Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#127
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004
Un topic despre Sabat... există deja!

https://forum.softpe...batul__st__4896

#128
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004
Opinia logodnicei mele despre Biblie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q46tjUQatgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#129
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 12 februarie 2023 - 13:32, said:

Nu trebuie să mori de frică, dar o să-ți suflu în ceafă de azi înainte... :ciocan:


View Postheartu, on 12 februarie 2023 - 12:13, said:

Da măi omule, am scris acel post în grabă și nu am fost atent, plus că scrisul e mic și dacă stau toată ziua pe telefon îmi obosesc ochii și nu mai observ chiar orice greșeală pe care o fac... oricum de azi începând să te aștepți la ce-i mai rău din partea mea!

--------------------------


View Postheartu, on 13 februarie 2023 - 19:31, said:

Nu este niciun secret, eu nu port pică nimănui, chiar dacă pe moment mă enervez un pic, imediat îmi trece...



#130
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
1. Contexte diferite.

2. Orice om normal la cap se poate răzgândi asupra unui obicei sau unei idei... cel care nu face astfel de schimbări, se numește fanatic.

#131
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004
Vă pun aici o mostră de interpretare a Bibliei, din partea unuia care se consideră un mare cunoscător, mă refer la Jakob (Jake). Se are în vedere pericopa 1 Regi 13:1-32.
Cum o explică predicatorul? Deci fiți atenți, el zice că prorocul bătrân din Betel era un proroc mincinos care, din proprie inițiativă, a vrut să-l amăgească pe omul lui Dumnezeu din Iuda și a reușit. Evident, omul lui Dumnezeu din Iuda a păcătuit, fiindcă nu a ascultat porunca ce o primise de la Dumnezeu. Dar, și aici e buba, cât de cinic a putut fi Iehova, să comunice mesajul pedepsei (moartea și despărțirea de strămoși, chiar și după moarte) tocmai prin prorocul mincinos care înșelase pe omul lui Dumnezeu din Iuda, unul dintre cei mai buni proroci ai lui Iehova? Posted Image
Cum ar fi trebuit să fie, dacă Jakob are dreptate în analiza sa? Foarte simplu, Iehova alegea un alt proroc, care să vină cu acest mesaj atât la omul lui Dumnezeu din Iuda și, de asemenea, la prorocul bătrân din Betel. Mai ales acesta din urmă, merita moartea în chinuri! Dar iată că Biblia prezintă o moarte în chinuri doar în cazul prorocului din Iuda! Cel din Betel moare de moarte bună, căci Biblia ne spune că ajunge să fie îngropat exact așa cum își dorise, alături de colegul din Iuda.Posted Image

#132
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,230
  • Înscris: 26.01.2007
Eu nu insist asupra acestui pasaj și vreau să cred varianta ta, Darkule.
Înțeleg că ai o interpretare lipită de inima ta pentru ca ai primit-o când erai în dragostea dintâi la secta iehovistă.

Nu vreu să te rănesc însă oricum ai da-o, acel proroc din Betel este un profet căzut, mincinos.
Este evident. Scrie în Biblie.

Nu vreu să zic că nu a fost și un test pentru profetul din Iuda.
Este posibil să fi fost un test la care profetul din Iuda a căzut.
Dumnezeu însuși îi spusese cum să procedeze, NU trebuia să asculte precum guguștiucul minciunile unor amăgitori.

Neascultarea de Dumnezeu se pedepsește, tu nici atâta lucru nu știi?
Așa au venit boala și moartea în lumea noastră, din pricina păcatului neascultării.
Neascultarea este un păcat foarte serios. Ce nu ți-e clar?

Edited by Sfantul Jakob, 08 March 2023 - 08:44.


#133
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 08 martie 2023 - 08:44, said:

Eu nu insist asupra acestui pasaj

Tu nu prea insiști asupra Bibliei... în general...Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 08 martie 2023 - 08:44, said:


Înțeleg că ai o interpretare lipită de inima ta pentru ca ai primit-o când erai în dragostea dintâi la secta iehovistă.


Nu, am primit-o în discuțiile la care particip pe blogul prințesei mele, dulcea Francesca! :)

View PostSfantul Jakob, on 08 martie 2023 - 08:44, said:

Dumnezeu însuși îi spusese cum să procedeze, NU trebuia să asculte precum guguștiucul minciunile unor amăgitori.

Păi ce, dacă omul din Iuda nu a confirmat invitația unui rege, de ce ar fi mers în casa unuia sărac, călcând cu bună știință porunca divină? De ce s-a dus în Betel? Fiindcă avusese încredere că prorocul din Betel chiar primise mesaj printr-un înger, că omul din Iuda poate mânca pâine în casa lui! :dontgetit:

View PostSfantul Jakob, on 08 martie 2023 - 08:44, said:

Neascultarea este un păcat foarte serios. Ce nu ți-e clar?
Ba dimpotrivă, din moment ce colegul profet din nord i-a spus profetului din Iuda că Dumnezeu așa dorește, să meargă în casa acestuia din Betel, să mănânce pâine, și el s-a dus, tu de ce zici că nu a ascultat? Dimpotrivă, prorocul din Iuda a ascultat noua directivă de la Dumnezeu, având încredere în colegu`!Posted Image

#134
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,230
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 martie 2023 - 08:51, said:

Ba dimpotrivă, din moment ce colegul profet din nord i-a spus profetului din Iuda că Dumnezeu așa dorește, să meargă în casa acestuia din Betel, să mănânce pâine, și el s-a dus, tu de ce zici că nu a ascultat? Dimpotrivă, prorocul din Iuda a ascultat noua directivă de la Dumnezeu, având încredere în colegu`!Posted Image
Mi se pare că toți moșuleții de pe blog trageți la măsea! :)
Eu vorbesc din Sfânta Scriptură, tu de pe blog, nu se potrivește :habarnam:

#135
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 08 martie 2023 - 08:51, said:

Dimpotrivă, prorocul din Iuda a ascultat noua directivă de la Dumnezeu, având încredere în colegu`!

Dumnezeu nu se contrazice singur dând directive care se contrazic între ele... trebuia să-și dea seama de asta și prorocul ăsta din Iuda! 🤔

Edited by heartu, 08 March 2023 - 15:54.


#136
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 08 martie 2023 - 15:53, said:

Dumnezeu nu se contrazice singur dând directive care se contrazic între ele... trebuia să-și dea seama de asta și prorocul ăsta din Iuda! ��

Dar nu era nicio contrazicere. Dumnezeu îi spusese profetului din Iuda să nu mănânce și să nu bea apă în Samaria. El a respectat, dar când a venit un coleg de-al său, din cetatea Betel din Samaria, a considerat că Dumnezeu îi îngăduie să mănânce totuși în casa acestui profet al lui Iehova. Ți se pare nelalocul lui? Nu putea Dumnezeu să-l recompenseze pe omul din Iuda cu o cazare + masă la un coleg? :huh:
Dar te rog observă cinismul lui Dumnezeu: după ce profetul din Iuda este amăgit, Dumnezeu nu-l avertizează pe omul din Iuda că profetul din Betel i-a întins o cursă (corect așa ar fi fost, ca Dumnezeu să-l înștiințeze că acel coleg din Betel nu este unul binevoitor ci un înșelător!), și Dumnezeu trimite mesajul de condamnare... fix prin profetul din Betel! :dontgetit:
Deci, așa ceva...
Rămâne așa cum ne arată evidența textului, Dumnezeu a fost cu ideea acestui super-test iar profetul din Betel un executant și nimic mai mult. Profetul din Betel nu a fost pedepsit.Posted Image

#137
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008
De ce ar folosi Dumnezeu un „înger” pentru a-i spune profetului din Betel ce să-i spună profetului din Iuda, dacă apoi îi spune direct profetului din Betel ce să-i spună profetului din Iuda? Este evident că „îngerul” care pretindea că vorbește „în cuvântului Domnului” era trimisul lui Ieroboam și a preoților puși de el. În original nu scrie înger, ci trimis. „Pe când stăteau ei la masă, cuvântul Domnului a vorbit prorocului, care-l adusese înapoi.”

#138
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,230
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 martie 2023 - 18:29, said:

Dar nu era nicio contrazicere.

Dumnezeu îi spusese profetului din Iuda să nu mănânce și să nu bea apă în Samaria.
El a respectat, dar când a venit un coleg de-al său, din cetatea Betel din Samaria, a considerat că Dumnezeu îi îngăduie să mănânce totuși în casa acestui profet al lui Iehova.

Ți se pare nelalocul lui?
E o contrazicere complet nelalocul ei.
Dacă Dumnezeu îi spusese profetului din Iuda să nu mănânce și să nu bea apă în Samaria, el NU trebuia să nu mănânce și să nu bea apă în casa profetului.
Nu a ascultat, nu a respectat Cuvântul Domnului. E atât de clară Scriptura.

Edited by Sfantul Jakob, 08 March 2023 - 20:42.


#139
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 08 martie 2023 - 20:41, said:

E o contrazicere complet nelalocul ei.
Dacă Dumnezeu îi spusese profetului din Iuda să nu mănânce și să nu bea apă în Samaria, el NU trebuia să nu mănânce și să nu bea apă în casa profetului.
Nu a ascultat, nu a respectat Cuvântul Domnului. E atât de clară Scriptura.

Negarea negației, dă afirmație.
Oricum, cert este faptul că acel proroc din Iuda a fost amăgit de 2 ori: de prorocul din Betel, și de Iehova însuși, care i-a poruncit să-și iubească frații. Cum să nu ai încredere într-un coleg de breaslă? Atunci în cine să mai ai încredere? Posted Image
Nu putea Dumnezeu să-i permită să mănânce în casa fratelui său, colegul din nord? Ba da, era ceva foarte normal. Prin urmare, demersul prorocului din Betel era perfect credibil!

Edited by dark, 09 March 2023 - 07:35.


#140
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,230
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 martie 2023 - 07:33, said:

Negarea negației, dă afirmație.
Am dat-o-n bară!
Am pus un nu în plus.

View Postdark, on 09 martie 2023 - 07:33, said:

Oricum, cert este faptul că acel proroc din Iuda a fost amăgit de 2 ori: de prorocul din Betel, și de Iehova însuși, care i-a poruncit să-și iubească frații.
Iehova i-a poruncit altceva: să nu mănânce și să nu bea apă în Samaria.
Iar profetul a fost neascultător.

View Postdark, on 09 martie 2023 - 07:33, said:

Cum să nu ai încredere într-un coleg de breaslă?
Atunci în cine să mai ai încredere?
Profetul mincinos din Betel nu era fratele lui.
Era vrășmașul lui, care l-a dus la moarte.

Poți avea încredere doar în oamenii lui Iehova.
Aceia nu te îndeamnă niciodată să-L părăsești pe Dumnezeu și Cuvântul Său.

View Postdark, on 09 martie 2023 - 07:33, said:

Nu putea Dumnezeu să-i permită să mănânce în casa fratelui său, colegul din nord?
Dumnezeu putea să-i permită dar nu i-a permis.
Nu era fratele și colegul lui cu vrășmașul lui, un sol al satanei care l-a mințit.
Profetul din Iuda trebuia să fie treaz și să asculte până la sfârșit de Iehova.

View Postdark, on 09 martie 2023 - 07:33, said:

Prin urmare, demersul prorocului din Betel era perfect credibil!
Era LIMPEDE că prorocul din Betel era inspirat de Șarpe.
Vorbea exact împotriva a ceea ce Dumnezeu îi spusese clar prorocului din Iuda.

E la fel cum un creștin adevărat știe că Biblia spune clar că Isus este Dumnezeu dar ar asculta de amăgitori care spun că e un dumnezeiaș mai mic sau un simplu om.

#141
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 09 martie 2023 - 08:34, said:

Profetul din Iuda trebuia să fie treaz și să asculte până la sfârșit de Iehova.

Bine! Ei, atunci, deși nu l-a grațiat, Iehova avea toate motivele să comunice pedeapsa prin alt vas de lucru decât cel care l-a înșelat pe omul din Iuda, provocându-i căderea!Posted Image

#142
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 09 martie 2023 - 08:41, said:

Iehova i-a poruncit altceva:

Poți avea încredere doar în oamenii lui Iehova.

Profetul din Iuda trebuia să fie treaz și să asculte până la sfârșit de Iehova.

Ești pe drumul cel bun Jake, doar așa ca chestie... ce înțelegi tu prin Iehova, Tatăl, fiul sau DS?! :habarnam:

#143
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,574
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 09 martie 2023 - 08:41, said:


Era LIMPEDE că prorocul din Betel era inspirat de Șarpe.


A, da? 🧐🤨🙄
Și atunci cum de Iehova nu l-a pedepsit, ba mai mult, a vorbit prin el? Și cum se face că tot el a confirmat profeția cu care venise din Iuda, tocmai cel pe care-l amăgise? De ce ai minți un om  despre care ai o opinie foarte bună (repet, prorocul din Betel încuviințează profeția celui din Iuda, zicând că da, se va împlini)?
🧐

#144
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,230
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 martie 2023 - 18:24, said:

A, da? ������
Și atunci cum de Iehova nu l-a pedepsit?
L-a pedepsit, ți-am mai zis.
Unde scrie că nu l-a pedepsit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate