Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Dr. spock - manual de crestere si utilizare a viitorului bebe

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
Deoarece mai nou am aflat ca voi fi tatic ma intereseaza sa aflu daca are cineva in format electronic ceva documentatie legata de ce trebuie facut de viitoarea mamica , ceva gen ghidul Dr. Spock ?
ma intereseaza orice informatie de genul asta , strict legata la subiect.
Multumesc.

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Sfatul meu e să cumperi cartea respectivă. Mai e cartea roz de Herlea parcă pe care iar o recomand.

Să-ți trăiască! :)

Edited by mufă, 12 February 2008 - 13:29.


#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postmufă, on Feb 12 2008, 13:29, said:

Sfatul meu e să cumperi cartea respectivă. Mai e cartea roz de Herlea parcă pe care iar o recomand.

Să-ți trăiască! :)
:worthy: sa te auda cine trebuie  , ca sunt niste mici probleme pe moment .
pana sa le cumpar m-ar interesa sa vad un format electronic , daca exista ( urmeaza si cumpararea lor in curand , dar sa vad intai ca isi merita banii) .

Edited by solitudes, 12 February 2008 - 13:33.


#4
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Asta nu e bine cand copilul nu vine cu manualul de instructiuni. Sa-ti traiasca si nu ai nevoie de carti ca sa stii ce sa faci. Totul este natural

#5
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Poststupidcow, on Feb 12 2008, 13:59, said:

Asta nu e bine cand copilul nu vine cu manualul de instructiuni. Sa-ti traiasca si nu ai nevoie de carti ca sa stii ce sa faci. Totul este natural
serious? :thumbdown:
prove me! de sfaturi mai mult sau mai putin babesti e plin netul , vreau sa vad ce contine o carte specializata in sensul asta.
LE : MUFA , poti sa imi dai un nume mai complet pentru acel Herlea ca pe net imi gaseste gogu  numai muzica clasica  :D .
multam fain

Edited by solitudes, 12 February 2008 - 14:09.


#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postsolitudes, on Feb 12 2008, 13:33, said:

:worthy: sa te auda cine trebuie  , ca sunt niste mici probleme pe moment .
pana sa le cumpar m-ar interesa sa vad un format electronic , daca exista ( urmeaza si cumpararea lor in curand , dar sa vad intai ca isi merita banii) .
Dragutu' de doctor Spock isi merita fiecare banut, crede-ma. Nu neaparat pentru sfaturile medicale si orto-meta-para-pshiho pe care le da (foarte bune si la obiect de altfel), cat prin increderea pe care ti-o induce :D
solitudes, tu nu erai din Brasov? Da-mi un pm si ti-o imprumut, sa te convingi :P

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postadadoi, on Feb 12 2008, 14:47, said:

Dragutu' de doctor Spock isi merita fiecare banut, crede-ma. Nu neaparat pentru sfaturile medicale si orto-meta-para-pshiho pe care le da (foarte bune si la obiect de altfel), cat prin increderea pe care ti-o induce :D
solitudes, tu nu erai din Brasov? Da-mi un pm si ti-o imprumut, sa te convingi :P
ai PM . thks

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Postsolitudes, on Feb 12 2008, 14:00, said:

serious? :thumbdown:
prove me! de sfaturi mai mult sau mai putin babesti e plin netul , vreau sa vad ce contine o carte specializata in sensul asta.
LE : MUFA , poti sa imi dai un nume mai complet pentru acel Herlea ca pe net imi gaseste gogu  numai muzica clasica  :D .
multam fain
Sorry. De fapt îi cheamă Căpraru :)

http://www.metropoli...product_id=1563

Edited by mufă, 12 February 2008 - 15:57.


#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
capraru, spock.

eu am stat toata sarcina aici:
www.babycenter.com

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsolitudes, on Feb 12 2008, 13:27, said:

Deoarece mai nou am aflat ca voi fi tatic ma intereseaza sa aflu daca are cineva in format electronic ceva documentatie legata de ce trebuie facut de viitoarea mamica , ceva gen ghidul Dr. Spock ?
ma intereseaza orice informatie de genul asta , strict legata la subiect.
Multumesc.


       Nu cred sa existe ceva de genu' : "Manual de utilizare  pentru copiii mici " .
       Copiii au nevoie de 3 lucruri : Caldura , hrana si afectiune .

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcspot, on Feb 12 2008, 23:03, said:

Nu cred sa existe ceva de genu' : "Manual de utilizare  pentru copiii mici " .
       Copiii au nevoie de 3 lucruri : Caldura , hrana si afectiune .

Seamănă cu manualul de utilizare al mașinii...  :lol:

Cum adică utilizarea viitorului bebe? :D

#12
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postripper, on Feb 12 2008, 23:10, said:

Seamănă cu manualul de utilizare al mașinii...  :lol:

Cum adică utilizarea viitorului bebe? :D
adica manual de utilizare si instructiuni de folosinta pentru virjine poate sa fie , da pentru un bebelus nu poate? hmm :P
Copilului ii trebuie hrana  , afectiune si caldura da de unde stiu ce hrana ii trebuie? de unde stiu la ce riscuri este expus atat in pre cat si in post natal? dupa cum ziceam e plin netul de sfaturi babesti adresate "gravidutelor " in ceea ce priveste "greierasii lor" ( :death: :cursing:  bleah bleah bleah ) asa ca vreau sa vad niste carti de specialitate ce zic in sensul asta .
so , pana acuma am doua variante : capraru si spock .
mai sunt si altele?

#13
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Iti poate raspunde un proaspat tatic: am acasa 5 carti despre cresterea copilului, de la Clinica Mayo pana la Capraru. Site-uri de internet in fiecare zi consult, insa, cu siguranta, iti pot spune ca acea carte roz a lui Capraru e extraordinara. Initial nu am luat-o pt ca aveam o idee preconceputa cum ca ar fi invechita si cu idei la fel de invechite. Dupa ce m-am lovit de cateva probleme cu bebelusul, am cautat in Capraru mai multe informatii si pot sa iti spun ca a fost de departe cea mai completa. Si cea mai ieftina dintre carti. Iar editia roz este reactualizata, cu informatii excelente. Din punctul meu de vedere, ca tata ipohondru, excesiv de grijuliu si in permanenta cautare de informatii iti pot spune ca e o carte extraordinara.

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcspot, on Feb 12 2008, 23:03, said:

Nu cred sa existe ceva de genu' : "Manual de utilizare  pentru copiii mici " .
       Copiii au nevoie de 3 lucruri : Caldura , hrana si afectiune .
asa este. Parintii in schimb au nevoie de mult mai mult.

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcspot, on Feb 12 2008, 23:03, said:

Copiii au nevoie de 3 lucruri : Caldura , hrana si afectiune .
Ai mei se simt excelent dacă e mai răcoare în cameră :D

#16
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postcspot, on Feb 12 2008, 23:03, said:

Nu cred sa existe ceva de genu' : "Manual de utilizare  pentru copiii mici " .

Ba da.


Lume, lume, dupa indelungi cautari si multe ore petrecute pe Gogu (cam 0,3), am gasit primul manual complet de utilizare a bebelusilor.



:band:






Attached File  fyut7t1201579995.jpg   92.03K   332 downloads
Attached File  tgawvr1201579971.jpg   123.92K   236 downloads


PS: Desi pare un post de bascalie, sfaturile prezentate in poze sunt cat se poate de pertinente si utile (pentru multi). Rog a se trata cu cea mai mare seriozitate.

Edited by jay333, 15 February 2008 - 11:02.


#17
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003

View Postmufă, on Feb 13 2008, 13:07, said:

Ai mei se simt excelent dacă e mai răcoare în cameră :D

apropos de manual de utilizare al bebelusilor :) - am citit intr-o brosura pe care i-a dat-o sotiei la spital, impreuna cu alte chestii (gen unguenturi, suzete, etc.), cum ca temperatura optima la care bebeii se simt bine este 18 grade. la temperatura aia eu intepenesc de frig :)

jay333 > poti da un link, te rog, cu manualul acela? nu de alta, dar o informatie in plus, nu strica.

totusi, cum spunea cineva mai sus, chestiile astea nu se citesc, ci vin de la sine, sunt naturale. inainte tin minte ca nu prea ma uitam la copii, dar de aproape 1 luna de cand il avem pe Eric, lumea noastra s-a schimbat (mai mult a mea, de fapt). il tin in brate o gramada, ma plimb prin casa (inca n-am iesit afara), ma joc cu el (in rarele momente cand nu plange) sau vorbim despre filme, muzica, ce am facut la birou in ziua respectiva, si ma asculta foarte atent.

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmihaic99, on Feb 28 2009, 09:37, said:

apropos de manual de utilizare al bebelusilor :) - am citit intr-o brosura pe care i-a dat-o sotiei la spital, impreuna cu alte chestii (gen unguenturi, suzete, etc.), cum ca temperatura optima la care bebeii se simt bine este 18 grade. la temperatura aia eu intepenesc de frig :)
Aia probabil era o broșură pentru eschimoși :D

Serios acum, regula e să-i îmbraci ca pe tine. Dacă tu stai în tricou, la fel poate sta și bebelușul. Dacă tu porți căciulă, pune-i și lui o căciulă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate