Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Achizitionare bicicleta pliabila

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#163
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdentist_1, on 16 aprilie 2012 - 21:50, said:

despre bicicleta dhs - impulse 2027, pe la 900 ron stie cineva ceva ?

http://www.dhsbike.r...older/270.html#

mersi.

Chestii mai interesante şi care nu "apar pe ambalaj" ar fi aşa:

1. N-are niciun sistem de prindere care s-o oblige să stea "pachet" când e pliată (deşi tipul de la magazin mi-a dat ceva cureluşă elastică ridicolă pentru aşa ceva, care se vedea după logo că e luată de la alt produs). Ce-am făcut eu şi recomand e să-ţi iei un U-lock de cel puţin 23cm ca sistem de securizare pentru că ăla va merge şi ca sistem de "împachetare". Eu am un Trelock de 23cm şi îmi încap în el la limită ambele roţi + o bucată din cadru + suportul de care mă leg, plus că atunci când e desfăcută şi o folosesc, U-lock-ul încape la fixu' fixului băgat sub "platforma" portbagajului şi prins în poziţie închisă între picioarele portbagajului a.î. nici nu face niciodată contact cu roata şi nici nu-mi dă bătăi de cap să trebuiască să-l car după mine în vreun alt fel. (Despre securitatea U-lock-urilor nu mai povestesc, că au scris alţii deja mai elocvent decât mine: http://www.vice.com/...au-rupt-sculele )

2. Îmbinările par OK, nu joacă sau scârţâie destul ca să mă enerveze (deşi la orice pliabilă vei avea clar scârţâituri care la "normale" nu există).

3. Te poţi trezi că schimbătorul de viteze vine nereglat şi că n-ai acces decât la 2 din 3 viteze - eu am umblat la piuliţa de pe sârma care intră-n schimbător jos la roată şi aşa am obţinut acces la viteza a 3-a. În principiu tre' să faci liniuţa albă de pe piesa centrală a schimbătorului să stea cam la mijloc între cele două linii-ghid desenate pe gemuleţul schimbătorului. Găseşti pe Net cum se face, că e schimbător Shimano.

4. Ai mare grijă la regula cu bordurile de 5cm (a se citi: "nu face 8km cu ea pe un drum de pietriş/bolovăniş, ca mine") că dacă-ţi îndoi spiţele o să ai probleme logistice - nu se găsesc chiar pe toate gardurile spiţe de 176mm (în general am văzut că toată lumea vinde spiţe de peste 200mm şi doar câţiva mai au ceva pe la 180-182; abia azi mi-am găsit să mi le schimb pe ale mele la CoolBike).

Edited by donjoe, 25 July 2013 - 18:10.


#164
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 25 iulie 2013 - 18:08, said:

4. Ai mare grijă la regula cu bordurile de 5cm (a se citi: "nu face 8km cu ea pe un drum de pietriș/bolovăniș, ca mine") că dacă-ți îndoi spițele o să ai probleme logistice
De fapt se pare că multe sau aproape toate sunt doar slăbite din niplu și trebuie doar strânse, nu înlocuite. Înseamnă că a rezistat la pedeapsă micuța chiar mai bine decât credeam. :)

#165
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
N-ati vrea sa facem intr-o zi o intalnire a celor cu biciclete pliabile in Bucurest?

#166
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Are careva Tern Link Uno? Am vazut-o doar pe net si imi place mult din ce am vazut pe youtube. Nu stiu nimic despre ea, ce plusuri ce minusuri are, daca  merita banii..... E peste bugetul meu, dar cine stie poate fac vreun sacrificiu. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sMFQjFm9S-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.ternbicyc.../bikes/link-uno

Edited by malwarebytes, 15 September 2013 - 11:43.


#167
BODOCZ

BODOCZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.02.2011
Vand doua biciclete pliabile, marca Hema -Olanda, aduse personal din Olanda, cu cadrul din aluminiu, roti de 20", 7 viteze, schimbatoare si comenzi Shimano, foarte usor pliabile. Bicicletele sunt noi-noute, au mers pe rotile lor de la magazin pana la parcarea unde am avut masina. Vin insotite de cartea tehnica si o mica trusa de scule. Pretul pe care il vedeti este usor negociabil. http://mercador.ro/o...ila-IDSD5P.html

Edited by BODOCZ, 21 December 2013 - 10:06.


#168
mariusmihai1972

mariusmihai1972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.05.2017
Buna ziua, sunt nou pe forum si doresc daca sunt cunoscatori sa-mi zica si mie ce parere au despre o bicicleta pliabila b-fold. Am gasit o bicicleta second la un pret de 600 ron si asi dori si o alta parere decat a vanzatorului. E vre-un topic in care se explica schimbarea vitezelor Posted Image , sunt dintr-o alta "generatie" Posted Image . Multumesc

Attached Files



#169
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,068
  • Înscris: 06.09.2008
daca dai modelul exact de bicicleta probabil primesti sfaturi mai precise...

Acel schimbator e f simplu, cu maneta neagra "urci" caseta, dai intr-o viteza mai usoara, buna pt urcare.
Iar cand apesi butonul gri "cobori" caseta, adica raportul va fi mai dificil, dar mai rapid, pt viteza.

Ca parere personala despre pliabile, au sens doar daca le transporti cu masina des, altfel de ce ai lua asa ceva ?
Sau poate daca iesi de cateva ori/ an cu bicicleta-n parc, dar mai bine inchiriezi in acest caz.

Edited by sirgoofy, 25 May 2017 - 20:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate