Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#2665
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Inca o precizare ca sa fie spus la un loc tot "adevarul".
Neemul are si efecte antifungice si antimicrobiene in general, in plus are si efecte legate de nutritie si fitostimulare.
E, ca si alte produse naturale, complex in ceea ce priveste tabloul complet al actiunilor sale.
Pt mine, pana acum, din fericire, nu au alarut si efecte neplacute, e drept ca nici nu au bubuit pomii ca de la steroizi...




#2666
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Gata, parinte, ai dat cu insecticid si a disparut daunatorul de pe aici?
Rau, frate, rau mai e!
Altfel, mi s-a rupt a naibii tija si n-am apucat sa dau in pomi cu Oleorganul ala de il chitisem pentru azi.
Maine sau poimaine fuga in bazar dupa alta.
Pina atunci, Razormin la tomate si castraveti.

#2667
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Dragi colegi, uleiurile esentiale e una, uleiurile <aromate> alta, astea din urma se exclud, de regula e doar ulei de maslin aghezmuit cu ceva aromatic, zero util...
La uleiurile esentiale compusii utili sunt cei volatili, restul e cam vax albina...aqua chiorensis...
Asta ca sa ne intelegem mai bine despre ce vorbim...
Revenind la oregano oil, are si efecte secundare neplacute pentru sanatatea umana...eu cand vad ceva ce nu e recomandat femeilor gravide incep sa-mi pun intrebari existentiale ;)
Iar daca trebuie sa cultivi zeci de hectare pentru cateva picaturi de substanta utila iar te intrebi <la ce bun> ca terenul arabil nu e infinit...dar pe altii nu-i intereseaza aspectele astea, au impresia ca sticluta lor creste pe raft...
In rest ce sa zic, ecologistul fundamentalist recomanda ethrel...am trait sa o vad si pe asta!

Edited by subway_guru, 22 May 2019 - 22:15.


#2668
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Iarasi aberezi si iarasi vorbesti din imaginatie. Daca era nevoie de zeci de hectare de oregano pentru cateva picaturi, atunci tot uleiul esential care se vinde in Bucuresti era produs pe suprafata intregului Pamant si costa cat un vapor o sticluta.

View Postsubway_guru, on 22 mai 2019 - 21:56, said:

In rest ce sa zic, ecologistul fundamentalist recomanda ethrel...am trait sa o vad si pe asta!
Ethrel este la fel ca orice alt pesticid cu riscuri, atata doar ca aici ti-a dat cu praf in ochi propaganda si te-a facut sa renegi un produs care nu are nimic special in el.
Macar daca le-ai renega pe toate ar fi ceva, dar asa s-o iei discriminatoriu iarasi nu este prea sanatos, te duci ca berbecul dupa turma.

View PostBlack66, on 22 mai 2019 - 21:09, said:

Ps. Daca pe 3 site.uri spun acelasi lucru privind concentratia produsului ori eu nu mai inteleg Limba Romana ori aia sunt ageamii in comert. Stii vb aia ... cand unul i.ti spune ca esti beat nu il crezi , dar cand a 3 persoana insista pe treaba asta mai bine te duci la culcare.
Ai imaginatii/fantezii cu site-uri de noapte? Alea 3 persoane sunt cele 3 site-uri pe care le-ai consultat?

Edited by Vincentiu_1981, 22 May 2019 - 22:18.


#2669
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
N-am renegat produsul, am acuzat excesul dar pentru unii e mai greu de distins nuantele. ;)
Cat despre suprafetele necesare pentru un litru de ulei esential, nu stim dar ne dam cu parerea si propovaduim...
Halal!
:(

#2670
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai am vazut ca nu "stim", tocmai de aia "propovaduiam" zeci de hectare pentru cateva picaturi si dupa aia "bocim" ca dam in bobi ca or fi 2 picaturi sau 1000.000 picaturi, nu stie nimeni. Ce inseamna "cateva"? Se poate specifica o cantitate mai exacta?

#2671
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Pai te-am intrebat pe tine, ca te dai expert...hai, documenteaza-te si apoi mai vorbim.

Edited by subway_guru, 22 May 2019 - 22:28.


#2672
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pentru un raspuns mai exact va trebui sa contactezi un producator de ulei esential, asta in caz ca vrei sa insamantezi campuri intregi de zeci de hectare de oregano pentru cateva picaturi de solutie pe care sa le vinzi cu 2 lei.

Edited by Vincentiu_1981, 22 May 2019 - 22:29.


#2673
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Contacteaza-l...cine te impiedica?

Edited by subway_guru, 22 May 2019 - 22:31.


#2674
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
@validoe
Cimbrul are un compus volatil numit thymol, oregano e bogat in carvacrol
Ieri mi-ai reprosat ca n-ar fi fost suficient sifon, azi am bagat doza sporita!
:) :) :)

#2675
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Nici un repros, ca doar si eu le mai comit dar stau departe de tastatura atunci

Ai oregano in gradina? Fa un ceai concentrat, nu e nevoie de alambic si cauta cateva afide sa le scalzi. Imi spui dupa aia

#2676
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Mda, ce sa zic? Eu am peste 80 de pomi (unii maturi, altii de 3-5 ani), in "administrare", la care ajung doar in uichend, prin urmare nu-mi permit decat metode consacrate.
Ultima stropire, la samburoase cu signum+laser, iar la semintoase doar dithane+topsin+ actara; a patra stropire pe anul asta, prima fiind aia cu cupru la sfarsitul lui februarie.
Sambata, functie de colorarea fructelor voi vedea daca la cires ar mai fi nevoie de inca o stropire sa evit musca. switch+laser ar fi urmatoarea optiune. La restul...pauza.

#2677
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsubway_guru, on 21 mai 2019 - 17:14, said:

...si nici nu e ceva definitiv, odata ce pradatorul consuma prada combatuta moare si el <de infometare>.
...

sau se descurcă la fața locului
ex: australienii au importat manguste să halească șerpii
șerpii s-au terminat, iar mangustele nu au murit ci auntrecut la găini... hihihi!!!

pe de altă parte: adunatul gândacilor „cu mâna” arată o ignoranță din partea propretarului în „ale ecosistemului”; adună el și icrele gândacilor? dar poate aduna și gândacii minusculi?
(înțelegeți voi ce vreau „sâ zâc”!)
oricum: CÂT timp disponibil să ai? :o

#2678
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Tot. Si la neem si la sapun si la ceai de mama zmeilor toti demonstreaza pe 3 flori/trandafiri sau pomi de 1 an...
Sa vad unu ca stropeste ca mine 6 ore minim la manual ca ia fiecare frunza, prinde afida, ii baga duza in gat si o imfla de insecticid facut din apa si sapun.

E ca bancul ala cu otrava: lrinxi soarecele. Ii bagi pe gat otrava si in 2 zile moare de diabet, obezitatea cauzeaza la sobolanu sanatos.

Lasand prostiile, ce nu inteleg multi din oamenii care vor mai bio(ca si restul dealtfel) este ca uneori boala sau insecta nu creeaza doar un simplu disconfort sau pierderea catorva fructe.

O minunatie de viroza de exemplu si te-ai pricopsit.
Cand ai 3 pomi si aia cine stie ce ciumafai... E una. Cand ai 300 si ai mincit 3 ani sa ii faci pomi... E alta. Cand ai 3000, adica uneori nici nu e foarte mult, 1ha de mar sau par intensiv cu densitati nu exagerat de mari... E alta ciorba.
Cand ai 10 ha e ditamai cazanul de popota.
Cand treci pe la pom 5 zile pe an si nu ii dai nimic... E una. Cand bagi in el si stai alroape zilnic in livada cate 1 sau 6 sau 10 ore... Parca iarasi e alta perspectiva.

Edited by parintele, 23 May 2019 - 09:54.


#2679
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 28.12.2010
Pai sigur ca da e logic eu am spus-o de cateva ori ca nu ma compar cu cei cu sute de pomi. Nici macar cu cei cu zeci de pomi. Tocmai de aia imi permit sa fac si experimente si nu mi se pare deloc scump sa stropesc piersicul ala 1 pe care il am si care are un metru si 40 de frunze cu totul. Eu cand il stropesc consum 0,5 ml de ulei si imi si ramane solutie sa stropesc inca 3-4 ca el. Dar eu nu l-am auzit pe Vincentiu sa indemne proprietarii de livezi sau ma rog pe cei cu sute de pomi cu solutii de-astea scumpe. Omul zice si el ca a facut a dres a spus cinstit cat l-a costat ce concentratie a facut el. De-aia nu inteleg reactia unora. La un moment dat si eu m-am simtit ofuscat cand l-am auzit ca ma cearta ca am luat prea multe chimicale. Acum imi dau seama ca avea perfecta dreptate. Si totusi am sa mai folosesc in continuare si chimicale dar am sa incerc atunci cand se poate sa folosesc substante bio sau macar mai putin toxice.
Acum am venit de la gradina si piersicutul e vesel. Am mai gasit doar o frunza ce parea ca vrea sa se rasuceasca dar era inca verde. Azi trebuia sa stropesc a 3-a oara cu acei 0.5 ml de ulei de oregano dar batea vantul tare si era si foarte cald ( cred ca peste 26 de grade ). Am amanat pe zilele urmatoare ca acu doar n-o fi batut in cuie la 7 zile fix.
Eu nu pot sa ma jur ca mexicanul gen "sa-mi sara ochii din cap" ca oregano a facut bine piersicutul. Dar va comunic rezultatul. In ziua cand am sa stropesc o sa-i fac si poza nu vreau sa creada lumea ca fac partizanate pe-aici. Eu imi permit, repet inca o data si nu sfatuiesc pe nimeni sa faca in nici un fel ( nici macar nu am eu caderea sa ma apuc sa sfatuiesc oamenii de pe-aici ).
Dar daca sa zicem ca oregano asta chiar functioneaza atunci de ce nu?????? Cine are putini piersici si isi face socoteala ca merita dpdv financiar e ok. Cine are 3000 in mod sigur nu merita daca le mai si vinde la piata ( ca altfel ce sa faca cu atatea piersici nu ? ) Ar ajunge 50 de lei kilu si ar cumpara numai copiii lu' Adi 4 case si ai lui Guta si Salam.
Daca la mine vad ca merge si incerc si la anul si merge atunci de ce sa dau cu bombele alea de Bravo si Score? Macar la un pom evit sa il bubui cu chimicale.
Asta vroiam sa zic ca nu are rost sa ne certam pe-aici ca sunt sigur ca pana la urma toti vrem binele planetei si al copiilor nostri numai ca uneori nu gasim cuvintele potrivite pentru a dialoga civilizat.
Ce-i drept si eu am momente cand sunt foarte irascibil dar asta de obicei cand se termina sifonul asa cum a zis Vali :)

#2680
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012

View Postvalidoe, on 23 mai 2019 - 05:32, said:

Nici un repros, ca doar si eu le mai comit dar stau departe de tastatura atunci

Ai oregano in gradina? Fa un ceai concentrat, nu e nevoie de alambic si cauta cateva afide sa le scalzi. Imi spui dupa aia
Pentru afide de multe ori e suficienta o zeama de sapun...
;)
@gabiroa
N-am reactionat decat in momentul cand s-a sarit calul si la orice problema a oricui si oricand nu venea pe <tonomat> decat...oregano!
:(

Edited by subway_guru, 23 May 2019 - 21:57.


#2681
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ieri imi admiram piersicii ca nu i-am vazut niciodata asa de frumosi, dar azi de dimineata cand treceam prin gradina am vazut frunza de mai jos in unul dintre ei. Saptamana trecuta am dat cu lambda-cihalotrin, dar e posibil sa nu fi ajuns asa de bine acolo unde era frunza asta. Totusi ce e si ce sa ii fac? Multumesc.

Attached Files



#2682
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostM_ierdnA, on 24 mai 2019 - 07:59, said:

Ieri imi admiram piersicii ca nu i-am vazut niciodata asa de frumosi, dar azi de dimineata cand treceam prin gradina am vazut frunza de mai jos in unul dintre ei. Saptamana trecuta am dat cu lambda-cihalotrin, dar e posibil sa nu fi ajuns asa de bine acolo unde era frunza asta. Totusi ce e si ce sa ii fac? Multumesc.

...la naiba..., mă lăudam că anu ista n-am bășicare... :(
am găsit frunze atacate chiar în piersicii de lângă casă, unde nu fu pân-acu...

deci „never say never”!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate