Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

"PESCUITUL DE PE SATELITI"

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#271
Silviu1983

Silviu1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.04.2008
The file has been deleted, there is no way to restore it back,
the deletion is permanent, the file is lost forever.

Alt link te rog ( UPLOAD ALTUL)

#272
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008

View PostSilviu1983, on 13th November 2009, 18:11, said:

The file has been deleted, there is no way to restore it back,
the deletion is permanent, the file is lost forever.

Alt link te rog ( UPLOAD ALTUL)


Uite ''momeala''.Sper sa te ajute

Attached Files



#273
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Atasez un Skynet sosit aseara via satelit.Contine doua rules-uri si ii puneti Sky.dll conform driverului si streamreaderu care merge,nu uitati de tasta G ca are bifat aproape tot si in .ini reduceti cache max blok pt a diminua discontinuitatile.
O noutate cel putin pt mine  Offline4ir 10762,v,29500  pid 1150 W3

Attached Files



#274
kodred

kodred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.07.2007
Am urmarit dicutiile despre d.o. de la inceput, si am devenit destul de interesat sa incep si eu, dar mai intai as dori sa va rog pe cat se poate sa va intreb urmatoarele:

1. daca programele descrise anterior, precum si driverele merg pe Vista 32 bit, eventual Ubuntu/Kubuntu kernel 2.6.3x sau 2.6.4

2. ca tuner dvb-s m-am gandit la http://www.emag.ro/tv_tunere/tuner-tv-kworld-vs-dvb-s-300u-extern-usb-20--pVS-DVB-S-300U, eventual alte modele care sa stie si HD intr-un pret acceptabil (mentionez ca trebuie sa fie extern pe usb 2.0 si sa "mearga" pe vista 32/ubuntu 2.6.4, cu exemple daca se poate)

3. Ce fel de tuner ati recomanda pt. captura HD, trebuie neaparat tunerul sa fie DVB-T sau merge si DVB-S, cu exemple daca se poate (da stiu care este diferenta intre DVB-T si DVB-S, va rog nu-mi explicati asta).

4. si ultima intrebare, se merita sa mai faci d.o. in zi de azi, avand in vedere ca tot ce ai nevoie gasesti pe net la cateva click-uri distanta (daca sti unde sa cauti, bineinteles  :OK: ) si eventual ce poti sa mai faci cu aceste tunere, inafara de captura TV si D.O. (alte directii de dezvoltare) ?

Toate cele bune  :peacefingers:

#275
danieltunea

danieltunea

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.11.2008

View Postkodred, on 3rd January 2010, 11:51, said:

Am urmarit dicutiile despre d.o. de la inceput, si am devenit destul de interesat sa incep si eu, dar mai intai as dori sa va rog pe cat se poate sa va intreb urmatoarele:

1. daca programele descrise anterior, precum si driverele merg pe Vista 32 bit, eventual Ubuntu/Kubuntu kernel 2.6.3x sau 2.6.4

2. ca tuner dvb-s m-am gandit la http://www.emag.ro/tv_tunere/tuner-tv-kworld-vs-dvb-s-300u-extern-usb-20--pVS-DVB-S-300U, eventual alte modele care sa stie si HD intr-un pret acceptabil (mentionez ca trebuie sa fie extern pe usb 2.0 si sa "mearga" pe vista 32/ubuntu 2.6.4, cu exemple daca se poate)

3. Ce fel de tuner ati recomanda pt. captura HD, trebuie neaparat tunerul sa fie DVB-T sau merge si DVB-S, cu exemple daca se poate (da stiu care este diferenta intre DVB-T si DVB-S, va rog nu-mi explicati asta).

4. si ultima intrebare, se merita sa mai faci d.o. in zi de azi, avand in vedere ca tot ce ai nevoie gasesti pe net la cateva click-uri distanta (daca sti unde sa cauti, bineinteles  :OK: ) si eventual ce poti sa mai faci cu aceste tunere, inafara de captura TV si D.O. (alte directii de dezvoltare) ?

Toate cele bune  :peacefingers:

               Salutare @kodred !
              
          Iata ce pot sa-ti spun (daca intre timp nu ai devenit profesionist in D.O.):

   1. Skynet-urile nu (prea) functioneaza in Vista (lipsa drivere adecvate pentru placile ceva mai vechi) iar in Linux (din modestele mele cunostinte) cred ca se poate configura (aproape) orice, in fuctie de nivelul de cunoastere a programului.
   2. Tunerele noi ,indiferent de marca, fi sigur ca functioneaza si in Vista si bineinteles Linux. Pentru captura HD vor functiona aproape toate tipurile fabricate in ultimul an. Calitatea si performantele sunt direct proportionale cu pretul de achizitie. Ei bine eu as recomanda cumpararea tunerului din occident.(parere personala).
   3. Bineinteles DVB-S (S de la satelit,pentru ca D.O. se realizeaza direct de pe satelit). Parca ziceai la inceputul interventiei ca ai urmarit atent topicul acesta. DVB-T ( T de la terestru) se foloseste exclusiv pentru receptionarea transmisiilor tereste,deci cu un astfel de tuner vei receptiona in Romania TVR1 si 2 si unele canale locale ,dar, nici de cum nu vei putea face D.O.
   4.D.O. se adreseaza in primul rand profesionistilor! Pentru amatori este un hoby deosebit de placut deoarece ai tot timpul ceva nou intrat in calculator,multe aspecte total necunoscute si surprinzatoare. Aceasta pentru impatimiti! Si nu in ultimul rand D.O. se adreseaza posesorilor de PC-uri din zonele izolate unde nu exista conexiuni de internet.
      Pentru un posesor de conexiune foarte rapida,pasionat de ”mess” ,”hi5”, ”facebook”,etc,etc.....”youtube”....etc....etc...nici nu se pune problema D.O. deoarece,dupa cum am mentionat mai sus, acesta este un hoby care solicita ceva(zic eu mai multe) cunostinte in ”manevrarea” acestei ”masini” numita PC.

                    Salutare !! Si mult succes tuturor impatimitilor de D.O.!!! :thumbup:

#276
claudiu_orange

claudiu_orange

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2005
Wow am ramas mut gen. Nu am auzit pana acum in Romania de asa ceva . In afara da si prin filme mai mult. Am observat totusi ca in ultimul timp e cam liniste pe aici ati abandonat acest hobby? Sper ca nu, ca m-ati imbolavit pe mine si cineva trebuie sa ma instruiasca si pe mine asa ca astept taticii sa ma sprijine. Eu ca locatie snt undva in Bristol , Uk am antena off set cu lnb pe ea nush de care si cum si firul pana in casa :)) urmeaza sa imi iau Dvb-s s2 probabil ca e mai ieftin si pt un incepator e bine. Antena e cam micuta si ma cam intristeaza ca e si cam fixa si cam sus nush cum o sa o pot eu orienta dupa sateliti. Sper ca nu v-am plictisit .  Ce nu am priceput eu cand faci download iti poti alege un anume fisier sau trebuie sa iei tot pachetul care circula pe flux. Sunt fraierut si incomod pt voi care deja ati ajus experti dar nimeni nu s-a nascut invatat

#277
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Nu te iau tare ,dar nici macar nu ai citit atent postul lui danieltunea in care ai raspunsuri la mai multe intrebari decat ai pus.Din ce ai scris se intelege ca nu ai net permanent sau cel mult un dial-up,cat despre pasiune nu prea poate fi vorba .Apoi dvb s2 nu stiu unde e mai ieftin decat dvb s1 si aici cred ca te referi la placa dvb cand spui ca vrei sa cumperi,deoarece downloadul din satelit se face cu placi dvb care evident se pun in calculator.Fisierele receptionate sunt cele pe care reusesti sa le pescuiesti deci nu alegi ce vine,dar vin fisiere incomplete sau cu pass cu care nu ai ce face si antena trbuie sa fie mobila pt deplasare la satelitii pe care se face d.o.Nu ezita sa ceri sfaturi,dar citeste si ce s-a postat aici.

#278
phantom237

phantom237

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2009
salutare...! dupa o lunga pauza,m-am gandit sa ma apuc din nou de pescuit pe satelit,si de unde puteam lua informatii decat de aici? dar din pacate vad ca nimeni nu mai da pe aici de ceva vreme!... eram foarte interesat pe unde mai merge D.O.... din pacate nimeni nu mai posteaza nimic... :confuzzled:

#279
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Merge W3 si W6,dar sunt si multe codate.Atasez un skynet recent.

Attached Files



#280
cmdx

cmdx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2007
Eu pana acum am reusit sa prind cu SkyGrabber v2.8.6.4:

Thor 5 1.0W 12418/V/27500 pids:2705,2715 .....merge nonstop fara discontinuitati dar trafic mic (350KB/s) multe poze pt ca utilizatorii sunt majoritatea marinari care comunica cu familiile pe facebook hi5 etc

Nu reusesc sa prind W6 (Trebuie sa umblu la antena dar faza e ca nu stiu nici o freventa activa). Daca cineva stie niste frecvente de W6 rog sa posteze.

#281
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,421
  • Înscris: 31.08.2006

View Postcmdx, on 12th September 2010, 16:45, said:

Eu pana acum am reusit sa prind cu SkyGrabber v2.8.6.4:

Thor 5 1.0W 12418/V/27500 pids:2705,2715 .....merge nonstop fara discontinuitati dar trafic mic (350KB/s) multe poze pt ca utilizatorii sunt majoritatea marinari care comunica cu familiile pe facebook hi5 etc

Nu reusesc sa prind W6 (Trebuie sa umblu la antena dar faza e ca nu stiu nici o freventa activa). Daca cineva stie niste frecvente de W6 rog sa posteze.

Nu mai insista pe frecventa aia de pe Thor. In afara de mormane de poze cu vikingii moderni si vasele lor de pescuit nu prea ai ce sa pescuiesti. Am stat pe frecventa aia mai multe luni si foarte rar a venit cate ceva mai de Doamne-ajuta. Din pacate eu nu pot sa va tin la curent cu ce se pescuieste de la 1 V spre est deoarece nu-mi permite pozitia antenei. Pe vest am mai testat chiar acum doua saptamani OpenSky si SkyLogic la 12,5  V insa rezultatele au fost dezamagitoare. Si cand ma gandesc ca acum cativa ani veneau galeti de fisiere...La "plesneala" se mai paote pescui pe DIVONA al 5 V. E pentru tunisieni dar cu rabdare se poate culege cate ceva de pe acolo in franceza si chiar in engleza.  O necunoscuta pentru mine ramane SkyDSL-ul de la 8 V care transmite in DVB - S2. Daca a pescuit cineva acolo poate ne spune si noua. Ca o mentiune, pe locatiile mai sus mentionate sunt inevitabilele fisiere arabesti si iraniene cu multe chestii imposibil de descifrat datorita limbii..

#282
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Atasez fisierele .ini pentru W3 si w6

Attached Files



#283
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,421
  • Înscris: 31.08.2006
Incercati si indicatiile de download date de turci  AICI  Aveti acolo niste  date pe care le puteti introduce in SkyNet.ini. Aveti chiar si versiuni de SkyNet gata configurate pentru acel satelit.

#284
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Si totusi intreb...chiar nu se poate naviga pe net...prin frecventa de pe 7 grade est ? Exista vreo posibilitate sa deschizi forumul softpedia prin satelit?

#285
nightwolf9SS

nightwolf9SS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.09.2010
Salut, acum stau in oras si am net de 100mb/s prin RDS insa as vrea sa-mi bag net la tara intr-un sat mai izolat prin Jud Valcea in care merge telefonia orange si vodafone si unde sa lucrez cateva zile pe saptamana, o sa am nevoie de upload pt a uploada articole pe siturile mele nu doar download.

Ce imi recomandati? Satelit pt download si internet 2G(orange sau vodafone) de cativa kb/s pt upload, acestea in paralel? As vrea sa stiu cum le fac in paralel si daca de pe satelit poti naviga pe ce situri vrei nu doar sa iei ce trimite satelitul.

#286
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007

View Postnightwolf9SS, on 2nd February 2011, 12:31, said:

Salut, acum stau in oras si am net de 100mb/s prin RDS insa as vrea sa-mi bag net la tara intr-un sat mai izolat prin Jud Valcea in care merge telefonia orange si vodafone si unde sa lucrez cateva zile pe saptamana, o sa am nevoie de upload pt a uploada articole pe siturile mele nu doar download.

Ce imi recomandati? Satelit pt download si internet 2G(orange sau vodafone) de cativa kb/s pt upload, acestea in paralel? As vrea sa stiu cum le fac in paralel si daca de pe satelit poti naviga pe ce situri vrei nu doar sa iei ce trimite satelitul.
Daca ai nevoie pentru upload, nu vad cum te-ar ajuta conexiunea prin satelit(aceasta este ok in cazul down).
Vodafone are acoperire 3g destul de mare(s-ar putea sa existe si in satul respectiv). Daca nu, poti incerca clicknetmobile(ai 7 zile sa testezi conexiunea si sa returnezi modemul daca nu iti convine).

#287
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbog4u, on 2nd February 2011, 15:43, said:

Daca ai nevoie pentru upload, nu vad cum te-ar ajuta conexiunea prin satelit(aceasta este ok in cazul down).
Vodafone are acoperire 3g destul de mare(s-ar putea sa existe si in satul respectiv). Daca nu, poti incerca clicknetmobile(ai 7 zile sa testezi conexiunea si sa returnezi modemul daca nu iti convine).

Daca mai adaugi si o antena WI-FI serioasa,nu o sa ai probleme cu transferul de date.
Daca te intereseaza baga un pm si iti dau adresa forumului cu antene.Este un guru acolo,ce nu intelegi intreaba-l pe el .A facut aproape tot ce se poate face in materie de antene WI-FI si conexiuni la net.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate