Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Casa in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
Salutare tuturor.

       Am inceput si noi primii pasi in construirea unei case. Terenul se afla in orasul Brasov, zona Bartolomeu (pentru cei care sunt din Brasov) si sunt doar 510mp + cota de drum aferenta. Saptamina trecuta am incheiat contractul de VC cu proprietarul si am mai slabit cu vreo 14k de euro.

    Antecontractul l-am facut inca de anul trecut, insa dezmembrarea nu a fost gata decat acum. Am inaintat actele la CF pentru intabularea si sper ca extrasul sa iasa pina la jumatea lunii, iar astazi am vorbit cu arhitectul pentru inceperea proiectului.

Atasat sunt doua poze cu nishte schite ale terenului si casei (terenul este pozitionat asa cum este si pe schite, adica cu N in partea de sus).

    Din discutia cu arhitectul am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa punem latura mai lunga (casa va avea aproximativ 10 X 7 m) de-a latul terenului
ca in prima poza(casa_1), pentru a avea mai multa lumina seara, decat in timpul zilei cand suntem amindoi plecati la munca.

Voi ce parere aveti?

Astept pareri comentarii, critici.

Attached Files



#2
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 mihaionescu, on Mar 6 2008, 15:39, said:

pentru a avea mai multa lumina seara, decat in timpul zilei cand suntem amindoi plecati la munca.

pai la un moment dat (poate) nu veti mai merge la munca si veti sta mai mult pe langa casa. Apoi e mai bine sa profiti de tot soarele. Mai depinde si de ce "vedere" ai din casa: o gradina sau gardul vecinului? Vantul de unde bate preponderent?

zic si io...  :rolleyes:

#3
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Sa ai lumina seara? Cum vine asta? Serios vorbind acum, la ce ora ajungi tu acasa si cam cate luni din ani poti beneficia de lumina naturala dupa, sa zicem, ora 18-19?

#4
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 LED, on Mar 6 2008, 15:35, said:

Sa ai lumina seara? Cum vine asta? Serios vorbind acum, la ce ora ajungi tu acasa si cam cate luni din ani poti beneficia de lumina naturala dupa, sa zicem, ora 18-19?

Asta ziceam si eu. Prima varianta a mea fusese sa asez casa de-a lungul terenului ca in cea de-a doua poza, insa arhitectul a venit cu ideea asta.
Cei drept imi ramine mai mult loc in gradina, insa daca si vecinul pune casa exact linga gard atunci o sa ne putem schimba canalele la televizor unul altuia.

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ok tu vi seara de la servici, dar o sa ai copii si o bona sau bunicuta sa aiba grija de ei. Copiii termina gradinita, scoala pe la pranz si apoi cica se duc sa-si faca lectiile. Ce o sa faci? ii pui sa invete si sa scrie numai la bec?

#6
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
lumina seara...adica dupa-amiaza.... e o lumina incredibil de placuta.

#7
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 is-yzy, on Mar 6 2008, 17:03, said:

lumina seara...adica dupa-amiaza.... e o lumina incredibil de placuta.
Lumina de dinainte de amurg este calda, placuta. Da. Dar stii cat de putin timp? :) Daca te-ai fi plimbat un picut cu aparatul foto de gat ai fi stiut. ;)

#8
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 LED, on Mar 6 2008, 19:04, said:

Dar stii cat de putin timp?

please, don't! sunt un fan al serilor de vara :D.... sa stau pe prisma casei bunicilor, sa simt vantul care adie usor, sa aud fosnetul padurii aflate la 50 de metri casa, un caine care latra si vocile vecinilor acre se indeamna la masa. Din punctul asta de vedere sunt binecuvantat. Asa ca...

Din punct de vedere fotografic, sunt de acord cu tine...pacat ca o fotografie nu poate surprinde si atmosfera nu numai culorile

#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Feerice sunt dupa-amiezile de vara, la o temperatura de 22 de grade, pe prispa (veranda) unei case la tara, intr-o zona de munte, cu o cafea aburinda langa tine, sa citesti o carte sau sa canti la chitara, sa auzi fosnetul padurii si/sau susurul unui parau si sa uiti de tot si de toate (facturi la gaze, curent, apa, gunoi, telefoane mobile, telefon fix, internet, cablu tv, ITP-ul la masina, leasingul, ratele la banca, contabilitatea firmei, schimbarea codului CAEN, traficul din Bucuresti, aglomeratia, locul de parcare, praful, smogul, "crimele de la ora 5", manelele din trafic, manelele de la bloc, manelistii din cartier, manelismul politic, manelistii de la TV, taxa de prima inmatriculare, scandalul Basescu vs Tariceanu, Elodia, umflarea preturilor de raft in supermarket-uri, pretul benzinei... etc... etc... etc...)

Cred ca am vocatie de greiere...  B)



P.S. Scuze pentru off-topic!

#10
ciprian_c

ciprian_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2007
Am si eu un sfat.Eu as fi pus baia langa intrarea in casa ca sa nu fie nevoie sa treci prin  bucatarie

#11
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 ciprian_c, on Mar 9 2008, 03:48, said:

Am si eu un sfat.Eu as fi pus baia langa intrarea in casa ca sa nu fie nevoie sa treci prin  bucatarie
In baia de jos nu intru prin bucatarie, se intra prin hol. Oricum asta nu este o schita finala, am fost la arhitect si cand voi avea varianta finala voi pune proiectul aici. Pina atunci insa astept sa iasa extrasul si apoi certificatul de urbanism.

#12
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007
Salut , unde construiesti in bartolomeu ? sau in stupini ?, eu sint pe linga statia de epurare .
                                                                                     Spor la treaba  :peacefingers:

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Rocknroll, on Mar 8 2008, 10:55, said:

Cred ca am vocatie de greiere...  B)
cred ca ai nevoie de tratament. :D

Asa eram si io acum ceva ani si o sa compeltez offtopicu' cu urmatoarea mentiune. O casa inseamna mai mult efort decit un apartament si cu siguranta o sa'ti complici putin viata. ;)

#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
sa stiti ca nu e bine nici prea multa liniste. Pe la mine nu trece nimeni, rar foarte rar mai trece un om. Nu aud nici vecinii, cainii ii aud doar noaptea cand latra de ma dor urechile. Zici ca esti la sanatoriu. Nici asa nu e bine. Am ajuns sa scot televizorul afara pe terasa numai ca sa mai aud o voce.

#15
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 punkt, on Mar 10 2008, 11:23, said:

cred ca ai nevoie de tratament. :D

Asa eram si io acum ceva ani si o sa compeltez offtopicu' cu urmatoarea mentiune. O casa inseamna mai mult efort decit un apartament si cu siguranta o sa'ti complici putin viata. ;)


Imi aplic in fiecare weekend cate un tratament corespunzator, inoculandu-mi o doza suficienta de optimism pentru a trece cu bine iarna. Care de altfel, dupa cum observam, a si trecut...  B)

P.S. Abia astept sa-mi termin si eu casuta anul acesta si "sa-mi complic viata", dupa cum spui...  B)

 MirelaLucia, on Mar 10 2008, 12:50, said:

sa stiti ca nu e bine nici prea multa liniste. Pe la mine nu trece nimeni, rar foarte rar mai trece un om. Nu aud nici vecinii, cainii ii aud doar noaptea cand latra de ma dor urechile. Zici ca esti la sanatoriu. Nici asa nu e bine. Am ajuns sa scot televizorul afara pe terasa numai ca sa mai aud o voce.

Eu voi avea casuta intre alte casute, asa ca nu va fi nici zgomotul de bulevard (unde stau acum), da' nici linistea unui lan de porumb...  B)

#16
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 crib, on Mar 10 2008, 09:36, said:

Salut , unde construiesti in bartolomeu ? sau in stupini ?, eu sint pe linga statia de epurare .
                                                                                     Spor la treaba  :peacefingers:

In Bartolomeu, de pe strada Hans Eder in spate, aproape de piraul acela.
Tu te-ai apucat de construit? Daca e putem vorbi pe PM sa ne intalnim.

#17
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
Astazi am fost la teren impreuna cu arhitectul am facut ceva poze si am descoperit ca s-ar putea sa am canalizare exact pe terenul meu. NU stiu ce sa fac sa am bucur sau sa ma intristez.

Mai jos sunt nishte poze facute dupa amiza pe la vreo 4 -5.  Urmatoarele poze sper sa fie cele cu inceperea funcdatiei.
Mult noroc si spor la treaba.

Attached Files



#18
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
Astazi primele probleme.

Ma suna de la primarie ca cica nu pot sa identifice terenul  in schite si le trebuie o schita mai detaliata. Chestia e ca in schitele pe care le-am dat pentru certificatul de urbanism terenul era delimitat de 2 DRUMURI - drumuri pe care primaria le-a si botezat. Cum naiba se face ca nu poti sa vezi unde se afla terenul ala atata timp cat PUZ ul este facut de primarie, iar terenul delimitat de 2 drumuri.

In cele din urma am reusit sa fac rostul de o schita a PUZ si sa ii delimitez acolo terenul. Poate asa l-o vedea.

Miine ma duc sa vad ce a facut arhitectul. Cand le am, o sa pun si schitele pe forum.

Bafta multa si spor la construit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate