Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

putere blit sb800

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Este posibil sa scada puterea blitului de la SB800 dupa nici 3 luni de la achizitie ? Nu stiu de ce dar sunt aproape sigur ca e mai slab (nu cu mult).

Evident nu se pune problema de acumulatori, setari, etc.

#2
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postblacknights_wh, on Feb 19 2008, 12:43, said:

Este posibil sa scada puterea blitului de la SB800 dupa nici 3 luni de la achizitie ? Nu stiu de ce dar sunt aproape sigur ca e mai slab (nu cu mult).

Evident nu se pune problema de acumulatori, setari, etc.


Mi se pare extrem de ciudat. Ce se intampla mai exact? Cum ti-ai dat seama?

#3
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Observand ca lumina in cadre este mai slaba.

Acelasi cadru, aceleiasi setari, aceleasi lumini, sb800 nu lumineaza tot cadrul cum o facea in urma cu.. 2 sapt. sa zic. Cu acumulatori de aceasi amperaj, incarcati full.

Diferenta este mica, acceptabila, compensez.

N-am garantie la el, e luat din strainatate.

#4
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Pai cel mai usor e sa verifici cu modul manual. Modul TTL poate avea mici variatii, poate d-aia ti se pare. Daca in modul manual expui un cadru si iti da expuneri diferite e o problema. Altfel, ti se pare. :D

#5
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Am observat pe TTL diferenta initial. Pe manual nu prea acum sa-mi dau seama acuma. Nu am cu se sa compar :)

Oricum, problema nu-i grava.. Daca nu se agraveaza si mai mult in timp.

Mai am o intrebare: eu folosesc acel holder/grip (nu stiu cum se cheama exact) pt un acumulator in plus (am in total 5). Imi mareste puterea blitului acel acumulator in plus ?

#6
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
clar nu
scade durata de reincarcare, la fel ca si acel adaptor extern de 6 AA

din ce am citit in mod normal becu crapa intre 10.000 si 20.000 de utilizari ceea ce mi se pare enorm daca e adevarat. pe forumuri erau oameni care-l frecasera intensiv de 3-5 ani fara sa le crape. il strici rapid daca tragi rafale nesfirsite, contrar instructiunilor din manual
chiar si aici pe forum era cineva cu un sb cu un numar enorm de utilizari. deci daca pare ceva defect du-l la reparat, n-ar trebui sa fie nimic asa repede.

Edited by sorin79, 19 February 2008 - 14:13.


#7
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Exista vreun test care verifica daca funtioneaza in parametrii normali ?

Eu n-am gasit nimic pe google, poate stiti voi.

#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Eu cred ca n-are nimic. Pe iTTL puterea nu e intotdeauna aceeasi. Depinde de f multi factori (distanta focala,  diafragma, iso, timp de expunere, mod de masurare, lumina, scena pe care o fotografiezi ... etc ). Esti tu convis ca ai toti parametrii acestia identitici?

Ti-ai fi dat seama daca faceai comparatia cu blitul in mod manual. Pe iTTl nu este relevanta.

LE: Poti verifica comparandu-l cu un alt SB800 pe mod manual.

Edited by Pac_Man, 19 February 2008 - 14:31.


#9
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPac_Man, on Feb 19 2008, 14:18, said:

Eu cred ca n-are nimic. Pe iTTL puterea nu e intotdeauna aceeasi. Depinde de f multi factori (distanta focala,  diafragma, iso, timp de expunere, mod de masurare, lumina, scena pe care o fotografiezi ... etc ). Esti tu convis ca ai toti parametrii acestia identitici?

Ti-ai fi dat seama daca faceai comparatia cu blitul in mod manual. Pe iTTl nu este relevata.

Pai am precizat. Aceleasi setari, aceiasi scena (in casa, flash in tavan, pe trepied (aceiasi pozitie), acelasi iso, diafragma, etc.) Pe TTL.

Daca chiar este o problema, oricum e cel mult putin deranjanta. Se compenseaza usor.

edit: Nu am. Poate la urmatoarea fotosocializare ;)

Multumesc pt raspunsuri.

Edited by blacknights_wh, 19 February 2008 - 14:26.


#10
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
de verificat acasa se poate doar cum zice mai sus, pe manual nu pe cls, cu un flash meter. poate rogi pe cineva, sau la un magazin foto.

Edited by sorin79, 19 February 2008 - 14:25.


#11
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Presupun că ai avut și o altă sursă de lumină in locația respectivă. Este acceași in ambele?

#12
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Da. Spoturi in tavan (la care ma indoiesc ca a scazut puterea). Si mi-am dat seama de aceasta mica diferenta si in alte cazuri, nu numai in case.

Astept sa compar cu alt SB800 sa ma conving, si chiar daca e o diferenta nu ma duc cu el in service. Doar daca puterea scade si mai mult in timp.

PS: am facut acum un mic test (ce-i drept, pe ttl) - am luat o foto de acu 2 sapt., care stiu exact in ce pozitie era aparatul (pe trepied), in aceiasi incapere, aceleasi lumini de care vorbeam mai sus, m-am uitat in exif, si am reconstituit scena. Acumulatorii erau incarcati full atunci, la fel i-am incarcat si acum (acumulatorii nu au mai mult de o luna). Si diferenta e evidenta. Pun ceva sample-uri mai pe seara daca sunt relevante. Anyway, simt ca fac prea mult caz din asta, vom vedea care-i cauza.

Edited by blacknights_wh, 19 February 2008 - 17:11.


#13
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Eu ma gandesc ca in incaperea in care ai facut pozele intra si putina lumina  de afara care variaza foarte mult, ma gandesc ca si asta ar fi o cauza si azi mi s-a intamplat ceva din care poate tragi o concluzie am pus acumulatorii proaspat incarcati in blitz si am dat doar un flash si n-au mai mers... :) erau descarcati, eu m-am lamurit ori acumulatorii sunt de vina ori incarcatorul . Eu doar mi-am spus parerea stiu ca ai zis ca esti sigur ca sunt aceleasi conditii de iluminare si ca acumulatorii sunt buni

#14
danchifoto

danchifoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2006
poti face urmatorul test:

perete alb uniform (daca e afara faci noaptea testul), cel mai scurt timp de sincronizare blitz ( functie de aparat), iso 100, blitz pe manual, cu cea mai scurta focala si faci citeva declansari pe  diafragma care corespunde din rigla de calcul la distanta la care esti de perete.  Ex: 2 metri diaf 16 sau 22 - cam asta ar fi la sb 800, iso 100, focala de 18
  
    ar trebiui sa fie lumina uniforma pe toata suprafata cadrului ( sau f putin mai intuncata pe colturile cadrului functie de vignetare) si egala in toate cadrele.

    daca e prea luminoasa in centru - posibil sa fi ramas blocat zoomul blitzului pe tele.
    daca e neuniforma pe cadru - mai mult in st sau dr , sus sau jos, - posibil sa ai o problema cu lampa blitzului
    daca nu e constanta in toata seria de declansari ai o pb cu traseele de curent de la lampa ( caz in care blitzul scoate in interior un zgomot de arc electric - o mica pocnitura)

http://forum.softped...howtopic=357661

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate