Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Abonamentul "free"

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 17.02.2006
Salutare,
Mai exista vreun abonat cu tipul de abonament "free" ? Cel lansat acum multi ani,si care a devenit indisponibil in oferte tot de ceva ani buni.
Momentan il am eu activ,si beneficiez de 260 de minute in retea intre ora 20:00 si 07:00 , in weekend si oricand cu 3 numere favorite.
Abonamentul costa 5.34 euro .
Ce ma deranjeaza oarecum e imposibilitatea adaugarii de optiuni cu numere nationale - si cel mai mult tariful in afara acelor ore de mai sus .Orice numar apelat (national,orange) e tarifat cu 0.20 centi .
In rest,multumit de multitudinea de minute la acel pret al abonamentului..
Mai sunt si alti abonati 'free' pe aici ? Sunteti multumiti de ce platim ? V-ati gandit sa renuntati la acest abonament in favoarea noilor oferte ?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Are maica-mea, al ei personal. Pentru cum il foloseste ea (cu numerele favorite) e perfect.

#3
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Si eu am... Asa e, nu poti activa alte optiuni cu minute nationale.
In schimb acum nu exista nici un abonament in oferta orange care sa-ti ofere minute (la pret redus) in retea cu oricine  seara si in week-end.
Ma refer la 260 cu 5.34 euro si 700 min cu 0.038 euro/min...

Edited by crisstian, 25 March 2008 - 14:51.


#4
just_user_282

just_user_282

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2008
Sunt o gramada de free-uri pe Okazii. Nu le cumpara nimeni... si e firesc in conditiile in care orice prepay e de 1000 de ori mai bun prin ofertele actuale.

#5
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Hmm...da ai uitat sa spui cu cat se vinde unul.
Eu zic ca pretul spune totul...dar am discuta la infinit...din nou despre tairfe si abonamente.

Cui ii place free-ul sa-l tina iar cui nu-i place sa-l vanda, iar daca nu-l poate vinde sa treaca la flexibil (next level) iar daca nu-i place nici flexibilul... exista alt operator care ofera o ,,caruta" de minute...stiti voi care ca e numai unul singur (operator).

P.S. Daca e asa de prost abonamentul asta si nu-l vrea nimeni de ce dracu nu-l baga orange-ul din nou la oferta...ca nu s-ar abona nimeni ...dupa logica unora...?

Edited by crisstian, 25 March 2008 - 16:13.


#6
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pai "free" e solutia ideala daca ai amici in orange...cu 5 euro pe luna vb 260 de min cu 3 numere favorite ORICAND, mie asta mi se pare super mai ales ca pers cu care vb cel mai mult are orange, asa ca...

daca nu, atunci nu e potrivit pt tine

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
A trecut demult "vremea" free-ului!Am avut si eu unul si l-am reziliat acum vreo doi ani,nimeni nu l-a vrut si nici Orange nu a 'miscat" nimic...! :P

#8
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 17.02.2006

 crisstian, on Mar 25 2008, 15:57, said:

Hmm...da ai uitat sa spui cu cat se vinde unul.
oh,sunt de 'vanzare' ? :)
intr-adevar,eu il tin pentru ca sunt o caruta de minute de vorbit cu prietena & familia,oricand,la bani putini .
a,si mai am si 25 de SMS-uri pentru habar-n-am cati eurocenti (vechiul abonament lunar de 1 dolar).
oricum,nu renunt la el prea curand :P

#9
vasiliuadrian

vasiliuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.06.2006
Am un abonament "free" de 6 ani si  as vrea  sa trec la un Flexibil 15. Stie cineva daca pot sa beneficiez si ce cei 3euro bonus (credit lunar pe viata) ce se acorda in mod normal la achizitionarea oricarui abonament flexibil nou?

#10
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

 vasiliuadrian, on Mar 25 2008, 19:32, said:

Am un abonament "free" de 6 ani si  as vrea  sa trec la un Flexibil 15. Stie cineva daca pot sa beneficiez si ce cei 3euro bonus (credit lunar pe viata) ce se acorda in mod normal la achizitionarea oricarui abonament flexibil nou?
Pai vechimea se pastreaza in momentul schimbarii planului tarifar - in cazul tau Flexibilul 15 de care zici va primi un credit suplimentar de 5.5 EUR/luna - deci vei incepe fiecare luna de facturare cu 15 + 1 + 5.5 = 21.5 EUR. Cei 3 EUR bonus pe viata sunt de fapt o parte din fidelizare, un fel de fidelizare anticipata, ca sa zic asa - prin urmare oricum nu te-ar fi afectat.

#11
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Mai ati facut niste calcule inainte sa vb.
I-a fiti atenti aici...
Daca vb minutele din retea 260 + alte 200 cu 0.038 euro/min si alte 120 min NATIONALE; media pe minut se vine 0.065 euro/min avand o factura de aprox. 165 ron (tva inclus) (total vorbit 580 MIN)

Eu cred ca 120 min nationale sunt suficente asa din cand in cand...Presupunem ca nu vb in fiecare luna fiindca altfel iti faci abonament cu minute nationale...asa ca ai pretentii platesti daca nu iti ,,bagi" fix de la romtelcom si vb gratis in retea... :D

Voi tot ii dati cu flexibilu da fiti atenti ca minutul nat e 0.15 euro/min

Si mai e o chestie dacat sa-mi fac flexibil 23+3 (nr favorite) 260 min cu 0.0275; 200 min cu 0.11; 120 min cu 0.15 si  si sa platesc lunar peste 175 ron (tva inclus) (total vorbit 580 min ; media pe minut 0.07 euro/min) mai bine plec de la 5.34 euro si platesc cat consum...si nu ma leg sa platesc lunar 175 ron...

Pai la felxibil aici e marea  smecherie ca alea 260 cu 5 nr fav si cu ale 200 le mai poti ameti intre ele dar costul mediu pe minut tot cam ala e. Nu va mai lasati pacaliti...Desigur daca vb la free sa zicem 180 min nationale e jale, dar daca vrei 180 min nationale lunar iti faci abonament cu 180 min nationale. Am impresia ca unii au impresia ca la mobil trebuie sa ai tarife ca la fix...

Inainte sa vorbiti puneti in excel datele le comparam si pe urma mai vorbim...

P.S. imediat atasez si fisierul din excel cu calculele...

Si va jucati (simulati) acolo cu minutele utilizate lunar si vedeti cat platiti lunar si cat iese costul mediu pe minut.
Calculele sunt facute cu tot cu ,,fidelitatea" de peste 4 ani!!!

Attached Files


Edited by crisstian, 25 March 2008 - 22:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate