Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Trecerea Granitei Pe Bicicleta?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Este posibil?
Am vazut multi oameni facand asta la frontiera romano-ungara.  Nu stiu sigur daca aveau pasaport obisnuit - turistic sau daca aveau permis de mic trafic de frontiera.
Se poate calatori  pe bicicleta in europa folosind pasaport turistic, este legal?
Rog sa raspunda doar cei avizati sau cei care cunosc sigur raspunsul fie ca au trecut ei, fie ca a trecut un prieten sau ruda. Vreau sa motivati raspunsul.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu am trecut in ungaria, acum vreo 10 ani, cu pasaport obisnuit. atunci erau niste cozi la masini de iti venea rau, in plus trebuie sa platesti si asigurare. inchipuie-ti uimirea mea cind am vazut ca aia au pista de biciclete si ca isi tund gazonul cu masina.
daca poti calatori cu bicicleta in europa? pai, atita timp cit nu incalci regulile de circulatie, adica nu o iei cu bicicleta pe autostrada sau mai stiu eu pe unde, nu vad de ce nu. dar din cite imi aduc aminte nu prea ai voie sa mergi cu bicicleta pe drumurile nationale, si daca o faci esti doar o potentiala victima a tuturor acolor idioti care au permis de conducere si se viseaza shumi sau whatever.
si inca o chestie, nu stiu daca are legatura, un coleg de-al meu din liceu a venit de la mare cu bicicleta pina la hunedoara, iar la ceva vreme a avut nevoie de o operatie la un testicol.

#3
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
[off-topic]
sa zicem ca sunt off-topic, dar mi se pare stupid... adica eu chiar nu vad motivul pentru care as merge pe bicicleta prin Europa... pe bune...
[/off-topic]

#4
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
se poate trece si pe jos..., personal am facut-o..., ce-i drept am mers doar pana in freeshop  :notangel:

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
no problem / poti merge si cu tricicleta, atita timp cit ai pasaport, viza, bani si celelalte

#6
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
Depinde de bicicleta.....daca are sau nu euro X.........

Apropo........cu caruta merge?

#7
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Profesorul meu de fizica de la scoala, ne povestea ca a fost (si chiar a fost) pana in Germania cu bicicleta... el, bicicleta si cortul. Si a facut-o pefect legal, este un om care nu ar face nici o ilegalitate, cat de mica. Insa asta se intampla acum vreo 4-5 ani.

#8
rainbow

rainbow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.08.2006
Exista oameni care fac inconjurul lumii pe bicicleta si noi ne intrebam daca se poate trece granita :coolspeak:

Odata ce ai intrat in lumea civilizata o sa fi tratat ca si participant la trafic indiferent daca mergi cu masina, bicicleta, triciclul sau cu orice alt mijloc de transport.
Povestile de mai sus conform carora te ia pe sus un maniac sunt complet nefondate si cu siguranta omul care a spus asta nu a fost in viata lui pe un drum national din Germania de exemplu.
O sa fi surprins sa vezi ca pe un drum ingust este posibil sa intalnesti o familie cu copii, toti pe biciclete, iar soferii din masinile care stau in spatele lor sunt calmi si asteapta relaxati momentul cand se poate efectua o depasire.

Poti face fara probleme o tura prin Europa cu bicicleta daca indeplinesti urmatoarele conditii:

1. Sa fi antrenat
2. Sa supravietuiesti pana la granita cu Ungaria :peacefingers:

#9
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007

View Postrainbow, on May 30 2007, 10:47, said:

Exista oameni care fac inconjurul lumii pe bicicleta si noi ne intrebam daca se poate trece granita :coolspeak:

Odata ce ai intrat in lumea civilizata o sa fi tratat ca si participant la trafic indiferent daca mergi cu masina, bicicleta, triciclul sau cu orice alt mijloc de transport.
Povestile de mai sus conform carora te ia pe sus un maniac sunt complet nefondate si cu siguranta omul care a spus asta nu a fost in viata lui pe un drum national din Germania de exemplu.
O sa fi surprins sa vezi ca pe un drum ingust este posibil sa intalnesti o familie cu copii, toti pe biciclete, iar soferii din masinile care stau in spatele lor sunt calmi si asteapta relaxati momentul cand se poate efectua o depasire.

Poti face fara probleme o tura prin Europa cu bicicleta daca indeplinesti urmatoarele conditii:

1. Sa fi antrenat
2. Sa supravietuiesti pana la granita cu Ungaria :peacefingers:
3. Si sa scrii fii cu doi de i (nici cu unul, nici cu trei, ci exact cu doi)

#10
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Mie in Germania mi s-a parut mult mai periculos pe pista de biciclisti decat pe strada. Probabil obisnuinta din Bucuresti si faptul ca media mea era >25 km/h. Oricum granita n-am trecut-o decat la Ruse si tare s-au ofticat vamesii ca nu le-am platit taxa de pod si de dezinfectie, ca scria clar ca trebuie sa am 4 roti  :D .
Antenamentul si experienta in trafic se dobandeste treptat, pe langa asta adaugi o bicicleta buna si multa atentie tot timpul si oriunde (nu numai in Ro), apoi poti face si turul lumii (mai trebuie adaugat ca costul dulciurilor si a celorlalte energizante depasaste costul benzinei, dar in fond sunt unii care le consuma uitandu-se la tv la tururi  :P )

#11
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

View Postrvic77, on Jul 3 2007, 15:32, said:

Mie in Germania mi s-a parut mult mai periculos pe pista de biciclisti decat pe strada. Probabil obisnuinta din Bucuresti si faptul ca media mea era >25 km/h. Oricum granita n-am trecut-o decat la Ruse si tare s-au ofticat vamesii ca nu le-am platit taxa de pod si de dezinfectie, ca scria clar ca trebuie sa am 4 roti  :D .
Antenamentul si experienta in trafic se dobandeste treptat, pe langa asta adaugi o bicicleta buna si multa atentie tot timpul si oriunde (nu numai in Ro), apoi poti face si turul lumii (mai trebuie adaugat ca costul dulciurilor si a celorlalte energizante depasaste costul benzinei, dar in fond sunt unii care le consuma uitandu-se la tv la tururi  :P )

e posibil sa existe cateva pb la iesirea din tara cu bicicleta:
- tb sa ai RCB (rasp civila la bicicleta)?
- imputernicire tradusa si legalizata, cu apostila, in caz ca e in leasing sau nu e a ta;
certificat de inmatriculare
- scaun suplimentar pt autostopiste

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate