Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Masinile non-euro din Romania ar putea fi retrase din circulatie si casate, din 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#127
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostH725, on Oct 13 2008, 18:37, said:

in fond de ce ne-am face griji?
chiar daca vindem masina ieftin, la acelasi pret sau chiar mai ieftin putem cumpara din ue alta masina, mai noua si mai buna...
cind o sa fie si la noi impozite in functie de gradul de poluare, o sa putem vinde masinile moldovenilor...
Da, si cu drumul dus-intors pana acolo (benzina, taxe de drum etc.) nu tot acolo ajungi, la acelasi pret daca le-ai lua din tara? Pai peste 3-4 ani o sa se gaseasca si la noi masini aduse din afara de 2 ori mai multe decat se gasesc acum, deci n-o sa mai aiba nici un rost sa ne deplasam pana acolo.
Ce sa vindem la moldoveni? Nu vezi ca aia sunt parliti? Crezi ca o sa-si permita sa cumpere masini SH de 4000-5000 ron? :lol:

#128
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Si acum se aduc multe masini ducule, dar ai mai multe sanse sa iei una mai buna din afara. Majoritatea celor care aduc masini le cosmetizeaza pentru vanzare, multe junghiuri se vand drept masini bune, conduse de babe grijulii.

P.S.: intelege ca se spune LEI nu RONI!

#129
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
probabil uniunea europeane care incepe s-o cam copieze pe ex uniunea sovietica va incepe sa creeze niste legi din ce in ce mai restrictive si exclusive care cam miros a regim dictatorial totalitar ,,,cetatenii dintr-o anumita categorie sociala(amaritii) li se vor impune unele restricti si inaccesibilitati comparativ cu altii mai privilegiati..la fel si cu masinile,de exp mie mi-au saltat talonul acum citeva zile si m-a ars si cu o amenda pt ca la un control al RAR-ului in trafic mi-au gasit noxele prea mari si pt ca n-o mai pot face sa scoata parfum in loc de fum practic sunt obligat sa renunt la ea ducind-o la fiare vechi si nu la programul rabla pt ca nu-mi permit inca o masina noua fie ea si cea mai ieftina,astfel ca legile inca nu-i obliga pe fața pe cei mai amariti sa renunte la masinutele lor mai vechiute,dar îi obliga prin alte dedesubturi si constringeri nenorocite.....si pina acum citeva zile ma bucurasem ca fraierul ca-mi pot achizitiona cu cu 'praful' de bani care l-am strins pina acum o alta masina nu noua tot rulata dar mult mai noua (fabricatie 2001) si toata bucuria mea s-a dus pe apa simbetei cind am citit recent un aricol undeva referitor la scopul politicilor cu inoirea parculi auto prin renuntarea masinilor ce au mai mult de 10 ani vechime, adica ceea ce gasisem eu din 2001 fabricatie tot nu era in regula si iar as fi avut probleme dupa un an sau doi...asadar cred ca ideea uniunii dictaturii europene este clara ca doar cei cu bani multi au dreptul sa aiba o masina pe care oricum o va schimba imediat ce se umple scrumiera nu si ceilalti

#130
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Daca ai incalcat legea ce vroiai sa iti faca? sa te premieze? Eu ma gandesc ca pe langa emisii (care fie vorba intre noi, o Dacie ingrijita scoate norma in care se incadreaza) masina aia mai are probleme si cu directia, sistemul de franare, de iluminare. In felul acesta se evita accidentele care pot curma vieti nevinovate.
Nu o sa iti interzica nimeni o masina care corespunde unui standard de siguranta, astfel poti sa circuli linistit cu o Dacie daca trece ITP-ul. Daca nu iti poti permite o masina de 1000 eur atunci probabil ca nici transportul in comun nu o sa te omoare...

Edited by Tom_Cat, 06 June 2010 - 19:15.


#131
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mirare mare, Dacia de obicei scoate noxe sub limita din cauza gaurilor din toba. Daca scoate noxe peste limita, oricum nu ai fi trecut ITP-ul...  :console:

#132
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am vazut Dacie de prin 70 intretinuta de un mos care a cumparat masina de tanar care a luat ITP-ul pe bune. Avea pompitza care o strangeai ca sa scuipe pe parbriz apa insa aproape ca nu scotea fum. O masina intretinuta ia ITP-ul insa daca ai tras de ea pe campuri si a vazut schimb de ulei doar la segmentare e normal ca trebuie ca cineva sa te forteze sa o schimbi.

#133
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcatalliin, on 6th June 2010, 18:40, said:

mie mi-au saltat talonul acum citeva zile si m-a ars si cu o amenda pt ca la un control al RAR-ului in trafic mi-au gasit noxele prea mari si pt ca n-o mai pot face sa scoata parfum in loc de fum practic sunt obligat sa renunt la ea ducind-o la fiare vechi si nu la programul rabla pt ca nu-mi permit inca o masina noua fie ea si cea mai ieftina,astfel ca legile inca nu-i obliga pe fața pe cei mai amariti sa renunte la masinutele lor mai vechiute,dar îi obliga prin alte dedesubturi si constringeri nenorocite.....

Ai si tu dreptate mai ales la cite masini de stat sint, categoria Rabe, care fumega din greu si nu le mai intreaba nimeni de sanatate.
Evident RAR-ul este foarte grijuliu cu "mediul" in schimb nu misca un deget sa dea aceeasi sanctiune (amenda + saltat talon) pentru masinile cu xenon after-market. Mai nou vad ca si unii dealeri livreaza masinile noi cu xenon, desi ea nu a iesit pe poarta fabricii cu asa ceva.

#134
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă a fost un zvon.
Dar au reușit să scape de mașini vechi (chiar și de alea care nu erau ralble, ci erau în stare bună) prin programul "Rabla".

Edited by djl, 19 June 2010 - 11:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate