Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5020 replies to this topic

#2863
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
N-am stiut ca se poate trece pe la Adunatii-Copaceni, pe un pod provizoriu. E adevarat?... Google-maps imi da traseul ocolit pe la Bragadiru, Mihailesti.
https://www.google.r...d43.9037076!3e0

Edited by danpet, 30 January 2020 - 20:19.


#2864
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 20.12.2007

 danpet, on 30 ianuarie 2020 - 20:17, said:

N-am stiut ca se poate trece pe la Adunatii-Copaceni, pe un pod provizoriu. E adevarat?... Google-maps imi da traseul ocolit pe la Bragadiru, Mihailesti.
https://www.google.r...d43.9037076!3e0
E un pod paralel pe care se circula foarte ok. Ieși într-un rond și pe urma imediat după giratoriul de la Adunații Copaceni. Nu e mare întârziere, se reduce viteza pentru ca podul e cu doua benzi dar oricum trebuia reduci viteza și când treceai pe podul vechi ca mai mereu era radar jos în rond

#2865
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,
Stie cineva (eventual cu link) care este legislatie pentru calatoria cu copiii prin Bulgaria? (ma intereseaza pentru cei de 10 ani - 130 cm)
E obligatoriu scaunul auto sau inaltatorul pentru cazul de mai sus? Unde as putea gasi legislatia?
Multumesc

#2866
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 20.12.2007

 vRusu, on 31 ianuarie 2020 - 15:26, said:

Salut,
Stie cineva (eventual cu link) care este legislatie pentru calatoria cu copiii prin Bulgaria? (ma intereseaza pentru cei de 10 ani - 130 cm)
E obligatoriu scaunul auto sau inaltatorul pentru cazul de mai sus? Unde as putea gasi legislatia?
Multumesc
https://ec.europa.eu...at_belts_ro.htm

Acolo e pentru Ungaria dar poți sa cauți Bulgaria. Dara dacă ești ok pentru tari mai se la vest, ești ok și pentru Bulgaria

Edited by Kokoshmare, 31 January 2020 - 15:48.


#2867
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

 vRusu, on 31 ianuarie 2020 - 15:26, said:

Salut,
Stie cineva (eventual cu link) care este legislatie pentru calatoria cu copiii prin Bulgaria? (ma intereseaza pentru cei de 10 ani - 130 cm)
E obligatoriu scaunul auto sau inaltatorul pentru cazul de mai sus? Unde as putea gasi legislatia?
Multumesc
vezi pe " .... cu masina, spre Turcia"

#2868
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006

 vRusu, on 31 ianuarie 2020 - 15:26, said:

Salut,
Stie cineva (eventual cu link) care este legislatie pentru calatoria cu copiii prin Bulgaria? (ma intereseaza pentru cei de 10 ani - 130 cm)
E obligatoriu scaunul auto sau inaltatorul pentru cazul de mai sus? Unde as putea gasi legislatia?
Multumesc
Pentru copii pana in 1,5 m este obligatoriu scaunul sau inaltator pentru simplul fapt ca centura de siguranta nu ii poate fixa corect (le trece peste gat sau peste cap). Restul e can can, asta e singurul lucru care ar trebui sa conteze.

#2869
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 20.12.2007
Plecam la Ruse sa luam mărțișoare. Wife's wish.

#2870
scooby29

scooby29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 10.02.2009
Salutare! La vara plec putin pe la turci, iar la intoarcere spre Constanta as vrea sa evit drumul pe litoral intre Burgas si Varna, deoarece voi ajunge in jurul pranzului si sigur va fi foarte aglomerat. Stie cineva cum e drumul pe acest traseu ocolitor? … Burgas - Aytos - Vishna - Bilka - Dobromir - Komunari - Provadia - Vetrino - Dobrotich - Valchi Dol - General Kiselovo - Dobrich... (adica drumurile 6, 208, 207, 2702 si 27). Multumesc anticipat!

https://www.google.r...3.57259!3e0!5i1

Edited by scooby29, 10 February 2020 - 08:29.


#2871
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.01.2007
Păi dacă te uiți pe aici: http://www.roads-bg....43.0272/27.1706, nu e prea ok. Ba chiar are ceva porțiuni cu roșu.

#2872
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Intre Burgas si Aytos drum bun. Folosit de cei cu motociclete. In rest nu stiu. Dar poate ca nu sunt umblate, stiute, sa fie mai libere.

#2873
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,404
  • Înscris: 23.04.2007
A mai fost cineva in Bulgaria recent? Ceva masuri la vami(coronavirus)? La intoarcere?

#2874
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.01.2007
Am fost la Balcik, pentru două nopți. Am trecut pe la Vama Veche. Nimic deoebit.

Edited by callatis06, 02 March 2020 - 18:39.


#2875
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006
Am profitat de cateva zile libere pentru a schia in Bulgaria.

Plecarea a fost miercurea pe la 7 dimineata si intoarcerea duminica seara pe la 10. In ambele cazuri trecerea prin vama a fost fara coada si fara probleme.
In principiu nu s-au schimbat multe fata de anul trecut.

Pana la intrarea in Giurgiu drumul e bun, podul de la Adunatii Copaceni e inca in reparatii, dar se ocoleste usor.
Partea noastra a podului de la granita pare sa aiba un asfalt nou, pe cea a bulgarilor sunt cateva gropi maricele.

Pana la vreo 30 km de Ruse asfaltul este bun, apoi e cel vechi care e denivelat si cu ceva gropi pana pe la Zlatna Panega.
Mare atentie ca in vreo 2 sate pragurile de asfalt dinaintea trecerilor de pietoni nu se vad. Intr-un caz nu se vede nici trecerea.
De la Zlatna Panega pana la autostrada asfaltul e bun.

Pe autostrada pana la Sofia asfaltul e denivelat, dar se poate merge bine. La un singur tunel este o deviere pe un singur sens.
Tangenta Sofiei si A3 arata foarte bine.

Intre Blagoevgrad si Simitli se circula in coloana pe o banda pe sens.
Drumul de la Sofia la Borovets are denivelari si gropi.
De la Blagoevgrad la Bansko drumul e bun.

Se pare ca se munceste serios pentru a se termina autostrada.
Scuze pentru lungimea postului, am incercat sa fie mai amanuntit.

#2876
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,404
  • Înscris: 23.04.2007

 callatis06, on 02 martie 2020 - 18:39, said:

Am fost la Balcik, pentru două nopți. Am trecut pe la Vama Veche. Nimic deoebit.
Asta vreau sa fac si eu luna viitoare,de asta intrebam. Eram curios :)

#2877
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@a_1 ... e concis, clar si plin de informatii utile. Sunt bine venite astfel de informatii chit ca mergem doar in Bulgaria, sau o tranzitam spre Grecia sau Turcia.

#2878
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006
Off: Multumesc.

On: Am uitat sa scriu ca soferii bulgari au inceput, in numar mare, sa depaseasca periculos pe linie continua si in curbe.

#2879
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ce mai stiti, se poate trece in Bg, sau e inchisa granita?...Am facut gresala sa fac rezervare (la Obzor) pentru sfarsitul lui iulie si...platind integral in avans (la sfarsitul lui ianuarie)...fara anulare, cu asigurare travel (include si storno), dar care am inteles ca nu acopera aceasta situatie...Nevasta "meu" zice ca sa mai asteptam, ca poate pana la sfarsitul lui iulie se termina nebunia asta si vom putea merge. Eu sunt cam sceptic. N-am luat inca legatura cu agentia (directbooking) sa vad ce variante imi ofera...Ce parere aveti?

#2880
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
In bulgaria statiunile se deschid pe 1 iulie pentru turiști

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate