Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#10009
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007

View PostTimplarualin, on 21 iulie 2020 - 15:06, said:

e ok ,dar tine minte panelul ornamental să aibă inserție de lemn,sa fie protejat de soare,feroneria de ușa( multipunct) sa fie de calitate,Sint  cu diferite acționari,la acționarea din miner e mai directă,la acționarea din cheie totul trebuie sa calce perfect( la ușile color Sint probleme datorita dilatațiilor),ale cu ciocuri Sint mai fiabile din punctul ăsta avind un reglaj diferit(și astea Sint cu acționare din cheie sau miner)prețurile nu Sint de speriat,miner de calitate și balamale de ușa ( recomand simonsverk sau joker iar daca ai buget mai mare dr hann),prag aluminiu cu bariera termica,perie,lăcrimar și obligatoriu armatura de 2




Multumesc pt. raspuns. Toata tamplaria va fi alba (inclusiv usa de la intrare). La partea de jos nu voi folosi prag de aluminiu (si conu si restul de aici de pe forum recomanda toc normal in partea de jos....). Doresc usa exact la fel ca cele atasate (ca cea maro pt. ca cea alba pare cu prag de aluminiu) care cred ca sunt luate tot de aici de pe forum. Din ce m-am uitat eu prin cateva cataloage, panel-ul pare "Ella 1" de la Drupanel. Imi poate confirma cineva, pt. ca imi place exact acest panel si am vazut pe net ca sunt mai multe variatii/denumiri de la diferiti producatori (daca va uitati la poza se vede ca marginile de la ornament sunt dublate/rotunjite)?
Referitor la feronerie si balamale, eu credeam ca daca merg pe roto nx de exemplu, atunci toate vor fi roto (si balamalele, broasca, clanta/maner). In caz contrar (la balamale am inteles) imi poti recomanda si pt. restul ce nu vine pe roto (ex broasca daca este cazul)?

MS.

#10010
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostIroN_vW, on 21 iulie 2020 - 15:52, said:






Multumesc pt. raspuns. Toata tamplaria va fi alba (inclusiv usa de la intrare). La partea de jos nu voi folosi prag de aluminiu (si conu si restul de aici de pe forum recomanda toc normal in partea de jos....). Doresc usa exact la fel ca cele atasate (ca cea maro pt. ca cea alba pare cu prag de aluminiu) care cred ca sunt luate tot de aici de pe forum. Din ce m-am uitat eu prin cateva cataloage, panel-ul pare "Ella 1" de la Drupanel. Imi poate confirma cineva, pt. ca imi place exact acest panel si am vazut pe net ca sunt mai multe variatii/denumiri de la diferiti producatori (daca va uitati la poza se vede ca marginile de la ornament sunt dublate/rotunjite)?
Referitor la feronerie si balamale, eu credeam ca daca merg pe roto nx de exemplu, atunci toate vor fi roto (si balamalele, broasca, clanta/maner). In caz contrar (la balamale am inteles) imi poti recomanda si pt. restul ce nu vine pe roto (ex broasca daca este cazul)?

MS.
dă-mi Nr tău și vorbim și îți arăt și poze

#10011
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostIroN_vW, on 21 iulie 2020 - 15:52, said:

La partea de jos nu voi folosi prag de aluminiu (si conu si restul de aici de pe forum recomanda toc normal in partea de jos....).

Eu n-am facut  niciodata usa de intrare cu toc inchis, deci nu as putea recomanda asta. Poate nu fac parte dintre “restul de aici”, poate Gpal, Bogumilandia, Tamplarualin, Digix, poate ei recomanda folosirea tocului inchis la usa de intrare. Sunt chiar curios daca este asa.

#10012
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Eu personal nu recomand clientului nici una din variante.II prezint clientului ambele variante si clientul decide ce doreste

#10013
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Orice ușa de intrare și interioare se fac doar cu prag metalic,restul Sint uși de balcon,nu recomand nici unui client obstacole de sărit în casă,mai ales că îmbătrânim 😭🤫

#10014
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009
Depinde de situatie  folosirea pragului cu toc inchis sau metalic. Daca clientul vrea sa faca sarituri ca iepurele e problema lui , alta situatie a fost ( in cazul meu) ca asa ia zis meseriasul care ii toarna sapa.

#10015
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 21 iulie 2020 - 20:58, said:

Eu personal nu recomand clientului nici una din variante.II prezint clientului ambele variante si clientul decide ce doreste

Dar cand prezinti, explici avantaje si dezavantaje, aduci un aport din experientele tale, din ce ai vazut in timp, nu?

Nici eu nu fac neaparat recomandari, dar prin explicatii pana acum nimeni nu a vrut toc inchis la usa de intrare, nici la terase nu vor, am cateva usi puse la terase cu toc inchis (doua, trei si cand spun usi acelea sunt usi, nu strutocamile).

Este adevarat ca unii dintre clienti nu inteleg ca o parte din toc se poate camufla, pentru ei important este ca partea ramasa este mai mare decat pragul de aluminiu. Chiar au senzatia ca vor face 100m garduri cand folosesc usa de intrare. Altii au vazut garniturile flendurite de la usile de balcon de apartament, dupa cativa ani de utilizare, de catre o singura persoana, de doua, trei ori pe saptamana. Acestia nu vor sa stea “planton” sa pazeasca pragul usii, atat cu membrii familiei cat si cu musafirii. Desi li se spune ca o usa cu prag de aluminiu etanseaza si izoleaza mai putin decat una cu toc inchis, ei aleg pragul de aluminiu.

#10016
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016
usi de terasa cu prag de AL in conditiile unei terase neacoperite - nu am vandut/montat.solutiile pt praguri pe care le avem in tara nu m-au convins sa fac asa ceva, mai ales cand vorbim despre usi in dublu canat.
legat de praguri PVC pt acest tip de usi - nu cred ca e cazul sa speriem clientii ca ar trebui sa fie olimpici la sarituri.totusi vorbim despre 5-7cm.

#10017
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Multumesc absolut tuturor pentru ajutor! Este incredibil acest forum! Tamplarualin s-a oferit sa ma sune din celalalt capat al hartii si de la o intrebare am ajuns la alta si la alta si tot asa...... mi-a trimis si poze...
Mai ramasesem putin in dubii in legatura cu pragurile, care au eram initial decis, dar cand inca 3 persoane spun acelasi lucru si cand m-am si imaginat “planton”, acum cred ca o sa pun prag de aluminiu PESTE TOT. Din cele 5 usi, una de la balconul de deasupra usii de la intrare va fi folosita rar, dar celelalte 4 de pe spate vor fi folosite aproape la fel ca usa de la intrare (zilnic).
Degeaba izoleaza mai bine tocul inchis daca exista riscul sa se deterioreze garnitura sau chiar tocul si sa ajung in aceeasi situatie sau chiar mai rau(nu ma gandisem la acest aspect). Ca saream ca "iepurele" nu ma deranja, dar problema este ca nu sunt doar eu si cine stie... Desi mi-a fost recomandat ca la balcoane unde nu exista nici o protectie deasupra usii ca le pot face doar pe acelea cu toc inchis, acum am cazut in extrema cealalta si le-as face pe toate cu prag de aluminiu (doar nu o bate vantul pe sub ele, apa... in schimb cu celelalte sigur se poate intampla asa daca se deterioreaza, si mai scap si de o grija cu cine calca pe toc - bunici, copii, caine....). La bloc nu stiu pt. ca nu am avut in nici una din cele doua locatii usa de balcon deoarece balconul era in interior si folosit in continuarea camerei de zi/sufrageriei, dar nu imi suna bine de loc "Altii au vazut garniturile flendurite de la usile de balcon de apartament, dupa cativa ani de utilizare, de catre o singura persoana, de doua, trei ori pe saptamana."

Singura problema este ca daca la toc inchis aveam o tolerenta la cat il puteam ingropa, la praguri de aluminiu trebuie calculat foarte exact cota la care va veni turnata sapa + exact tipul de finisaj (grosime), dar asta e, dau nivelul si ma hotarasc exact ce pun pe jos si sper sa fie bine la sfarsit.


Asadar, daca pun praguri de aluminiu si la cele 3 usi de la balcoane de la etaj care nu sunt acoperite (desi acoperisul de la mansarda iese doi metri in exterior si chiar daca este putin mai sus tot este o acoperire cat de cat) pot sa pun tamplaria la jumatatea peretelui/zidariei? Tinand cont ca momentan am caramida de 38 + un strop mai consistent de tencuiala la exterior care acopera caramida si vor fi probabil 2-3cm de tencuia la interior. Peste un an sau doi voi termoizola cu 10-15 cm de polistiren. Chiar daca Conu a recomandat pozitionarea la fata peretelui sau la 5-10 cm in interior, tinand cont de pragurile de aluminiu, acum parca as pune tamplaria mai inauntru (jumatatea zidului) pt. a fi mai protejata. Este ok? Afecteaza cumva acest lucru termoizolatia sau faciliteaza condensul tinand cont ca voi cere profil compensator deasupra unde am grinda pt. a putea pune polistiren de 5-6 si acolo?

#10018
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Sub praguri se pune profil de compensare (adaos toc de 2,3 sau cît dorești),iar timplaria se montează de la mijloc spre interior in zona calda, depinde și ce glaf pui și cît de lat

#10019
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Este perfect cred de la mijloc spre interior pt. moment, iar cand o sa mai vina si termoizolatia de 10-15cm, cred ca tamplaria o sa fie suficient de bagata in zid pt. a fi cat de cat mai la adapost (+ acoperisul cum am descris mai sus). Glafuri o sa pun la exterior banuiesc de granit ceva iar la interior probabil din lemn. Debitate placile la dimensiunea respectiva si sa iasa cativa centimetri in afara zidului interior/exterior. Ideea este ca nu imi mai doresc de tabla la exterior si sub nici o forma de pvc la interior.

#10020
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostIroN_vW, on 22 iulie 2020 - 19:22, said:

Desi mi-a fost recomandat ca la balcoane unde nu exista nici o protectie deasupra usii ca le pot face doar pe acelea cu toc inchis, acum am cazut in extrema cealalta si le-as face pe toate cu prag de aluminiu (doar nu o bate vantul pe sub ele, apa... in schimb cu celelalte sigur se poate intampla asa daca se deterioreaza, si mai scap si de o grija cu cine calca pe toc - bunici, copii, caine....).

Asadar, daca pun praguri de aluminiu si la cele 3 usi de la balcoane de la etaj care nu sunt acoperite (desi acoperisul de la mansarda iese doi metri in exterior si chiar daca este putin mai sus tot este o acoperire cat de cat) pot sa pun tamplaria la jumatatea peretelui/zidariei? Tinand cont ca momentan am caramida de 38 + un strop mai consistent de tencuiala la exterior care acopera caramida si vor fi probabil 2-3cm de tencuia la interior. Peste un an sau doi voi termoizola cu 10-15 cm de polistiren. Chiar daca Conu a recomandat pozitionarea la fata peretelui sau la 5-10 cm in interior, tinand cont de pragurile de aluminiu, acum parca as pune tamplaria mai inauntru (jumatatea zidului) pt. a fi mai protejata. Este ok? Afecteaza cumva acest lucru termoizolatia sau faciliteaza condensul tinand cont ca voi cere profil compensator deasupra unde am grinda pt. a putea pune polistiren de 5-6 si acolo?

Cred ca ai dreptate, ai cazut in extrema cealalta, usile de balcon sunt una, cele de intrare altceva, iar cele de terasa pot fi mai mult sau mai putin importante (circulate) decat usa de intrare. Cred ca ar trebui sa gasesti un echilibru, nu te lega la cap daca nu te doare.

La usile cu prag de aluminiu etanseitatea si izolarea depind de foarte multi factori, in functie de acestia este posibil chiar sa-ti ploua si sa-ti bata vantul pe sub ele, sigur ca accepti daca se intampla asa ceva la parter (in conditii meteo extreme), stii ca ai facut un compromis la etansare si izolare (teoretic ti s-a spus ca usile trebuiesc protejate, nu se monteaza la fata casei fara protejare, intrand, acoperis etc.) , dar la etaj la balcoane? Eu cred ca ar trebui sa te mai gandesti.

Aproape ca si Conu si eu recomand montaj la fata zidului la constructiile noi cu termoizolatie, doar la constructiile vechi fara termoizolatie recomand de la mijloc spre interierior. Spun aproape ca si Conu pentru ca daca mergi 10cm in interior atunci poti sa mergi si de la mijloc spre interior.

#10021
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

View Postbogumilandia, on 21 iulie 2020 - 20:58, said:

Eu personal nu recomand clientului nici una din variante.II prezint clientului ambele variante si clientul decide ce doreste

Salutare tuturor!

Vad ca ati incins forumul nu gluma cu povestea asta - pragul de aluminiu vs toc inchis... eu cred ca depinde in mare masura de firma care executa usa, cunostintele pe care le are si furnizorii de materiale cu care lucreaza. (90% din producatori nu folosesc sistemul de etansare si pragurile care apar in manualul de productie)
Problemele ce apar in timpul expoatarii la pragul de aluminiu sunt multiple si asta din cauza faptului ca nu se folosesc picuratori, nu se foloseste garnitura sau peria de etansare, se folosesc praguri de proasta calitate (sa fie usa mai ieftina ca la concurenta) etc. Nici eu nu recomand tocul in loc de prag, dar recomand clientilor sa deschida ochii atunci cand se uita pe oferte... de ce costa o usa in stanga mai mult decat in dreapta... evident ca trebuiesc luate in calcul si restul detaliilor care sunt la fel de importante. (executie, montaj, profile, armatura, feronerie, sticla).
Apropo de montaj nu prea se intereseaza lumea... la multi ofertanti vad ca este inclus in pret.Posted Image

Mult succes tuturor!

#10022
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Cam scump la vedere domnu 😁

#10023
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Pai daca merg pe varianta de prag de aluminiu, nu voi face nici o economie si voi pune toate elementele.

Ce parere aveti de pragul din pozele 1 si 2? Si cu inchideri in partea de jos este cumva un compromis ideal intre cele doua sisteme/variante?
https://www.ftt.roto...oto-eifel-t-tb/


In poza 3 este cu garnitura suplimentara alt tip de prag cred, dar probabil fara inchideri si in partea de jos.
Cum vi se pare si acesta fata de primul?

...

#10024
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

View Postbogumilandia, on 23 iulie 2020 - 11:11, said:

Cam scump la vedere domnu ��

Salut prietene,

Sunt in concediu...mi-am permis sa comentez si eu una-alta (este doar parerea mea) nu sunt curios sa ofertez aici... sper sa nu supar iarasi "meseriasii".

Bafta!

View PostIroN_vW, on 23 iulie 2020 - 11:40, said:

Pai daca merg pe varianta de prag de aluminiu, nu voi face nici o economie si voi pune toate elementele.

Ce parere aveti de pragul din pozele 1 si 2? Si cu inchideri in partea de jos este cumva un compromis ideal intre cele doua sisteme/variante?
https://www.ftt.roto...oto-eifel-t-tb/


In poza 3 este cu garnitura suplimentara alt tip de prag cred, dar probabil fara inchideri si in partea de jos.
Cum vi se pare si acesta fata de primul?

...

Salut,

In poza 3 este ce trebuie, problema este ca dupa parerea mea sunt prea putini in RO care folosesc / fac asa ceva.

#10025
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@ marshal concediu placut
@ iron asa cum a spus si marshal ar trebui sa gasesti pe cineva sa iti ofere acest sistem.nu cred ca o sa gasesti la primul producator.este posibil sa gasesti pe cineva dispus sa faca treaba asta dar sa “dea gherle” in alta parte

#10026
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View PostIroN_vW, on 23 iulie 2020 - 11:40, said:

Pai daca merg pe varianta de prag de aluminiu, nu voi face nici o economie si voi pune toate elementele.

Ce parere aveti de pragul din pozele 1 si 2? Si cu inchideri in partea de jos este cumva un compromis ideal intre cele doua sisteme/variante?
https://www.ftt.roto...oto-eifel-t-tb/


In poza 3 este cu garnitura suplimentara alt tip de prag cred, dar probabil fara inchideri si in partea de jos.
Cum vi se pare si acesta fata de primul?

...

Eu la usi de balcon folosesc acest prag. Poate avea montat sub el un polistiren dens cu canal sau aluminiu tot cu un canal pentru glisa si etansa pragul. Iar spre exterior se mai poate monta un accesoriu pentru scurgerea apei.

Il recomand Posted Image

Attached Files


Edited by DeaD, 23 July 2020 - 16:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate