Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Oscar 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

Poll: Oscar 2008 pentru cel mai bun film. (109 member(s) have cast votes)

Care film, din cele nominalizate, merita sa castige Oscarul din acest an.

  1. Atonement (18 votes [16.51%])

    Percentage of vote: 16.51%

  2. Juno (20 votes [18.35%])

    Percentage of vote: 18.35%

  3. Michael Clayton (6 votes [5.50%])

    Percentage of vote: 5.50%

  4. No Country for Old Men (44 votes [40.37%])

    Percentage of vote: 40.37%

  5. There Will Be Blood (21 votes [19.27%])

    Percentage of vote: 19.27%

Vote Guests cannot vote

#19
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 15:37, said:

Ei au zis ca s-ar putea sa fie western, acu mai stii..o fi si noir, mai vine unu si zice ca e de mafie, altu ca seamana cu ala alu Mel - Payback (Point Blank in original) - dar in sens intors, sau ca aduce cu Pulp Fiction.. orice, numa sa dea bine in cantari si omagii. E filmu care a salvat Hollywood!! yeeeeee :thumbup:
pai da..."texas noir" dupa cum zicea unu' in NY Times :P ...

#20
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View PostM0n0, on Jan 27 2008, 16:03, said:

Nu stiu cum sa-ti zic, dar mai trage cu ochiul si prin comentariile facute de acei useri, ai sa vezi ca foarte multi, sunt foarte articulati si acei useri au motive clare sa arate ca filmul e unul bun. Sau si aici e o mentalitate de turma (ca la 300) si ii ofera nota 10 ca pot (la fel si in cazul notei 1)? Stii, majoritatea, la fel ca noi, cu cat stau mai multe pe internet, nu doar sa voteze filme degeaba, isi formeaza o personalitate si o gandire proprie care nu se reflecta numai pe net ci si in viata reala - si personalitatea dezvoltata in viata reala...viceversa. Asa ca...foarte multi gandesc cum gandesti tu...ca pe imdb sunt multi buti voteaza fara sa fi vazut filmul, dar sunt si mai multi care voteaza dar au vazut si filmul. De ce? Pentru ca cei care au vazut filmul il voteaza mai mult, nu cei care dau, intamplator, peste titlu.
Argumentele tale la cronica filmului stii ca au fost puerile si malitioase dar stiai ca asa iti poti spune parerea clar, sa inteleaga tot prostu.
Nu stiu cum te-ai simtit tu dar eu nu am scris pentru prosti. Insinuezi niste tampenii care ii jignesc pe userii de aici. Asta apropo de cat respecti tu parerile de pe ambele saituri si in consecinta de atitudinea ta ipocrita. <_<

#21
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 16:40, said:

Nu stiu cum te-ai simtit tu dar eu nu am scris pentru prosti. Insinuezi niste tampenii care ii jignesc pe userii de aici. Asta apropo de cat respecti tu parerile de pe ambele saituri si in consecinta de atitudinea ta ipocrita. <_<
O nota pe o scara de la 1 la 10?

#22
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View PostHoudin, on Jan 27 2008, 16:45, said:

O nota pe o scara de la 1 la 10?
Interesant, da tocmai de asta era vorba. Notarea e un sistem idiot cand vine vorba de filme.
Edit:
Topurile idem, dar uite unu:  Barton Fink, Fargo, Blood Simple, The Big Lebowski, Miller's Crossing, [..] NCFOM.

Edited by Pig_on_Acid, 27 January 2008 - 17:46.


#23
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 16:40, said:

Nu stiu cum te-ai simtit tu dar eu nu am scris pentru prosti. Insinuezi niste tampenii care ii jignesc pe userii de aici. Asta apropo de cat respecti tu parerile de pe ambele saituri si in consecinta de atitudinea ta ipocrita. <_<
Daca mai puneai un "GIE!" era complet.
Sa stii ca am inteles si eu ce ai scris acolo...ma fac prost in felul asta? NU! M-am legat de stilul de a scrie...
Ai luat fiecare chestie si ti-ai batut joc de ea intr-un stil pueril. (Lolek si Bolek...imbecil si idiot...) si mai pui la final un foarte smart...Daca veniti cu nspe mii de "dovezi" ca "dimpotriva! blablabla.." - do not want, go away. Dar daca ziceti parerea voastra cilivizat va promit ca o citesc, normal. - uber-cool!!! :lol:

Notele o fi un sistem idiot, dar e tot ce avem ca sa le categorisim cat mai precis pentru cei care doresc sa afle cat mai repede unde se situeaza filmul pe o lista, de la om la om, de la site la site, fara sa citeasca posibile aberatii interminabile ale unor critici. Si eu probabil aberez cateodata (dupa tine si nu numai, de fiecare data...) tocmai de asta pun nota...acei cititori isi fac rapid o idee, buna sau rea, despre ce cred eu.

Edited by M0n0, 27 January 2008 - 17:47.


#24
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
^Na - atentie SPOILERS :
  Un imbecil si un idiot se fugaresc..imbecilul ce face? o ia pe autostrada si doarme in moteluri. Inteligent, al naibii american. Mai ales pentru ca nici macar nu innumara banii, i-a socotit din ochi, din experienta, deh. Acest veteran batatorit de viata, vulpoi parlit, luptator abil etc pur si simplu nu reuseste sa stea in viata, chiar daca trece prin doua tari imense: Seua si Mexiko. Celalalt idiot e un asasin (platit cica) dar care pierde timpu dand cu banu facand glume de o subtire inteligenta (..absconsa in subversivul subtextului submers in subterana apa de subt dedesupturi..) si carand dupa el o butelie! Ca nu cumva sa-l confunzi cu un personaj prost.
  Vine treaba ca primu, Lolek, e un hot ordinar si al doilea - Bolek - vezi doamne e mana grea a direptatii, arhanghelu negru al mortii care vine vine calca totu in picioare. Toti s-au molesit la aparitia lui, nevasta face pe ea in loc sa puie mana pa un vatrai.. insa dintre acesti figuranti, povestitoru e cel mai cretin. Adica asta pur si simplu renunta ca oieru mioritic, fara drept de apel. Intreg filmu de fapt renunta sa arate finalu, pentru ca dupa o ora deja totul se repeta, iar se intalnesc, iar scapa, iar vine ala.. intrase intr-o evidenta rutina letargica. Cu alte cuvinte, un slasher facil. [/spoilers]. Daca veniti cu nspe mii de "dovezi" ca "dimpotriva! blablabla.." - do not want, go away. Dar daca ziceti parerea voastra cilivizat va promit ca o citesc, normal.
..Sau:
  Un film de haituiala dintre doi neadaptati. Lasitatea evidenta a primului e opusa dreptatii dure - in care singura pedeapsa e moartea - a unui psihopat care se joaca dezinvolt cu vietile celorlalti si ajunge sa fie admirat de un om al legii ce renunta la justitia sa accepta balanta celui mai puternic. Adica simplist si violent.
  Amandoua zic acelasi lucru. Prefer o forma colorata (fie ea si gregara) unei exprimari pretioase, pline de dispret.

Edited by Pig_on_Acid, 27 January 2008 - 17:59.


#25
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
no comment
p.s.: nu mai folosi cuvinte scrise aiurea, ca nu vei fi luat in serios vreodata

#26
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View Postbilder, on Jan 27 2008, 19:13, said:

no comment
p.s.: nu mai folosi cuvinte scrise aiurea, ca nu vei fi luat in serios vreodata
:lol: inca unu dashtept

#27
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 17:58, said:

^Na - atentie SPOILERS :
Un imbecil si un idiot se fugaresc..imbecilul ce face? o ia pe autostrada si doarme in moteluri. Inteligent, al naibii american. Mai ales pentru ca nici macar nu innumara banii, i-a socotit din ochi, din experienta, deh. Acest veteran batatorit de viata, vulpoi parlit, luptator abil etc pur si simplu nu reuseste sa stea in viata, chiar daca trece prin doua tari imense: Seua si Mexiko. Celalalt idiot e un asasin (platit cica) dar care pierde timpu dand cu banu facand glume de o subtire inteligenta (..absconsa in subversivul subtextului submers in subterana apa de subt dedesupturi..) si carand dupa el o butelie! Ca nu cumva sa-l confunzi cu un personaj prost.
Vine treaba ca primu, Lolek, e un hot ordinar si al doilea - Bolek - vezi doamne e mana grea a direptatii, arhanghelu negru al mortii care vine vine calca totu in picioare. Toti s-au molesit la aparitia lui, nevasta face pe ea in loc sa puie mana pa un vatrai.. insa dintre acesti figuranti, povestitoru e cel mai cretin. Adica asta pur si simplu renunta ca oieru mioritic, fara drept de apel. Intreg filmu de fapt renunta sa arate finalu, pentru ca dupa o ora deja totul se repeta, iar se intalnesc, iar scapa, iar vine ala.. intrase intr-o evidenta rutina letargica. Cu alte cuvinte, un slasher facil. [/spoilers]. Daca veniti cu nspe mii de "dovezi" ca "dimpotriva! blablabla.." - do not want, go away. Dar daca ziceti parerea voastra cilivizat va promit ca o citesc, normal.
..Sau:
Un film de haituiala dintre doi neadaptati. Lasitatea evidenta a primului e opusa dreptatii dure - in care singura pedeapsa e moartea - a unui psihopat care se joaca dezinvolt cu vietile celorlalti si ajunge sa fie admirat de un om al legii ce renunta la justitia sa accepta balanta celui mai puternic. Adica simplist si violent.
Amandoua zic acelasi lucru. Prefer o forma colorata (fie ea si gregara) unei exprimari pretioase, pline de dispret.
   Asta stiam. La capitolul actiune , fir epic sta prost. Dar nu pentru asta e un film bun. Evolutia personajelor, atmosfera de texas si dialogurile putine dar semnificative salveaza filmul si il fac unul de calitate medie. Lasa tu povestea pentru ca tema abordata e banala .

#28
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Merci, Pig on Acid, din postul tau am aflat si eu finalul filmului.  M0n0 nu s-a deranjat sa-mi spuna, pentru ca am zis ca nu mi-a placut.

Cum sa compari sau mai bine zis sa castige Oscarul filme ca Juno sau No country..? Atonement l-am vazut si mi s-a parut bunicel, dar There will be blood le bate de departe pe toate (nu stiu Michael Clayton). Are tot ce vrei.

Edited by Laberta, 27 January 2008 - 19:59.


#29
sorin_george92

sorin_george92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.12.2007
am luat filmul katyn... dar nu am subtitrare la el.. daca ma pote sa ma ajute cineva il rog s-o faca :)

#30
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostM0n0, on Jan 27 2008, 12:51, said:

Wishful thinking ... cel mai degeabist mod de a gandi :)
Yep!
Restu 4 nu le-am văzut; tot amân Atonement. Dar lui no country nu i-am înțeles mesajul, și nici nu-mi voi bate capul încercând să-l înțeleg.

Edited by m3th0dman, 01 February 2008 - 23:49.


#31
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 12:25, said:

Oricare, numai No Country for Old Men să nu căștige.

La inceput am crezut ca postul tau are caracter pamflet si l-am tratat cu indiferenta, dar mai apoi prin ultimul post ai dat de inteles ca vorbeai cat se poate de serios.

View Postm3th0dman, on Feb 01 2008, 23:48, said:

Dar lui no country nu i-am înțeles mesajul, și nici nu-mi voi bate capul încercând să-l înțeleg.

Pacat! Eu dupa ce am terminat de vizionat filmul am fost cuprins de o stare de euforie, realizand ca inca se mai fac filme EXTRAORDINARE!!! Si cu toate ca No Country For Old Men a fost al doilea in ordinea vizionarii celor cinci nominalizate la best picture, am fost sigur ca acesta este cel mai bun si ca nu va fi devansat de oricare altul, fapt care sa adeverit.

#32
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
vazut si "There Will Be Blood"...tot ce pot sa spun e  ca Daniel Day Lewis a fost magistral...va ramane un rol masculin de mare  referinta evolutia lui in acest film.Filmul e deasemenea tulburator insa tot "No Country For Old Men" e favoritul meu.

Edited by andjar, 03 February 2008 - 13:30.


#33
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007

View Postandjar, on Feb 3 2008, 13:12, said:

vazut si "There Will Be Blood"...tot ce pot sa spun e  ca Daniel Day Lewis a fost magistral...va ramane un rol masculin de mare  referinta evolutia lui in acest film.Filmul e deasemenea tulburator insa tot "No Country For Old Men" e favoritul meu.
Bine dar tu ai mentionat actorul. In legatura cu imaginea ce poti spune? Ca e nominalizat si la categoria Cea mai Buna Imagine

#34
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Vazut Atonement. Un film mult mai bun decat No country for old men . Votez cu Atonement pentru Oscar. :peacefingers:

#35
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View PostHoudin, on Feb 3 2008, 19:25, said:

Vazut Atonement. Un film mult mai bun decat No country for old men . Votez cu Atonement pentru Oscar. :peacefingers:


:lol:  Cu mult mai bun!? din ce punct de vedere? regie in nici un caz, performantele actorilor nici atat, iar mai mult de atat ii lipseste si mesajul pe care il transmite No Country For Old Men. Am impresia ca filmele mai deosebite, care presupun de la publicul lor un mic efort pentru a fi intelese nu sunt apreciate la adevarata lor valoare in special de catre putini adolescenti, care mai vizionaza asemenea filme.

#36
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
La cel mai bun film foarte probabil No Country For Old Men, desi Atonement e cel putin la fel de bun si are ascendentul castigarii Globului de Aur. Cinefilii cunosc traditia. Bataia cea mai mare este fara discutie la Best Actor in a Leading Role unde probabil toti ar merita, eu sper sa castige Johnny Depp. La a 3-a nominalizare chiar ar fi momentul.
Pentru Best Actress in a Leading Role ma astept la Julie Christie, desi vad ca nicicare nu ati mentionat-o. Eu unul consider ca lupta se duce intre ea si Cate Blanchett, probabil ca Ellen Page nu va intra in discutie.

Pentru celelalte categorii am sa mai astept pana sa ma pronunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate