citat faptul acesta) pentru sacrificiul de sine Rut moabiteanca a fost nu numai primita in Israel, ci din ea s-a tras proorocul David. Asta desi i se spusese lui Moise ca pana la a 7-a sau chiar a 10-a spita sa nu se casatoreasca cu acest popor. Pune-ti afinitatea la incercare (si pe a ei) si vezi daca e sincera.

@"nu poti primi Duhul Sfant nefiind botezat":

Quote

41.   Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.  
43.   Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?

To my knowledge, nu e nici pe departe singura intamplare de acest fel din Biblie, intr-o perioada in care Iisus era abia in pantecele mamei, necum sa existe biserica si botez. "Duhul sufla unde voieste". Proorociile despre Iisus erau toate inspirate de Duhul Sfant, ca altfel nu s-ar fi chemat proorocii. Cu toate acestea, intre puterile lucratoare date credinciosilor sunt diverse trepte, si o epistola apostolica le si mentioneaza. Povestea ca automat primesti ceva nici nu merita mentionata. E ca si cum ai spune ca inrolarea in armata te face automat general.

#24
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 monokeros, on Sep 7 2008, 07:12, said:

@"nu poti primi Duhul Sfant nefiind botezat":
Daca inteleg bine ce vrei sa spui aici, imi dau seama ca gresesti in a face regula. Duhul Sfant nu depinde de prioritatea botezului, vezi Fapte 10:47.

#25
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Duhul Sfant nu depinde de prioritatea botezului, vezi Fapte 10:47.

Odata de cand avem controverse, sunt perfect de acord.

#26
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007

 AdCrys20, on Sep 6 2008, 15:06, said:

Hei ... a trecut atat timp ... mai esti cu fata aceea?

nu sunt cu ea, n-am fost si cred ca nici nu voi fi vreodata... :(  :sadwalk: asta e viata, is porst  :frust: . Oricum, azi dimineata m-am intalnit cu ea cand mergeam la scoala, ma rog, o discutie amicala.

#27
hakaturbo

hakaturbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2007
Eclesiastul 11:9  Bucurã-te, tinere, în tinereþea ta, fii cu inima veselã cât eºti tânãr, umblã pe cãile alese de inima ta ºi plãcute ochilor tãi; dar sã ºtii cã pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecatã.  Mai bine cautal pe Dumnezeu mai intai.

#28
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
numa prin Dumnezeu va merge... :) ma tot rog pt asta de cand am cunoscut-o si duminica am fost la ea la biserica m-am intalnit cu ea, am vorbit putin, dar parca sunt mai fericit :) God si the key, incet, cu rabdare si cu credinta se va rezolva si problema mea . Thank God for this!

#29
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
salut :) a trecut ceva timp, au aparut multe semne care-mi dovedesc ca Dumnezeu imi asculta rugaciunile, e prea tare! mai am nevoie de rabdare :D in curand! am avut dreptate ca numa prin Dumnezeu va merge, si parca sunt mai aproape si de El pentru ca intr-o perioada eram... mergeam la biserica ca sa merg si ma comportam si vorbeam asa cum o faceam.... m-am schimbat am inceput sa citesc, uite ca imediat termin NT mai apocalipsa, am tinut si post  m-am rugat mai cu credinta si rezultatul este pe langa ca m-am apropiat de Dumnezeu, El mi-a ascultat rugaciunile si daca o sa am rabdare imi va face pe plac in legatura cu fata asta :D v-as spune si semnele dar deocamdata nu vi le zic ca poate apuca din prostia mea sa intre pe forum aici, desi nu imi stie nick-ul asta, dar isi da seama dupa semne si nu vreau sa stric ceva sau na... :D O SA FIE BINE, MERSI TUTUROR PT RUGACIUNI SI SFATURI!! SLAVA LUI!!!!!!! Domnu cu voi!

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 gatuzo, on Jan 17 2009, 16:19, said:

salut :) a trecut ceva timp, au aparut multe semne care-mi dovedesc ca Dumnezeu imi asculta rugaciunile, e prea tare! mai am nevoie de rabdare :D in curand! am avut dreptate ca numa prin Dumnezeu va merge, si parca sunt mai aproape si de El pentru ca intr-o perioada eram... mergeam la biserica ca sa merg si ma comportam si vorbeam asa cum o faceam.... m-am schimbat am inceput sa citesc, uite ca imediat termin NT mai apocalipsa, am tinut si post  m-am rugat mai cu credinta si rezultatul este pe langa ca m-am apropiat de Dumnezeu, El mi-a ascultat rugaciunile si daca o sa am rabdare imi va face pe plac in legatura cu fata asta :D v-as spune si semnele dar deocamdata nu vi le zic ca poate apuca din prostia mea sa intre pe forum aici, desi nu imi stie nick-ul asta, dar isi da seama dupa semne si nu vreau sa stric ceva sau na... :D O SA FIE BINE, MERSI TUTUROR PT RUGACIUNI SI SFATURI!! SLAVA LUI!!!!!!! Domnu cu voi!
Daca, intr-adevar, merge, roaga-l sa-ti dea intelepciune sa gasesti raspunsul la cele 1290 zile si cele 1335 zile din Daniel 12:11, 12.
Scrie acolo ca cei nesalvati nu pot sti. Asa te verifici. Scrie ca cei salvati au acces la intelepciunea Sa.
Gaseste cel putin 2 metode de demonstratie diferite si ...... e clar: esti de-al Sau.

Daca nu stii......inseamna ca inca nu te-a salvat. Keep praying!

Edited by zexelica, 17 January 2009 - 17:14.


#31
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007

 zexelica, on Jan 17 2009, 17:13, said:

Daca, intr-adevar, merge, roaga-l sa-ti dea intelepciune sa gasesti raspunsul la cele 1290 zile si cele 1335 zile din Daniel 12:11, 12.
Scrie acolo ca cei nesalvati nu pot sti. Asa te verifici. Scrie ca cei salvati au acces la intelepciunea Sa.
Gaseste cel putin 2 metode de demonstratie diferite si ...... e clar: esti de-al Sau.

Daca nu stii......inseamna ca inca nu te-a salvat. Keep praying!

Am citit referinta, nu inteleg nimic normal, trebuie sa citesc tot daniel-ul :) e un test sa vezi daca esti mantuit? probabil ca nu sunt inca :-s asta inseamna ca Dumnezeu nu imi asculta rugaciunile (adica Dumnezeu nu asculta rugaciunile celor nesalvati?) ? Eu tot ma rog, vreau sa-L primesc pe Isus in inima mea, dar inca nu am trait acea schimbare in comportamentu meu nu stiu... oricum ma simt mai aproape si ma simt iubit de Dumnezeu fata de cum eram, si mi-a aratat de multe ori. Si sunt prea multe lucruri care se leaga si care eu zic ca sunt raspunsurile la rugaciunile mele, afirmative din fericire pt mine (raspunsurile). Na cum zici tu am sa citesc daniel si am sa vad ce-s cu zilele alea, I'll pray for this too

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 gatuzo, on Jan 17 2009, 18:22, said:

Am citit referinta, nu inteleg nimic normal, trebuie sa citesc tot daniel-ul :) e un test sa vezi daca esti mantuit? probabil ca nu sunt inca :-s asta inseamna ca Dumnezeu nu imi asculta rugaciunile (adica Dumnezeu nu asculta rugaciunile celor nesalvati?) ? Eu tot ma rog, vreau sa-L primesc pe Isus in inima mea, dar inca nu am trait acea schimbare in comportamentu meu nu stiu... oricum ma simt mai aproape si ma simt iubit de Dumnezeu fata de cum eram, si mi-a aratat de multe ori. Si sunt prea multe lucruri care se leaga si care eu zic ca sunt raspunsurile la rugaciunile mele, afirmative din fericire pt mine (raspunsurile). Na cum zici tu am sa citesc daniel si am sa vad ce-s cu zilele alea, I'll pray for this too
Stiu ca asa te invata la biserica, insa......testul l-ai facut singur. Mai bine sa stii adevarul decat sa traiesti in minciuna.

Ioan 9

31Știm că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoși; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu și face voia Lui, pe acela îl ascultă.

Tu poti sa vrei ...... te cred ca vrei, insa El nu mai opereaza in biserica de la al doilea jubileu. Singura solutie sa fii salvat, DACA esti ales, este sa citesti Scriptura fara sa te asociezi cu vreo biserica. Acolo guverneaza satan, prin oameni nesalvati, care accepta o doctrina falsa.

Oricum, schimbarea de comportament va incepe din minte (gata vise cu gagici, vei putea gasi proba biblica la orice vers care cere intelepciune) si se va materializa in viata, in sensul ca nu va mai exista dorinta de a pacatui.
Insa, cel mai mult, se va observa in doctrina, cand daca vei gasi un vers care sa contrazica doctrina ta, nu o sa mai poti tine acea doctrina.

Ceea ce nu se intampla acum, cand sustii doctrina inventata de biserica la care mergi.

Edited by zexelica, 17 January 2009 - 20:40.


#33
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
NoțiuneaDumnezeu trinitar nu face parte din mărturia, din vestirea creștinismului primar.

Permiteți-ne să mai cităm câteva lucrări istorice care se ocupă de această temă. Acestea vor ajuta pe fiecare să reflecteze puțin și poate îi va scoate pe mulți din siguranța de sine. În lucrarea istorică The paganism in our Christianity, este scrisă o afirmație demnă de amintit:Această noțiune trinitate își are originea numai în păgânism.

În Encyclopaedia of Religion este scris: Teologii de astăzi sunt de acord că învățătura trinitară nu este de găsit în Biblia ebraică. Mai departe găsim mărturia: Teologii sunt de aceeași părere și anume, că nici Noul Testament nu conține o învățătură clară despre trinitate.

Iezuitul Fortmann scrie în cartea sa The Triune God: Scriitorii Noului Testament nu ne spun nimic despre o învățătură trinitară formală sau formulată, despre o învățătură clară că într-un Dumnezeu sunt trei persoane divine la fel de mari.  Nimic nu ne arată că vreun scriitor al Bibliei ar fi presupus o trinitate în dumnezeire.

În New Encyclopaedia Britannica se face observația: Nici cuvântul trinitate și nici învățătura despre aceasta nu este de găsit în Noul Testament.

În Encyclopaedia of Religion and Ethics este scris: La început, credința creștină nu a fost trinitară.  Nu a fost așa nici în timpul apostolilor și nici în perioada următoare lor, după cum rezultă din Noul Testament și din alte scrieri ale creștinilor de la început.

În New Catholic Encyclopaedia, citim:Formularea Un Dumnezeu în trei persoane s-a impus abia la sfârșitul sec. al-IV-lea, nefiind acceptată până atunci în viața și mărturia credinței creștine.

În Encyclopaedia Americana găsim această exprimare plină de miez:Învățătura trinitară a sec. al-IV-lea nu oglindește corect învățătura primilor creștini despre natura lui Dumnezeu; dimpotrivă, ea a deviat de la această învățătură.

Cu multe secole înainte de Hristos, a existat în Babilon și în Asiria triade sau treimi. Despre o astfel de triadă din regiunea Mesopotamiei ne relatează Encyclopaedia Larousse of Mythology:Universul a fost împărțit în trei părți, fiecare parte a devenit domeniul de stăpânire al unui Dumnezeu.  Triada marilor dumnezei.

Istoricul Will Durand a făcut următoarea observație:Creștinismul nu a distrus păgânismul, ci l-a preluat în sine. Închipuirile despre o trinitate divină provin de la egipteni.

În cartea The Symbolism of Hindhu Gods and Rituals, se spune despre o trinitate a hindușilor care a existat cu multe secole înainte de Hristos: Unul dintre dumnezeii trinității este Shiva; el este distrugătorul. Ceilalți doi dumnezei sunt Brahma, creatorul și Vishnu, susținătorul.

Lucrarea The Church of the First Three Centuries face un rezumat: Învățătura despre trinitate a apărut treptat și relativ târziu. Ea provine dintr-un izvor care le este complet străin scrierilor iudaice și creștine, luând forme succesive și fiind în final anexată creștinismului de către părinții bisericii, influențați de Platon.

New Schaff-Herzog Encyclopaedia of Religious Knowledge confirmă: Istoricul Will Durand a făcut următoarea observație: Creștinismul nu a distrus păgânismul, ci l-a preluat în sine. Închipuirile despre o trinitate divină provin de la egipteni.

Ce mărturie puternică din diferite surse! Fie ca aceste mărturii limpezi să-l aducă pe fiecare cititor să reflecteze.



#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu cred neaparat in formularea trinitara bisericeasca, pe care tind totusi sa o accept.
In schimb cred cu tarie in ceea ce Biblia invata: ca Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu, Duhul Sfant este Dumnezeu, iar cei trei sunt diferiti.

#35
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 overseas, on May 13 2009, 17:20, said:

Eu nu cred neaparat in formularea trinitara bisericeasca, pe care tind totusi sa o accept.
In schimb cred cu tarie in ceea ce Biblia invata: ca Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu, Duhul Sfant este Dumnezeu, iar cei trei sunt diferiti.

Întotdeauna, fie în Vechiul Testament, fie în Noul Testament, este vorba despre Unul și același Domn: acolo în trup duhovnicesc, aici în trup omenesc. Nu un fiu al lui Dumnezeu care există lîngă Dumnezeu, a devenit Fiul lui Dumnezeu. Așa ceva ar fi un paradox. Isus a ieșit de la Dumnezeu, este Fiul zămislit prin Duhul și, de aceea, egal în ființă cu Dumnezeu. EL poseda în Sine viața lui Dumnezeu, căci El era chiar Dumnezeu. Din Dumnezeu doar Dumnezeu putea să iasă și să se manifeste după felul Său. Prin El, toți fiii și fiicele lui Dumnezeu au parte de această natură dumnezeiască (2 Pet. 1, 4).

În teologie se definește în mod deosebit relația dintre Tată-Fiu și Fiu-Duh Sfînt, opunîndu-se unul altuia. Ce sens au toate acestea, este de neînțeles. Dacă la teologie se mai adaugă filozofie, rezultă un circuit magic, din care nu mai pot ieși cei ce se află înăuntru.Teologia biblică constă în înfăptuirea planului veșnic de mîntuire al lui Dumnezeu cu omenirea prin Isus Hristos, Domnul nostru.

Nu depinde de o clarificare în ceea ce privește relația între descoperirile dumnezeiești necesare pentru primirea mîntuirii - depinde de clarificarea relației lui Dumnezeu cu noi: cum stă El față de noi și cum stăm noi față de El? Acesta este miezul problemei. Dumnezeu și-a clarificat poziția Sa față de omenire!

Învățătura din așa-zisa  mărturisire de credință de la Niceea este pur și simplu nebiblică. Acolo scrie: Fiul unicului Dumnezeu care este născut de Tatăl mai înainte de toți vecii, Dumnezeu din Dumnezeu, lumină din lumină, Dumnezeu adevărat născut din Dumnezeu adevărat, nu creat  (F. Hauss, Väter der Christenheit, pag. 40). Acolo se spune că Tatăl ar fi zămislit pe Fiul în ceruri. Cum putem să ne închipuim așa ceva? Unde mărturisește Scriptura astfel de gînd sau altceva asemănător? :nonobad:

Attached Files



#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on May 13 2009, 17:20, said:

Eu nu cred neaparat in formularea trinitara bisericeasca, pe care tind totusi sa o accept.
In schimb cred cu tarie in ceea ce Biblia invata: ca Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu, Duhul Sfant este Dumnezeu, iar cei trei sunt diferiti.
Si eu cred. Nu am, insa, pretentia ca inteleg, dar cred ce scrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate