Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#109
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 06.03.2021

 Club27, on 20 decembrie 2022 - 15:28, said:

Evanghelia după Ioan justifică dogma trinității. În era apostolică părinții  creștinismului nu vorbeau despre asta.

La care asta te referi, cartea lui Ioan sau dogma treimii?

#110
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

 heartu, on 20 decembrie 2022 - 15:22, said:

Evenimente din viața lui Isus nu se regăsesc în sinoptice și invers.

Daca sunt sinoptice e nasol, ca sunt repetitive dar nu se suprapun 110%.
Daca nu e sinoptica e dubioasa, ca de ce mai tarziu a venit unul si a completat ce a crezut el ca e important dar nu fusese cuprins in sinoptice (desi Ioan nu scrie cu acelasi obiectiv strict 'istoric').
Iar 'eruditii' sunt ca cercetatorii britanici, depinde ce vor sa demonstreze.
Totusi, ce spune NASA despre Evanghelii si cand va binevoi Papa sa dezvaluie adevarata smecherie despre Isus ca sa ne linistim cu totii.

#111
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004
Mai pun astăzi o discrepanță, că, ce să fac, trebuie să le dau pe toate până pe 24, când vine marfă nouă (colegul Jake s-a lăudat că pune el o discrepanță și un colind, la pachet, pe 24 dec.,da Posted Image... ). Dacă nu le dau pe toate până pe 24 dec., nu sunt plătit, degeaba mai pun după, fiindcă contractul de livrare expiră pe 24 dec. a.c. și eu doar atâta sunt plătit. :confused:

[ https://media4.giphy.com/media/ogzGVFQTYZbEO4Its3/giphy.gif?cid=ecf05e47nzdgwga61v3lf9uggw5uprky02n70rh2gzkhfg0v&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media4.giphy.com/media/nqZXsubA7G8n879NQo/giphy.gif?cid=ecf05e476w5xcvlgdtbay8np6bgbey18j76duid3s86o2wrw&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media0.giphy.com/media/H1BL60uzo4XQEajNoF/giphy.gif?cid=ecf05e476w5xcvlgdtbay8np6bgbey18j76duid3s86o2wrw&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#112
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004
A trecut deja sfertul academic, peste ora 10, când colegul Jake a promis că vine cu discrepanța, la pachet cu un mic colind. Văd că nici măcar nu s-a logat, astăzi. Probabil este ocupat azi, sâmbătă, cu spoveditul enoriașilor...:ermm:

... sau poate că încă doarme? :huh:

[ https://media0.giphy.com/media/27Hs2xu9IqISbLDZMM/giphy.gif?cid=ecf05e47zgt9tobis9fcy124s1brm0w9oll54303x6ro4cqk&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#113
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,121
  • Înscris: 10.09.2008
Ca un bun (fost) creștin, trebuie să pui tu o (aparentă) discrepanță... :D

#114
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 24 decembrie 2022 - 10:48, said:

Ca un bun (fost) creștin, trebuie să pui tu o (aparentă) discrepanță... Posted Image

Nu! căci este scris:

Matei 10:25
Ajunge ucenicului să fie ca învăţătorul lui şi robului să fie ca stăpânul lui.

Ajunge cât am pus! Este vremea ca învățătorul să pună și el [discrepanțe]! :)

#115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004
Bine, hai, văd că Jake nu mai vine, o să pun eu ultima discrepanță pe care o mai am scrisă pe caiet și... hasta la vista!...

[ https://media3.giphy.com/media/3o7P4NLDz2gP6H0uIM/giphy.gif?cid=ecf05e470aazk6qgeyig1gxkiqw96i38oyj69frv2q34ehhy&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#116
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004
De ce mai activez pe acest forum? Să răspundă poetul:

Eu știu…
Și cred că am găsit filonul cel mai bun,
chiar dacă unii-mi zic „ce scrii ca un nebun
începi de dimineață, și seara încă sclav”?
Că le răspund aiurea, (nici nu aud grozav).
Mi se scurtează timpul, puterile, lumina,
se leagănă deasupra pământului săpat
stejarul unui pat, în care rădăcina
lucrează nevăzut, dar sigur, ne-ncetat.
Mă va trezi un fulger, un vuiet, un tumult.
Voi face ochii mari, în lacrimi să exult
la trâmbițe de foc? Voi mai găsi cuvinte?
Eu, om plin de noroc, un chip al slavei sfinte.
Deși pe mâini murdar, de multele-mi păcate,
mă simt umplut de har, de-mi spăl în rouă fața,
sunt foc ascuns sub jar, ce își sporește ritmul,
lung, inima mea bate și-așteptă Dimineața.

#117
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004
Tot Adrian Popescu, pe care l-a căutat imediat cu google, Sfincele Jakob.Posted Image

#118
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 10 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Proprietarii forumului sunt din Constanta, un frate si o sora.

Frate și soră...în ateism, sau cum? :huh:

#119
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 13 ianuarie 2023 - 15:34, said:

Se pare că, extaziat de succesul pe care-l ai în afacerea cu forumul, nici n-ai băgat-o de seamă  Posted Image

Nu este neapărat o afacere, eu reușesc să mă întrețin din alte surse, acest forum este un hobby al meu, am dorit să ofer internauților de modă veche, o alternativă. Nu pot rivaliza cu Forum Softpedia, dar mă consider, prin forumul la care sunt Administrateur, un jucător de talie mică, însă chiar dacă începutul nu este atât de promițător, avem loc de creștere, eu așa cred, moda retro întotdeauna se întoarce. Se vor plictisi mulți de futilitatea mesajelor de pe facebook sau whattsup și se vor deschide din nou discuțiilor inteligente și consistente de pe forumuri. Eu asta încerc să ofer. Sunteți cu toții invitați, mă declar mulțumit că încă doi colegi de pe SP, și-au făcut cont și pe forumul meu. Recunosc că am folosit o stratagemă a ”disperării”, încât eu însumi am creat un cont, ”heartu”, ca un fel de ”decoy”, adică momeală, pentru alți potențiali viitori membri, care, motivați de faptul că unii colegi de-ai lor vin și la mine, vor decide să se înscrie și ei.Posted Image

#120
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 06.03.2021
Așa zici de parcă "heartu" ar fi vreun superstar sau cum! :lol:

#121
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004

 heartu, on 13 ianuarie 2023 - 20:11, said:

Așa zici de parcă "heartu" ar fi vreun superstar sau cum! Posted Image

Ce am aflat despre tine este că ești un creștin sui generis, unul care consideră că Pavel a fost un șarlatan, iar originalul creștinismului este la Iacov, Episcopul de Ierusalim.:dontgetit:
Prin urmare, trebuie și tu să ții Legea lui Moise, fiindcă numai creștinii pavelieni sunt scutiți de a o ține...:dontgetit:

#122
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 14 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Ce am aflat despre tine este că ești un creștin sui generis, unul care consideră că Pavel a fost un șarlatan, iar originalul creștinismului este la Iacov, Episcopul de Ierusalim.:dontgetit:
Prin urmare, trebuie și tu să ții Legea lui Moise, fiindcă numai creștinii pavelieni sunt scutiți de a o ține...:dontgetit:

Iudeo-creștinii autentici țin legea lui Iehova, nu a lui Moise...

#123
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004

 heartu, on 14 ianuarie 2023 - 20:27, said:

Iudeo-creștinii autentici țin legea lui Iehova, nu a lui Moise...

Legea lui Iehova ... adică, Legea lui Cristos? :huh:
Scuză-mă, dar ai zis că nu crezi în Noul testament, prin urmare, cum validezi Legea lui Cristos?Posted Image

A, stai, că am citit aici.

 heartu, on 14 ianuarie 2023 - 20:21, said:

Se consideră dar nu sunt... iudeo-creștinii sunt cei care respectă Legea lui Iehova din VT și îl recunosc pe omul Isus ca fiind mesia! Atât, nimic mai mult, dacă începi cu faze gen Isus e "Dumnezeu" din cer sau alte concepte diferite de evidențele și realitățile care ne arată că Isus a fost un simplu om muritor, ăla nu mai e iudeo-creștinism, ci creștinism paulin păgân... din fericire, în ziua de azi se poate dovedi foarte ușor care este adevărul!

Păi, Legea lui Iehova din VT nu este Legea lui Moise? :huh:
Și dacă omul Isus este Mesia, unde... sau care sunt scripturile inspirate?Posted Image

#124
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 15 ianuarie 2023 - 08:56, said:

a. Legea lui Iehova ... adică, Legea lui Cristos? :huh:
Scuză-mă, dar ai zis că nu crezi în Noul testament, prin urmare, cum validezi Legea lui Cristos?

b. Păi, Legea lui Iehova din VT nu este Legea lui Moise? :huh:
Și dacă omul Isus este Mesia, unde... sau care sunt scripturile inspirate?

a. Nu există legea lui Cristos, Cristos a spus că el nu a venit să desființeze Legea (lui Iehova), ci s-o împlinească, când bogatul l-a întrebat ce să facă ca să moștenească viața veșnică, Cristos i-a răspuns să păzească poruncile din decalog (cele care se refereau la relația om-om), nu i-a amintit de primele patru porunci care se referă la relația om-Dumnezeu, pentru că el era reprezentantul lui Dumnezeu (adică cu alte cuvinte, Dumnezeu era lângă el, de aia i-a zis p'ormă, "dacă vrei să fii desăvârșit, vinde tot ce ai și urmează-mă" - "pe mine, reprezentantul lui Dumnezeu" - era ca și cum îl urma pe Însuși Dumnezeu, adică respecta primele patru)...

b. Legea lui Iehova nu este legea lui Moise, legea lui Iehova este decalogul, vezi Daniel 9:10, 11 unde apare în același verset "legea Mea" și "legea lui Moise"... dacă legea lui Iehova era legea lui Moise:

1. De ce apare în același text două legi - legea Mea (adică a lui Iehova) și legea lui Moise?

2. De ce este numită legea lui Moise?

Legea lui Moise a fost dată ca să se reglementeze consumul de carne, pe care evreii l-au cerut, după ce s-au săturat de mană... Iehova nici măcar nu le-a cerut evreilor să-i construiască un Templu (asta a fost dorința lui David), Iehova le-a cerut să construiască doar Tabernacolul, nu Templul...

Deci legea lui Iehova este decalogul, care a fost pus în chivot (care reprezintă un legământ veșnic), pe când sulurile lui Moise au fost puse lângă chivot, iar în momentul când Templul a căzut, a căzut și legea lui Moise!

Isus a venit să restabilească adevărata închinare după preoția lui Melhisedec, și vegetarianismul... nu poți fi numit sfânt, să faci parte din biserică și să consumi carne, Isus a venit să restabilească această problemă... pe care evreii au adus-o prin faptul că au cerut carne...

Legat de scripturile inspirate, evreii spun că doar Torah a fost inspirată direct de Iehova, scrierile și profeții au doar insuflate... iar din NT nu trebuie să luăm decât esența poveștilor, că Isus a existat, că a avut continuatori (biserica), că a restabilit adevărata închinare după preoția lui Melhisedec etc...

Edited by heartu, 15 January 2023 - 11:31.


#125
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,758
  • Înscris: 16.03.2004
Deci, Sabatul trebuie ținut, Heartu? :huh:

#126
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 06.03.2021
Da, la modul absolut... există referințe în profețiile mesianice ale VT, în care Sabatul săptămânal este pomenit și în era mesianică... dacă vrei deschide un thread despre Shabbat... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate