Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Asus X51RL, Intel dual-core 1600Mhz, 1024 MB

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am achizitionat si eu acest laptop de curind. Bineinteles ca a venit cu drivere doar de vista, dar s-a instalat xp-ul cu ajutorul driverelor de pe site-ul ASUS.
Pina acum (il am de o saptamina), nu am gasit prea multe minusuri, chiar sint incintat de el; nici nu am mai folosit desktopul de atunci.
Poate singurul lucru care nu sint multumit 100% este ecranul, si aici ma refer la calitatea si claritatea imaginii. Dar e la urma urmei un laptop de doar 2000RON, si nu am pretentia sa se vada ca la un Sony  :)
Per ansamblu, ii confer acestui laptop nota 9.
Am si o intrebare: placa video este ATI radeon xpress 1100; cam care ar fi echivalentul la una geforce?
Si inca una:desi are 1gb ram, cind dau dxdiag din run, imi apare la memorie doar 7 sute si ceva . Mai maninca cineva din memoria asta, de ce nu-mi apare 1024 cit zice ca are?
Bafta.

Edited by sov, 13 February 2008 - 12:52.


#2
MAY3R

MAY3R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.01.2008

 sov, on Feb 13 2008, 12:49, said:

Am achizitionat si eu acest laptop de curind. Bineinteles ca a venit cu drivere doar de vista, dar s-a instalat xp-ul cu ajutorul driverelor de pe site-ul ASUS.
Pina acum (il am de o saptamina), nu am gasit prea multe minusuri, chiar sint incintat de el; nici nu am mai folosit desktopul de atunci.
Poate singurul lucru care nu sint multumit 100% este ecranul, si aici ma refer la calitatea si claritatea imaginii. Dar e la urma urmei un laptop de doar 2000RON, si nu am pretentia sa se vada ca la un Sony  :)
Per ansamblu, ii confer acestui laptop nota 9.
Am si o intrebare: placa video este ATI radeon xpress 1100; cam care ar fi echivalentul la una geforce?
Si inca una:desi are 1gb ram, cind dau dxdiag din run, imi apare la memorie doar 7 sute si ceva . Mai maninca cineva din memoria asta, de ce nu-mi apare 1024 cit zice ca are?
Bafta.

am si eu ceva asemanator X51R series acelasi RAM aceeasi placa video ATI X1100 mie imi arata 895 in system parerea mea este ca din 1024 foloseshte si placa 128.. altfel nu imi explic.Eu am instalat pe el Vista ultimate si imi merge destul de bine... Oricum am incercat si cateva jocuri mai noi si mergeau sub orice critica... e slabutza tare X1100 asta  :thumbdown: cate o data imi vede scrisul negru conturat cu rosu :|  in rest nu am avut probleme a stat deschis si 4 5 zile :D
M-am gandit sa ii fac un update de ram sa il aduc la 2 gb da am auzit aici pe forum multe persoane care au inceput sa aiba probleme dupa acest update...

#3
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Mie mai exact, imi arata 768MB, cred ca asa e cum spui tu, maninca placa video.
E bine ca l-ai testat 4-5 zile si n-are nimica, asta e un lucru bun.
Cred ca daca i-ai pune win xp, ar merge mult mai bine, eu sint multumit de cum merge, poate si din cauza asta nu-ti merg jocuri mai pretentioase, vista maninca multe resurse. Eu joc acum de ex F.E.A.R., si se misca bine, ce nu-mi place e calitatea monitorului.
Ce spui tu cu scrisul rosu si negru, mi se intimpla si mie, dar doar daca derulez rapid pagina, scrisul se inroseste.
Daca stii cumva ce memorie ar mege pt. un update, poate postezi si aici.
Bafta.

Edited by sov, 13 February 2008 - 20:04.


#4
stibex

stibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.03.2006
Salut !

Am cumparat si eu de 3 zile un ASUS X51RL si tot cu cd vista am primit si cu sistem de operare LINUX, dar am si instalat XP pe el dar am o problema foarte enervanta la el : are un fel de delay , adica pentru cateva secunde parca ingheata sistemul si dupa aia isi face treaba !
ex:  dau click la melodii in winamp cam pentru 2-3 sec nu se intampla nimic iar dupa aia schimba melodia !
si cealalalta chestie ca se ingheata de multe ori, adica : mousul se misca dar nu poti face nimic !  nici cu CTRL+ALT+DEL nu se intampla nimic !
Dtiverele am luat de pe siteul ASUS !  Dar nici un program nu imi recunoaste placa de baza !
Daca voi ati instaalat altceva in afara de astea sau daca ati avut problema aceasta si ati reusit sa rezolvati va rog sa-mi spuneti cum ati facut !
De fact asta este al doilea laptop pe prima am si schimbal la a doua zi cand am cumparat , amandoua se comporta la fel !
Inca ceva, coolerul de la processor suna destul de ciudat ! Si la voi? Inainte am avut IBM ThinkPad care era mult mai silentios !

Mersi

#5
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
driverele tot de pe site-ul asus le-am luat si eu, dar mie imi merege bine; dezinstaleaza -le si mai instaleaza-le odata, sau poate ai luat tu driverele gresite, pt vista si nu pt xp, mai verifica-le odata
cit despre cooler, nu ma pot pronunta ca n-am avut cu ce sa fac comparatie, dar mi se pare ok

#6
stibex

stibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.03.2006

 sov, on Feb 25 2008, 10:55, said:

driverele tot de pe site-ul asus le-am luat si eu, dar mie imi merege bine; dezinstaleaza -le si mai instaleaza-le odata, sau poate ai luat tu driverele gresite, pt vista si nu pt xp, mai verifica-le odata
cit despre cooler, nu ma pot pronunta ca n-am avut cu ce sa fac comparatie, dar mi se pare ok


Daca te rog promosi imi faci un screenshot cu driverele pe care l-ai instalat sau o lista.txt ! Tare as avea nevoie de o lista cu driverele cu care merge bine ca deja  am petrecut 4 noapte langa calculator si tot nu merge bine !   Am mai avut niste problema cu instalarea placii audio! Si la tine era problema ca trebuie dezactivat din bios si remove Audio Codec si iarasi activat din bios ?
Mersi mult

inca ceva !  Am incercat chiar azi doua memorie de 512 mb identice  ca sa vad daca merge in dual chanel !  Dar din pacate nu merge :-((

#7
stibex

stibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.03.2006
inca o intrebare !  Ai facut update la windows ?  Ca eu nu am facut !  Poate fi o problema ?

#8
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
da, am facut toate update-urile.
eu zic in continuarie ca nu ai instalat driverele care trebuie

#9
stibex

stibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.03.2006

 sov, on Feb 27 2008, 16:34, said:

da, am facut toate update-urile.
eu zic in continuarie ca nu ai instalat driverele care trebuie


Imi faci te rog o lista cu driverele care l-ai instalat ?  sau un screenshot !
Numai numele fisierului asa cum ai descarcat de pe net si asa o sa fac o selectare.
Mersi .

#10
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
am facut un print screen la cum se cheama driverele

Attached Files



#11
stibex

stibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.03.2006
Mersi, de la mine lipseste cateva ! Poata asta e problema ! adica SPER !

 sov, on Feb 27 2008, 23:45, said:

am facut un print screen la cum se cheama driverele


#12
Mickey20

Mickey20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.03.2008
ma puteti ajuta si pe mine ? am si eu un asus x51RL series si nu`i gasesc driverele pt XP pe net .... nici pe asus
are placa video ATI radeon xpress 1100 . daca cineva imi poate posta link`ul de unde pot sa le iau si eu ...
merci  :)  :worthy:

#13
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
vezi ca siny pe likul de mai jos; gasesti acolo toate driverele pt xp, care vrei si care nu, doar ai grija sa nu le douwnloadezi pe lea pt vista.
bafta
http://support.asus....SLanguage=en-us

#14
Mickey20

Mickey20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.03.2008

 sov, on Mar 2 2008, 19:38, said:

vezi ca siny pe likul de mai jos; gasesti acolo toate driverele pt xp, care vrei si care nu, doar ai grija sa nu le douwnloadezi pe lea pt vista.
bafta
http://support.asus....SLanguage=en-us


mersi mult ....le`am gasit si merge soooper :D :coolspeak:  :thumbup:

#15
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008
Am si eu un asus nu stiu exact ce model e dar are x1100 si procesor 1.86 dual core 1g ram.

Sunt multumit de el pana acum. Il am din decembrie si am 2 probleme si anume:
1:Unghiurile de vizualizare ale ecranului f mici.
2: Chiar sunt curios daca la voi face ca la mine am postat aici:

http://forum.softped...howtopic=329996

#16
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
1. cu unghiurile ai dreptate, cam la fel e si la mine
2. aici din fericire nu am aceeasi problema ca si la tine, or fi de vina versiunile diferite de paptop pe care le avem

#17
maus_ram

maus_ram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.02.2007

 stibex, on Feb 24 2008, 09:41, said:

Salut !

Am cumparat si eu de 3 zile un ASUS X51RL si tot cu cd vista am primit si cu sistem de operare LINUX, dar am si instalat XP pe el dar am o problema foarte enervanta la el : are un fel de delay , adica pentru cateva secunde parca ingheata sistemul si dupa aia isi face treaba !
ex:  dau click la melodii in winamp cam pentru 2-3 sec nu se intampla nimic iar dupa aia schimba melodia !
si cealalalta chestie ca se ingheata de multe ori, adica : mousul se misca dar nu poti face nimic !  nici cu CTRL+ALT+DEL nu se intampla nimic !
Dtiverele am luat de pe siteul ASUS !  Dar nici un program nu imi recunoaste placa de baza !
Daca voi ati instaalat altceva in afara de astea sau daca ati avut problema aceasta si ati reusit sa rezolvati va rog sa-mi spuneti cum ati facut !
De fact asta este al doilea laptop pe prima am si schimbal la a doua zi cand am cumparat , amandoua se comporta la fel !
Inca ceva, coolerul de la processor suna destul de ciudat ! Si la voi? Inainte am avut IBM ThinkPad care era mult mai silentios !

Mersi
O iau in ordine.
Am instalat driverele de pe site-ul Asus si sunt ok.
Coolerul e chiar silentios.Inainte am avut un Compaq mult mai galagios
Placa de baza o vede rapid
Placa video e slaaaaaaaaaaaaba de tot.


 MAY3R, on Feb 13 2008, 16:39, said:

am si eu ceva asemanator X51R series acelasi RAM aceeasi placa video ATI X1100 mie imi arata 895 in system parerea mea este ca din 1024 foloseshte si placa 128.. altfel nu imi explic.Eu am instalat pe el Vista ultimate si imi merge destul de bine... Oricum am incercat si cateva jocuri mai noi si mergeau sub orice critica... e slabutza tare X1100 asta  :thumbdown: cate o data imi vede scrisul negru conturat cu rosu :|  in rest nu am avut probleme a stat deschis si 4 5 zile :D
M-am gandit sa ii fac un update de ram sa il aduc la 2 gb da am auzit aici pe forum multe persoane care au inceput sa aiba probleme dupa acest update...

Placa video e slaba.Si inca o pb. care mi-a aparut mie e ca in ATI Catalyst nu pot sa ii setez 256RAM.Sare automat la 128.NU stiu de ce.A mai intalnit cineva problema??

#18
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
nu stiu exact la ce te referi cu placa video, mie imi arata asa la ATI catalist, vezi atachm.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate