Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Achizitionare bicicleta pliabila

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#1
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Vreau sa-mi cumpar o bicicleta pliabila ca sa pot sa o iau cu mine cand mai plec pe undeva. M-am interesat putin si am gasit pe aici: http://metropolisbik....us/produse.htm , preturile fiind de pe la 325RON pana pe la 450RON. Stiu pe cineva care si-a cumparat de la Doraly cu ~ 200RON si e multumit de ea. Eu unul ma plimb rar, dar fiindca e pliabila, as putea sa ies mai des.
Aveti asa ceva? De unde ati cumparat? Cum vi se pare? -- sau daca nu -- De unde imi recomandati sa cumpar din zona bucurestiului?

#2
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Nu stie nimeni?

#3
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
http://metropolisbik....us/vitrina.htm

Trebuia doar sa mai dai un click la desfacere/distributie si aflii magazinele. Aveam un Pegas tot asa, pliabil. Acum nu se mai fac asa biclele de e asa speciala asta?

#4
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
934, am citit acolo, am intrebat daca mai stiti si alte locuri in care pot gasi la preturi acceptabile. :)

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Incearca pe Vitan Barzesti, langa targul auto. Sunt vreo trei firme, le vezi din strada ca au marfa expusa. Daca nu gasesti ce vrei, le spui si-ti aduc in cateva zile.

#6
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc. Dar preturile cum sunt?

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Avand in vedere ca sunt in gura targului auto, unde sunt si cele mai ieftine piese de masini, cred ca si preturile biclelor sunt destul de bune.
Poti merge pana acolo sa te lamuresti.
Alta varianta ar fi Europa sau Dragonul Rosu unde garantat sunt cele mai ieftine produse chinezesti.

#8
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Nu as vrea chiar chinezarii din europa/dragonul rosu. Vreau sa merg cu ea, nu sa ma uit la ea :lol:
Vezi ca ai PM.

#9
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Am gasit unde mi-a zis Liviu. 360ron fara amortizoare si 410ron cu amortizoare. Sunt cele metropolis din primul link pus de mine. Sunt chiar foarte misto!

#10
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007

View Post934, on Apr 3 2008, 12:08, said:

... Aveam un Pegas tot asa, pliabil. Acum nu se mai fac asa biclele de e asa speciala asta?

Salut, uite ca mergând pe firul Pegas, am găsit datele lor de contact.
Sunt încă pe pia?ă, dar nu au o distribu?ie organizată. Păcat !
La telefon am primit o invita?ie f. amabilă la showroom-ul din Zărnesti .
Poate ajunge?i careva in vizita la ~ ( în perioada 1 Mai -...) si
poate pune?i ceva info noi de la sursă, poze + detalii ref pre?uri .

Aaa, si dacă mai intra pe topic vreun (proaspăt) posesor de biclă pliabilă
ne-am bucura sa mai share; poze , impresii, recomandări.

Edited by altauprieten, 27 April 2009 - 12:06.


#11
Daniel M.

Daniel M.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.02.2006
eu am primit cadou una de aici: www.reclama.ro
Sunt foarte multumit de ea.


***Editat Moderator: Fara link-uri externe cu iz de reclama!***

Edited by GlobalMods, 30 May 2010 - 15:38.


#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 28.04.2003
Am avut si eu bicicleta metropolis. Sfatul meu este daca ai bani sa iti iei una mai de firma, Dahon sau altele.
Era destul de ok construita insa era f grea pentru dimensiunile ei. Am avut modelul cu amortizoare si pe fata si pe spate. Daca o iei pentru plimbare in parc e ok insa daca vrei sa mai mergi si prin oras ia altceva. Sau pentru o suma mult mai mica iei un suport de masina si o bicla normala.

#13
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
[quote name='altauprieten' date='Apr 27 2009, 13:03' post='6404944

Aaa, si dacă mai intra pe topic vreun (proaspăt) posesor de biclă pliabilă
ne-am bucura sa mai share; poze , impresii, recomandări.
[/quote]
Am doua : una Metropolis (de fapt fata mea ) si una bike4u (a mea, am 90  kg).
Pe a doua am luat-0 la 6 luni dupa prima, Metropolis ofera garantie pana la 85 kg (si eu aveam peste 100 atunci), si bike4u ofera garantie pana la 115 kg.
Cea bike4u are si ghidonul rabatabil in doua.
In schimb Metropolis are pedale pliante.  Desi nu pare mare lucru, cand le-am luat pe ambele pliate in masina (Logan MCV), am constatat ca rabatarea pedalei poate fi utila ( 5 cm, dar ce conteaza  :D )

Ieri am facut un drum la Mogosoaia (20 km dus, 20 km intors).
AM revenit amandoi cu dureri de picioare si dureri la fund, datorita seii.
Metropolis are saua mai lata.
Exista si o diferenta de aproximativ 100 de lei intre cele doua, Metropolis-ul fiind ceva mai ieftina.

La viteza, amandoua obtin cam aceeasi viteza.
Greutatea amandurora e cam tot pe acolo.


Insa o pliabila pe care sa o poti cara pe propriile roti-roata, ca pe o roaba, ar merita ceva bani in plus.  
Nu e chiar foarte usor sa o cari pe scari, pliata fiind, dar se poate.

Pentru mersul prin Bucuresti, insa, sunt foarte bune pliabilele, cand trebuie sa mai mergi si pe 1/2 de trotuar, sau sa faci slalom. Eu fac 10 minute cu bicileta pana la servici, 15 pe jos, dar e mai placut pe bicicleta.

La amandoua au trebuit luate far+dinam sau lanterna, pompa, sonerii, oglinda, antifurt, la Metropolis si catadioptrii la spite.

Bike4u are in plus portbagaj cu arc (clasic), in timp ce la Metropolis ai doar un suport, pe care poti pune ceva, insa trebuie fixat-legat cu ceva.

Cam astea ar fi observatiile-comparatiile. Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie.

#14
viorakis

viorakis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2005
Mi-am cumparat si eu o bicicleta pliabila metropolis si as vrea sa va spun cateva impresii.
Bicicleta este OK construita, problema este ca, asa cum spunea cineva aici, este destul de grea pentru dimensiunile ei, din cauza cadrului din otel.
Insa, spre surprinderea mea, functioneaza destul de bine, fara zgomote suspecte, angrenajele functioneaza exact ceea ce denota o calitate a constructie buna si materiale nu chiar de doi lei.
Sistemul de pliere a cadrului este destul de bun si da semne ca ar fi solid construit. Celelalte sisteme de pliere functioneaza de asemenea bine. Plierea nu e chiar asa simpla asa cum este in reclama, dar pentru cine nu se grabeste e OK.  :D
La drum, cadrul este bine echilibrat ceea ce da o senzatie de siguranta. Lantul nu scapa la schimbat vitezele (deocamdata).


Ce apreciez:
1. se pliaza (acum sta tot timpul in portbagajul masinii) iar pliata are dimenini mici.
1. calitate buna a constructiei
2. pedale din aluminiu cu sistem ingenios si simplu de pliere si jenti de aluminiu

Ce imi displace:
1. este grea. Adica grea. (cred ca are peste 14 kg).
2. saua este imposibila
3. ghidonul + tija din otel, cu o configuratie nu tocmai fericita
4. Cand este pliata, este destul de incomod de transportat daca nu este introdusa intr-o husa (care se vinde separat). Problema este ca husa respectiva este destul de fixa si bicla se introduce destul de greu in ea, te cam trec apele (asa ca am renuntat si husa zace pe balcon).

Problema greutatii am rezolvat-o partial astfel: am inlocuit tija de otel a seii cu o tija de aluminiu de la Decathlon iar saua (o pocnitoare, mai bine o vindeau fara), cu o sa de piele Selle Italia. Am aruncat portbagajul din spate (fier inutil pentru mine) si aparatorile de la roti din fata si spate (cand ploua stau in casa). Vreau sa spun ca este alta viata. Am eliminat 2-3 kg si bicicleta se misca mult mai bine. Urmatorul pas este sa inlocuiesc ghidonul din fier cu o pipa si suport plus ghidon din Al sau carbon (o sa mai reduc cam 1 kg). B)

Cu modificarile aferente, poate deveni o optiune interesanta la un pret rezonabil. (ah, daca avea cadru din Al...)

Bafta
Viorel

#15
SeaScarf

SeaScarf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.09.2006
Stie cineva ceva de bike4u? Sunt activi? Raspund? Ca de cateva zile telefonul nu le merge si la mail nu raspund.

#16
511

511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.08.2009
mi-am luat si eu, de la bike4u.ro, modelul F20D707.
impresii:
-design-ul mi se pare ok, arată destul de bine, nu mi-e rușine cu ea pe stradă, mă distrează că unii se uită la ea ca și cum ar fi venit prima dată la oraș și ar fi văzut tramvaiul :D  ;
-mi se pare destul de "bine legată". în copilarie am avut Pegas Practic și mi-a lăsat aceeași impresie de soliditate;
-schimbatorul este Shimano TY-19, probabil cel mai ieftin și mai slab de la Shimano, dar funcționează foarte bine, deși pe el scrie "Shimano China" :rolleyes:  ;
-scârțâie puțin amortizorul, în mers. amortizorul se poate regla, mai tare sau mai moale;
-am reușit să reglez schimbătorul și să folosesc toate vitezele (pinioanele), deși nu am experiență. când a venit, a venit nereglată, nu puteam folosi pinionul cel mai mare (viteza 1)și schimba vitezele destul de greu;
-cântărește cam cât spun pe site, 16,5 - 17 kg, destul de grea, dar asta e, e din oțel, nu aluminiu;
-se pliază-depliază destul de ușor, dar nu-mi place că, odată pliată, nu stă compactă, strânsă, ar fi fost bine dacă avea un sistem care să o țină strânsă;
-îmi place că poate fi mișcată pliată, pe roțile ei, ca un fel de cărucior, dacă îi lași șaua ridicată;
-frâna spate este cu un fel de bandă care se strînge în jurul unui fel de disc prins de butucul din spate. nu este foarte eficientă, deși cred că se poate regla să strângă mai bine. frâna față este tip V și funcționează bine;
-șaua este INCOMODĂ (sau poate n-am mai mers eu demult pe bicicletă), dar se poate schimba, nu e foarte scumpă o șa bună;
-pedalele nu sunt pliabile, dar nu prea mă deranjează aspectul. am văzut că se pot comanda pedale pliabile separat de la concurență - Metropolis :P ;
Una peste alta, sunt mulțumit până acum de achiziție. Sper să mă țină, mai ales că am luat-o pentru plimbări mai rare prin parc, deci nu va fi folosită intens. Oricum, încerc să o pliez-depliez cât mai puțin posibil, ca să nu am probleme la îmbionarea cadrului. bineînțeles că mi-aș fi dorit un Dahon sau măcar un Raleigh din aluminiu (au intrat de curând oficial pe piața din România și au și cîteva modele de pliabile interesante, la prețuri mult sub Dahon), dar nu am considerat că, în cazul meu, se merită investiția. Așa prețuri, pentru România, poate doar pentru cineva care este împătimit sau care folosește bicicleta zi de zi, ca mod de viață, se justifică.
Dar, cine, știe, poate în viitor vom ajunge și noi din urmă țări ca Olanda, Danemarca, Franța ca mentalitate și nivel de trai și atunci mă vopi gândi la o investiție mai serioasă într-o bicicletă "de marcă". Pînă atunci, să pedalăm bucucroși, fiecare pe ce-i place  :coolspeak:

#17
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
Salutare,
Ieri, dupa indelungi cautari pe net si plimbari pe la magazine de biciclete, i-am luat sotiei o bicicleta Metropolis. Iar ca prima impresie dupa o dimineata prin parc pot spune ca se comporta excelent. Imi aduce aminte de vechile Pegas si, cel putin la prima plimbare, nu scirtiie, nu pacane este chiar silentioasa. Scopul ei este de a ne plimba prin parc si prin locuri asfaltate.
Am avut de ales dintre Metropolis (600 lei), Bike4you (430 lei), Raleigh (900 lei) si Dahon (930 lei).
Despre ultima mi s-a spus la 2 magazine ca ei refuza sa o mai comercializeze pt ca au avut multe probleme cu cele vindute si ca nu recomanda nici urmatoarele 2 modele ca si pret (in jur de 1700 la promotie) astfel ca ar trebuit sa cumpar una de vreo 2500 lei, ceea ce era mult prea mult !  
Bike4you nu am reusit sa vad pe viu nicaieri dar frina cu banda nu mi-a sunat bine asa ca am eliminat-o de pe lista. Finala s-a dat intre Metropolis si Raleigh iar motivele  pentru care am ales-o pe prima sint urmatoarele (pentru unii poate sint puerile dar asta este ;) )
* sint facute in Romania - de la o vreme am inceput sa cumpar produse romanesti
* are amortizor pe spate - l-am testat si chiar isi face treba ok si nu ingreuneaza pedalatul
* saua mult mai confortabila decit la Raleigh - ar fi trebuit sa cumpar cel putin o husa cu gel de vreo 40-50 lei
* 300 lei mai ieftina - acest lucru a contat cam 20% in decizia luata
* ambele se pliaza la fel si nu au sistem care sa le mentina inchise

Am sa revin cu impresii depre acest model.

#18
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Nu cred ca vei avea probleme. Bicileta Metropolis a implinit deja un an, si a trebuit doar sa mai umflu putin rotile, in tot acest timp.
Ca folosire, o data pe saptamana, poate nici atat.
Pentru asa ceva este ok, si consider pretul corect.
Nici cu bike4u nu am probleme, dupa 6 luni. Insa franarea e cam slabuta, altfel totul ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate