Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Sâmbăta de Sus

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
burgon

burgon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2007
salut,
nu e nimeni pe aici care sa fi mers pe la sambata de sus catre fagaras??? Sa urce cu rucsacul si cu cortul??? Cate variante de trasee sunt si cam cate ore dureaza fiecare? Exista locuri de campat in caz ca te prinde noaptea?? As vrea sa merg la un traseu de 2 zile pe acolo si nu cunosc zona.
Ma poate ajuta cineva?

#20
nicu1414

nicu1414

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.06.2005
salve,

in primul rand da cu google si cauta vreo carte despre fagaras. sau mergi si cumpar-o de la magazinele de munte daca nu esti adeptul pirateriei :D

in al doilea rand pentru 2 zile eu iti recomand sa urci la cabana sambata de sus si apoi sa continui spre fereastra mare si in continuare pana la refugiul vistea. aici poti sa sa pui cortul. eu am preferat sa cobor putin spre lac si sa pun cortul acolo pentru ca in creasta batea vantul foarte tare. a doua zi sa urci pe moldoveanu si sa te intorci la sambata prin fereastra mica.

drum bun si carari insorite

ps. sunt cateva siteuri despre munte foarte misto cu multe informatii utile

#21
burgon

burgon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2007

 nicu1414, on Aug 11 2008, 16:58, said:

salve,

in primul rand da cu google si cauta vreo carte despre fagaras. sau mergi si cumpar-o de la magazinele de munte daca nu esti adeptul pirateriei :D

in al doilea rand pentru 2 zile eu iti recomand sa urci la cabana sambata de sus si apoi sa continui spre fereastra mare si in continuare pana la refugiul vistea. aici poti sa sa pui cortul. eu am preferat sa cobor putin spre lac si sa pun cortul acolo pentru ca in creasta batea vantul foarte tare. a doua zi sa urci pe moldoveanu si sa te intorci la sambata prin fereastra mica.

drum bun si carari insorite

ps. sunt cateva siteuri despre munte foarte misto cu multe informatii utile
salut,
am cautat pe internet, dar nu reusesc sa aflu informatii despre durata traseelor si locuri de campare.
Daca merg cum spui tu spre moldoveanu mai am timp sa si revin la masina in sambata de sus in timp util??? Adica sa fiu duminica seara in bucuresti.
Ma gandeam si la un traseu de la balea catre negoiu, tur retur in aceiasi zi.

#22
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Despre Sambata de sus, statiunea-climatelica, caci este si localitatea Sambata de sus la o distanta de 6 km de statiune:
-zona e misto incepand de acolo. Daca esti impatimit al muntelui acea zona ar trebui sa fie baza de plecare initiala , la care te intorci la final , atunci cand parasesti zona, deci nu sa stai acolo (din pacate asta spune destul de multe).
-cineva spune de concediu petrecut acolo si azis ca no way. Ii dau dreptate. Ca sa faci un intreg concediu acolo nu se merita. Cateva zile da, dar nu mai mult. Efectiv zona este o tiganie specific romaneasca. Vile aruncate aiurea cu infrastucura zero. Adica sau terminat de construit vilele si atat. Nu tu sa faci oraselul care sa dorit, nu tu strazi, nu tu un parc, o farmacie, samd. In plus mult praf , prea mult praf pentru o statiune. Nu imi place urbanizarea dusa la extrem (gen Mamaia) dar parca nici haosul de aici nu sta bine.
-sunt scumpi ca si cazare de la 90 RON in sus -> 200 RON. Intradevar conditiile sunt ok, dar prea scumpi per asamblu.
-locuri de mancat, reduse ca numar. Am mancat doar la carciuma din fata manastirii. Raport pret-calitatea ok. In alta parte (mai sus spre pastravarie) nu am avut incredere.
-trasee de facut sunt destule. Atentiie timpii de parcurs sunt mincinosi in toata zona. Adaugati cel putin 1h pentru fiecare.

Concluzionand:zona e misto dar pacat ca-i constiruita (locuita) in felul asta.

#23
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 wolfydRg, on Aug 12 2008, 11:35, said:

Despre Sambata de sus, statiunea-climatelica, caci este si localitatea Sambata de sus la o distanta de 6 km de statiune:
-zona e misto incepand de acolo. Daca esti impatimit al muntelui acea zona ar trebui sa fie baza de plecare initiala , la care te intorci la final , atunci cand parasesti zona, deci nu sa stai acolo (din pacate asta spune destul de multe).
-cineva spune de concediu petrecut acolo si azis ca no way. Ii dau dreptate. Ca sa faci un intreg concediu acolo nu se merita. Cateva zile da, dar nu mai mult. Efectiv zona este o tiganie specific romaneasca. Vile aruncate aiurea cu infrastucura zero. Adica sau terminat de construit vilele si atat. Nu tu sa faci oraselul care sa dorit, nu tu strazi, nu tu un parc, o farmacie, samd. In plus mult praf , prea mult praf pentru o statiune. Nu imi place urbanizarea dusa la extrem (gen Mamaia) dar parca nici haosul de aici nu sta bine.
-sunt scumpi ca si cazare de la 90 RON in sus -> 200 RON. Intradevar conditiile sunt ok, dar prea scumpi per asamblu.
-locuri de mancat, reduse ca numar. Am mancat doar la carciuma din fata manastirii. Raport pret-calitatea ok. In alta parte (mai sus spre pastravarie) nu am avut incredere.
-trasee de facut sunt destule. Atentiie timpii de parcurs sunt mincinosi in toata zona. Adaugati cel putin 1h pentru fiecare.

Concluzionand:zona e misto dar pacat ca-i constiruita (locuita) in felul asta.

recomand pt cazare Academia Sambata din incinta manastirii Brancoveanu, este camera cu 2 locuri: 80roni, chiar ieri am rezervat...am fost acolo si este super, insa cred ca 3 zile sunt suficiente. Au si cazare cu 3 paturi camere mai mari, insa costa 90-100ron. Televizoare LCD pe holuri, cred ca sunt 2 sau 3 dar nu stiu daca sunt necesare, doar am venit sa stam la aer. In rest tot ce va doriti, caldura iarna, apa calda non stop, si stiu ca lucrau la un restaurant undeva la demisol..
distractie placuta

#24
nicu1414

nicu1414

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.06.2005

 burgon, on Aug 12 2008, 10:45, said:

salut,
am cautat pe internet, dar nu reusesc sa aflu informatii despre durata traseelor si locuri de campare.
Daca merg cum spui tu spre moldoveanu mai am timp sa si revin la masina in sambata de sus in timp util??? Adica sa fiu duminica seara in bucuresti.
Ma gandeam si la un traseu de la balea catre negoiu, tur retur in aceiasi zi.


ai timp suficient sa urci in prima zi pana in saua vistea si a doua zi o fuga pe moldoveanu si intoarcere la masina. masina o poti lasa la pastravarie.

varianta cu negoiu e putin mai de angajament daca vrei s-o faci intr-o zi. se poate sigur ca am fost eu (8-9 ore dus-intors). daca vrei sa dormi undeva pe drum, poti pune cortul la caltun dar nu ti-as recomanda :) acolo bate vantul mai mereu si e frig rau, umezeala, brrrr....

depinde si de conditia ta fizica, normal.

Edited by nicu1414, 12 August 2008 - 11:35.


#25
burgon

burgon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2007

 nicu1414, on Aug 12 2008, 12:34, said:

ai timp suficient sa urci in prima zi pana in saua vistea si a doua zi o fuga pe moldoveanu si intoarcere la masina. masina o poti lasa la pastravarie.

varianta cu negoiu e putin mai de angajament daca vrei s-o faci intr-o zi. se poate sigur ca am fost eu (8-9 ore dus-intors). daca vrei sa dormi undeva pe drum, poti pune cortul la caltun dar nu ti-as recomanda :) acolo bate vantul mai mereu si e frig rau, umezeala, brrrr....

depinde si de conditia ta fizica, normal.
nu prea as vrea sa dorm in cort acolo sus, stiu ca este foarte frig si nu am nici un cort prea grozav. Ai fost pe negoiu tot asa de la balea?? Daca este traseu de 9ore dus intors nu e problema. Banuiesc ca la intoarcere oricum este mai usor. E posibil sa mai fie zapada la ora asta pe acolo?? Exista pericolul sa aluneci pe gheata in august??
Multam!

#26
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 burgon, on Aug 12 2008, 14:24, said:

nu prea as vrea sa dorm in cort acolo sus, stiu ca este foarte frig si nu am nici un cort prea grozav. Ai fost pe negoiu tot asa de la balea?? Daca este traseu de 9ore dus intors nu e problema. Banuiesc ca la intoarcere oricum este mai usor. E posibil sa mai fie zapada la ora asta pe acolo?? Exista pericolul sa aluneci pe gheata in august??
Multam!
acum 2 zile am fost acolo :balea si sambata,dar nu am vazut zapada.

#27
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Vreau muuult saptamana asta, de joi pana luni-marti. M-as caza la una din pensiunile alea din preajma manastirii, urmand sa fac drumetii.
Sunt ursi?
N-am conditie fizica de Negoiu, pot urca pante, insa nu creste, ori stanci.

#28
gabita_ro

gabita_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2008
Si eu recomand Academia Sambata. Costa 80 Ron o camera cu doua paturi, este o cazare decenta, cu toate conditiile (foarte curat, apa calda, camerele arata foarte bine, ca niste camere de hotel de trei stele). Este liniste, iar decorul este mirific. In felul acesta scapati si de tigania de care vorbeati si de aglomeratie si de chelnerii nesimtiti.
Eu am fost acum doi ani, am stat doar 2 zile, am facut doua drumetii pe niste drumuri forestiere, am mers la o pastravarie unde am mancat un pastrav bun, bun de tot. Cam atat.
As vrea sa plec din nou zilele acestea si revin cu detalii. Ma voi caza tot la Academie.

#29
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Salut,

Eu am fost la Sambata in luna iunie 2007 si am stat la hotelul cu pastravaria. Hotelul are camere cam mici, dar este Ok, iar masa este buna. Nu este foarte scump.

Intr-adevar nu prea ai ce face in zona.

Va recomand zona de dupa pastravarie, caci nu mai este tigania de care spunea cineva pe acest forum.

Noi am facut un traseu foarte interesant - am mers in sus de la Pastravarie pana am ajuns la o cabana. Potecile sunt inguste, am trecut pe langa un munte de zapada (rezultat dintr-o avalans), pe langa cascade, iar aerul este foarte curat, miros de brad etc.

Atasez cateva poze. Merita pentru un weekend.

Catalin

Attached Files



#30
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006
catalinache, ai dreptate. de la păstrăvărie în sus e superb. mai ales dacă mergi de-a lungul pârâului și ai la tine și o undiță. stai în mijlocul pustietății și te faci că pescuiești. relexare totală. p.s.: găsesc pozele și le atașez.

#31
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006
și acum pozele

Attached Files


Edited by anaiustina, 06 January 2009 - 10:29.


#32
torq1110

torq1110

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2009
Am petrecut si eu un weekend la sambata de sus, in ianuarie 2009 si am fost multumit de conditi, avand in vedere ca este o statiune mica ideala pentru odihna cu familia ,drumul de la soseaua nationala pana in statiune (aprox 15 km) a fost foarte bun find reabilitat in totalitate,m-am cazat la Hotel Diana care este recent construit, am platit 140 de ron pe noapte doua persoane cu micul dejun inclus constand in bufet suedez foarte bogat ,conditile de cazare au fost foarte bune,camerele sunt  mari pentru 3 stele, dotari: minibar, uscator balcon cu vedere spre munte etc,foarte curat,am servit pranzul si cina la restaurantul hotelului,mancare este buna portile sunt mari,la receptia hotelului este un bar primitor unde serveam cafeaua cu sotia si petreceam 2 ore pe zi,referitor la activitati,echitatie cu instructori autorizati de la receptia hotelului(caii sunt superbi) atv,plimbari cu trasura,drumetii pe jos la niste obiective locale ,la 40 km este balea, am urcat pe transfagarasan cu masina pana la telecabina,care ne-a dus intr-o zona mai ridicata unde am vizitat hotelul de gheata ,am vizitat Sibiul care este foarte frumos avand o multime de obiective de vizitat.
Era sa uit ,manastirea brancoveanu de la sambata este superba si impresionanta si este situata la 500 de m de hotel. Un weekend pe cinste.

#33
flocea91

flocea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 06.11.2003
Deseara plec si eu spre Sambata. Cazarea e la pensiune Emma, pana duminica, pachet de 300 ron/persoana, cu mic-dejun si cina incluse. O sa revin cu detalii si impresii. Dupa ce-am citit topicul in intregime ma astept si la bune si la rele. Dintre obiective echitatia suna bina, ATV-ul nu suna bine deloc (ba dimpotriva face zgomot), un peste la pastravarie - super, o drumetie prin imprejurimi si o fuga pana la Balea. Apropo, e deschis Transfagarasanul?

#34
flocea91

flocea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 06.11.2003
ok, am zis ca revin cu detalii, dar uite ca nu m-am tinut de cuvant. asadar am sta la o pensiune ok, mancarea a fost buna, am primi de banii aia niste tichete de masa, si nu a mai trebuit sa platim nimic, tichetele erau cu 300 de ron pe ele, asadar nu trebuia sa platim mancarea, decat daca depaseam suma. dar n-am depasit si am stat cam trei zile in total (de joi seara pana duminica la amiaz)
in prima zi, de 1 mai, vineri, am vizitat manastirea. super frumoasa, curatenie, puteai sa te reculegi intr-un coltisor undeva, ca in rest era plin de lume. am continuat spre padure, undeva in stanga e un izvor Arsenie Boca, a carui apa se zice ca nu se altereaza niciodata, ramane proaspata mult timp. am luat putina cu noi la drum, dupa care ne-am intors si am mers la pastravarie, am mancat un peste prajit, defapt au fost doi pastravi excelenti. si ca o ultima escapada am dat o fuga cu masina pana la valtoarea din satul vecin. a fost interesant.
sambata am plecat spre balea lac, e ceva de mers, vreo 40 de km dus. in drum ne-am oprit la herghelia de cai din sambata de jos. aici sunt niste cai superbi, "lipitani", o rasa de prin slovecia parca, increngatura de pur sange arab, spaniol si nu mai stiu ce. va explica el domnu inginer.
am contiunuat spre balea..., dar o sa revin, ma cheama datoria, tronul...

#35
flocea91

flocea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 06.11.2003
La Balea, 2 mai, coada la telecabina. am stat cam o ora jumate. sus era zapada si... ceata. nu am vazut mare lucru. Cam asta a fost pe sambata. Duminica ne-am intors prin Sibiu. Poate pozele vorbesc mai bine, pentru vizualizare dati clic aici

#36
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007

 flocea91, on May 25 2009, 10:56, said:

La Balea, 2 mai, coada la telecabina. am stat cam o ora jumate. sus era zapada si... ceata. nu am vazut mare lucru. Cam asta a fost pe sambata. Duminica ne-am intors prin Sibiu. Poate pozele vorbesc mai bine, pentru vizualizare dati clic aici

Mi-am facut si eu rezervare la Emma in iunie . Sa inteleg ca este ok ? proprietarii , camere etc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate