Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5039 replies to this topic

#2899
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Nu stiu daca a mai semnalat cineva, dar pentru tranzitarea Bucurestiului, daca vreti sa mergeti pe centura, aveti griga ca la giratoriul cu iesirea spre Mogosoaia au inceput de ceva vreme lucrarile la viitorul pod, motiv pentru care este cam aglomerat...noaptea sau dimineata devreme se circula in continuare lejer, insa dupa ora 8...

#2900
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.01.2007
Dispoziții privind carantina, aplicabile începând cu 1 iunie 2020
Este eliminată măsura generală a carantinei de 14 zile pentru persoanele care intră pe teritoriul Republicii Bulgaria (inclusiv de pe teritoriul României).
Măsura carantinei pe termen de 14 zile la domiciliu sau alt loc de cazare unde persoana a indicat că va locui va fi aplicată doar pentru persoanele care intră pe teritoriul Republicii Bulgaria din Regatul Suediei, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Regatul Belgiei, Irlanda, Republica Portugheză, Regatul Spaniei, Republica Malta și Italia, precum și din toate statele terțe, cu excepția Republicii Serbia și Republicii Macedonia de Nord.

#2901
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
La revenirea in tara, se face izolarea la domiciliu pentru 14 zile...asta pana la 15 iunie.  Ma intreb: unul care revine pe 14 iunie, sta 14 zile, sau doar pana pe 15 (o zi)?...Altul care revine pe 16 iunie...nu mai sta la izolare?!!! :)

#2902
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdanpet, on 01 iunie 2020 - 10:19, said:

La revenirea in tara, se face izolarea la domiciliu pentru 14 zile...asta pana la 15 iunie.  Ma intreb: unul care revine pe 14 iunie, sta 14 zile, sau doar pana pe 15 (o zi)?...Altul care revine pe 16 iunie...nu mai sta la izolare?!!! Posted Image

Nu, cred, posibil!Posted Image

#2903
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Deci Bulgaria nu baga in izolare cetatenii din România - o tarã cu 18.000 de cazuri, dar ro bagã in izolare pe cei ce vin din bg - o tara cu 2000 de cazuri.
Mkay..

#2904
inside_spy

inside_spy

    infiltratã în autobazã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Românii oricum preferã vacanțele în România. Mwhahahah.

#2905
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Au anuntat azi ca nu mai stau in izolare cei ce vin din Bulgaria si Grecia...asta "deocamdata", ca...doamne fereste sa nu creasca iar numarul de cazuri dupa aceasta relaxare si sa ne trezim in iulie ca nici nu mai putem pleca unde avem rezervare... Posted Image...Noi avem pe 22 iulie la Obzor. Vrem sa mergem, dar inca nu sunt sigur ca vom putea.

Edited by danpet, 03 June 2020 - 15:10.


#2906
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postinside_spy, on 03 iunie 2020 - 13:16, said:

Românii oricum preferă vacanțele în România. Mwhahahah.
...Unii romani. Stii cumva un procent, cati isi fac vacantele in RO si cati in alte tari?...In Bulgaria, pe litoral, peste tot se vorbeste romaneste. In Grcia n-am apucat sa merg (regret), dar am auzit ca si acolo e plin de romani...Intre 2009 si 2014 am fost patriot si am mers numai in RO...In 2015, hotelul de 2 stele la care mergeam de cativa ani (in Venus), a marit pretul la 1350Lei fata de 800 cat platisem in anul anterior...Asta a fost momentul cand am zis "Pa, litoral romanesc". Au urmat 4 ani de Bulgaria (2015-2018), modest, doar 3 stele All Inclusiv si a fost excelent si rezonabil ca pret. Anul asta incercam iar...anul trecut a fost pauza din motive de examen liceu baiat :)
N-are legatura cu Bulgaria, dar vreau sa mentionez ca anul trecut (cand n-am mers), am facut 2 mici vacante de 3-4 zile in tara, la 2 pensiuni (nu la mare). Motivul principal, a fost sa consumam voucerele de vacanta ale sotiei, care altfel expirau...Daca nu erau acele voucere (date de guvern), cei 2 patroni nu ne-ar fi vazut pe la pensiunile lor...Ca fapt divers: unul din ei, cand am facut "chek-in", ne-a spus ca "cu voucere costa cu 10% mai mult"...de ce nu mi-a spus asta inainte, la telefon, cand am facut rezervarea?!!!...plus ca piscina pensiunii se platea separat (in plus), tarif de persoana/zi (25Lei)...Altfel, totul a fost bine, nu avem nimic de reprosat.

#2907
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanpet, on 03 iunie 2020 - 15:34, said:

...Unii romani. Stii cumva un procent, cati isi fac vacantele in RO si cati in alte tari?...In Bulgaria, pe litoral, peste tot se vorbeste romaneste. In Grcia n-am apucat sa merg (regret), dar am auzit ca si acolo e plin de romani...Intre 2009 si 2014 am fost patriot si am mers numai in RO...In 2015, hotelul de 2 stele la care mergeam de cativa ani (in Venus), a marit pretul la 1350Lei fata de 800 cat platisem in anul anterior...Asta a fost momentul cand am zis "Pa, litoral romanesc". Au urmat 4 ani de Bulgaria (2015-2018), modest, doar 3 stele All Inclusiv si a fost excelent si rezonabil ca pret. Anul asta incercam iar...anul trecut a fost pauza din motive de examen liceu baiat Posted Image
N-are legatura cu Bulgaria, dar vreau sa mentionez ca anul trecut (cand n-am mers), am facut 2 mici vacante de 3-4 zile in tara, la 2 pensiuni (nu la mare). Motivul principal, a fost sa consumam voucerele de vacanta ale sotiei, care altfel expirau...Daca nu erau acele voucere (date de guvern), cei 2 patroni nu ne-ar fi vazut pe la pensiunile lor...Ca fapt divers: unul din ei, cand am facut "chek-in", ne-a spus ca "cu voucere costa cu 10% mai mult"...de ce nu mi-a spus asta inainte, la telefon, cand am facut rezervarea?!!!...plus ca piscina pensiunii se platea separat (in plus), tarif de persoana/zi (25Lei)...Altfel, totul a fost bine, nu avem nimic de reprosat.


Cateodata imi vine sa incurajez turismul din Romania spre faliment,golaneala tipica romaneasca.

#2908
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu mai fi asa rau...Am vazut ca pana la pandemie, litoralul romanesc era ocupat in proportie de aproape 100%, asa ca n-ar fi dat faliment daca tu si cu mine mergeam in Bulgaria. Eu am facut-o, doar pentru costul mai mic si servicii mai bune, nu ca sa ma razbun.
...Si nu mai copia postarea anterioara, ca n-are rost si ocupa spatiu pe forum...inutil!

#2909
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,979
  • Înscris: 22.12.2005
danpet - are 100%dreptate. exista extrem de putini OAMENI in Ro. si din astia un procent INFIM fac turism.
pentru restul..sa le dea Dumnzeu sanatate si minte.
Vezi in semnatura.
stii cat costa 4m2 la Zanoaga in "camping" pt 1 cort mic ( max 2 pers) - 50 ron + 20 curent = 70 ron
stii cat costa in Bg , la 3 m (trei m ) de mare ? 2 EUR ! + curent/acces la baie/dus apa calda 24/24 INCLUS!
( berea e 1.7 BGN PE MALUL MARII!)
camera 3 locuri, baie, AC, etc - 19 EUR !
Despre ce vorbim aici?



View Postdanpet, on 03 iunie 2020 - 15:10, said:

Au anuntat azi ca nu mai stau in izolare cei ce vin din Bulgaria si Grecia...asta "deocamdata", ca...doamne fereste sa nu creasca iar numarul de cazuri dupa aceasta relaxare si sa ne trezim in iulie ca nici nu mai putem pleca unde avem rezervare... Posted Image...Noi avem pe 22 iulie la Obzor. Vrem sa mergem, dar inca nu sunt sigur ca vom putea.

unde / de cand ?

Edited by foxbat, 04 June 2020 - 08:12.


#2910
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am auzit la stiri, dar, asa ca toate anunturile/deciziile acestui guvern, e ceva relativ, ambiguu...Cred ca "sigur" e dupa 15 iunie Posted Image

Edited by danpet, 04 June 2020 - 08:31.


#2911
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanpet, on 04 iunie 2020 - 08:03, said:

Nu mai fi asa rau...Am vazut ca pana la pandemie, litoralul romanesc era ocupat in proportie de aproape 100%

Nu fi asa de sigur cu gradul de ocupare,pana la urma este tot o chestie de management pentru ca ne duce in eroare cu chestia aia "cerere mare preturi mari" si mai putem adauga aici si consumul de tichete pe care angajati statului se chinuie sa le consume,in tara bineintales.Sa nu ma intalegeti gresit si eu merg prin tara chiar si in vacanta cei drept nu la mare dar ma mai apuca si pe mine rautatea si le mai urez de bine asa cu si ei imi ureaza de bun venit!

Si apropo de zvonul cu izolare de mai sus ,eu unul nu prea intaleg cum se poate verifica daca eu piciul, la intoarcerea in Romania ,spun adavarul sau mint ca nu am fost in alta tara decat in Bulgaria?

Edited by piciul, 04 June 2020 - 14:52.


#2912
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 02.11.2009

View Postpiciul, on 04 iunie 2020 - 14:43, said:


Si apropo de zvonul cu izolare de mai sus ,eu unul nu prea intaleg cum se poate verifica daca eu piciul, la intoarcerea in Romania ,spun adavarul sau mint ca nu am fost in alta tara decat in Bulgaria?
Asa cum i-au gasit si pe cei din Italia care au venit cu autocarul prin Grecia si Bulgaria la inceputul pandemiei si i-au bagat in izolare la Giurgiu!

#2913
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 05.09.2007
Citire via Vela ....sau Valea, cum se poate: ..." ne gandim, analiza, in functie de evolutia CoronaV in Romania, daca acceptam ca turistii intorsi din Bulgaria, Turcia, Grecia dupa data de 15 iunie sa nu mai fie izolati acasa. Decizia o sa o luam dupa 15 iunie." Adicalea in traducere libere ... O SA >>>>.

#2914
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,979
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanpet, on 04 iunie 2020 - 08:30, said:

Am auzit la stiri, dar, asa ca toate anunturile/deciziile acestui guvern, e ceva relativ, ambiguu...Cred ca "sigur" e dupa 15 iunie Posted Image

atunci are valoare 0 acum. dupa 15 ..e dupa 15. si daca ne uitam la cazurile de astazi doar, sa nu zic. 70 doar in exceptionalul "buc"?
Iohnis e geana pe noi sa o ia de la capat cu starea vietii.

#2915
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 02.11.2009
Bulgaria a hotarat deja!
https://www.agerpres...5-iunie--517824

#2916
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,979
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmihaistoian, on 04 iunie 2020 - 20:03, said:

Bulgaria a hotarat deja!
https://www.agerpres...5-iunie--517824

scuze. ce treaba are cu noi ? deja la ei nu mai e problema de mult,  deci putem sa mergem oricand. parca de pe 1 iunie e asta. era vorba de "cum e cand te intorci". sau daca am inteles eu gresit , scuze si corectati-ma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate