Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#1549
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Mi-au aparut gandacei mici negri (afide?) pe frunzele la ciresi si meri, si au devenit lipicioase. Am in casa calypso si mospilan, care ar fi mai indicat si in ce cantitate de apa trebuie pus? Va multumesc.

#1550
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 16.11.2005
La ciresi paduchele negru a a facut ravagii anul acesta. As recomanda 3 tratamente. 1. Calypso. 2. La o sapt. dupa tratatmentul 1: Novadim.  3. Actara sau Decis mega.

Fiecare doza in 9 litri de apa.

#1551
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Imi poate confirma cineva daca Teldor poate fi folosit pentru combaterea moniliozei SI LA Cais? Eu l-am cumparat saptamana trecuta pentru visinul meu care e afectat putin de aceasta boala dar n-am apucat sa fac tratamentul din cauza vantului puternic si acum am constatat ca dupa grindina de acum o saptamana la un cais am o crenguta afectata de boala. Cautand pe net am vazut ca e recomandat doar pentru visin, cires, prun. Nu scrie nimic despre cais, piersic. Mentionez ca visinul e pe rod, la fel si ciresii desi nu par afectati de monilioza iar caisii inca nu au rod. Multumesc!

#1552
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 cotzi, on 02 iunie 2015 - 07:33, said:

Imi poate confirma cineva daca Teldor poate fi folosit pentru combaterea moniliozei SI LA Cais? Eu l-am cumparat saptamana trecuta pentru visinul meu care e afectat putin de aceasta boala dar n-am apucat sa fac tratamentul din cauza vantului puternic si acum am constatat ca dupa grindina de acum o saptamana la un cais am o crenguta afectata de boala. Cautand pe net am vazut ca e recomandat doar pentru visin, cires, prun. Nu scrie nimic despre cais, piersic. Mentionez ca visinul e pe rod, la fel si ciresii desi nu par afectati de monilioza iar caisii inca nu au rod. Multumesc!
Fenhexamid idul nu este chiar recomandat pentru cais, in general se foloseste impotriva mucegaiurilor si sporilor lor, dar se poate da.

#1553
dobraic

dobraic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2008

 daniel-popa, on 01 ianuarie 2012 - 20:09, said:

Buna seara si La Multi Ani!
Nu am facut decat sa prelucrez textul dumneavoastra de mai sus.
Nu am continuarea acelui text, dar pot atasa o schema de tratament pentru piersici si caisi, pe care o am eu.

Scheme_d..._si_cais.doc.


#1554
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Cu se sa stropesc pentru omizi?

#1555
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
La aparitia primelor larve se stropeste cu CALYPSO 480 SC-0,02% sau KARATE ZEON 0,015% sau FASTAC 10 EC-0,02% si se repeta stropirile alternand insecticidele. Probabil ca mai sunt si alte insecticide utile in acest caz, eu am preluat si transmis ce am gasit intr-un buletin de avertizare.

#1556
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc mult!

#1557
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 anasstasia, on 13 iunie 2015 - 20:05, said:

Cu se sa stropesc pentru omizi?
dimilin, lamdex, rimon cu "sau" intre ele. se repeta la 14 zile daca e cazul

Edited by puiutoma, 14 June 2015 - 13:57.


#1558
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Omizile se combat cu aproape orice insecticid, cu rezultate bune sau foarte bune.
Fastac, calypso, novadim, decis, karate, etc.
Merge inclusiv relanul sau insecicidul pireteoid banal cu care strooesti in tarcul gainilor, cipermetrin, nume de.scena cipervet de pasteur sau romparasect de romvac.

Ce ai, aproape orice, cat mai iefrin daca strooesti duI sau alti boscheti, daca au intrat in pomii.fructiferi "valorosi" atunci mergi pe ceva care sa mai cmbata si daunatorii momentului la pomii cu pricina.



#1559
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
a inceput sa apara moniloza la pruni. Ce fungicid sa folosesc: de contact, sistemic sau combinate?
Un fungicid bun si pentru ciuruire recomandati?
multumesc!

#1560
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Pentru monilioza poti folosi unul din fungicidele: Score, Folicur Solo, Orius, Luna Experience, Teldor, Chorus, Signum. Eventual poti combina un sistemic + unul de contect, de ex. Score + Bravo care ar trebui sa ajute si in cazul ciuruirii frunzelor.

#1561
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Multumesc! Am luat folicur pt prunu, score+dithane pt meri si un insecticid.
Care aveti abonament pt avertizari ati platit vreo taxa? Mie nu mi-a venit nicio avertizare si mi-a zis cineva ca trebuie sa platesc o taxa de 60lei. Jud Arges.

Edited by RazvanGL1, 19 June 2015 - 19:05.


#1562
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Acolo teapa inseamna ca a fost ridicata la rang de mod de viata.
Uite aici http://www.dadrarges.ro/UF/
Si nu, nu trebuie sa imi dai nimic.

#1563
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 RazvanGL1, on 19 iunie 2015 - 19:05, said:

Multumesc! Am luat folicur pt prunu, score+dithane pt meri si un insecticid.
Care aveti abonament pt avertizari ati platit vreo taxa? Mie nu mi-a venit nicio avertizare si mi-a zis cineva ca trebuie sa platesc o taxa de 60lei. Jud Arges.

Nu se plateste nimic. Este interesul statului sa avertizeze. Te duci, faci cerere in care-tipui adresa de e-mail si gata.

#1564
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Poate acel cineva vroia sa ii platesti lui cei 60 de lei si te rezolva el. Doamne, ce oameni! Fugitiiiiiii!!!!

Edited by inevitabil, 20 June 2015 - 11:07.


#1565
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Pe site nu apar toate avertizarile. Doamna respectiva mi-a aratat mai multe avertizari pe care le-a primit.
Eu nu am facut cerere, am trimis un mail in care am cerut sa-mi fie trimise avertizari pe mail-ul respectiv. Am primit raspuns ca mail-ul meu a fost introdus in baza de date, dar degeaba.
Ramane sa merg personal. Multumesc!

#1566
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Probabil ca ai verificat daca nu au mers in SPAM dar nu strica sa te uiti inca o data cine stie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate