Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

O problema mai delicata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#37
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
În teologie se definește în mod deosebit relația dintre Tată-Fiu și Fiu-Duh Sfînt, opunîndu-se unul altuia. Ce sens au toate acestea, este de neînțeles. Dacă la teologie se mai adaugă filozofie, rezultă un circuit magic, din care nu mai pot ieși cei ce se află înăuntru.Teologia biblică constă în înfăptuirea planului veșnic de mîntuire al lui Dumnezeu cu omenirea prin Isus Hristos, Domnul nostru.

Attached Files



#38
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
Salut! Au trecut cam 9 luni de la ultimul meu post pe acest topic. Sa va zic cum merge treaba? aaa. atat pot sa va zic, ca Dumnezeu chiar asculta rugaciunile, chiar si cu scopul de a-ti demonstra ca ceea ce ceri nu-ti este de folos. Eu, mai am de asteptat. trebuie sa mai rabd :) dar sunt aproape :D sper sa ma ajute Domnu pan la capat. Multumiti-I ca asculta rugaciunile noastre. Si va multumesc tuturor care v-ati rugat pentru mine, m-as bucura sa va rugati in continuare. Stiu ca El chiar asculta. Dumnezeu sa va binecuvanteze :)

#39
pistoleab007

pistoleab007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2009

View Postadi_master, on 30th April 2008, 23:10, said:

ma faci sa zambesc!!nimeni nu poate fii frate in Hristos fara a fii botezat!!cu atat mai putin sa primeasca DUHUL SFANT.Primirea Duhului Sfant e un moment unic!!Poti vb cu EL  si EL cu tine!dar pt asta trebuie sa fii botezat in numele celui care a murit ca tu sa traiesti.

sa stii  ca poti fi botezat si inainte de botezul cu apa

#40
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
:( nu stiu ce sa mai cred. stiu ca nu merit nimic,dar. :( o las balta

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgatuzo, on 3rd November 2009, 19:19, said:

:( nu stiu ce sa mai cred. stiu ca nu merit nimic,dar. :( o las balta
Incepi sa mai vii de acasa. Lasa-i si pe aia cu liberul arbitru in pace (bisericile) si.....poate te salveaza.

#42
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
a, e vorba de acea fata, eu vorbesc ontopic, nu de confesiuni si tot felul

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mai bine ar fi fost sa spui ca nu meriti salvarea.
Iar, daca ai citi Scriptura, ai vedea ca Dumnezeu a stabilit regula ca femeia cauta pe barbat, iar in Proverbe scrie sa nu dai puterea ta femeilor.

#44
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
bine

#45
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postgatuzo, on 11th October 2009, 20:57, said:

Salut! Au trecut cam 9 luni de la ultimul meu post pe acest topic. Sa va zic cum merge treaba? aaa. atat pot sa va zic, ca Dumnezeu chiar asculta rugaciunile, chiar si cu scopul de a-ti demonstra ca ceea ce ceri nu-ti este de folos. Eu, mai am de asteptat. trebuie sa mai rabd :) dar sunt aproape :D sper sa ma ajute Domnu pan la capat. Multumiti-I ca asculta rugaciunile noastre. Si va multumesc tuturor care v-ati rugat pentru mine, m-as bucura sa va rugati in continuare. Stiu ca El chiar asculta. Dumnezeu sa va binecuvanteze :)


Gatuzo, chiar faptul ca interesul tau pentru fata penticostala a rezistat 9 luni e un mare pas inainte. Eu unul te felicit. Si ma rog pentru tine.
Din ceea ce ai scris in postarile tale incep sa cred ca poate Dumnezeu a trimis aceea fata in viata ta tocmai sa te apropie mai mult de El.
Si poate, da, veti fi si impreuna, cine stie? Eu unul nu stiu.
Ceea ce stiu este ca ,daca tu il vei cauta tot mai mult pe Dumnezeu si El ti se va descoperi vei un om implinit.
La timpul Lui, Dumnezeu va lucra si in ceea ce priveste relatia ta sentimentala.

Dar, totusi nu ai mai scris cam demultisor. Cum merge?

Fii binecuvantat...

#46
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
Nu am mai scris demultisor, asa e. Chiar ma uitam sunt mai bine de 2 ani de cand am deschis topic-ul, nu-mi vine sa cred  :blink:

Pai cum sa mearga? merge... sunt amic cu ea ne intalnim destul de rar, foarte rar. Interesul meu pentru ea e acelasi, insa vedeti voi Dumnezeu nu e pus doar sa implineasca cererile noastre "Doamne da-mi BMW, da-mi o gagica buna, doamne daca as fi in Top 300". Oricum sunt sigur ca El a ascultat rugaciunile mele si poate ale voastre (daca v-ati rugat va multumesc) si le asculta in continuare. Poate ca inca nu este inca timpul ca eu cu ea sa fim impreuna, poate suntem prea tineri sau nu e persoana potrivita pentru mine/nu sunt persoana potrivita pentru ea. Sunt multe motive pentru care Tata m-ar feri de o relatie cu ea deocamdata.

Daca tu ii ceri tatalui tau un lucru si el stie ca lucrul acela nu-ti va face bine, chiar daca i se rupe inima pentru copilul lui, il va feri de acel lucru (daca e un tata responsabil. defapt daca e tata). Cu atat mai mult Dumnezeu sa faca la fel pentru copii lui. Nu vreau sa zic ca ea ar fi o fata rea, dar poate conjucturile care s-ar putea ivi in timpul vietii noastre daca am fi impreuna n-ar fi favorabile.

Intr-un fel mi-am luat gandul de la a primi pe tava ceva de la Dumnezeu. Chiar nu e sluga noastra si noi nu meritam (eu sigur nu. poate e cineva fara prihana care merita  :hypocrite: ) sa primim tot ce-i cerem. Din iubire pentru noi el ne da lucruri care ne sunt de folos, indiferent care ar fi.

Vrea ca noi sa nu fim atasati de lucrurile de pe pamant mai mult decat de El. Vreau sa-mi concentrez atentia asupra Lui si sunt convins ca, asa cum scrie, toate celelalte lucruri le voi primi pe deasupra daca este dupa voia Lui.

Bafta :)

#47
Dumitru56

Dumitru56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 21.04.2010

View Postzexelica, on 17th January 2009, 17:13, said:

Daca, intr-adevar, merge, roaga-l sa-ti dea intelepciune sa gasesti raspunsul la cele 1290 zile si cele 1335 zile din Daniel 12:11, 12.
Scrie acolo ca cei nesalvati nu pot sti. Asa te verifici. Scrie ca cei salvati au acces la intelepciunea Sa.
Gaseste cel putin 2 metode de demonstratie diferite si ...... e clar: esti de-al Sau.

Daca nu stii......inseamna ca inca nu te-a salvat. Keep praying!
Zexe, n-ar fi mai bine sa dam cu zarurile, asa  dupa tine...??

#48
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
zexelica, scrie acolo ca cei nesalvati nu pot sti raspunsul. scrie cumva ca toti cei salvati il pot sti?

#49
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 5th November 2009, 01:46, said:

Incepi sa mai vii de acasa. Lasa-i si pe aia cu liberul arbitru in pace (bisericile) si.....poate te salveaza.

Vorbeste cine nu cunoaste ce-i biserica.

View PostDumitru56, on 19th May 2010, 11:32, said:

n-ar fi mai bine sa dam cu zarurile, asa  dupa tine...??

Cu zarurile s-au dat si ai fost scos prin mila lui Dumnezeu in Credinta Fiului Sau (mantuit)

Filipeni 2:12  Astfel dar, prea iubiților, după cum totdeauna ați fost ascultători, duceți pînă la capăt mîntuirea voastră, cu frică și cutremur, nu numai cînd sînt eu de față, ci cu mult mai mult acum, în lipsa mea.  

Si cum ?

2 Petru 1:3 dumnezeiasca lui putere ne-a dăruit tot ce privește viața și evlavia, prin cunoașterea Celuice ne-a chemat prin slava și puterea Lui,  

2 Corinteni 5:17  Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură (Sau: zidire.) nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi.

Coloseni 1:27   Hristos în voi, nădejdea slavei.

Edited by husand, 04 June 2010 - 11:17.


#50
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Coloseni 1:27 Hristos în voi, nădejdea slavei.

Daca este Hristos in noi ,atunci tu ce mai faci ?Nu pot coexista 2 "euri ".

Galateni 2:20
Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgatuzo, on 1st June 2010, 18:51, said:

zexelica, scrie acolo ca cei nesalvati nu pot sti raspunsul. scrie cumva ca toti cei salvati il pot sti?
Da: Daniel 12:10, 1 Corinteni 2:7-15.

#52
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpamant, on 4th June 2010, 13:26, said:

Daca este Hristos in noi ,atunci tu ce mai faci ?Nu pot coexista 2 "euri ".

Galateni 2:20
Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.


Desigur.

Galateni 2:20
Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.

View Postzexelica, on 4th June 2010, 14:39, said:

zexelica, scrie acolo ca cei nesalvati nu pot sti raspunsul. scrie cumva ca toti cei salvati il pot sti?


Scrie ca nu poti trece peste ce-i scris.

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 4th June 2010, 14:42, said:

Desigur.

Galateni 2:20
Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.




Scrie ca nu poti trece peste ce-i scris.
Te grabesti ca fata mare la maritat sau ca rata la muci, stimabile. Nici nu stii ce este aia interliniara, presupun, ca sa nu mai vorbesc de studiul in koine al unui vers. Tu dai acolo......cat cuprinde, indiferent daca traducerea corespunde sau nu realitatii.

Este genitiv, "credinta Fiului" nu "in Fiul".........

Neeeeeexxxtt

#54
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 4th June 2010, 14:48, said:

Te grabesti ca fata mare la maritat sau ca rata la muci, stimabile. Nici nu stii ce este aia interliniara, presupun, ca sa nu mai vorbesc de studiul in koine al unui vers. Tu dai acolo......cat cuprinde, indiferent daca traducerea corespunde sau nu realitatii.

Este genitiv, "credinta Fiului" nu "in Fiul".........

Neeeeeexxxtt


Multumesc dar nu intra tema subiectului

Galateni 2:20
Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credința credinta Fiului...

Edited by husand, 04 June 2010 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate