Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cutie viteze audi a3

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Pilif

Pilif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2006
Am si eu nevoie de niste ajutor. Mi-am cumparat din germania un Audi a3 din 2001 1.6 16v. Masina merge bine dar are o mica problema. Cutie de viteze imi face ceva probleme. Sa schimb treptele din inferioara in superioara merge fara probleme dar daca dau din superioara in inferioara la turatii joase nu merge. daca motorul merge la turatii mari (4-5000) pot sa reduc fara probleme dar la 80 kmh (2000-2500 ture) nu pot sa reduc doar cu dubla debraiere. Are cineva idee daca este vre`o problema????? si care ar fi aceea????

#2
Pilif

Pilif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2006
tot nu stie nimeni??? nu ma poate ajuta cineva??? plssss

#3
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Am impresia ca nu e nici o problema, pur si simplu asa e conceputa, inainte facea acest lucru ?

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Sincroane belite => masina de femeie/scoala de soferi. Diagnoza in service.

#5
Pilif

Pilif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2006
detective nu stiu. masina am luat`o de 3 zile din germania
sebulbus cat de sigur esti??? te pricepi sau este doar o presupunere? sa nu`mi fac multe grji degeaba..... :(. am mai auzit niste variante ca ar fii de la presiune in cutie(nu e presiune suficienta) .....voi ce ziceti???

Edited by Pilif, 06 February 2008 - 03:19.


#6
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Stiu sigur ca sunt cutii cu sisteme de genul asta, adica nu poti schimba in treapta inferioara "cand ai chef" ci doar daca se indeplinesc anumite conditii mecanice, dar nu stiu exact in cazul tau ce ar putea fi, fenomenul e insotit si de ceva sunete ?

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Pe A3 este cutia care se foloseste si la Golf4, din care am avut. Poti schimba in jos cand vrei, cum de altfel e si logic, pentru ca turatia creste. Ce zici tu n-are noima.

Problema pare clara. Nu poti schimba in jos decat cu dubla debreiere sau cand motorul e in ture, deci cade undeva in turatia de sincronizare a treptelor, de-aia intra. Timoneria iese din discutie pentru ca nu face asa constant.

Nu sunt de meserie, dar zic de inceput sa schimbi uleiul din cutie si sa examinezi cu atentie daca sunt urme de pilituri, etc. Daca cu ulei nou, completat la nivel, norma care o recomanda fabrica tot nu schimba corespunzator iti garantez ca te poti gandi la sincroane.

ps: Sper ca prin dubla debreiere intelegi si tu debraiat si scos pe liber, pe urma turat motor cu ambreiajul eliberat, calcat din nou si bagat in treapta inferioara.

#8
Pilif

Pilif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2006
Sunete nu scoate nici un fel. Ms de informatii amandurora. Legat de sincroane...nu ar trebui sa imi faca ceva probleme si cand incerc sa schimb dintra`a 4 in a 5`a??? sau e posibil sa fie sincroanele bulite si sa afecteze doar cand reduc???

#9
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011
pana la urma cum sa rezolvat aceasta dilema?
era cumva kitul de ambreiaj? :)
eu cred ca da

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate