Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O problema mai delicata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#91
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
In text este chiar orasul Babilon, deci trebuie cautat intelesul spiritual al Babilonului de unde era biserica.
Tu nu intelegi ca Ierusalimul, orasul fizic, nu mai face doi bani, ci intelesul spiritual al sau, biserica, conteaza.

De unde nu e......

#92
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 16th June 2010, 16:02, said:

In text este chiar orasul Babilon, deci trebuie cautat intelesul spiritual al Babilonului de unde era biserica.
Tu nu intelegi ca Ierusalimul, orasul fizic, nu mai face doi bani, ci intelesul spiritual al sau, biserica, conteaza.

De unde nu e......




Babilon = neamuri

Ierusalim = Israel

Egipt = robia ,stapanirea lumii. necuratii

Astea sant legaturile principale.



Cand e vorba de biserica din Babilon(locuieste in ) , scaunul de domnie al Satanei si contopirea cu cel nelegiuit  atunci acolo Cuvantul Adevarului este inblocuit cu Minciuna care devine credinta (creada o minciuna)     Acolo nu mai este cuvant.

Aplicatia lui este pentru tine enigma

Edited by husand, 16 June 2010 - 20:33.


#93
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 16th June 2010, 21:21, said:

Cand e vorba de biserica din Babilon(locuieste in ) , scaunul de domnie al Satanei si contopirea cu cel nelegiuit  atunci acolo Cuvantul Adevarului este inblocuit cu Minciuna care devine credinta (creada o minciuna)     Acolo nu mai este cuvant.

Aplicatia lui este pentru tine enigma
Gresit, prost si inexact. Nu studiezi, doar copiezi si se vede.

Cand este minciuna si domneste satan in biserica, nu se numeste Babilon, atata timp cat binecuvantarea instituitiei bisericii este in vigoare, reprezentata spiritual de sarbatoarea Cinzecimii sau de ploaia timpurie.

Apocalipsa 2

12Îngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:

    13,,Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea cînd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana.

Numai Ierusalimul poate deveni Sodoma=Egipt=Babilon, atunci cand Dumnezeu nu mai binecuvanteaza propovaduirea in biserici.

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Asa ca, n-am cu cine...........

#94
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 pamant, on 8th June 2010, 21:36, said:

Luca 11:28
Și El a răspuns: "Ferice mai degrabă de cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu, și-L păzesc!" :argue:
Mat 7.21; Luca 8.21; Iac 1.25;

Ptiu ce ghinion!
Uite cum ne-am pierdut cu toti sansa de a ne mantui!

Pai Isus a lasat cuvantul sau : Matei Cap. 16 18.

Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat
și în ceruri.

si in loc sa avem o Biblie cu Evanghelia lui Petru, noi vedem mai multe evanghelii ale unor falsi evanghelisti pentru ca Pavel nu a stiut de versetul pe care tu l-ai pstat mai sus!
Iata ce zice Pavel:
Galateni 2.7
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur.

Pai vedeti ca Pavel spune ca a primit sarcina de la Dumnezeu sa scrie o evanghelie pentru cei netaiati in timp ce "taiatul" Isus  ... a lasat  taiatului Pavel misiunea sa ne scrie Evangheia ptr cei taiati ... asa ca suntem in pozitia ca nu putem primii mantuirea de la Isus ci doar de la Pavel ...asa ca nu inteleg de ce vorbiti asa de mult despre Isus cel care a lasat o alta evanghelie pentru Petru ..evnghelie care nu se regaseste in Biblie... decat ca mici franturi dar si alea combinate cu minciunile lui Pavel si a falsilor sai apostoli!

Iata ca acum daca s-a schiumbat intelesul scripturii pentru ca unii nu au inteles sa-l pazeasca ...iata ca astazi cu toti ne paste moartea vesnica si nu mantuirea pe care Yahwe o da personal caci asa zice la scriptura:

Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

si ca sa fie sigur ca voi nu o sa ma contraziceti ...a mai adaugat si asta:

Legea: Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

Adica El este mantuitorul ...si asta nu se schimba!

Edited by blinky heart, 26 June 2010 - 20:09.


#95
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
soimos ...ma lasi ? :ninja:
Intra in polemica cu altii. :naughty:

#96
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 pamant, on 26th June 2010, 20:06, said:

soimos ...ma lasi ? :ninja:
Intra in polemica cu altii. :naughty:
Pai tu sub nickul pamant ...nu esti altii?

De unde sa stiu cine se ascunde sub acest nick"
Macar la mine stilul ese inconfunabil  ... si vad ca imediat m-ai bunghit!

#97
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 blinky heart, on 26th June 2010, 21:11, said:

Pai tu sub nickul pamant ...nu esti altii?

De unde sa stiu cine se ascunde sub acest nick"
Macar la mine stilul ese inconfunabil  ... si vad ca imediat m-ai bunghit!

Vezi ...eu am evoluat ...vb lui unchiu Darwin ! :console:

#98
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 pamant, on 26th June 2010, 20:15, said:

Vezi ...eu am evoluat ...vb lui unchiu Darwin ! :console:

Macar spune-mi si tu pe PM cine esti pe alte forumuri sau sub ce nume te cunosc eu ... ca zau ca m-ai bagat in ceata!

#99
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 blinky heart, on 26th June 2010, 21:20, said:

Macar spune-mi si tu pe PM cine esti pe alte forumuri sau sub ce nume te cunosc eu ... ca zau ca m-ai bagat in ceata!

eu sunt ,cel ce sunt // :bye:

#100
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 19th June 2010, 11:53, said:

Gresit, prost si inexact. Nu studiezi, doar copiezi si se vede.

Cand este minciuna si domneste satan in biserica, nu se numeste Babilon, atata timp cat binecuvantarea instituitiei bisericii este in vigoare, reprezentata spiritual de sarbatoarea Cinzecimii sau de ploaia timpurie.

Apocalipsa 2

12Îngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:

    13,,Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea cînd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana.

Numai Ierusalimul poate deveni Sodoma=Egipt=Babilon, atunci cand Dumnezeu nu mai binecuvanteaza propovaduirea in biserici.

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Asa ca, n-am cu cine...........


Pai n-ai nici proba directa. Nu mai bine te limitezi la ce-i sigur?

2:3   Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,

2:4   protivnicul, care se înalță mai pe sus de tot ce se numește Dumnezeu, sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dîndu-se drept Dumnezeu.

2:6   Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decît la vremea lui.
    

2:7   Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei.

2:8   Și atunci se va arăta acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale, și-l va prăpădi cu arătarea venirii Sale.
  
2:9   Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

2:10   și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n-au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

2:11   Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

2:12   pentruca toți cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

#101
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 26th June 2010, 22:37, said:

Pai n-ai nici proba directa. Nu mai bine te limitezi la ce-i sigur?
Bre, nea'....... pai eu fac inca odata pt tine scoala de soferi? Daca tu nu citesti si nu studiezi, normal ca ca nu ai de unde sa stii despre judecarea bisericii sau, cum este descrisa metaforic in VT prin darea Ierusalimului, Samariei in stapanirea unor regi care simbolizeaza pe satan.

Somn usor!!!

NEEEEEEXXXTTTT!!!!!!

#102
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 27th June 2010, 00:21, said:

Bre, nea'....... pai eu fac inca odata pt tine scoala de soferi? Daca tu nu citesti si nu studiezi, normal ca ca nu ai de unde sa stii despre judecarea bisericii sau, cum este descrisa metaforic in VT prin darea Ierusalimului, Samariei in stapanirea unor regi care simbolizeaza pe satan.

Somn usor!!!

NEEEEEEXXXTTTT!!!!!!

Da domnule asta stim da ce-i cu babilon = biserica ca zici de semnele de circulatie si aduci probele aiurea de prin apocalipsa ?

Daca-ti spune cineva mai de sus sa refaci scoala chiar ca..

Pana la urma semnul asta biserica se potriveste la orice nu ? Ca-i maleabil.

Edited by husand, 27 June 2010 - 00:12.


#103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bre, nea'......
Ierusalimul este BISERICA

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Ierusalimul devine SODOMA=EGIPT care este echivalent spiritual cu Babilon.

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Deci, biserica devine Babilon.

NEEEXXTTT!!!!

#104
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 27 iunie 2010 - 17:01, said:

SODOMA=EGIPT care este echivalent spiritual cu Babilon.

Apocalipsa 11

8Şi trupurile lor moarte vor zăcea în piaţa cetăţii celei mari, care, în înţeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` şi ,,Egipt``, unde a fost răstignit şi Domnul lor.

Deci, biserica devine Babilon.




Numai ca-ti lipseste versul direct aici e problema.ca la concluzi toti se reped iar cand sa demonstreze, ioc.

Edited by husand, 06 June 2013 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate