Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Cum Se Face Propriul Anturaj...?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#37
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
N-ai raspuns in legatura cu psihologul, cred ca te poate ajuta intr-un fel. Iar legat de nickuri mai bine ti-ai schimba in aberescu/aberila.

#38
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Da, te rog...
Pune-ma in legatura cu el, sper sa plateasca bine...

Eu n-am nevoie sa-mi raspunzi la problema cu pluralul, este evident.

#39
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Cu pluralul ai dat-o tare in bara.

#40
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

burvi2001, on Oct 19 2004, 08:09, said:

...
Pluralul oricarui cuvint din limba romana care se termina la singular cu "...ic" este pentru toata lumea "... icuri"

buric - buricuri
elastic - elasticuri
mastic - masticuri
diagnostic - diagnosticuri

<{POST_SNAPBACK}>

http://dexonline.ro/...v=buric&source=
http://dexonline.ro/...elastic&source=
http://dexonline.ro/...=mastic&source=
http://dexonline.ro/...gnostic&source=

Ai nota 2,5 la limba romana.
:nonobad:  :uhuhno:

Edited by Inginerul, 19 October 2004 - 07:47.


#41
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
inginer,
Daca dex-ele (ca vad ca dex-uri nu-ti convine) alea au invatat cuvinte de la tine, nu ma mir.

Si eu pot sa pun un cuvint acolo in forma gresita... si apoi vii tu cu linkuri...

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@curvi, te-ai ticnit?

on-topic:

poate ne lamureste marele maestru cum e cu anturaju? curvi, tu ai un anturaj, in afara de miile de fani de pretutindeni?

--------
Daca tie ti se pare interesant sa se faca bascalie de un pusti care acum invata pentru prima oara sa se loveasca de greutatile vietii, e clar.
--------
pustii nu prea au multe in teasta, dupa cum se vede si prin threadul asta, ar trebui sa-si faca un anturaj de carti (de citit) si s-o lase mai moale cu discoteca si mtv

#43
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Burvi, pune mana pe un dex off-line (din ala ce are coperti). Nota nu se schimba.

#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Burvi2001 Hai ca sint curios pe unde scoti camasa! Asteptam raspuns.

Si ca sa fiu si circotas io fac urmatoarea afirmatie:

in afara de literatii care au de-a face intensiv cu limba (nu ma refer la limba in combinatie cu buricul) datorita meseriei nu cred ca intr-adevar o limba poate fi stapinita perfect in cel mai mic detaliu. Intrebarea este trebuie sau nu? Natiunile cele mai puternic dezvoltate economic ne dau raspunsul in directia asta: Nu!
Ex. Americanii. Nici in baston nu-i doare daca scriu/vorbesc sau nu corect!
Sau ce ne spui MAGISTER despre nemti? La testul de capacitate de la Pisa ultimul loc a fost ocupat de...nemti! Si asta pentru ca locomotiva care tragea vagoanele cu locurile respective mergea asa de incet ca au apucat sie ei sa sara!
AAA und trebuie datorita meseriei (ex. ziaristica, medii etc.) e alta treaba. De observat insa ca in Romania intelectualul si-ar pune cea mai mare eticheta posibila pentru a atrage atentia asupra sa. Tipic! Dar iata ca mai devreme sau mai tirziu si cel mai grozav calca pe bec. Si atunci nu-ti dai cu tesla ca te-ai batut prea tare cu caramida in piept ce grozav esti?
Am constatat ca e o moda (in Romania) sa dai cu pietre cind ai prins o greseala gramaticala, ortografica, formulare....Si mama cum functioneaza prastia! Pina cind se incinge! Totul e bine si frumos pina cind o iei pe coaja de la altul mai grozav. Interesant este insa alt aspect: peste tot pe unde te invirti dai de o gramada de semidocti sau chiar de semianalfabeti. Da veti raspunde, dar astia nu ne reprezinta tara! Oare asa sa fie? Am uitat de vremea cind Ceausescu facea bacalaureati la norma?

Deci Burvi pe unde exact scoti camasa? Asta doar daca n-ai tocmai ceva activitate mai importanta! Da to m-ar interesa ashpectu'

#45
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
offtopic:
@vata_pe_batz: despre testul PISA ti-am raspuns la vremea respectiva(daca tin bine minte...pe un thread despre sistemele universitare)

eu accept ideea ca oamenii pot scrie cu greseli pe forum(din motive diverse: timp putin, oboseala, etc.) asta doar cata vreme greselile nu sunt elementare. greseli cum ar fi "miam cumparat", "tiam spus", etc. nu pot sa le accept, pentru ca denota prostie sau nestiinta.
pana la urma...important e sa-ti faci inteleasa ideea transmisa.

cand e vorba de acte oficiale, greselile de gramatica te descalifica...este inadmisibil ca un CV, o cerere, etc. sa contina asa ceva; daca totusi se intampla si respectivul act a fost redactat de un "intelectual"(in orice inteles inteles ar avea cuvantul) lucrurile sunt cu atat mai jenante

#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Apropos Magistre Din cite am inteles stai in Germania. Tu stapinesti limba in asa fel incit un potential CV este lipsit de greseli? OK acolo nu prea ai formulari complicate. Cum arata situatia la scrisoarea de intentie?
Esti cumva neamt la origine?

#47
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
la origine nu sunt neamt...sunt roman :D
pentru CV, scrisori de intentie, alte acte importante am prieteni nemti pe care ii consult.
asadar: nu stiu/nu sunt sigur de un lucru ce tine de limba atunci intreb(regula de aur)

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Aha Deci practic ai recunoscut ca nu stapinesti germana perfect. Pai vezi?
1. Ce te face sa crezi ca esti absolvit de orice fel de vina pentru greselile pe care le faci atit in scriere cit si in vorbire (de asta sint convins!)?
2. Pun nemtii intr-adevar accent atit de mare pe gradul de stapinire al limbii? Ma refer aici comparabil cu exigenta romaneasca la capitolul asta.
3. Esti privit cu indulgenta la capitolul limba tinind cont ca esti intelectual (presupun)?
3. Pariez ca in orice scrisoare de intentie a ta se gasesc cel putin doua greseli. Daca nu crezi posteaza aici un exemplar si iti fac rost (am si eu prietenii mei!) de cele doua greseli.

#49
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
n-am sustinut nicaieri ca as stapani germana perfect. cei care sustin ca stapanesc PERFECT o limba sunt ipocriti.
am vorbit de greseli de gramatica(ortografie).
tu stii 2 greseli "standard"...mai mult ca sigur ca nu au legatura cu ortografia textului ci cu paginarea lui, sau ceva conex

#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Magistre nu specula referitor la ce stiu sau nu eu. Oricum esti departe de adevar! Nu vorbeam cu siguranta de formatari si alte truckuri. Ma refeream strict la greseli de ortografie, gramaticale, topica propozitiei. Iti demonstrez fara efort ca am dreptate daca ridici manusa!
Iar la intrebari tot nu mi-ai raspuns. De ce te ascunzi? S-ar putea sa am dreptate?

#51
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Buuuuuuuurviiiiiiiiiiii ce faci profesore te dai ca ploua?

Magistre nu raspunzi la intrebari? Hai ca primu hic e greu. Restu sa scurge da la sine!

#52
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
---
Aha Deci practic ai recunoscut ca nu stapinesti germana perfect. Pai vezi?
---
n-am sustinut nicaieri ca as stapani germana perfect. cei care sustin ca stapanesc PERFECT o limba sunt ipocriti.

---
1. Ce te face sa crezi ca esti absolvit de orice fel de vina pentru greselile pe care le faci atit in scriere cit si in vorbire (de asta sint convins!)?
---
n-am sustinut asa ceva

---
2. Pun nemtii intr-adevar accent atit de mare pe gradul de stapinire al limbii? Ma refer aici comparabil cu exigenta romaneasca la capitolul asta.
---
se accepta greseli de exprimare, cuvinte stalcite...e greu ca strain sa cunosti expresiile pe care le stie un vorbitor nativ.
pana acum nu mi s-a intamplat sa mi se spuna "nu stii cuvantul X, sau cuvantul Y...esti un idiot"
pentru lucruri oficiale(documente scrise) nu accept eu ca sa am greseli(de ortografie). cum ziceam si mai sus, eu nefiind vorbitor nativ nu pot sa stiu expresiile pe care le cunoaste un vorbitor nativ...asa ca unele fraze pot suna un pic ciudat; importante sunt coerenta si rapiditatea cu care pot fi intelese ideile

ca fapt divers: pana acum n-am avut ocazia sa vorbesc sau sa corespondez cu un membru al academiei germane...asa ca nu pot sti cam ce parere ar avea o asemenea persoana.

---
3. Esti privit cu indulgenta la capitolul limba tinind cont ca esti intelectual (presupun)?
---
depinde cu cine discuti, si aici ma refer la "deschiderea" pe care o are persoana respectiva.

---
3. Pariez ca in orice scrisoare de intentie a ta se gasesc cel putin doua greseli. Daca nu crezi posteaza aici un exemplar si iti fac rost (am si eu prietenii mei!) de cele doua greseli.
---
tu stii din start, fara sa citesti un document scris de mine, ca eu am CEL PUTIN 2 greseli...de aceea am speculat.
care sunt greselile respective?

#53
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cele doua greseli sint ipotetice, dar cu probabilitate marita de a exista. Principiul se datoreaza efectului "Burvi" --> vezi mai sus.
Ce am vrut sa spun este ca in Romania se umfla artificial importanta limbii. Probabil ca treaba asta nu ar reprezenta nici o problema, daca cei care exagereaza ar folosi limba fara greseala.
In Germania (si poti sa ma contrazici daca nu am dreptate) nu se bate nimeni cu caramida in piept referitor la calitatea limbii stapinite. Deci acolo vei avea putine sanse sa dai de un acrobat cerebral care sa-ti "daruiasca" bobirnace la fiecare greseala.
Si de altfel chiar printre intelectualii romani gasesti exemple destule de agramati!
Si revenim la Burvi! Era bine daca nu se dadea cu sania pe tema asta?

#54
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Vata sub bat,
Chiar tu spui ca de deranjeaza faptul ca in Romania se pune prea mult accent pe importanta limbii, pentru ca la sfirsitul frazei sa te contrazici, facind observatii deplasate despre agramatismul meu.

Diferenta dintre mine si ceilalti contestatari este ca eu primesc sfaturi si invataminte cu toata inima, nu caut sa gasesc defecte celui care ma corecteaza.

Asa agramat cum spui tu ca sint, am cele mai putine greseli de pe forum, iar daca ar fi sa fac o comparatie cu tine... n-as putea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate