Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Problema este urmatoarea:
X a murit aproximativ acum 8 luni.Singurul bun ca ss zic asa, era o casa batraneasca. X a avut 4 copii, iar unul dintre ei (sa zicem Y ) a fost singurul care s-a ocupat de inmormantare si tot ce a mai trebuit facut si dupa(parastas). Cu putin timp inainte ca X sa moara, a semnat o hartie prin care ii vinde lui Y casa. E vorba de o hartie A4 pe care a semnat-o, deci nu e legalizata sau ceva de genul acesta. Exista inclusiv martori.
Deocamdata nu s-a deschis succesiunea,dar intrebarea mea este : Hartia aceea de mana are vreo valoare? Si daca da,ce ar trebui sa faca Y mai departe? Y a consultat un avocat ( nu stiu exact cat de bun este) care i-a spus ca hartia aceea nu are nici o valoare,ceea ce mie mi se pare surprinzator.

#2
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Raportat la situatii de genul asta, un bun prieten avocat are o vorba: "Daca iei 100 de avocati, 99 iti vor spune ca nu se poate face nimic."

Eu spun ca acea hartie are valoare si ca semnatarul ei poate ajunge proprietar al casei... Dar avand in vedere ca opinii de genul asta costa de la 100€ /ora in sus, ma rezum la sfatul de a contacta un avocat competent.

#3
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View PostFireSky, on Mar 8 2008, 10:03, said:

Problema este urmatoarea:
X a murit aproximativ acum 8 luni.Singurul bun ca ss zic asa, era o casa batraneasca. X a avut 4 copii, iar unul dintre ei (sa zicem Y ) a fost singurul care s-a ocupat de inmormantare si tot ce a mai trebuit facut si dupa(parastas). Cu putin timp inainte ca X sa moara, a semnat o hartie prin care ii vinde lui Y casa. E vorba de o hartie A4 pe care a semnat-o, deci nu e legalizata sau ceva de genul acesta. Exista inclusiv martori.
Deocamdata nu s-a deschis succesiunea,dar intrebarea mea este : Hartia aceea de mana are vreo valoare? Si daca da,ce ar trebui sa faca Y mai departe? Y a consultat un avocat ( nu stiu exact cat de bun este) care i-a spus ca hartia aceea nu are nici o valoare,ceea ce mie mi se pare surprinzator.
Contractul e perfect valabil pentru casa, dar nu si pentru terenul de sub casa.
Oricum, accesoriul urmareste principalul.
Daca are si alti copii, e putin spus 99% :)

#4
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Mda... dar casa fiind una batraneasca, tind sa cred ca miza e terenul pe care aceasta e construita.

Totusi, daca interesul subzista exclusiv pt. constructie, raspunsul de mai sus e perfect ok...

#5
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Acum vine intrebarea urmatoare,presupunand ca actul acela de mana nu este valabil : Din ceilalti 3 mostenitori 2 sunt de acors sa renunte in favoarea mea la partea lor de mostenire.
Cum procedam ?Mergem la notar si legalizam ceva? taxa de succesiune nu a fost deschisa si nu cred ca va fi deschisa in urmatoarele luni. Ci 2 mostenitori care renunta in favoarea mea vor pleca din tara curand, din acest motiv intreb cum trebuie procedat pentru ca atunci cand se deschide taxa eu sa fiu sigur ca am 3/4 din averea defunctului.
Si ce se intampla cu cel de al 4 lea mostenitor? Trebuie sa l despagubesc? Si cum se face despagubirea asta?
Inca ceva: are vreo importanta faptul ca eu sunt cel care a suportat cheltuielile de inmormantare?

Edited by FireSky, 13 March 2008 - 10:54.


#6
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostFireSky, on Mar 13 2008, 10:53, said:

Acum vine intrebarea urmatoare,presupunand ca actul acela de mana nu este valabil : Din ceilalti 3 mostenitori 2 sunt de acors sa renunte in favoarea mea la partea lor de mostenire.
Cum procedam ?Mergem la notar si legalizam ceva? taxa de succesiune nu a fost deschisa si nu cred ca va fi deschisa in urmatoarele luni. Ci 2 mostenitori care renunta in favoarea mea vor pleca din tara curand, din acest motiv intreb cum trebuie procedat pentru ca atunci cand se deschide taxa eu sa fiu sigur ca am 3/4 din averea defunctului.
Si ce se intampla cu cel de al 4 lea mostenitor? Trebuie sa l despagubesc? Si cum se face despagubirea asta?
Inca ceva: are vreo importanta faptul ca eu sunt cel care a suportat cheltuielile de inmormantare?
N-are, cel mult poti cere celorlalti mostenitori sa suporte si ei o parte din cheltuieli. Egala, daca sunteti frati (parca asa ai spus).
Cu "renuntarea" pe care spui ca au de gand sa o faca cei doi, da, daca nu deschideti succesiunea, n-ar strica sa pui mana pe o declaratie notariala din partea lor. Nu neaparat ca s-ar razgandi, dar ca sa poti face dovada renuntarii atunci cand va fi cazul. Adica la dezbaterea succesiunii sau la un eventual proces ulterior, cu  cel de-al patrulea frate.
"Succesiunea", nu "taxa de succesiune". Bafta!
Later edit: Nu stiu la ce fel de despagubire te referi. In cel mai bun caz tu vei avea 3/4 din DREPTUL de proprietate (nu din proprietatea insasi) iar el 1/4. Daca e de acord sa ti-o vanda (partea lui) ok, daca nu , nu ai sa-i dai nimic. Decat daca ai obtine in instanta dreptul exclusiv de proprietate, cu obligarea ta de a-i plati o "sulta", adica o suma de bani corespunzatoare sfertului sau.

Edited by Bebeluska, 15 March 2008 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate