Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Datorie neplatita la Avon

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Am o datorie la Avon de vreo 10 milioane,am primit tot felul de somatii in ultimele 6 luni legate de datorie.
Astazi am primit un telefon de la ei in care mi-au zis ca daca pana pe 18 Martie nu achit vor inmana dosarul procuraturii !

O fi harneala de-a lor ? Ce pot patii daca nu platesc ?

#2
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
Dosar=> proces=> amenda/puscarie?  :blink:

#3
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
executare silita dupa proces daca nu platesti. dar cum ai ajuns totusi la asa suma?

#4
D_G_N

D_G_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2007

View PostJonica76, on Mar 11 2008, 20:11, said:

executare silita dupa proces daca nu platesti. dar cum ai ajuns totusi la asa suma?
cum crezi ca a ajuns sa arata ca ala din poza..??? si a iesit ieftin...:))

#5
TinYman

TinYman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.07.2006
nu patesti nimic! cine crezi ca se oboseste sa faca proces pt niste amarati de 10 mil....

#6
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
De fapt sint 7.5

#7
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
si cheltuielile de judecata cam cat ar fi in acest caz? :huh: ?

#8
4Real

4Real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.03.2008
Nu conteaza cat ar fi cheltuielile de judecata. Pentru ca le plateste cel care pierde procesul.

@ InTech: in urma procesului se poate da o hotarare prin care sa fii obligat sa platesti. Daca n-o faci nici dupa asta, se trece la executare silita (dupa cum ti-a spus Jonica). Si nu-ti face griji, inchisoarea nu intra in discutie. Totusi, ar fi mai bine sa platesti.

#9
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006

View PostInTech, on Mar 11 2008, 19:16, said:

Am o datorie la Avon de vreo 10 milioane,am primit tot felul de somatii in ultimele 6 luni legate de datorie.
Astazi am primit un telefon de la ei in care mi-au zis ca daca pana pe 18 Martie nu achit vor inmana dosarul procuraturii !

O fi harneala de-a lor ? Ce pot patii daca nu platesc ?

Ma intreb de ce oare NU ai platit?! :huh:

#10
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostKrystyna, on Mar 11 2008, 22:27, said:

Ma intreb de ce oare NU ai platit?! :huh:
ma intreb de ce nu postati in aria de juridic!

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
@ Krystyna  - Nu-s eu in situatia asta ci un prieten  :) ,a facut greseala sa faca pe numele lui comanda de produse ( sau ce a facut el ) pentru sora-sa,iar ea tot a amanat achitarea facturii din nu stiu ce motive.

@ solitudes - Am vrut,am incercat,m-am uitat prin sub-ariile categoriei dar mi-am prins urechile.

#12
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Da-i in ma-sa. Spune-i "prietenului" tau ca data viitoare cind mai primeste vreo hirtie de la aia sa se stearga cu ea la fund si sa traga apa. Am eu un "prieten" care face asa cu hirtii venite si para-rasvenite de la onor Statul Roman   :worthy:  si n-are nici un stress omul.

Leitar iedit: da totusi cu subsemnatul si pe la aria de Juridic d-aici si vezi ce zice lumea. Asta pentru political correctnes.

Edited by 934, 11 March 2008 - 23:13.


#13
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Post934, on Mar 11 2008, 23:10, said:

Leitar iedit: da totusi cu subsemnatul si pe la aria de Juridic d-aici si vezi ce zice lumea. Asta pentru political correctnes.
nu e vb de political bla bla dar ai sanse mai mari de un raspuns cat mai la obiect
si nu tre sa te duci tu pe o categorie anume , tu postezi acolo , noi il mutam unde trebuie.
asa cum ai sa vezi cu asta, si uita-te cine a raspuns aici si cine raspunde acolo :)
bafta

Edited by solitudes, 11 March 2008 - 23:23.


#14
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006

View PostInTech, on Mar 11 2008, 19:16, said:

Am o datorie la Avon de vreo 10 milioane,am primit tot felul de somatii in ultimele 6 luni legate de datorie.
Astazi am primit un telefon de la ei in care mi-au zis ca daca pana pe 18 Martie nu achit vor inmana dosarul procuraturii !

O fi harneala de-a lor ? Ce pot patii daca nu platesc ?

1. Sansele ca fapta sa intruneasca elementele constitutive ale unei infractiuni sunt minime. --> e abureala faza cu "procuratura"

2. Pe de alta parte, e perfect plauzibila si cu sanse mari de reusita actiunea civila prin care sa fii obligat sa platesti datoria plus cheltuielile de judecata. Daca Avon demareaza aceste proceduri, sansele sa scapi fara sa platesti sunt minime. Sfat: trimite-le o scrisoare, zi-le ca vrei sa platesti, eventual solicita o esalonare dupa care apuca-te de platit.

3. Cheltuielile de judecata se pot ridica la cateva milioane bune.

4. De exemplu, firmele de telefonie mobila cheama poporul rau platnic in judecata pentru sume mult mai mici, de ordinul a 1-2 mil. Nu te baza ca suma e mica si ca nu se vor obosi ;)

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Aviz amatorilor de tepe. Firmele mari au departamente juridice foarte bine organizate, care lucreaza cu avocati si executori de renume. Cand ziceti ca nu se oboseste firma pt 10 milioane, la ce va referiti? Ca nu se   oboseste directorul general, consiliul de administretie, eventual patronul. Pai normal ca nu se obosesc ei, De asta se ocupa juristii, care trebuie sa rezolve toate problemele astea minore, ca 10 mil de aici, 10 de acolo se aduna, iar la sf lunii seful vrea sa vaada ca nu are nimic pe minus. Asa ca, mai ganditi-va inaite de a trage o teapa.

#16
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Completare la postul lui snipest:

Procedura de lucru e simpla: se aduna cateva zeci/sute de rau-platnici; dosarele lor sunt trimise la o casa de avocatura; avocatii fac un model standardizat de somatie de plata/cerere de chemare in judecata/cerere de executare silita in care, pentru fiecare datornic inlocuiesc doar numele si suma datorata; cererile se pun in plicuri si se trimit autoritatii competente ==> recuperarea banilor cu un efort minim, avand in vedere ca pentru fiecare om trebuie doar inlocuite niste date, puse hartiile in plic si trimise.

Operatiunea asta se face pentru orice sume, incepand de la 50 lei si pana la cateva sute sau chiar mii. Ceea ce o face sa merite e cantitatea debitorilor, nu "calitatea" (cuantumul debitelor).

#17
damiana

damiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2008

View Postbortosc, on Mar 13 2008, 09:34, said:

Completare la postul lui snipest:

Procedura de lucru e simpla: se aduna cateva zeci/sute de rau-platnici; dosarele lor sunt trimise la o casa de avocatura; avocatii fac un model standardizat de somatie de plata/cerere de chemare in judecata/cerere de executare silita in care, pentru fiecare datornic inlocuiesc doar numele si suma datorata; cererile se pun in plicuri si se trimit autoritatii competente ==> recuperarea banilor cu un efort minim, avand in vedere ca pentru fiecare om trebuie doar inlocuite niste date, puse hartiile in plic si trimise.

Operatiunea asta se face pentru orice sume, incepand de la 50 lei si pana la cateva sute sau chiar mii. Ceea ce o face sa merite e cantitatea debitorilor, nu "calitatea" (cuantumul debitelor).


Ce stiu eu: Avon nu se ocupa personal de recuperarea creantelor, ci lucreaza cu niste firme "de recuperari", care nu sunt nici ingerasi, am impresia ca nu au absolut nici o legatura cu partea juridica-adica nu sunt firme de avocatura, ci doar "recuperatori"-si nici nu apeleaza la metode de recuperare prea legale; asta, pe de o parte; pe de alta parte, te anunt ca ele iau masuri si pentru un milion de lei (vechi), ca doar din asta traiesc. Oricum, o metoda, de care stiu sigur de la o cunostinta de a mea, este aceea a intimidarii oricarei persoane care ar putea sa dea acesti bani, inclusiv (sau in primul rand), amenintarea ca ii va face dosar penal, ceea ce este o tampenie, dar si o infractiune, pentru ca suna usor a santaj. Calea legala este instanta, nu amenintarile telefonice, pentru ca doar judecatorul este in masura sa calculeze intinderea datoriei, mai ales ca ei aplica si niste dobanzi si penalitati din burta; apoi, procedura prealabila de recuperare pe cale amiabila presupune niste instiintari scrise, nu niste amenintari telefonice, sau sub forma de sms-uri, cum am inteles ca procedeaza. Plus ca mai stiu ca e posibil ca, pt. o datorie de 4 ilioane, sa ceara penalitati de 10 si onorariu avocat de 1000 Euro, deci fa un calcul la ce sume se poate ajunge. Si astea nu din partea Avon, ci doar cu girul lor.

#18
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Daca se face proces si nu se prezinta ce se intampla ?

Este vorba de firma Top Factoring,ce stiti despre ea si metodele ei  ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate