Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Viitoarea mea casa - structura lemn (beneficiar ioan_grigore)

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
ioan_grigore

ioan_grigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.10.2007
buna,

Vreau sa transmit mai departe o informa?ie prin care eu am recuperat de la stat 15.000 de euro după ce mi-am terminat casa. Informatia mi-a fost transmisa de constructor care stia de aceasta ordonanta de la fost client.

Totul a început anul trecut când am făcut un credit ipotecar la o banca sa îmi construiesc o casa. Intre timp casa a fost terminate (foto găsi?i în link-ul de la final). Constructorul mi-a dat pontul ca se pot recupera niste bani de la stat.

Condi?iile sunt următoarele:

- beneficiarii trebuie sa aibe pana in 35 de ani
- casa sa fie construita prin credit ipotecar cu o firma de construc?ii.


De preferin?ă după ce realiza?i contractul de credit ?i ipoteca trebuie sa depune?i la primăria respectiv consiliu local de care face?i parte o cerere la care trebuie sa anexa?i mai multe acte: proprietate, c.u, a.c, contract cu firma de construc?ii, legalizate acte de identitate, devize lucrări defalcate. Acest dosar este propus către avizare în ?edin?a consiliului local ?i dacă toate actele sunt în regula sunte?i declara?i eligibili (cereri de genul acesta nu exista pe târa ?i bugete au grămadă deci teoretic oricine depune este ?i eligibil cu condi?ia sa aibe actele în regula).

Cei de la primărie consiliu trimit lista cu eligibili la ministerul dezvoltării. Lupa ce prezenta?i ?i procesul de recep?ie a casei ministerul virează banii in contul primăriei iar primăria dvs. Ace?ti bani vor fi bloca?i în banca ?i vor fi folosi?i pentru achitarea creditului ipotecar, rata cu rata sau prin rambursare anticipata .. depinde cum va convine vouă. Mai trebuie sa ob?ine?i de la banca o scrisoare prin care banca se obliga sa primească ace?ti bani în contul dvs si sa nu va lase sa ii folosi?i pe altceva decât la plata ratei.

La mine procesul sa fost pu?in mai diferit deoarece am depus actele la primărie după ce casa era gata.. dar legea nu te obliga sa le depui neapărat inainte de a finaliza casa... în lege scrie ca ..de regula.. se depună înainte.. dar nu e obligatoriu..

Eu am depus actele în decembrie pe 14.. pe 15 cei de la minister i-au întrebat pe cei de la primărie dacă au solicita?i.. (ministerul se pare ca  adună cererile odată pe an)... iar pe 20 Ianuarie 2009 am avut banii în cont.

La primăriile de comune trebuie sa discuta?i cu secretarii acelor comune.. ?i trebuie sa merge?i cu legea fiindcă va garantez ca o sa facă ochii mari când o audă ce vre?i sa depune?i... la fel a fost ?i la mine.. ?i va trebuie putina răbdare..

Cei de la primărie cu toate ca ?tiu ca exista aceasta ordonan?a de guvern nu spun la nimeni.... ?i în acest fel .. la minister exista pe toata romana doar 40 de cereri.

Suma maxima care se poate ob?ine este 20% din valoare construc?iei dar sa nu depaseasca 15.000 Euro. Dacia cineva vrea mai multe detalii ma poate contacta si pot sa ii dau mai multe lămuriri.

Va ata?ez un pliant.. cu informa?ii.. vede?i ca suma maxima aici este de 10.000 dar aceasta suma a fost modificata la începutul lui decembrie 2008 la 15000 euro.

http://www.flickr.co...57607722052465/

Edited by ioan_grigore, 01 February 2009 - 11:24.


#38
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postioan_grigore, on Feb 1 2009, 11:12, said:

Conditiile sunt următoarele:
- beneficiarii trebuie sa aibe pana in 35 de ani
- casa sa fie construita prin credit ipotecar cu o firma de construc?ii.

Inca o conditie care ai uitat o si care e cea mai importanta : sa nu detina alta locuinta sau sa fie beneficiarul unei locuinte cu chirie,proprietate de la stat;

#39
ioan_grigore

ioan_grigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.10.2007

View Postakinik, on Feb 1 2009, 11:26, said:

Inca o conditie care ai uitat o si care e cea mai importanta : sa nu detina alta locuinta sau sa fie beneficiarul unei locuinte cu chirie,proprietate de la stat;

Corect. Oricum tinerii ma gandesc ca isi constuiesc casele lor si in aceste conditii nu prea au in proprietate locuinte. Trebuie sa dai o declaratie notariala ... ca nu ai locuita... mie notarul initial mi-a conceput declaratia conforma legii si a spus ca nu detin o alta locuinta pe teritoriul romaniei...cei de la primarie m-au pus sa o schimb.. ca poate am locuinta in Bahamas in aceste conditii..

Edited by ioan_grigore, 01 February 2009 - 12:17.


#40
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
de ce cu credit ipotecar, daca e construita fara credit , dar cu firma de constructii, nu se poate?

Edited by Myryam, 01 February 2009 - 13:01.


#41
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
povesti de adormit copii la fel ca si programul casa verde

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Am merge-luit cele 2 topicuri pentru ca informatia trebuia postata in cealalta sectiune. Daca vrei o mai poti posta si la Preturi pe Cum sa construiesti o casa. Sunt sigur ca multi vor fi interesati. Si nu, nu este o poveste, e adevarat. Sunt oameni care si-au recuperat bani de la stat. Procesul este anevoios dar rezultatul....merita orice efort.
Ma bucur sa aud ca sunt si constructorii buni la ceva ;) .

#43
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Foarte frumoasa casa. Cu adevarat am stat si am citit fiecare replica (am vazut si fotografiile din link). Nu este nici cea mai mare, nici cea mai somptuoasa casa, dar este functionala si facuta cu mult bun gust. Nu uita sa ne tii la curent cu aranjamentele exterioare (gard, trotuare etc.)

#44
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
eu am neste intrebari legate de preturi: 1: Sa inteleg ac toata lucrarea a fost facut de o firma de constructie nu in regie proprie si aici ma refer la instalatie electrica, apa-canalizare;eu as vrea sa stiu cam cat te-a costat instalatia electrica,canalizarea cu fosa+fantina si hidrofor.si alte preturi daca le mai ai de exemplu: pret fundatie...etc

#45
ioan_grigore

ioan_grigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.10.2007

View Postovidiuprotv, on Feb 2 2009, 13:40, said:

eu am neste intrebari legate de preturi: 1: Sa inteleg ac toata lucrarea a fost facut de o firma de constructie nu in regie proprie si aici ma refer la instalatie electrica, apa-canalizare;eu as vrea sa stiu cam cat te-a costat instalatia electrica,canalizarea cu fosa+fantina si hidrofor.si alte preturi daca le mai ai de exemplu: pret fundatie...etc

Ovidiu din pacate preturile ti le pot spune in mare sunt urmatoare (nu sunt exacte fiindca nu le mai tin minte)

1. fundatia a costat undeva la 6000 - 7000 Euro cred materiale si manopera.
2. instalatia electrica: materialele undeva la 3000 ron iar manopera undeva la 3000 ron, instalatia de paratrasnet m-a costat undeva la 700 RON materialele  (nu sunt incluse bransamentul si avizele electrica).
3. Fosa septica  - 2000 ron, hidroforul + bazin tampon +  presostate, supape ~ 3000 ron, pompa submersibila grundfos ~ 2500 ron (instalarea am fact-o eu fiindca era destul de simplu).

Lucrarile de construcții su fost realizate cu o firma. Instalatiile sunt realizate in regie proprie in mare parte.


Toate materialele le-am cumoparat direct din depozite si acolo unde depaseam 5000 ron ceream un mic discount .. lucru care in cele mai multe cazuri era posibil.

Pe partea de instalatii termice si sanitare am cumparat direct de la Black sea .... printre cei mai ieftini de pe piata (nu se compara cu romstal sau orice alt magazin de desfacere).

Pe partea de instalatii electrice am cumparat direct EURO VIAL LIGHTING.

Edited by ioan_grigore, 03 February 2009 - 20:57.


#46
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Felicitari, si pentru casa si pentru banii de la stat:).

Sper ca e locul potrivit aici pentru cateva intrebari, chiar daca nu stii sa raspunzi poate stiu altii:

Eu am semnat deja contract cu firma, acum ma ocup de obtinerea AC si apoi voi contacta o banca pentru credit.
Oare mai pot beneficia de bani? Acolo vad ca scrie ca cererea trebuie depusa inainte de a face contractul cu banca - iar constructia sa fie realizata prin banca - contract ipotecar.
Ar prinde extraordinar de bine 20% de la stat, m-as incadra perfect, cu banii pe care ii am si ce mai iau de la banca termin tot :).

Daca nu e locul pentru intrebari aici, poate se face un topic separat legat de asta.

Multumesc.

#47
ioan_grigore

ioan_grigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.10.2007

View Poststuiberv, on Feb 5 2009, 21:31, said:

Felicitari, si pentru casa si pentru banii de la stat:).

Sper ca e locul potrivit aici pentru cateva intrebari, chiar daca nu stii sa raspunzi poate stiu altii:

Eu am semnat deja contract cu firma, acum ma ocup de obtinerea AC si apoi voi contacta o banca pentru credit.
Oare mai pot beneficia de bani? Acolo vad ca scrie ca cererea trebuie depusa inainte de a face contractul cu banca - iar constructia sa fie realizata prin banca - contract ipotecar.
Ar prinde extraordinar de bine 20% de la stat, m-as incadra perfect, cu banii pe care ii am si ce mai iau de la banca termin tot :).

Daca nu e locul pentru intrebari aici, poate se face un topic separat legat de asta.

Multumesc.

Salut,

sigur poti sa iei bani.. stiu ca in lege scrie ca "de regula"  se depunde dosarul inainte.. eu am depus dosarul la 9 luni dupa ce am contractat creditul la banca si la 2 luni dupa ce am terminat casa... si am primit banii in 20 de zile. (am avut norocul a il depun fix la finele anului in decembrie cand primariile sunt obligate sa trimita la minister lista cu cei care au depus dosare pentru aceasta subventie, iar in ianuarie mi-au si virat banii) In lege nu scrie ca e obligatoriu sa depui inainte ci doar ca "de regula"..... ceea ce nu inseamna ca e si obligatoriu... oricum pe toata romania din 2006 pana acum au fost depuse 46 de cereri .. deci bugetul alocat de minister nu a fost cheltuit nici in proportie de 20%.



View PostMyryam, on Feb 1 2009, 13:00, said:

de ce cu credit ipotecar, daca e construita fara credit , dar cu firma de constructii, nu se poate?


Nu din pacate este obligatoriu sa ai credit ipotecar.. astfel nu beneficiezi de subventie

View Postgeo76com, on Sep 4 2008, 09:53, said:

Felicitari...frumoase finisaje
Imi plac foarte mult corpurile de iluminat atit cele interioare cit si cele exterioare. De unde le-ai achizitionat ?


Lampile sunt cumparate de la brico, hornbach.. sunt marca active.

#48
ioan_grigore

ioan_grigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.10.2007

View PostLED, on Dec 11 2008, 12:18, said:

Poti sa-mi spui cat te-au costat intrerupatoarele/prizele si din ce serie fac parte? Vreau sa vad daca merita sa fac un drum pana la ei. Am destul de multa aparatura si orice diferenta in minus fata de preturile pe care le-am gasit conteaza.


Toata electrica este marca legrande.

#49
rax

rax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2006
Mai e cineva pe aici pe forumul asta? Felicitari pentru casa si pentru faptul ca ne-ai impartasit detaliile :).

Ma intereseaza si pe mine zona. Ce poti sa spui despre trafic dinspre/spre Bucuresti si probleme intampinate?

Infractionalitate in zona? Fluctuatii de curent electric?

#50
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrax, on 12th November 2009, 13:09, said:

Mai e cineva pe aici pe forumul asta? Felicitari pentru casa si pentru faptul ca ne-ai impartasit detaliile :).

Ma intereseaza si pe mine zona. Ce poti sa spui despre trafic dinspre/spre Bucuresti si probleme intampinate?

Infractionalitate in zona? Fluctuatii de curent electric?
Am trecut intr-o dimineata pe la 8AM catre Targoviste prin Buftea. In Mogosoaia era coada de la intrarea dinspre Buftea pana la benzinaria Lukoil ... si apoi pe sub pod si pana la intersectia cu centura. Mai interesanta este intrarea in Buc pe drumul nou catre Targoviste .... pe acolo este Tartasesti, Gulia.

#51
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
ma anuti si pe mine cu un nr. de la cei cu scara te rog?

#52
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Felicitari pentru casa cea noua! Sa o stapanesti sanatos.

Poti sa imi spui cum e zona Darza?
Sunt oameni ok? Sunt brazilieni multi?
Se aude zgomotul facut de avioanele care aterizeaza pe Otopeni?
La cati metri este calea ferata? E suportabil zgomotul facut de trenuri?

Mie mi-a fost cerut vreo 30 euro acolo acum? Mi se apre mult la 150m de calea ferata. Nu se gasesc terenuri si in nord sau vest?

Multumesc!

Edited by ingersedat, 21 December 2010 - 08:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate