Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Habarnam

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

Poll: cartea preferata (54 member(s) have cast votes)

care dintre aceste titluri iti este cel mai drag?

  1. Un mister cu stafide (Alina Nour) (1 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  2. In tara legendelor (Alexandru Mitru) (10 votes [9.43%])

    Percentage of vote: 9.43%

  3. Basme (Vladimir Colin) (10 votes [9.43%])

    Percentage of vote: 9.43%

  4. Habarnam (Nikolai Nosov) (27 votes [25.47%])

    Percentage of vote: 25.47%

  5. Luna-Betiluna si Dora-Minodora (Anamaria Smigelski) (3 votes [2.83%])

    Percentage of vote: 2.83%

  6. Talismanul de safir (Elvira Bogdan) (1 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  7. Domnita Azaleea (Elena Zafira Zanfir) (1 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  8. Cei trei veseli naparstoci (Vlad Musatescu) (2 votes [1.89%])

    Percentage of vote: 1.89%

  9. Pinocchio (Carlo Collodi) (7 votes [6.60%])

    Percentage of vote: 6.60%

  10. Morcoveata (Jules Renard) (4 votes [3.77%])

    Percentage of vote: 3.77%

  11. O corabie printre nori (Alina Nour) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. Pana de gaita (Passionaria Stoicescu) (1 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  13. Lacrimi de curcubeu (Marieta Nicolau) (1 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  14. Mirela cu glasul de aur (Elvira Bogdan) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Basmele japoneze (6 votes [5.66%])

    Percentage of vote: 5.66%

  16. Basmele chinezesti (3 votes [2.83%])

    Percentage of vote: 2.83%

  17. Basmele turcesti (5 votes [4.72%])

    Percentage of vote: 4.72%

  18. Basmele lui Andersen (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  19. Basmele fratilor Grimm (13 votes [12.26%])

    Percentage of vote: 12.26%

  20. Basmele lui Perrault (2 votes [1.89%])

    Percentage of vote: 1.89%

Vote Guests cannot vote

#37
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Basmele lui Andersen. Mai ales aia cu ratusca...

#38
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
basmele fratilor grimm si basmele lui creanga

#39
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostLaberta, on Apr 4 2008, 18:51, said:

Basmele lui Andersen. Mai ales aia cu ratusca...
Cînd eram copchil mă distra Piciordețapsubsergentmajorcomandantgeneraldefront, dar acum nu mi se mai pare chiar asa de amuzant...

#40
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Nici aia cu printesa si mazarea n-a fost rea.

Uitasem de basmele lui Italo Calvino - Reginuta mofturoasa.

#41
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Si eu am uitat de povestile lui Ioan Slavici, preferatele mele erau Limir-Imparat si Ileana cea sireata.

#42
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Dar de ce acest topic se numeste "Habarnam" si totusi trateaza in mare despre cartile preferate ale copilariei?
Si ca sa raspund la subiect.. Neghinita.

#43
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.03.2008
Dragii mei,
Tocmai am citit postarile voastre si ma bucur ca mai exista copii de orice varsta.
(parca am pus dreptul de mai multe optiuni pe poll...cel putin asa sper)

Marinareasa: Imi suna cunoscut titlul ala, dar ... nu mai stiu nica! Are si desene frumoase?
                    Scaneaza-ne si noua coperta sau orice desen remarcabil, te rog mult!

Beaucafea: Ei, si mai era si 'Copiii cuminti se spala pe dinti' !

Sexterminator: Mai (sunt moldoveanca), sunt de acord ca unii dintre noi am citit cam devreme si carti pentru copii mai mari, sau chiar pentru adulti! (Tentatia!). Dar intr-adevar, asa cum spune Beaucafea, intentia mea era sa ma refer la basme, la...grupa mica, ce mai! :)) , si chiar asa, din pacate nu au incaput decat 20 de titluri!

Voi reveni sa raspund in continuare, o zi minunata!

#44
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pe "Fram, ursul polar" cred ca nu l-a enumerat nimeni. Inca..
Am regasit multe titluri care la vremea respectiva mi-ai incantat sufletul.

(Relativ) on topic, a remarcat cineva cat de frumoase sunt ilustratiile de pe cartile pt copii facute in ex URSS?

(Si) Iertati-ma ca ma laud, dar il am pe Habarnam cu coperta tare...Chiar, zilele astea, cum vine si vacanta de Paste, hi, hi si Goanga mea o sa fie mai libera...Daca cineva o sa sughite, pt ca mi-a dat ideea, e doar vina mea..

PS. Daca cineva imi spune ca ii iubesc pe rusi/sovietici, dupa tezaur, Basarabia, adusul comunismului, etc,...se inseala. Dar nu pot sa nu recunosc evidenta..

#45
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPrien, on Apr 9 2008, 16:03, said:

(Relativ) on topic, a remarcat cineva cat de frumoase sunt ilustratiile de pe cartile pt copii facute in ex URSS?
Se gaseau si carti in alte limbi decat rusa editate in URSS : cred ca mai am si acum Tom Sawyer si Huckleberry Finn in engleza si niste basme de Wilhelm Hauff, in germana.

#46
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.03.2008
Mihai: am retinut si imi fac autocritica. Ion Creanga.

Abancor: Uite, trec 'Fridolin' pe lista de carti cautate! :)) @ rima pentru calti!... Iar Guguta nu era si pe Diafilm?!

Moaca: Ei, cum am uitat de 'Alice'? Cred ca de fapt mie nu mi-a placut in copilarie, e o carte geniala dar mai mult pentru adulti (matematicianul Martin Gardner explica toate dedesubturile).

Solitudes: Cum e Vitea Maleev, sa o cumpar daca o gasesc? Se compara cu Habarnam?

Tonks: Uite, chiar caut Aumadoare, tot aud ca e grozava!

Carman: of of, mai mai, si eu am trecut prin faza Oliver Lustig si genul asta ...

Master: Sa inteleg ca ai votat Habarnam la doua maini :))

Andrei: Trei Grasani - una dintre cartile frumoase care au disparut din casa, iar acum nu stiu daca as cumpara-o, pacat ca a facut propaganda domnul Olesa!

Strict: Sa nu fim neiertatori cu Musatescu... poate ca doar Aventuri Aproximative (3 volume) au o reala valoare, dar si seria "De-a (v-ati ascunselea, baza, puia-gaia, baba-oarba) e nostima.

Laberta: Andersen: Stiam pe de rost "Soldatul si amnarul", am pe o caseta "recitalul" meu :))

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu stiu daca Guguta era pe diafilm, cert e ca inteleg ca e un mare hit international!

Aventurile Aproximative mai au un volum, Oameni de buna credinta, scris dupa 89, tiparit cred la Craiova, si greu de gasit. Nu il am, tot ce stiu e din auzite, dar pesemne ca e mai "adevarat" decit primele 3, in care nu avea voie sa explice cit de tare a suferit pentru demolarea Tincabestiului, ba trebuia sa faca si pe comunistul si ateul. Oricum, cele 3 mi-au placut, le-am citit de vreo 4 ori. Nu copil. Copil (de scoala, a 5a cred), am citit Jocurile, si m-au distrat foarte.

#48
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.03.2008
Dyzygoteka: Am numit topicul "Habarnam" ca sa-i dau o nota mai personala; lasand pur si simplu"cartile copilariei", suna didactic, suna ca o lectie de manual. De ce tocmai Habarnam? Pai vezi rezultatul poll-ului!
Neghinita... incantator, alaturi de celelalte povesti ale lui Delavrancea. Mai incatnator decat Tom Degetel al "lor".

Prien : Sunt total de acord cu tine. Minunate, acele desene colorate (sau nu) din cartile cu originea in URSS. Talentul este aur, oriunde si in orice situatie. Uite, am o carte pe care nu o iubesc foarte mult, de "un" Tolstoi", cu povesti. Dar ilustratiile... coperta lucioasa, de un albastru-cenusiu, desenele cu ciuperci, caini, copii si case...



View Postabancor, on Apr 9 2008, 18:14, said:

Aventurile Aproximative mai au un volum, Oameni de buna credinta, scris dupa 89, tiparit cred la Craiova, si greu de gasit. Nu il am, tot ce stiu e din auzite, dar pesemne ca e mai "adevarat" decit primele 3, in care nu avea voie sa explice cit de tare a suferit pentru demolarea Tincabestiului, ba trebuia sa faca si pe comunistul si ateul. Oricum, cele 3 mi-au placut, le-am citit de vreo 4 ori. Nu copil. Copil (de scoala, a 5a cred), am citit Jocurile, si m-au distrat foarte.

Tipic pentru mine, am dat imprumut primele doua volume din Aventuri Aproximative, si duse au fost :confuzzled:
Chiar am sa caut si eu "Oameni de buna credinta" (ca veni vorba), sunt curioasa cum o fi Vlad M. fara masca!

Attached Files



#49
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Io am discutat mai demult cu un scriitor care il cunoscuse, si mi-a zis ca era vesel, ospitalier si anticomunist. Si ca nu s-a mutat de voie din Tincabesti, ci i-a fost demolata proprietatea, absolut aiurea, in campania aia in care vroiau astia sa faca mici orasele din toate satele dintre Buc si Ploiesti. Iti dai seama ca l-au lasat nervii, mai ales ca cica avea o gospodarie misto, cu beci, cu gradina, vie, livada, pasari, tot ce trebe (cam cum auto-declara si el in A.A.), facea vin, conserve, punea muraturi.

Mi-a placut si Contratimp.

#50
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.03.2008
[quote name='abancor' date='Apr 9 2008, 18:31' post='4391015'

Mi-a placut si Contratimp.
[/quote]

Contratimp, da, figura centrala- Tatapetre matzauanul:)) ... ce figura!
Intr-adevar, imi pare bine sa aud 'confirmarea oficiala' ca Vlad M. nu a fost un comunist, respect mult oamenii cu umor si nu pot crede ca se coboara la propaganda.

Edited by Pathanina, 09 April 2008 - 17:42.


#51
antonil

antonil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2008
așa-i că voi n-aț avut computer cand eraț prichindei?
altfel nu-mi pot da seama cum un copil preferă să-ș strice ochii citind tot felul de fantasmagorii în loc să se joace pe calculator. măcar un amărât de lego?

on topic:
eu am vazut diafilmul cu danila prepeleac.

#52
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Io am avut HC-85, si ma uitam si la TV Bulgari 1. Da imi placea la greu sa citesc si sa ies in parc (vara stateam in parc de la 8 dimineata la 8 seara, cu pauze de masa, si de citit citeam in pat, spre disperarea lui frate-meu, care ma boscorodea ca tin veioza aprinsa si nu poate sa doarma). Fii-mea are aproape 5 ani, se uita in draci la desene, PC-ul n-o atrage cu nimic, dar mai face si alte activitati, gen colorat, "citit" (adica rasfoieste carti de povesti si povesteste ce a retinut de acolo, combinat cu ce mai scorneste ea), jocuri "de camera", iar cind mergem la tara sta numai afara. Sper sa ramina asa si cind o creste.

Danila Prepeleac, ca diafilm, era preferatul meu, ma distra la culme. Tiu minte mecla dracului legat la ochi, asteptind sa-l "chiuie" Danila peste ochi. De fapt il mai am si acum, alaturi de alte diafilme, dar nu mai am o parte din aparat, aia cu care rulai filmul, cva am imprumutat-o mai demult cuiva caruia ii lipsea. Acu imi lipseste mie, tre sa gasesc pe cineva sa ma imprumute! :D

Contratimp e un fel de prototip pentru Aventuri Aproximative. In Contratimp apar mai multe despre Micusor, de pilda, care in AA are alocate mai putine pagini, sau despre Tatapetre la fel. De fapt nu e un prototip, ci AA e un fel de aprofundare si continuare, mai putin fictiva, a C. Asa cred.

Edited by abancor, 09 April 2008 - 18:00.


#53
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.03.2008
:worthy: Imi plac mult autorii de literatura pentru copii, care isi realizeaza si ilustratiile. Poate ca nu arata 'profesionist' (cum arata, admirabil, ilustratiile cartilor rusesti, sau cele realizate de ai nostri , ca Nicolae Sarbu - vezi Domnita Azaleea, sau Elena Opris Boariu - vezi Domnita Ruxandra), dar transmit un anumit mesaj si au mult umor, bunaoara desenele Alinei Nour. Iata, si Lewis Carroll, desi desenele lui nu au fost acceptate, nefiind prea comerciale, ci prea stilizate.

Cat despre distractiile din copilarie, imi placea enorm sa ascult inregistrari cu basme, era o lume feerica, ma inchideam in camera mea, puneam "Soldatelul de plumb" (nu ala de Andersen, ala de Sacha nu-stiu-cum), decupam figurine de hartie dintr-un joc rusesc, cu o casa complet mobilata (confort I sporit!), si doua fetite care locuiau acolo, si aveau multe multe multe rochite, tot de hartie.
Eii, dar jocul nu-l cumparasem de bunavoie, ci venise 'la pachet' cu 'Pana lui Finist Soimanul'.

Abancor, imi pare rau ca n-ai pe ce sa revezi diafilmul... eu aparat din asta n-am avut, vedeam diafilme la o prietena, dar incearca si tu sa transferi imaginile in calculator cumva. Eu incerc sa trec basmele de pe discuri pe DVD, dar inca n-am reusit, imi trebuie un cablu de legatura intre pickup si calculator.

Edited by Pathanina, 10 April 2008 - 10:15.


#54
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPathanina, on Apr 10 2008, 11:09, said:

:worthy: Imi plac mult autorii de literatura pentru copii, care isi realizeaza si ilustratiile.
Povestile lui Rudyard Kipling, cu desenele autorului - cu coperta rosie cu un elefant negru, o tineti minte ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate