Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Achizitionare bicicleta pliabila

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
168 răspunsuri în acest subiect

#127
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Intr-adevar seamana cu Pegasul, carcateristicile par ok, de un nivel mediu (cat ma pricep eu), dar in cazul unei biciclete de genul asta mai importanta mi se pare fiabilitatea.
Ai gasit-o si prin Romania? Ca pe site-ul din USA nu vad ca ar expedia si in Europa, sau ai posibilitatea s-o iei de acolo.

#128
shpeedy

shpeedy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 313
  • Înscris: 04.10.2007
@rigoleta: daca nu esti in State, uita de ea. E un mic producator american care deserveste doar piata interna. Chiar daca nu se ridica la nivelul unui Dahon sau Bike Friday, posesorii sunt destul de multumiti de ele.

La un buget echivalent ai putea lua un B'Twin Hoptown 20" de la Decathlon sau unul din modelele de pliabile de la Neuzer.

#129
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 312
  • Înscris: 01.11.2007
am 1.85 si 105 - 110 kg , ce bicicleta cu roti de 20 imi recomandati cu buget maxim de 500-600 ron

#130
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 22.11.2009
La bugetul asta poti lua doar DHS, Rich sau Best Laux noi sau altceva, dar SH.

#131
NTP

NTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 22.03.2004
Ev1L incearca si la NORAUTO.

#132
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
Vezi că greutatea aia (plus a bicicletei) e cam mare pentru roți de 20". Va trebui să fii atent la borduri, denivelări etc.

#133
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.334
  • Înscris: 01.01.2011
Scumpe, mă tenta și pe mine o arătare de genul ăsta pentru parc, dar când am văzut prețurile = deja am început să mă gândesc/îmi aduc aminte cuvinte porcoase, apoi mi-a fugit gândul la ce trebuie să respecte un biciclist pe un drum public!?
Ce îi trebuie unui biciclist să nu aibe probleme cu poliția:
- Veste!?
- Casca!?
- Far!?
Ce astea sunt trecute la obligatoriu!?
Apoi cam cât costă!?

#134
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
Teoretic cred că doar catadioptrii sînt obligatorii. Și nu știu cît o să-l intereseze pe polițist. Dar pe tine ar trebui să te intereseze, și eu zic că o cască (~100 RON) e un minim necesar. Și dacă circuli pe înserat sau noaptea se recomandă și far de spate și de față. Care încep cam de la 30-50 de lei bucata unul decent.

Vezi că la farul din față e o diferență între cele care-s făcute doar să semnalizeze cu lumină albă (să fii văzut) și cele suficient de puternice încît să lumineze drumul.

#135
babaciunea

babaciunea

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 03.09.2011

View Postalyaly, on 2nd September 2010, 23:23, said:

Eu mi-am luat pana la urma Brompton. Calitatea executiei si finisajele m-a facut sa aleg Brompton.

Nu am expeienta cu alte biciclete si de aceea nu pot face comparatie cu alte modele/firme.

Nu cred ca o sa devin vre-o data fan al unei firme... Dahon Jetstream m-a tinut la distanta prin pretul piperat.

Am uitat sa intreb cand trebuie sa-i fac o revizie si daca, pana atunci, trebuie sa dau eu cu spray cu vaselina. O sa mai trec pe la magazin sa intreb. Nu am experienta, dupa cum vedeti...

Am mers vre-o 50km pana acum. Mi-e cam frica sa merg pe strada, sa treaca masinile pe langa mine dar treptat sper sa ma obisnuiesc.

Foarte usor de transportat cu trenul. Sta perfect, sus, la bagaje.
Te salut; A trecut ceva vreme de cand ai cumpart-o! O mai ai? Cum se comporta acum in cazul in care raspunsul la intrebarea mea anterioara este DA?

#136
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
Uite o ocazie pentru cei care doresc pliabile. :) Nu știu cît de ușoară și în ce stare este, dar la preț e departe de cele noi.

#137
traian.dragan

traian.dragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 14.08.2007

View Postshpeedy, on 4th May 2011, 15:39, said:

In calitate de posesor de DHS 2024 (de vreo 3 saptamani), pot spune urmatoarele:
- bicicleta este grea - mult mai grea decat un Giant Halfway (tot pliabila cu roti de 20", dar care costa de 6 ori mai mult) si putin mai grea decat un Dahon Espresso (pliabila cu roti de 26", care costa de 4 ori mai mult);
- problema pe care am avut-o cu saua (cadea dupa 15-20 min de utilizare) si-a gasit la magazinul DHS o rezolvare destul de ... "mioritica": o bucatica subtire de cauciuc (de camera, cred) infasurata pe tija seii; dupa 3-4 drumuri cu aceasta <solutie>, vad ca saua inca sta fixa;
- din cele 6 viteze, doar 5 se pot utiliza efectiv, prima viteza fiind total inutila (pe pante mari, dai la pedale la greu ca sa stai pe loc).

Concluzia: cu toate cele de mai sus, imi place bicicleta si ma folosesc cu placere de ea; pentru ce am nevoie (iesiri in week-end in parc sau la piata - i-am luat si cos de portbagaj) e suficienta deocamdata.

salutare ... intrebare:  pentru persoanele inalte ( 1,85 ) saua si coarnele se ridica suficient de mult sau trebuie sa stau cu genunchii la gura ? merci

#138
shpeedy

shpeedy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 313
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttraian.dragan, on 13th November 2011, 17:01, said:

salutare ... intrebare:  pentru persoanele inalte ( 1,85 ) saua si coarnele se ridica suficient de mult sau trebuie sa stau cu genunchii la gura ? merci

Si eu am aceeasi inaltime si saua se ridica suficient de mult; nu mi-a pus alte probleme decat cea enuntata (cadea, dar pana la urma s-a rezolvat cu un adaptor din tabla facut artizanal care vine intre teava seii si cadru).

#139
NTP

NTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 22.03.2004
La atelierul de biciclete de pe str. Traian Popovici mai au de vanzare biciclete Best Laux?

#140
offspring

offspring

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 24.01.2007
A luat pana la urma cineva Forever 20? Sunt curios de niste pareri. Mersi

#141
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 02.04.2012
despre bicicleta dhs - impulse 2027, pe la 900 ron stie cineva ceva ?

http://www.dhsbike.r...older/270.html#

mersi.

#142
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 12.03.2003
Posesor a doua modele distincte de Dahon de citiva ani, nu pot decit sa le recomand cu caldura.

#143
NTP

NTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 22.03.2004
Am vazut si eu la magazin DHS-Impulse 2027 pliabila. Pare destul de robusta. Ce nu-mi place este ca are schimbarea vitezelor in butuc. Asteptam pareri.

#144
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
De ce nu-ți plac vitezele în butuc? Sunt mai puțin expuse uzurii exterioare, accidentelor, mai ușor de întreținut. Cam singurul aspect ce poate deranja este frâna de picior, la cele care au asta -- dar numai dacă ești obișnuit să poți roti pedalele spre spate și nu poți trăi fără asta -- cazul meu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate