Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Cale

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Quix

Quix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.03.2007
Buna

Stie cineva unde gasesc bulbi de cale sau cale in ghiveci? Am vazut la cineva acasa cu ani in urma si mi-au placut enorm, insa acum mai gasesc doar - ocazional- in buchete, flori taiate.

Va multumesc

#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Nu ai completat la locatie in profil, asa ca nu stiu de unde esti.... dar daca esti din Bucuresti, cel mai usor gasesti rizomi de cale (Zantedeschia aetiopica), diverse culori, la raionul de gradina din Metro, Cora si Carrefour.
La metro Militari aveau cale si la ghiveci.

#3
Quix

Quix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.03.2007

View PostValentina30, on Feb 24 2008, 13:58, said:

Nu ai completat la locatie in profil, asa ca nu stiu de unde esti.... dar daca esti din Bucuresti, cel mai usor gasesti rizomi de cale (Zantedeschia aetiopica), diverse culori, la raionul de gradina din Metro, Cora si Carrefour.
La metro Militari aveau cale si la ghiveci.


Sunt din Bucuresti.
La Cora (cel putin la Lujerului) nu am gasit, erau doar niste plantute cam obosite...
Voi merge la Metro, sper sa am noroc. Multumesc pentru informatii si pentru ca m-ai corectat (bulbi - rizomi), apreciez.

#4
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostQuix, on Feb 24 2008, 20:22, said:

Sunt din Bucuresti.
La Cora (cel putin la Lujerului) nu am gasit, erau doar niste plantute cam obosite...
Voi merge la Metro, sper sa am noroc. Multumesc pentru informatii si pentru ca m-ai corectat (bulbi - rizomi), apreciez.
Intentia mea nu a fost sa te corectez ... asa ca sper sa nu te fi suparat pe mine... ci doar sa precizez ca au rizomi si nu bulbi.  Confuzia intre acesti 2 termeni se face destul de des... la fel ca si cea intre tuberculi si bulbi.
Pentru clarificare voi reda si aici niste precizari postate pe un alt forum:
Cala (Zantedeschia aetiopica) este planta rizomatoasa, deci are radacina sub forma de rizom, nicidecum de bulb sau tubercul.
Bulbii sunt acele "cepe" mici, imbracate in foite subtiti, iar tuberculii au aspect si consistenta de "cartof", sunt de forma relativ rotunda, cu partea superioara usor tesita.
Radacina Calei, desi poate fi mai ingrosata si uneori usor rotunjita, nu este tubercul, este rizom datorita consistentei.
Daca veti compara un tubercul de gloxinie cu un rizom de cala, veti observa diferenta, atat in ce priveste forma cat si consisteta. Puteti experimenta  , taindu-le in doua pe fiecare si veti observa in acest fel si interiorul.

Edited by Valentina30, 24 February 2008 - 21:51.


#5
iriniki

iriniki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.10.2007

View PostQuix, on Feb 24 2008, 13:44, said:

Buna

Stie cineva unde gasesc bulbi de cale sau cale in ghiveci? Am vazut la cineva acasa cu ani in urma si mi-au placut enorm, insa acum mai gasesc doar - ocazional- in buchete, flori taiate.

Va multumesc


Iti rasp si eu cam tarziu. Aseara am cump eu bulbi de cale din Bricostore Grozavesti. Am dat vreo 5 lei pe o punguta cu 2 bulbi. Sper sa-ti fie de folos rasp ;)

#6
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
cala intrat la "iernat" ca si gloxinia?

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postcriss_65, on Nov 20 2008, 14:04, said:

cala intrat la "iernat" ca si gloxinia?
Da, are nevoie de o perioada de repaus, la racoare. (de regula atunci isi pierde complet frunzele)
Eu scot rizomii din ghivece si in tot rastimpul acesta ii tin in talas, in pungi de hartie. Ii controlez din cand in cand si atunci cand vad ca incep sa le dea muguri, ii plantez in ghivece mici cu substrat proaspat.

Edited by Valentina30, 21 November 2008 - 04:43.


#8
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValentina30, on Nov 21 2008, 04:42, said:

Da, are nevoie de o perioada de repaus, la racoare. (de regula atunci isi pierde complet frunzele)
Eu scot rizomii din ghivece si in tot rastimpul acesta ii tin in talas, in pungi de hartie. Ii controlez din cand in cand si atunci cand vad ca incep sa le dea muguri, ii plantez in ghivece mici cu substrat proaspat.

multumesc mult, valentina.
o seara buna,

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postcriss_65, on Nov 21 2008, 20:13, said:

multumesc mult, valentina.
o seara buna,
anytime, criss. :)
O noapte linistita si calduroasa.

#10
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Am cumparat cale la ghiveci dar sunt mici. Exista si aceasta varietate, pitice? Sau se fac mari? Au flori deja. Infloresc si cand sunt mici, sau sunt deja mature? Ghiveciul in care sunt mi se pare cam mic, pentru ca o radacina a iesit pe la suprafata pamantului, iar altele, mai multe, pe dedesubt. Le mut intr-un ghiveci mai mare? Ghiveciul actual este cu diametrul de 12. Urmatorul il pun mai inalt si ingust sau mai larg si mai scund? Nu prea stiu cum se dezvolta tufa. De fapt, nu stiu mai nimic..... :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate