Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

radiere (olcit ) fara talon

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Cine stie si poate sa m-a jute in urm situatie.
Am un Olcit vechi. Desi inscris pe numele meu, de fapt " a apartinut " sotiei careia la un moment dat i-au fost  furate actele. Printre ele si talonu Olcitului cu pricina.
Masina de care vorbim de fapt nu mai circula de vreo 2 ani si sta in curte si se degradeaza.
Intrebarea este cum pot sa o radiez sa nu mai platesc impozit degeaba. Mi s-a cerut s-o duc la " REMAT" si sa ma intorc cu certificat insa: 1 pina acolo e greu sa ajung cu masina care nu merge. 2, imi cer talonul pe care nu-l mai am.( am insa cartea de identitate).
Din vorba in vorba am inteles ca pot s-o duc la un oarece depozit de fiare vechi si imi elibereaza ei un certificat.
Intrebare: Ar putea fi valabil acest certificat la politie? ( un proprietar de astefl de depozit se jura ca este). Sau ma trezesc ca nu mai am nici macar masina si nici nu pot sa o radiez? Ca la noi la nimeni.
Acum sper sa mi se ceara sa fac un duplicat de certificat la o masina care nu mai circula.
Orice alt sfat pertinent e binevenit. multam

#2
amalex

amalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.01.2005
o poti duce la orice depozit/centru/remat care iti elibereaza adeverinta (document care sa ateste predarea si dezmembrarea vehiculului) cu seria se sasiu, seria motor, nr. inmatriculare.
pt talon se face declaratie de pierdere.
se intocmeste fisa de inmatriculare
se ia viza de la financiar
apoi la politie pt radiere

#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Si daca l-ai vandut stai linistit ca nu mai sapa nimeni dupa o rabla non euro radiata.  B)

#4
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007

View Postamalex, on Apr 14 2008, 22:39, said:

o poti duce la orice depozit/centru/remat care iti elibereaza adeverinta (document care sa ateste predarea si dezmembrarea vehiculului) cu seria se sasiu, seria motor, nr. inmatriculare.
pt talon se face declaratie de pierdere.
se intocmeste fisa de inmatriculare
se ia viza de la financiar
apoi la politie pt radiere

Mersi de raspuns.
Deci acea hirtie care mi-ar elibera-o un centru de fier  vechi ( deci NU  REMAT) ar fi valabila. Bun. Cu ea merg la administratiea financiara.
Pt talon fac declaratie de pierdere/furt ..unde anume? ca la monitoru oficial au zis ca asa ceva nu se mai publica?
intocmesc fisa de inmatriculare pt radiere?

Si pt CFS, nu l-am vindut. Ca n-a vrut nimeni sa il ia " legal" cu acte la politie. N-am gasit nici macar unu care sa se inscrie in programul Rabla, sa il ia sa il valorifice asa....

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmarty70, on Apr 15 2008, 09:09, said:

Deci acea hirtie care mi-ar elibera-o un centru de fier  vechi ( deci NU  REMAT) ar fi valabila. Bun. Cu ea merg la administratiea financiara.
Vezi ca nu toate centrele sunt autorizate pentru dezmembrare
Pt talon fac declaratie de pierdere/furt ..unde anume? ca la monitoru oficial au zis ca asa ceva nu se mai publica?
cred ca la politie
intocmesc fisa de inmatriculare pt radiere?
Da, daca nu ai hartia de la dezmembrari
Vezi ca mai ai un topic AICI. Citeste postul meu de acolo si daca te intereseaza, da-mi PM.

#6
amalex

amalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.01.2005
declaratia de pierdere talon este un formular tip pe care-l gasesti la chioscurile cu xerox, dactilo (in zona udriste)
fisa de inmatriculare tot acolo!

#7
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Vreau sa va intreb si eu .........am talonul suspendat pentru bec ars .............eu as vrea sa radiez masina acum pentru ca oricum peste cateva luni expira ITP-ul ...............masina este o dacie 1300 de 33 de ani vechime ,proprietarul este decedat ...........care ar fi pasii de urmat ? se poate fara talon ............adica sa o dau la remat fara talon si sa ma duc cu chitanta de la remat sa o radiez ? sau mai stiu ca pentru masinile de peste 30 de ani nu-ti trebuie chitanta neaparat ci doar un act de la notar prin care se confirma ca ai dat-o pentru piese ....................deci cum trebuie sa procedez sau sunt obligat sa iau talonul din nou ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate