Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

transfer de pe VCR pe DVD\PC

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Tigerrr

Tigerrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2006
Sal.Vreau si eu cateva sfaturi in privinta achizitionarii unei placi de captura sau a unui dvd recorder.
Vreau sa stransfer pe PC, in acelasi timp, de pe 2 VCR -uri...ce imi trebuie ?vreau o placa de captura...care sa imi pastraze calitatea de la VCR...sa nu o strice...cu o rezolutie cat mai buna.
Multumesc  :coolspeak:

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Cum "in acelasi timp, de pe 2 vcr" ???
Daca te referi la VCR video clasic, adica vhs, cam orice tuner tv face fata lejer (100-150 de lei). Sau placa de captura analogica dedicata (e mai scumpa - 3-500 lei, cred). Daca ai bani, iar scopul final este sa pui pe dvd, fara alte prelucrari, poti sa-ti iei direct dvd recorder (6-800 lei).

#3
Tigerrr

Tigerrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2006

 queensoft, on Feb 8 2008, 12:03, said:

Cum "in acelasi timp, de pe 2 vcr" ???
Daca te referi la VCR video clasic, adica vhs, cam orice tuner tv face fata lejer (100-150 de lei). Sau placa de captura analogica dedicata (e mai scumpa - 3-500 lei, cred). Daca ai bani, iar scopul final este sa pui pe dvd, fara alte prelucrari, poti sa-ti iei direct dvd recorder (6-800 lei).


Pai, in acelasi timp...sa se transfere in PC 2 filmari de pe 2 vhs.Stiu ca orice tv tuner face asta.Dar eu vreu sa am conectate 2 vhs...fiindca am multe casete de transferat.Ar mai necesita si cateva prelucrari...dar care e mai avantajoasa?placa de captura...tv tuner sau dvd recorder ??ma refer la calitatea care ajunge pe dvd.Spre ce marca sau model sa ma indrept?

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,069
  • Înscris: 28.10.2006
Nu se poate in acelasi timp inregistra de la 2 surse. Chiar daca un soft destept ar putea face asta, nu face fata procesorul la encodare, poa' sa fie el si Quad Core! Apar drop-uri si desincronizari de sunet. Asta pentru ca tu vrei repede, adica encodare in timp real!
Oricum, esti primul pe care l-am auzit sa vrea asa ceva! Daca e o chestie 'profi' atunci investeste in ceva scule dedicate, video playere de calitate si DVD recordere de calitate si in scurt timp recuperezi investitia. Daca e ceva de omorat timpul acasa, atunci fa-le pe rand si cu simt de raspundere, nu-ti bate joc!
Parerea mea e sa pastrezi inregistrarile originale, pe casete, ca prin encodare in timp real nu vei castiga absolut nimic la calitate!

Edited by viceroy56, 08 February 2008 - 21:54.


#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

 Tigerrr, on Feb 8 2008, 14:06, said:

Pai, in acelasi timp...sa se transfere in PC 2 filmari de pe 2 vhs.Stiu ca orice tv tuner face asta. Dar eu vreu sa am conectate 2 vhs...fiindca am multe casete de transferat.Ar mai necesita si cateva prelucrari...dar care e mai avantajoasa?placa de captura...tv tuner sau dvd recorder ??ma refer la calitatea care ajunge pe dvd.Spre ce marca sau model sa ma indrept?
Ce inseamna multe casete? Peste 500?!
Ce inseamna prelucrare?! Ca un meniu de DVD nu dureaza decit 1 minut sa faci.
Calitatea VHS > computer > DVD este medie spre jalnica. Limitata de calitatea originala (medie/jalnica) a casetei VHS. Poti face captura direct in MPEG2 (formatul DVD), la bitrate mare, deci nu pierzi mult la transfer. Apare problema spatiului. O caseta VHS de 3 ore incape pe 2 (sau chiar 3) dvd.
E posibil sa apara probleme daca pui 2 tunere (driverele...). Exista si placi de captura dedicate, cu mai multe intrari. Dar dvin mult mai scumpe si nu stiu in ce formate fac captura (pentru calitate buna).
Uite un exemplu (nu de pe la noi): http://www.hauppauge..._impactvcb.html - 60$

 viceroy56, on Feb 8 2008, 21:52, said:

Nu se poate in acelasi timp inregistra de la 2 surse. Chiar daca un soft destept ar putea face asta, nu face fata procesorul la encodare, poa' sa fie el si Quad Core! Apar drop-uri si desincronizari de sunet. Asta pentru ca tu vrei repede, adica encodare in timp real!
Oricum, esti primul pe care l-am auzit sa vrea asa ceva! Daca e o chestie 'profi' atunci investeste in ceva scule dedicate, video playere de calitate si DVD recordere de calitate si in scurt timp recuperezi investitia. Daca e ceva de omorat timpul acasa, atunci fa-le pe rand si cu simt de raspundere, nu-ti bate joc!
Parerea mea e sa pastrezi inregistrarile originale, pe casete, ca prin encodare in timp real nu vei castiga absolut nimic la calitate!
Pai... daca o codare MPEG2 pe Quad Core merge cam cu 6-7x real time, de ce nu ar merge 2 capturi simultan realtime??? Eu cred ca merg, chiar si pe un dualcore.
Si nu-ti trebuie soft destept. Fiecare tuner/placa cu programul lui. Eventual 2 modele diferite de tunere, sa nu se incurce intre ele driverele. Si 2 placi de sunet.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,069
  • Înscris: 28.10.2006
Si-un cal cu aripi!

Da' programele unde ruleaza? In ce spatiu de memorie? Da' cache-ul unde se tine? Da' magistrala de schimb de date, care din cele 2 nuclee o foloseste primul? Da' rezultatul encodarii, fisierele, unde se descarca din cache? Ce sistem, cu cate discuri la 10000 rpm iti trebuie, si sa nu spui ca nu apar dropuri la discurile IDE sau SATA pe care exista si sistem de operare! Daca discutam de SCSI, atunci e mai ieftin ce i-am spus eu, sa ia scule dedicate.
Teoretic, la limita, merge, dar ai spus si tu de drivere. Si nu numai! Windowsul lui Gates n-a auzit de multitasking si multithreading REAL! Ce se intampla sub Windows e o joaca de ia-o tu si da-mi-o mie. Sa fim seriosi!
Este posibil sub Unix, pe o masina cu 2 sau mai multe procesoare, da nu pe masini uniprocesor, in arhitectura IBM modificata.

#7
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 queensoft, on Feb 8 2008, 22:06, said:

Calitatea VHS > computer > DVD este medie spre jalnica. Limitata de calitatea originala (medie/jalnica) a casetei VHS. Poti face captura direct in MPEG2 (formatul DVD), la bitrate mare, deci nu pierzi mult la transfer. Apare problema spatiului. O caseta VHS de 3 ore incape pe 2 (sau chiar 3) dvd.
Pai daca calitatea vhs-computer-dvd este medie spre jalnica, orice alta trecere vhs-...-dvd sau direct vhs-dvd va fi execrabila.
Asadar, pentru rezultate cat mai bune, sub nicio forma captura direct mpeg2 la bitrate mare. Omori playerul si obtii calitate mai proasta la o ora de captura bitrate 8000 decat compresat bitrate variabil 2 ore la bitrate mediu 4000. Captura avi dv, compresie cu cinema craft encoder minim 2 pass si pui lejer 1,5 ore pe dvd la calitate insesizabila fata de original. Eu am facut pentru cativa colegi de serviciu si toti au ramas cu gura cascata si mi-au spus ca se vede impecabil, exact ca pe caseta. Eu i-am avertizat ca e posibil sa se vada cu ceva zgomot fata de original dar a iesit impecabil. In afara de asta, captura avi dv o mai poti si edita dupa aceea mult mai usor decat editezi mpeg2.

In rest, cum spune si viceroy, nu poti face captura simultana de la 2 playere.

#8
Tigerrr

Tigerrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2006
ok...am inteles..nu pot sa fac 2 casete in acelasi timp :D.
E vorba de o afacere pe termen lung..deci nu stiu cate casete o sa fac...
Care e mai avantajoasa?placa de captura...tv tuner sau dvd recorder ??.Spre ce marca sau model sa ma indrept?ceva site uri din bucuresti(sa pot sa fac o comanda online) mi ar fii de mare ajutor.
Multumesc anticipat  :coolspeak:

#9
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ambele. La un volum mare si casete bune vei face direct vhd-dvd. Cand vei avea casete f vechi si vei fi nevoit sa tai din material, eventual sa aplici un color correction sau alte filtre, intr-un cuvant editare, vei fi nevoit sa folosesti un computer.
Acum depinde si ct de mult tii tu la calitate.

#10
sandokan99

sandokan99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.02.2007
am si eu o problema
de pe mini dv pe calc si respectiv pe cd/dvd cum se face?
nu imi iese calitatea. am incercat in fel si chip si tot nu imi iese. intreruperi, claritate ioc, diferenta de la cer la pamant intre camera si ce iese pe calc. am incercat in format avi, apoi mpeg, mpeg2 calitate zero. solutia?

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,069
  • Înscris: 28.10.2006

 sandokan99, on Feb 9 2008, 22:25, said:

solutia?
Solutia? SEARCH!!
S-a discutat problema de zeci de ori, in zeci de topicuri!
Aici era vorba de VHS la DVD!
Vezi pe aria GHIDURI, e un thread special despre ce vrei tu.

#12
Tigerrr

Tigerrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2006
ok..am inteles
dar..daca se poate...sa mi dati niste sfaturi in legatura cu ce model sa cumpar(sa fie tv tuner sau placa de captura..ca dvd rec mi se par cam scumpe..cek putin ce am gasit eu pe net)ce parere aveti??.Daca puteti sa mi spuneti care e mai bun la calitate\pret, marca, daca se poate din RO..din Bucuresti, magazin online, sau unul obisnuit.


Multumesc  :coolspeak:

Edited by Tigerrr, 14 February 2008 - 00:41.


#13
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

 Tigerrr, on Feb 14 2008, 00:39, said:

ok..am inteles
dar..daca se poate...sa mi dati niste sfaturi in legatura cu ce model sa cumpar(sa fie tv tuner sau placa de captura..ca dvd rec mi se par cam scumpe..cek putin ce am gasit eu pe net)ce parere aveti??.Daca puteti sa mi spuneti care e mai bun la calitate\pret, marca, daca se poate din RO..din Bucuresti, magazin online, sau unul obisnuit.


Multumesc  :coolspeak:

Poate solutia ce-a mai ieftina si traznita e sa captezi semnalul de la 2 VCR VHS cu o placa de captura sau dedicata pt mixaj, in mixer, la parametri de iesire dai un format panormic in care prin supraimpresiune o sa apara cele 2 surse video, si dintr-o singura sesiune, prin inregistrarea semanlului de iesire, o sa ai cele 2 semanle video/ferestre.
Apoi ii dai crop, si atentie sa nu modifici raportul si rezolutia, sa ramana in parametri standardului DVD. Acuma cu timpul o sa fi tot acolo ca si cum ai face transferul pe rand, din cauza cropului si randerizariea. Daca vrei sa faci prelucari, indiferent de ce nivel, e indicat sa nu fie DVD, pt ca asta e u format de distributie. Nu trebuie sa iti faci griji de calitate pt ca VHS are 118 linii active versus 500 pt un DVD, un format Mpeg2 e ok.
Alta solutie ar fi sa ai un dublu sistem VCR-Convertor. Convertorul/placa video, pe mandoua le bagi in PC, daca ai bani monteaza 3 - 4, legate fiecare la VCR. Pt protectie sa configuresi hardurile in Raid si sa ai Ram in dual chanel cu FSB decent.
O alta smecherie e sa-ti cumperi un dublicator DVD-VHS, chestie pur industriala pt distributie, si scumpa.
O alta varianta, e sa inregistrezi la o viteza programata multiplicata cu nr de VCR. Cum ar fi 50fps pt 2 VCR, 100fps/4VCR, 150fps/6VCR e.t.c Softul de inregistrare intarzie semnalul cu un frame si il aloca intrun grup. Frame 1 VCR1, frame2 VCR2 si tot asa pana termina bucla.
Nu stiu cine face sau vinde jucariile astea in romania. In mod normal se face cu duplicatoare industriale sau un guru programeaza un sistem.

Gabriel Bordas

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,104
  • Înscris: 20.12.2007
Da o pravalie unde pot sa ma duc in Bucuresti cu casetele VHS sa mi le puna pe CD sau DVD nu stiti ?

#15
Tigerrr

Tigerrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2006

 Tigerrr, on Feb 14 2008, 00:39, said:

ce model sa cumpar(sa fie tv tuner sau placa de captura..ca dvd rec mi se par cam scumpe..cek putin ce am gasit eu pe net)ce parere aveti??.Daca puteti sa mi spuneti care e mai bun la calitate\pret, marca, daca se poate din RO..din Bucuresti, magazin online, sau unul obisnuit.

Sa cumpar un tv tuner de la Leadtek?..sau o placa de captura de la Znazzy, Pinnacle??? :confuzzled:
ce model...si de unde as putea sa cumpar??.,..
Multumesc  :coolspeak:

#16
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Cauta filmele pe net :D .

#17
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Cum sa caute mestere filmele lui homemade pe net?! E toti pirati ca tine??? ;)

#18
partitura

partitura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2008
Eu am o placa de captura Leadtek VC-100 de cativa ani. Pot sa fac capturi video linistit in formate mpeg1, mpeg2 si mpeg4, rezolutie maxima 720x576.
Problema mea era ca softul livrat cu placa nu mergea pe XP. Habar n-am de ce, nici cei de la firma nu stiau.
Am luat InterVideo WinDVR 3 si il folosesc si in ziua de azi.
E mai avantajos sa il pui pe calc si apoi il faci dvd decat sa folosesti un dvd recorder, pentru ca daca ai cu cateva minute mai mult, pe calc ii mai dai un shrink dar pe dvd recorder nu poti.
In plus, am folosit pentru cineva un dvd recorder (o marca mai slaba) si dvd-urile nu mergeau toate la calc sau la alt dvd player.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate