Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#1
siddharta

siddharta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.04.2007
Cum este mai bine in sanul societatii sau la o manastire,un templu sau combinate?

vlad_ razuan : sal
vlad : ce mai faci?
r: buna
r: ai mai studiat ?
vlad : cat am putut de mult in situatia in care sunt
r: daca ai intreberi la kabala sau cremonial magic nu ezita sa ma intrebi
vlad : mda ceva de genul asta vroiam sa te intreb
vlad : ca u esti mai avansat si ai mai multa experienta sa zicem
vlad : se apropie un moment de rascruce pt mine sa zic asa
vlad : si as vrea sa aflu unele lucruri
vlad : o sa cam raman singur...
r: ?
vlad : si as vrea sa stiu dc s-ar merita sa ma "izolez" undeva sa urmez studiul sau as putea sa fac asta si din mijlocul lumii
vlad : ma refer la un templu, o manastire ceva....
r: poti face si este recomandat sa o faci in societate
r: 1 pentru ca studiu e de durata
r: 2 e mult mai usor sa studiezi spiritual in templu dar nu iti inveti anumite lectii de societate
vlad : chestia e ca nu prea ma mai atrage societatea
vlad : mai ales cea din buc unde stau eu
vlad : si stiu ca nu trebe sa fugi de lume sa te izolezi sa-ti gasesti divinitatea, ca ea e in interiorul tau dar parca nu e locul meu aici
r: eu am stat in mansatire
r: pt un an
r: e normal
vlad : de ce?
r: pai multi tineri spirituali trec prin aceasta faza
vlad : aham
r: dar traim timpuri in care trebuie sa combini  societate cu spiritualiatate
r: sa aduci spiritualitatea in societate
vlad : si dc nu esti destul de puternic si intri in vartejul asta al societatii si te acapareaza cu problemele ei?
r: daca ti focus pe spiritualitate si daca te mai trage de o parte din cand in cand vei deveni mai puternic cu fiecare zi
r: spiritualitatea si magia este cea care esti  
r: nu o poti invata in cateva zile ca la un examen
vlad : asta o stiu
r: am astepta uneori ani de zile ca sa inteleg anumite lucruri
r: iar dupa ce le-am inteles ma uimeau ce simple sunt  si cum nu le-am vazut
vlad : de 5 ani de zile de cand am apucat-o pe drumul asta sunt din ce in ce mai hotarat si sunt sigur asta o sa sa intample cu viata mea odata ce am apucat-o pe calea asta
vlad : ori ating "iluminarea" ori inebunesc
vlad : si in ce manastire ai stat? poti sa-mi spui de vreo manastire sau vreum templu la noi in tara?
vlad : exista asa ceva?
r: ori ce moment in care ti se da acesa la noi informatii si ntelegi mai mult sunt momente de iluminare
r: in manastire nu vei putea studia kabala sau magia sau orice altceva
r: doar religia si dogma

conversatia este orientativa si as dori parerile voastre! este cineva care a trecut prin experienta asta si are niste sfaturi practice???
plss fara off topic si deviere de la subiect  !

Edited by siddharta, 06 February 2008 - 17:59.


#2
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Mai bine in padure decat la manastire. In padure esti liber, in manastire esti rob.
Totusi e tentant sa te retragi undeva pentru o perioada limitata. Daca gasesti un loc de retrageri cu tenta orientala pe undeva prin tara, anunta-ma si pe mine.
Daca te agati de dorinta de a atinge iluminarea, niciodata nu o vei atinge.

#3
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
păi ce faci bre aci, tu centrezi tu dai cu capu?

#4
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
daca ai noroc de informatia corecta si de abordarea corecta a meditatiei, meditatia se poate face oriunde si Iluminarea se poate atinge ACUM.

#5
coffebar

coffebar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.02.2008
oriunde poti exersa si invata, tine de puterea ta interioara si dorinta de a evolua pe plan spiritual.  ;)

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Adevărații creștini ai zilelor noastre!

[ https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2020/06/martorii-lui-iehova.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQoduHPLSj5sVTsnBO9R5aK3AEZHb3vQ14waUr0dckY7KOmoTO9KbHhihthxcnkgGqoSC8&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/502012465/univ/art/502012465_univ_lss_md.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/502015242/univ/art/502015242_univ_cnt_3_xl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 19 august 2022 - 12:22, said:

E o explicație blasfemiatoare, diabolică.
În mod intenționat ai făcut asta.
Persiști în a duce discuțiile spirituale la nivel de hazna.
Deci?
De ce inviți creștinii la asemenea discuții cretine?
Asta nu înțeleg...


Așa te învață Xlander ca să pleci de pe forum definitiv? Te duce de minți, pe tine, om în etate, un puștan? :huh:
Ți-e frică să discuți cu mine subiecte biblice? Fugi de Biblie? Ar trebui să susții Biblia, ineranța ei, da, și tu și mai ales studentul la teologie! Nu să vă uitați toată ziua la filme de groază și să fumați țigară electronică!Posted Image Dacă Xlander are alte preocupări decât cele legate de textul biblic, și nu are chef să scrie, pentru că timpul îi este ocupat cu altceva, de ce să imiți acest comportament nepotrivit?Posted Image
Nimeni nu a scris ceva obscen aici!Posted Image  Se propun explicații, totul într-un context plăcut, dinamic, interactiv, fără chestii decadente ori retrograde!Posted Image

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7di7zmfqD9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


de la min. 23

Mitul solomonarului

Acesta era un bărbat înalt, 2 m, care venea pe la casele oamenilor și cerea de mâncare. Dacă primea, mânca în fața lor.

https://ro.wikipedia.../wiki/Solomonar

https://identitatea.ro/solomonarii/


De ce nu ar fi fost și Isus Cristos un echivalent iudaic al solomonarului? Posted Image Solomonarul putea merge pe apă.
Mitul există!Posted Image  Oamenii cred în existența acestor solomonari! Așa și mitul cristic, în regiunea Orientului apropiat!Posted Image

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Va sări cineva: tu crezi în solomonari!Posted Image Ești un idiot!Posted Image
Om bun, eu doar am semnalat faptul că mitul există în popor și se povestește despre aceste entități, la gura sobei. O făptură supranaturală, având multe puncte comune cu Isus Cristos. Numai că evreul... priceput la afaceri, a știut să-și vândă ”produsul”, adică mitul lui, mai bine decât românul din popor! Evreii au vândut neamurilor, mitul lui Cristos, dar lor nu le-a trebuit, că știau că e invenție, ca orice mit! Posted Image
Hai să mergem în zonele acestea folclorice, strângem mărturii despre solomonarii care vin și cer de mâncare, apoi dispar ca prin minune, ori sunt văzuți mergând pe lac, facem o carte cu acele mărturii, o declarăm sfântă, o predăm și altora și noi ne îmbogățim pe credulitatea acelora! Posted Image

Edited by dark, 22 August 2022 - 11:34.


#10
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 22 august 2022 - 10:02, said:

Dacă Xlander are alte preocupări decât cele legate de textul biblic de ce să imiți acest comportament nepotrivit?
Nu imit pe nimeni, Darkule.

Vreau doar ca încetarea discuțiilor cu tine să o fac în termeni onorabili.
În amintirea miilor de postări în care ne-am contrat atât de... minunat.

Hai să nu stricăm ceea ce am construit pe parcursul atâtor amar de ani!
Te rog!

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Până acum ziceai că nu vrei să încetezi discuțiile de tot, cu mine, ci doar pe subiecte biblice, acuma vrei de tot? Cine te mai înțelege...eu nu!Posted Image De fapt, ești exact ca atunci când ți-am explicat originile păgâne ale sărbătorii de Rusalii, iar tu te-ai înfuriat și nu ai mai vorbit cu mine, un timp. Așa faci și acum! Este penibil!

 Sfantul Jakob, on 22 august 2022 - 21:41, said:

Hai să nu stricăm ceea ce am construit pe parcursul atâtor amar de ani!
Te rog!

Demersul tău de a înceta total discuțiile cu mine se bazează pe invocarea unei minciuni, pentru că în toți acești ani te-am observat discutând inclusiv cu atei, care vorbeau urât la adresa lui Dumnezeu, Isus, Maria, sfinți, și nu te-ai arătat niciodată deranjat de aspectul acesta!

Recent, ai discutat inclusiv cu Madhukar. Așa că nu ține! Îți doreai întotdeauna să fii o lumină în mijlocul necredincioșilor de orice fel. Acum nu mai vrei, însă doar în legătură cu mine. Așa cum ți-am explicat mai demult, ipoteza pe care o arunci pe piață este falsă, motivația rezidă în alte resorturi și eu ți le-am explicat.

Posted Image

Pentru mine nu este niciun fel de pierdere, nu am învățat nimic de la tine, niciodată, dimpotrivă, tu ai aflat de la mine multe, ohoo, câte...căci nu știai mai nimic, erai la pământ cu Biblia! Baltă! :lol: Ce-ți spune Xlander mai interesant decât ce-ți explic eu? Numai banalități din partea lui, el vine cu ce scrie la cursuri, la Emanuel! Discuțiile cu tine pe PM au încetat acum ...8 ani,când te-am felicitat în 2014, cu ocazia unui articol stupid, scris de tine, când Iohannis a fost ales prima dată președintele României. Vocea nu ți-am auzit-o niciodată, ce aș pierde? :huh: Nimic! Pot cumva să corectez aceste decizii prostești pe care le iei? Nu am cum! Sunt alți utilizatori dispuși să converseze cu mine, de ce, pentru că mă apreciază foarte mult și bine fac, pentru că într-adevăr, eu sunt o valoare inestimabilă! :lol: Dacă nu veneam eu să dau un suflu nou ariei Spiritualitate, murea definitiv.Posted Image

Bine, hai, adio Jake, că eu nu pierd nimic oricum, tu ești cel care pierzi! mult!

Și ia aminte la adevărații creștini, Martorii lui Iehova!

[ https://www.thetimes.co.uk/imageserver/image/%2Fmethode%2Ftimes%2Fprodmigration%2Fweb%2Fbin%2F5ea216cd-6dc1-329e-95eb-f5caa9a6605b.jpg?crop=780%2C520%2C0%2C0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Discrepanțe, minunea care crește sub ochii noștri, este în mentenanță vreo 2 zile, dar după aceea, voi deschide Sezonul  5. Posted Image Posted Image Să pierzi așa ceva...sub nicio formă...Posted Image Posted Image Posted Image

Și să dai Discrepanțe, pe filmele povestite de Xlander, filme lumești, din care nu înveți decât lucruri rele, imorale...Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Ca să vezi ce te învață Xlander:

Cuties 2020

More than 30,000 people have signed a petition asking Netflix to remove “Cuties,” a movie they claim sexualizes children.
The film, which premiered at this year’s Sundance Film Festival, premieres on the streaming service Sept. 9. The trailer was released earlier this week on YouTube. It has a TV-MA rating from Netflix.
“Eleven-year-old Amy starts to rebel against her conservative family’s traditions when she becomes fascinated with a free-spirited dance crew,” the film’s description reads on the site.
However, Metro reports that the original summary was much more salacious: “Amy, 11, becomes fascinated with a twerking dance crew. Hoping to join them, she starts to explore her femininity, defying her family’s traditions.”



https://nypost.com/2...g-little-girls/


[ https://i.ibb.co/Ssf2KVj/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum să ajungi fie și să te uiți la asemenea porcării pedofile nerușinate? Ce preocupări are mentorul tău, măi Jake? Sunteți mai rău decât oamenii din lume, bah!
Hai, la revedere. Adică, scuze, mai potrivit ar fi: adio. Uitați-vă la televizor, la filme, lăsați-mă pe mine să dezbat Biblia. E mai potrivit așa! Posted Image

#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,292
  • Înscris: 19.03.2022
Problema e ca tu ai o agenda anume, ca oricine te citeste trebuie sa te creada pe tine si sa renunte la ce a crezut.
Ori in biblie exista o protectie, ca e blestemat acela care se increde in om. Posted Image
Ceva ma mira totusi, ca ii slavesti pe  yehovisti.
De ce ?
Si de ce spui despre ei ca sunt adevaratii crestini din moment ce tu spui ca e o inventie a unor smecheri ca Pavel care au dorit sa profite de pe urma credulilor ?Posted Image

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 23 august 2022 - 08:52, said:

Problema e ca tu ai o agenda anume, ca oricine te citeste trebuie sa te creada pe tine si sa renunte la ce a crezut.

Nu, puteți crede în continuare ce doriți... :lol:

 Paco_ste1, on 23 august 2022 - 08:52, said:

Si de ce spui despre ei ca sunt adevaratii crestini

Pentru că evanghelizează fără a fi plătiți, și tot ce spun ei, este doar din Biblie.

Acum 42 minute, studentul la Emanuel Oradea, Xlander, este în plină discuție cu Lupini, despre care Sfantul Jakob a zis că vorbește mai urât decât mine! :lol: Iar Xlander nu-l lasă pe Sfantul Jakob, să mai vorbească cu mine! Bah, sunteți de comă! :lol:

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,292
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 23 august 2022 - 08:59, said:

Nu, puteți crede în continuare ce doriți... Posted Image
Nu merge, nu poti sluji la doi stapani, vei ajunge sa urasti pe unul si sa-l iubesti pe celalalt. La asta se refera vorbirea lui isus.

 dark, on 23 august 2022 - 08:59, said:

Pentru că evanghelizează fără a fi plătiți, și tot ce spun ei, este doar din Biblie.
Uite, eu te evanghelizez fara plata. Posted Image
Sunt multe adaugiri, modificari , stersaturi . . . . poate te intrebi de unde stiu de stersaturi. A spus isus un lucru, ca ne va da Duhul adevarului. Bineinteles ca ele trebuiesc armonizate cu evanghelia, de aceea fac comparatii, asemanari . . .  daca ele sunt in armonie inseamna ca sunt informatii corecte.

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 23 august 2022 - 09:07, said:

Nu merge, nu poti sluji la doi stapani, vei ajunge sa urasti pe unul si sa-l iubesti pe celalalt. La asta se refera vorbirea lui isus.

Păi asta zic, îți alegi singur ”stăpânul”, nu-l pot impune eu cuiva, pe cel dorit de mine!Posted Image

 Paco_ste1, on 23 august 2022 - 09:07, said:

Uite, eu te evanghelizez fara plata. Posted Image
Mersi. Apreciez.

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/7RsHp8x/Animation28.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/xS6VGCK/Animation31.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate