Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

totul despre cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgecs, on Apr 14 2008, 13:07, said:

Cardamom (pulbere) de la Fuchs am gasit acum cateva luni in Carrefour Militari.
Am pus si o poza ca sa stii dupa ce sa te uiti.
sar'mana, da' daca tot mi-ai dat un deget, iti iau toata mana :) - ai idee cam cat se pune in cafea ? sau nu e o chestie consacrata, gasesc eu proportia optima prin incercari succesive ?
LE : cea pe care am baut-o pe vremuri era ambalata cu tot cu cardamon/cardamom, de-asta intreb :)

Edited by Moaca, 14 April 2008 - 12:13.


#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Se gaseste si pe la magazinele de cafea varsata. Daca patronul e arab sau turc, si de multe ori e. Parca se pune intre 5 si 10 grame la suta de grame, depinde de gust. Dar nu mai stiu exact, n-am mai luat de mult. Sau era intre 2 si 5 grame? Incearca si tu, si te ghidezi dupa miros. Oricum, daca gasesti la magazin de cafea, stie omul cita sa iti puna.

La un moment dat se gasea si cafea ambalata cu hel, Sultan se numea. Asta o fi aia de la Alka, e foarte posibil.

Reteta obisnuita de cafea pe care o consum acasa, de regula o data pe saptamina (ca in rest n-am pofta, sau beau la serviciu) este cafea cu Kahlua, lapte, scortisoara si frisca. Si zahar, normal. Laptele e cam jumate din ceasca, sau chiar nitel mai mult, restul e cafea si ceva Kahlua, scortisoara o amestec cu zaharul (cit se amesteca), frisca vine deasupra. O beau in cana mare. Alteori beau doar Kahlua cu lapte, da asta nu intra la cafea, ci la cocktailuri (cu aroma de cafea) :D

Mai fac frappe. Tot dulce. Pun in shaker ness si nesquick, cam jumi-juma, gheata, apa, zahar, eventual scortisoara sau vanilie si agit. Torn in pahar de frappe (foarte inalt si incapator, cred ca are intre 300 si 400 ml), pun inghetata, lapte rece (macar cit cafea, de regula mai mult), frisca din plin, eventual sirop de ciocolata.

Alteori am pofta de cafeluta la ibric. Am un ibric de tabla din aia aramie, luat de la tigani, exact ibric de cafea, inalt si ingust, si imi fac o cescuta clasica, cu 2 de cafea si 2 de zahar, cafea normala sau cu hel, si o beau cu zatul in suspensie.

Din oras prefer French Vanilla de la Snack Attack sau Mint Latte de la Starbucks. De la automate nu prea consum.

#21
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMoaca, on Apr 14 2008, 12:10, said:

sar'mana, da' daca tot mi-ai dat un deget, iti iau toata mana :) - ai idee cam cat se pune in cafea ? sau nu e o chestie consacrata, gasesc eu proportia optima prin incercari succesive ?
LE : cea pe care am baut-o pe vremuri era ambalata cu tot cu cardamon/cardamom, de-asta intreb :)
Categoric e o chestie de gust personal. Cred ca e bine sa pui mai putin la prima incercare. Nu stiu sa explic cat de mult :( . Aroma e interesanta si specific arabeasca, dar eu nu ma prea dau in vant dupa ea (chestie de gust, din nou). Poate si fiindca e atat de cautat de arabi (si arabii sunt multi...), dar si de... scandinavi  :bigeyed:  cardamomul e al treilea condiment ca pret dupa sofran si vanilie.
http://www.uni-graz....l/Elet_car.html
http://www.apinchof....rdamom1051.html

#22
aftermind

aftermind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 14.04.2008
Cea mai buna cafea dupa mine e arabia la esspresor si cea mai buna pe care o beau,este la  benzinariia aia cu alb verde si albastru ca sa nu dau numele

#23
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Cat cardamon se pune la o lingurita de cafea?

#24
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
gecs, am sa caut si eu cardamon, sa vad daca-mi place  :)
dar eu sunt mai...dusa asa...si am o intrebare intrebatoare   :) daca fac cafeaua la expresor pun in cupa cardamon-ul impreuna cu cafeaua sau presar dupa ce iese cafeau direct in cana?  :)
pliz nu radeti  
A si kahlua ce-i?  :)
multumesc anticipat pentru raspunsuri

#25
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View Postsaragosa69, on Apr 14 2008, 22:03, said:

gecs, am sa caut si eu cardamon, sa vad daca-mi place  :)
dar eu sunt mai...dusa asa...si am o intrebare intrebatoare   :) daca fac cafeaua la expresor pun in cupa cardamon-ul impreuna cu cafeaua sau presar dupa ce iese cafeau direct in cana?  :)
pliz nu radeti  
A si kahlua ce-i?  :)
multumesc anticipat pentru raspunsuri
Chiar azi am pus putin cardamom intr-un espresso - l-am pus in cupa, dar am pus putin, as spune 2-3% din suprafata cupei in strat foarte subtire. Cinstit, nu s-a prea simtit - cred ca 5-10% din suprafata, dar in strat foaarte subtire ar putea fi bine. Mie nu-mi place foarte tare, doar putin, asa, sa-i dea o nota exotica. Cred ca merge si adaugat ulterior, dar ma gandesc ca daca se vinde cafea gata amestecata cu cardamom e mai bine sa fie acolo la preparare.
Am cautat pe net si am gasit Kahlua ca ar fi un liqeur mexican de cafea - adica un soi de "ton-sur-ton" si cu ocazia asta mi-am adus aminte de o vorba veeeche (de la Caragiale citire, parca...): "Si ce mare lucru un Marghiloman - un Schwartz cu putin rom" - romul si cognac-ul merg excelent cu cafeaua ;)

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Kahlua e foarte bun si de sine statator, eventual cu gheata! E lichiorul meu preferat. Dupa cum ziceam, e bun si cu lapte rece. Alte lichioruri de cafea nu imi plac deloc. Mai putin Sheridan's, care e altceva (si oricum n-am incercat nicioodata sa torn numai din jumatatea neagra sa vad cum e :D )

#27
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View Postabancor, on Apr 15 2008, 12:48, said:

Kahlua e foarte bun si de sine statator, eventual cu gheata! E lichiorul meu preferat. Dupa cum ziceam, e bun si cu lapte rece. Alte lichioruri de cafea nu imi plac deloc. Mai putin Sheridan's, care e altceva (si oricum n-am incercat nicioodata sa torn numai din jumatatea neagra sa vad cum e :D )
Turnat doar din jumatatea neagra e mai tare ;) (cred ca in jumatatea alba e ceva pe baza de lapte condensat, cel putin mie asa mi s-a parut).

Edited by gecs, 15 April 2008 - 15:23.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
oricum, combinatia e beton. si aspectul face toti banii.

#29
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu de cativa ani nu mai pot bea cafea cu zahar sau frisca - mi se pare ca indulcita, cafeaua isi pierde tot chichirezul.
Si cea mai buna cafea pe care am baut-o vreodata a fost acum ani buni, in Piata Ovidiu din Constanta, facuta la nisip intr-un ibric dintr-ala de arama, de un turc (sau tatar) batran.

#30
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
gecs, iti multumesc pentru raspunsul promt si profesional   :)

#31
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostMoaca, on Apr 15 2008, 15:33, said:

Eu de cativa ani nu mai pot bea cafea cu zahar sau frisca - mi se pare ca indulcita, cafeaua isi pierde tot chichirezul.
Si cea mai buna cafea pe care am baut-o vreodata a fost acum ani buni, in Piata Ovidiu din Constanta, facuta la nisip intr-un ibric dintr-ala de arama, de un turc (sau tatar) batran.

Chiar, mai exista in RO locuri unde poti servi o cafea "la nisip"?

#32
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
ultima data am baut in ro(bucuresti)  cafea la nisip la un restaurant arabesc, parca Sahara se numea...pe linia autobuzului 104 (de la unirii spre izvor pe p dreapta) dar oare mai este?  :)
si stiu ca pe litoral mai gaseai la terase

#33
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostFane, on Apr 11 2008, 20:50, said:

... m-ai facut curios cu Rombouts, as vrea sa incerc de la ei Supremo d'Arabica.
Foarte buna Supremo d'Arabica si nu teribil de scumpa (7euro in aeroport la Bruxelles - cum spuneam in pret intra si ambalajul care consta intr-o cutie de tabla foarte aratoasa). Probabil in magazinele noastre ar aparea la un pret mai ridicat din cauza accizelor (de ex. Lavazza Il Perfetto Espresso costa la noi in hyperkarket cam 18lei, iar in acelasi Bruxelles e 3,5euro).

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
ce sa-i faci cu preturile de la noi....


in general cafelele care se lauda a fi 100% arabica sunt sortimente superioare. daca vreti sa invatati ceva despre soiurile de cafea cititi aici. si aici Attached File  a_2_1.pdf   29.82K   120 downloads


link interesant

Edited by Fane, 17 April 2008 - 15:16.


#35
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Aaparut de curand Lavazza fara cofeina, oare merge si la ibric?

#36
Icansee

Icansee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.08.2008
NU BEAU CAFEA NICIODATA; MI  s-a facut odata rau si de atunci ADIOS COFFEE! :death: aveti grija copii...multa sanatate :console:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate