Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 Recomandare tableta

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...
 

Internet prin Vodafone, viteza mica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
219 răspunsuri în acest subiect

#37
Danel93

Danel93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 05.09.2008

 lugojan_adi, on Mar 20 2008, 19:22, said:

salut
Mi-am facut si eu abonament la Vodafone pt internet
In zona in care ma aflu nu exista acoperire 3G si internetul merge foarte slab 53,6kbps
Va intreb daca exista vreo solutie sa imi maresc viteza tinand cont ca nu sunt in acoperirea 3G
De la Vodafon mi s-a spus ca internetul va merge la 128kbps dar merge la 53,6kbps
Mai mentionez ca am semnal ful la vodafone


Te sfatuiesc sa iti descarci Cablenut.
http://www.softpedia.../CableNut.shtml

#38
dan_na83d3m

dan_na83d3m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 07.11.2006
sau sa ai telefon 3G :P

#39
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004
Si ce sa faci cu el domnule destept daca nu are acoperire 3g in zona?

#40
sector78

sector78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 30.01.2006

 ucinrov, on Jul 6 2008, 01:39, said:

am citit impresiile de aici....sunt ingrozit de calitatea serviciilor din romania!sunt in danemarca,am mobile connect HDSPA de la reteaua 3DK,merge extraordinar!pica f rar si downloadez cu o viteza constanta de 230-250 KB(rapidshare),nelimitat!fac trafic de zeci de GB.....si nu scade viteza.Acum,vin acasa in concediu,vreau internet si....sunt ingrozit de limitari,rata de transfer si altele.Deci serviciile sunt extrem de slabe in romania la capitolul asta.A,si uitam sa va spun,am broadband wireless la numai 200 DKK pe luna,adica in euro ar veni cam 26 euro.Isi merita banii!!!
Acum,care ar fi cea mai buna optiune cu trafic nelimitat in romania,Vodafone?
Nu compara niciodata serviciile din alte tari cu cele din Romania!
sa inteleg ca la rapidshare ai cont platit? pai atunci viteza e cam mica, iar daca nu e platit vinzi gogosi:D
nici aici nu scade viteza dar trebuie sa platesti in plus pentru traficul suplimentar fata de cel inclus, dar ce trafic au cei din tara in care esti tu si ce trafic e in romania?
totul este in functie de operatori si de implementarile lor, si inca un lucru: asteapta-te aici sa fie totul mai scump, pentru ca noi castigam mai putin decat voi si ne permitem:) e o contradictie in termeni, asa este si Romania :huh:

#41
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 820
  • Înscris: 28.02.2006
Corect spus era: nu compara niciodata serviciile din danemarca/suedia/finlanda, cu cele din alte tari :) . Numai daca ne uitam la acoperirea 3g de acolo, de peste 80% in teritoriu, ne dam seama de asta.
Dar si asa, exagereaza. Cu abonamentul de 200dkk(aprox 27e) in niciun caz nu poate sa traga de pe rapidshare cu 200kBps, din moment ce e limitat la 1Mbps.
Cel fara limita de viteza este 300dkk(41e), un pret cam piperat.
Sa nu uitam ca avem si noi abonamente cu viteza nelimitata, de ex la orange este ab de 12GB la 30e, iar la vodafone cel de 8GB la 27e. Mai mult, acestea permit si hsupa, spre deosebire de compania daneza, care ofera doar 384kbps la upload

#42
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008

 florynyk_92, on Jun 8 2008, 12:11, said:

Puteti sa imi spuneti si mie cum fac sa bag netu din telefon in pc prin bluetooth....Vreau sa imi iau net d la vodafone.....

ar fi o solutie sa folosesti bluetooth ca un modem dial-up dar taxa se face la minut si depinde de ce tel ai , ce bletooth , asa ca poti ajunge la  viteza de 23-20 Kbps.
asa a fost si la mn cand am incercat prima data.


Succes !

#43
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Chiar daca e posibil sa fie tardiv vroiam sa zic ceva despre chestia cu 3G in orasele mici. Eu mi-0am luat internet de la voda si tipul de la magazin a zis ca la Roman (jud neamt) nu e posibil sa mearga in 3g. Naspa pt mine. Totusi am facut ab ca aveam nevoie. Cand ajung in roman si il conectez - surpriza - merge 3g. Deci nu va bazati decat pe ceea ce experimentati. La fel merge de bine si intr-o loc la 20 de km de CampuLung. Si la fel merge anevoios in Suceava in unele zone. Totul e relativ.

#44
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 468
  • Înscris: 22.02.2008
deci sa inteleg ca se merita abonamentul de 10,71 euro de la vodafone pentru 1mbs. oricum nu am de gand sa-l folosesc decat pentru browsing si messenger.

#45
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002
merita si cel de 15 euro cu 3.6 mbs...mai sus de 3,6 inca nu prea poate reteaua deci nu merita abonament mai mare

#46
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 DorinuSs, on Oct 21 2008, 18:35, said:

deci sa inteleg ca se merita abonamentul de 10,71 euro de la vodafone pentru 1mbs. oricum nu am de gand sa-l folosesc decat pentru browsing si messenger.

 George_Catean, on Oct 21 2008, 19:09, said:

merita si cel de 15 euro cu 3.6 mbs...mai sus de 3,6 inca nu prea poate reteaua deci nu merita abonament mai mare
ia de la Orange.
la 10 euro ai viteza 3.6 Mbps in limita a 1.5 GB, dupa acei 1.5 GB poti pastra viteza de 3.6 Mbps si vei fi taxat, SAU poti alege limitarea la 128 kbps sa nu ai costuri suplimentare, exact ca la Vodafone)

#47
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005

 anonimulno01, on Oct 21 2008, 19:46, said:

ia de la Orange.
la 10 euro ai viteza 3.6 Mbps in limita a 1.5 GB, dupa acei 1.5 GB poti pastra viteza de 3.6 Mbps si vei fi taxat, SAU poti alege limitarea la 128 kbps sa nu ai costuri suplimentare, exact ca la Vodafone)
Poate prefera o retea 3G mai goala :P

Asa poate sa aleaga Zapp 3G Unlimited Eco 10.71euro cu TVA. Viteza 7.2Mb, dupa un trafic de 1.5GB viteza download scade la 128kbs. Viteza de upload ramane nemodificata la 384kbs

Decat taxare suplimentara, mai bine dai 7euro in plus si 5GB trafic inclus, si 256kbs dupa depasire

Editat de Blackhawk, 22 octombrie 2008 - 09:36.


#48
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Care din dispozitive este mai performant dintre cele oferite de vodafone ? Ma gandesc la ceva fara fir prin USB, care se introduce in laptop, precum
Express Data Card E870 ( vad ca suporta pana la 7,2 Mbps) ! Momentan folosesc USB Vodafone SmartModem si nu imi place cum atarna !

http://www.vodafone....ii/echipamente/


Test facut acum 1 minut, Constanta ... ca tot e topic legat de viteza (Ab. 1 Mbps)

[ http://www.speedtest.net/result/343559667.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de bunutulalex, 23 octombrie 2008 - 13:47.


#49
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 468
  • Înscris: 22.02.2008
multumesc de sfaturi. mai ma gandesc putin si pe urma trec la actiune.  :D

p.s. cu orange si zapp nu prea sunt sigur daca am semnal 3G in locatia unde stau la camin si prefer sa nu ma risc sa fac un contract degeaba.

Editat de DorinuSs, 24 octombrie 2008 - 10:16.


#50
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
marele avantaj al modemului usb este ca poti sa ii pui prelungitor si sa il asezi intr-o locatie cu semnal mai bun! eu am fost undeva la munte si a trebuit sa scot modemul pe fereastra pentru a avea semnal 3G.

#51
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.542
  • Înscris: 06.10.2008
pentru toti cei care vor sa isi faca abonament wireles. viteza nu este garantata. adica 3.6 mb este maximul media este undeva la 1/1,5 mb in cel mai bun caz. am net de la orange. merge bine pana acum. bine insemnand ca nu pica mai des de 2 ori pe saptamana,viteza este variabila de obicei. cel mai putin am prins in jur de 300 kb (35-40KB) cel mai mult 2,8 (350KB). dar in medie merge cam cum 700-900 kb. zic ca suficient pt un browsing decent. si cam atat. avantajul e ca "netul"il iei cu tine oriunde. in rest nu ai nici un avantaj.

edit seara   traficul este limitat la 300 kb :ack: . orange romania/timisoara

Editat de Aladin66, 24 octombrie 2008 - 21:02.


#52
ioni2ioni

ioni2ioni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 01.09.2007
Nu stiu cum e la Orange si la Zapp, eu am abonament de la Vodafone, de 9 Euro fata TVA.
Pe 3G merge surprinzator de bine, mai ales dupa ce citisem pe forum pareri prapastioase, insa am fost recent intr-o zona de GPRS si......durere mare. In afara de messenger aproape ca nu l-am putut folosi pt browsing.
Asta m-a facut sa observ ca acoperirea 3G a intepenit atat la Orange cat si la Vodafone. Probabil ca resursele sunt alocate promotiilor in ideea de a atrage cat mai multi clienti noi. Iaca deci ca acest "canibalism" al operatorilor are si parti rele. Nu am mai auzit de noi localitati acoperite cu 3G iar harta Vodafone de pe site e aceeasi de muuuult timp.

#53
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Ca nu ai auzit tu e altceva. Nu se mai face tam tam cand se extinde 3 Gul. In ultima luna e 3G vf in odorheiu parca, reghin, mediasi si lista se tot mareste. Oficial o sa vezi comunicatul cand se va dubla viteza la 14 Mbps si nu doar in buc cum are Orange 7,2 ci la nivel national. Vodafone oricum a depasit Orange la greu la viteza si acoperire Broadband. :)

#54
ioni2ioni

ioni2ioni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 01.09.2007

 PanaramaFlavia, on Oct 24 2008, 22:58, said:

Ca nu ai auzit tu e altceva. Nu se mai face tam tam cand se extinde 3 Gul. In ultima luna e 3G vf in odorheiu parca, reghin, mediasi si lista se tot mareste. Oficial o sa vezi comunicatul cand se va dubla viteza la 14 Mbps si nu doar in buc cum are Orange 7,2 ci la nivel national. Vodafone oricum a depasit Orange la greu la viteza si acoperire Broadband. :)
Doamne ajuta! 3G nu mai e demult un moft, e o necesitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate