Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 

Ati folosit un APN pentru trimitere de date prin GPRS catre un sistem de tracking de flota de vehicule?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mariuswiz

mariuswiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.02.2008
cine a folosit veodata un apn pentru trimitere de date prin gprs catre un sistem de tracking de flota de vehicule? stiu ca nu sunteti multi ... ce APN trebuie pus ? ca nu e ala simple de wap sau http/email ? sau ...

#2
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

 mariuswiz, on Apr 9 2008, 16:15, said:

cine a folosit veodata un apn pentru trimitere de date prin gprs catre un sistem de tracking de flota de vehicule? stiu ca nu sunteti multi ... ce APN trebuie pus ? ca nu e ala simple de wap sau http/email ? sau ...

Depinde de ce sistem de transmisie suporta solutia de monitorizare a flotei pe care o aveti.
Exista sisteme care merg prin SMS, altele (real-time) care suporta diverse protocoale de Internet (ex. HTTP), in primul rand trebuie sa identifici ce sistem de transmisie suporta.
In general odata activate serviciile de date se poate folosii APN "internet", insa poate diferii de la operator la operator, precum si de ce servicii ai activate pe SIM.
Eu am implementat astfel de servicii pe baza software-ului de la http://www.opengts.org/

#3
mariuswiz

mariuswiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.02.2008

 Ignition, on Apr 10 2008, 09:25, said:

Depinde de ce sistem de transmisie suporta solutia de monitorizare a flotei pe care o aveti.
Exista sisteme care merg prin SMS, altele (real-time) care suporta diverse protocoale de Internet (ex. HTTP), in primul rand trebuie sa identifici ce sistem de transmisie suporta.
In general odata activate serviciile de date se poate folosii APN "internet", insa poate diferii de la operator la operator, precum si de ce servicii ai activate pe SIM.
Eu am implementat astfel de servicii pe baza software-ului de la http://www.opengts.org/

sistemul nostru suporta si sms si real time prin gprs ... si noi pe asta vrem sa il folosim . numa ca avem probleme pa partea de setare de apn ... si ip si port ... zici ca apn poate fi unul de exemplu pentru vodafone gen internet ca pentru orice telefoncu browser inclus in el- ex. sony Ericsson k750 - sau ar trebui sa luam ceva apn mai special care sa stie sa nu doar faca requesturi de http ci sa si retransmita packageuri trimise de deviceul nostru catre apn spre un ip setat.

http://www.acesuppli...tion_50083.html
asta e sistemul .




... ce servicii trebuiie sa fie active pe SIM?  servicii de date ?
ai un id de messenger ? putem vorbi

is de ym al meu : marius_wiz

Edited by mariuswiz, 10 April 2008 - 10:19.


#4
mariuswiz

mariuswiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.02.2008
ok solutia : la vodafone se cheama M2M.

#5
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Presupun ca urmeaza sa platiti pt. SIM-urile pe care o sa aveti Internet mobil, niste abonamente sau pre-pay... asa ca cel mai simplu ar fii sa intrebati la operator ce APN sa folositi pt. acces full de Internet. Daca dintr-un motiv sau altul (ex. raport pret/calitate) nu va convine puteti testa alt apn sau alt operator.
Sfatul meu este sa va cumparati cartele pre-pay (adica fara obligatii) de la ce operatori preferati si sa testati apn-urile disponibile... live :)

Ai P.M. cu datele mele de contact.

#6
mariuswiz

mariuswiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.02.2008

 Ignition, on Apr 11 2008, 21:17, said:

Presupun ca urmeaza sa platiti pt. SIM-urile pe care o sa aveti Internet mobil, niste abonamente sau pre-pay... asa ca cel mai simplu ar fii sa intrebati la operator ce APN sa folositi pt. acces full de Internet. Daca dintr-un motiv sau altul (ex. raport pret/calitate) nu va convine puteti testa alt apn sau alt operator.
Sfatul meu este sa va cumparati cartele pre-pay (adica fara obligatii) de la ce operatori preferati si sa testati apn-urile disponibile... live :)

Ai P.M. cu datele mele de contact.

ceea ce folosim este :

GPRS Access Point: internet.vodafone.ro
Username: internet.vodafone.ro
Pass: vodafone

am cumparat ceva de la vodafone internet si date M2M. acest apn este unul public de acces la interenetde pe orice telefon care are browser internet.
nu trebuie sa faca si vodafone de exemplu ceva servicii speciale de forwardare de date pentru ip-ul nostru static unde sta serverul si de la server catre deviceul gps cu sim. ? adica nu trebe mai mult decat un simplu apn public de vodafone ?

#7
ph46aby

ph46aby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2007
ma intereseaza si pe mine un soft prin care as putea monitoriza un gps traker prin gprs...am reusit sa monitorizez doar prin coordonatele trimise prin sms,dar el merge si prin gprs...stiu ca trebuie un apn ,ip si port-ul telefonului sau computerului care-l monitorizeaza...stie cineva cum se face asta?
am auzit de gooearth(prin google earth),dar nu stiu cum sa fac rost de el..

#8
mariuswiz

mariuswiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.02.2008

 ph46aby, on Apr 14 2008, 16:05, said:

ma intereseaza si pe mine un soft prin care as putea monitoriza un gps traker prin gprs...am reusit sa monitorizez doar prin coordonatele trimise prin sms,dar el merge si prin gprs...stiu ca trebuie un apn ,ip si port-ul telefonului sau computerului care-l monitorizeaza...stie cineva cum se face asta?
am auzit de gooearth(prin google earth),dar nu stiu cum sa fac rost de el..


nu stii vodafone are alt aAPN public in afara de asta ?


GPRS Access Point: internet.vodafone.ro
Username: internet.vodafone.ro
Pass: vodafone

Edited by mariuswiz, 14 April 2008 - 15:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate