Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Kia cee'd 1.4 vs Seat Ibiza Fever 1.2

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Kia Ceed,oricat de simpatica mi-ar fi Ibiza nu se compara cu o compacta,iar motorul de 1.2 fata de cel de 1.4 nu suporta comparatie.

#20
Bonzai2

Bonzai2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.03.2008

View PostGenesis, on Sep 30 2008, 00:13, said:

kia ceed nu are cum sa intre in aceeasi categorie cu leon.
Dar cele 2 masini nici nu se adreseaza aceluiasi segment de clienti,

OFF-TOPIC : Care sunt cele 2 segmente de clienti?

ON-TOPIC  :  Kia Cee'd.Nu are suport de comparatie cu Ibiza(oricare motorizare si echipare).

#21
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
Ibiza 1.4 16v ! Seatul este in grupul VAG are toate piesele de pe VW Polo numai ca este alta caroserie pecand Kia este.. kia.

#22
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
bonzai, leon-ul e in segmentul mediu usor spre segmentul inalt al pretului in cls compacta, FR si Cupra avand chiar preturi mari pt cls asta, dar si performante.

Kia se adreseaza in primul rand segmentului low-cost in cls compacta, alaturi de I30, Megane, lacetti; nu stiu daca ai vazut, dar importatorul a precizat ca peste 90% din ceed-urile vandute sunt lx best-uri (sau cum se numesc acum). Adica undeva la 11800-12000 euro. Si in multe tari din Vest e la fel, ceed fiind considerata low-cost (vezi de pilda unul din cele mai bune site-uri de review-uri, www.verdictoncars.com). Asta nu inseamna ca masina nu e buna, inseamna doar ca are alt segment de clienti si evident alti concurenti. O politica inteligenta Kia de atragere de clienti, pt a compensa lipsa imaginii de marca.

La noi Ceed se adreseaza undeva in segmentul 12000-13500 euro. Leon-ul pleaca de la 17 mii de euro (acum are insa discount la 1.6, pleaca de la ~14900 cu vopsea metalizata, iar daca ii mai pui pachetul cruise, cu comp de bord si pilot, pachet pt care opteaza marea majoritate ce iau reference, ajunge ca pret de start ~15200 euro).

On-topic: intre ceed si vechea ibiza, as opta pt ceed. Intre Ceed si noua Ibiza, as merge pe ultima (daca ibiza ar avea discount, fiind foarte scumpa)

Edited by Genesis, 01 October 2008 - 20:46.


#23
Bonzai2

Bonzai2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.03.2008

View PostGenesis, on Oct 1 2008, 21:37, said:

bonzai, leon-ul e in segmentul mediu usor spre segmentul inalt al pretului in cls compacta, FR si Cupra avand chiar preturi mari pt cls asta, dar si performante.
Cate FR si Cupra sunt pe strada?cate se vand?le numeri pe degete pentru ca au preturi mari de tot.In rest se vand Leon-uri care nu au mai mult de 150 CP,iar marea majoritate au 102 sau 125 CP.Tot ce se vinde la noi in tara e sigla si de,daca te vede vecinul cu Leon zice ca ai bani daca te vede cu Kia zice ca esti sarac  :coolspeak: .La banii pe care i-am dat pe ceed imi luam leon cu motor de 100 CP (eu am 140), la ce bun? doar ca sa am leon?La fel cum sunt si majoritatea O2 care au 105 CP.Prefe un motor mai mare sa nu ma faca de rusine,decat sa am leon si sa ma depaseasca o kia  :P


View PostGenesis, on Oct 1 2008, 21:37, said:

segmentului low-cost in cls compacta, Megane...
Poate nu ai vazut preturile de la megane coupe

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate