Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Rotirea antenei de pe Amos pe Astra

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cristi68p

cristi68p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.05.2007
Buna.Sant abonat la Boom si am achizitionat recent un receptor Echostar pentru programe FTA .Antena mea este fixata pentru satelitul Amos si as dori sa o orientez spre Astra  pentru a prinde alte programe.Intrebarea mea este daca in afara de unghiul azimut(cred ca asa se numeste) trebuie sa schimb si unghiul de elevatie.Mentionez ca aeste vorba de o antena off - set de 90 cm si sant din Arad.Sant nou in domeniu,nu am mai facut asa ceva pana acuma si as dori sa stiu daca intampin si alte probleme la orientarea spre alt satelit.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postcristi68p, on Feb 1 2008, 18:16, said:

Buna.Sant abonat la Boom si am achizitionat recent un receptor Echostar pentru programe FTA .Antena mea este fixata pentru satelitul Amos si as dori sa o orientez spre Astra  pentru a prinde alte programe.Intrebarea mea este daca in afara de unghiul azimut(cred ca asa se numeste) trebuie sa schimb si unghiul de elevatie.Mentionez ca aeste vorba de o antena off - set de 90 cm si sant din Arad.Sant nou in domeniu,nu am mai facut asa ceva pana acuma si as dori sa stiu daca intampin si alte probleme la orientarea spre alt satelit.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Sfatul meu, daca tot ai achizitionat un receptor FTA , este sa mai iei si o alta antena (de preferinta 110 cm ar fi indeajuns pentru Astra in zona ta). Miscarea antenei actuale presupune schimbarea mai multor factori (azimut , elevatie si nu in ultimul rand inclinatia LNB-ului) Fiind nou in domeniu dupa cum spui iti recomand sa nu umbli la antena de Boom.

#3
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006
Da . Pe masura ce micsorexi unghil facut de planul de simetrie al antenei cu directia sud va trebuii sa cresti si unghiul facut de antena cu planul orizontal .Practic , din spatele antenei vei roti spre stinga si vei inclina antena spre spate .Mergi din satelit in satelit ( pui receiverul pe un transponder puternic pe satelitul tinta si apoi misti antena )
http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html
http://www.lyngsat.com/

#4
cristi68p

cristi68p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.05.2007
Salut.Unde as putea gasi o montura cu care sa prind antena parabolica de piciorul motorului Strong DM 2100?  Am cumparat motorul dar nu am primit decat montura cu care prind motorul de teava din perete.Cealalta montura,cu care prind antena de de motor o caut pe la toate magazinele on-line (Elstar,Digital Satelit ...etc)dar nu o comercializeaza nimeni.Nu am gasit-o in nici o oferta.

#5
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postcristi68p, on Feb 7 2008, 19:58, said:

Salut.Unde as putea gasi o montura cu care sa prind antena parabolica de piciorul motorului Strong DM 2100?  Am cumparat motorul dar nu am primit decat montura cu care prind motorul de teava din perete.Cealalta montura,cu care prind antena de de motor o caut pe la toate magazinele on-line (Elstar,Digital Satelit ...etc)dar nu o comercializeaza nimeni.Nu am gasit-o in nici o oferta.
Parca ziceai ca nu ai decat antena de pe Amos 4 pe care vrei sa o muti pe Astra 19,daca e asa prinzi H_H-ul de suportul antenei iar antena de piciorul monturii,uite cum este aici;

[ http://img112.imageshack.us/img112/6601/img0005mj4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar avand in vedere ca esti complect paralel cu satelitii scoate din buzunar 100-150 ron si cheama un profesionist sa-ti o regleze ca altfel ma tem ca te apuca revelionul si tot nu faci nimic!!!

#6
cristi68p

cristi68p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.05.2007

View Postspaniolul, on Feb 7 2008, 20:46, said:

Parca ziceai ca nu ai decat antena de pe Amos 4 pe care vrei sa o muti pe Astra 19,daca e asa prinzi H_H-ul de suportul antenei iar antena de piciorul monturii,uite cum este aici;

[ http://img112.imageshack.us/img112/6601/img0005mj4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar avand in vedere ca esti complect paralel cu satelitii scoate din buzunar 100-150 ron si cheama un profesionist sa-ti o regleze ca altfel ma tem ca te apuca revelionul si tot nu faci nimic!!!
Iti vine sa crezi ca mi-au cerut 2.500.000 lei?
Am citit aproape tot ce era de citit pe forumuri,cred ca m-am prins cum vine treaba,oricum am deplasat deja antena si vad Astra,Eurobird,Nilesat (manual cu desurubare si invartirea antenei---noroc ca stau la et.10 si antena e langa geam )...etc,dar montura de la antena Boom are o limba-opritor care sprijina antena  de suportul de perete ,pe care nu as vrea sa il tai.De asta as cumpara o montura si bride,dar nu gasesc la magazin.Am fost chiar si in oras azi sa caut si nu au.

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Nu trebuie sa tai '' limba-opritor'' ci doar sa-l indoi cu un patent... pune antena de boom ca in foto de mai sus si apoi conecteaza montura H-H la receptorul Echostar
La mufa de loop a Echostarului conecteaza receptorul de la Boom... poti sa vezi fara probleme atat pe Echostar cat si pe receptorul de la Boom cu conditia ca atunci cand te uiti pe receptorul de boom sa fie neaparat in stand-by receptorul Echostar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate