Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2773
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 TheWarrior, on 31 octombrie 2016 - 12:11, said:

e vorba de o baie la bloc care nu dispune de geam.
O gura de aerisire ai?
Baia se ventileaza natural pe gura aia?
Cumva ai pus un ventilator pe gura aia de aerisire?
Ca daca n-ai cum sa ventilezi baia poti face caldura cu ce vrei umezeala din prosoapele ude unde se duce.
Daca in baie e cald si ventilat prosoapele ude se usuca si agatate in cuierul lor si nu trebuie sa dai 1000 de lei pe ultima fita.

Edited by bulan60, 31 October 2016 - 12:44.


#2774
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 aeon, on 31 octombrie 2016 - 12:38, said:

in baie nu se pun asa simplu chestii electrice pentru ca  ...Posted Image
probabil din aceasta cauza cele existente au pret pe masura, trebuie sa fie sigure, sa reziste la rugina si apa pusa pe ele fara emotii
Nu e o problema lucrul cu curenti in baie.
Exista sigurantele diferentiale, exista impamantarea. Recomandarea este sa se dispuna la o distanta minima de cada si chiuveta (0,6m am vazut ca se recomanda).
In privinta ruginei s-a depasit de mult, exista acoperirea electrostatica.

 bulan60, on 31 octombrie 2016 - 12:41, said:

O gura de aerisire ai?
Baia se ventileaza natural pe gura aia?
Cumva ai pus un ventilator pe gura aia de aerisire?
Are deasupra o fanta de 12x12cm, nu am pus ventilator.
Cand am verificat ultima data se pare ca nu era obturata, tragea.
E nevoie si de sursa de caldura, se usuca greu prosoapele, chiar si vara.
Se mai lasa usa deschisa din cand in cand, umezeala se duce, baia e pe mijloc, peretii sunt calzi.

Nu prea imi vine sa dau 1000lei pe un calorifer chior.
As iesi la 500 cu rezistenta (care are si un termostat atasat de ea) si un calorifer obisnuit in care sa pun apa. Ma gandeam ca poate e mai bun un anume ulei, habar nu am de care.
Mai vazusem si panourile radiante, alea costa vreo 900 am vazut.

Edited by TheWarrior, 31 October 2016 - 12:52.


#2775
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si eu ce ziceam? treburile de mai sus costa.. :)
la tine problema e ventilatia, o gaura cu sita si grilaj de 12x12cm e prea putin
un calorifer nu va face nimic deosebit, pune ventilator

#2776
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 aeon, on 31 octombrie 2016 - 13:00, said:

la tine problema e ventilatia, o gaura cu sita si grilaj de 12x12cm e prea putin
un calorifer nu va face nimic deosebit, pune ventilator
Ventilatia fortata in baie e absolut necesara nu doar pentru uscat prosoape.
Dimineata dupa ce il dai pe caca cat timp trebuie sa treaca ca sa numai miroasa?
Iar de incalzit in baie sigur e necesar pentru ca la dus sau la baie dupa ce opresti apa calda te ia cu frig toamna iarna si primavara.
Cel mai usor se observa pe oglinda cand faci dus sau baie.
Daca e cald si ventilatorul functioneaza oglinda e uscata.
Cum opresti ventilatorul sau caldura oglinda se abureste si se mai abureste tot ce e in baie inclusiv zidurile.

EDIT:ventilator pe gura de aerisire si ceva o aeroterma de perete cu rezistenta pe la 100-200 de lei.
EDIT: http://www.emag.ro/r...s/pd/DXKG92BBM/
EDIT:la hornbach are un higrometru sau higroscop sau cum dracu l-o chema si costa 31 de lei fara baterii si e foarte precis.
De gradul de umiditate e mai greu sa ne dam noi seama fara un aparat.
Cumpara unul si ai sa vezi cat de mult variaza umiditatea in casa!

Edited by bulan60, 31 October 2016 - 13:36.


#2777
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 bulan60, on 31 octombrie 2016 - 13:11, said:

Ventilatia fortata in baie e absolut necesara nu doar pentru uscat prosoape.
Dimineata dupa ce il dai pe caca cat timp trebuie sa treaca ca sa numai miroasa?
Iar de incalzit in baie sigur e necesar pentru ca la dus sau la baie dupa ce opresti apa calda te ia cu frig toamna iarna si primavara.
Cel mai usor se observa pe oglinda cand faci dus sau baie.
Daca e cald si ventilatorul functioneaza oglinda e uscata.
Cum opresti ventilatorul sau caldura oglinda se abureste si se mai abureste tot ce e in baie inclusiv zidurile.

EDIT:ventilator pe gura de aerisire si ceva o aeroterma de perete cu rezistenta pe la 100-200 de lei.
EDIT: http://www.emag.ro/r...s/pd/DXKG92BBM/
Chiar si ventilator daca pun, tot greu se va usca prosopul.
Sa pun si un ventilator atunci.
Nu am pus pt ca era faianta pusa si era cam aiurea sa trag fire prin canal de cablu.
Pt alimentarea radiatorului nu ar fi chiar asa de greu, pe partea cealalta a peretelui (din bca) e un dormitor care are o priza chiar pe perete.
As gauri peretele chiar prin priza si as pune o alta priza chiar jos acolo (in baie), nu ar iesi nici un fir pe nicaieri.

 aeon, on 31 octombrie 2016 - 13:00, said:

si eu ce ziceam? treburile de mai sus costa.. Posted Image
de costat costa ca ca vanzarea e redusa, cine cumpara calorifere electrice de montat pe perete in baie?
Cand e productie mare si pretul scade.

par interesante panourile astea:
http://www.airguru.r...a~Helisea70.pdf
au termostat, timer

Edited by TheWarrior, 31 October 2016 - 13:48.


#2778
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Incearca la Conexiuni Aeroclima, eu de acolo l-am luat.
http://aristonservic...produse-fernox/

Edited by MirceaDWC, 31 October 2016 - 13:36.


#2779
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
În acest caz, nu mai poți spune că l-ai luat "de la Ariston direct".

#2780
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 TheWarrior, on 31 octombrie 2016 - 13:34, said:

Sa pun si un ventilator atunci.

Pt alimentarea radiatorului nu ar fi chiar asa de greu, pe partea cealalta a peretelui (din bca) e un dormitor care are o priza chiar pe perete.

As gauri peretele chiar prin priza si as pune o alta priza chiar jos acolo (in baie), nu ar iesi nici un fir pe nicaieri

Pune si ai sa vezi ce minuni face un simplu si banal ventilator!Sunt de la 30-200 de lei si ia unul care crezi tu ca e mai bun/rezistent/frumos.
Poti sa-l alimentezi de la lampa de pe tavan daca nu ai din alta parte de unde.

Perfect cauta sa pui aeroterma cat mai aproape de priza din cealalta camera.

Mai bine tai stecherul aerotermei bagi firul prin gaura din perete si legi firul direct in priza din cealalta camera.

EDIT:uite tata aici meserie si smecherie http://www.emag.ro/a...l/pd/DG0SP2BBM/

Edited by bulan60, 31 October 2016 - 14:09.


#2781
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Sunt distribuitori autorizati Ariston.

#2782
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
lumina e deasupra oglinzii si e pe partea cealalta a camerei. Intrerupatorul este si el in partea opusa.
Nisa cu aerisirea e tot langa peretele asta de care vorbeam. Faianta e pusa pana la tavan.

Buna ideea cu bagatul firului direct prin perete si pun pe partea cealalta stecher.

Aeroterma in genul gasit de tine am pus la tara in baie dar nu am folosit-o pe caldura niciodata ca nu am fost iarna.
Inainte de a pune faianta am tras firele prin perete si am pus prize sus pt aeroterma, boiler si masina de spalat.

Eu pusesem ochii pe asta:
http://www.emag.ro/p...0/pd/DH3G92BBM/

Edited by TheWarrior, 31 October 2016 - 14:29.


#2783
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 TheWarrior, on 31 octombrie 2016 - 14:21, said:

Eu pusesem ochii pe asta:
http://www.emag.ro/p...0/pd/DH3G92BBM/
Eeee obrazul subtire cu cheltuiala se tine.
Eu zic ca aeroterma aia face aer cald in toata baia si cand iesi iarna de sub dus nu se face pielea gaina pe tine.
E adevarat ca si sa te stergi cu niste prosoape calde si perfect uscate e placut.
Oricum tu decizi!
Dupa ce te hotarasti si faci lucrarea poate ne maltratezi si pe noi cu un post cu poze cu tot!

#2784
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 bulan60, on 31 octombrie 2016 - 14:47, said:

Oricum tu decizi!
Dupa ce te hotarasti si faci lucrarea poate ne maltratezi si pe noi cu un post cu poze cu tot!
Posted Image nu decid eu, decide fiu-meu, i-am prezentat pe mail toate variantele, sa vedem ce zice. Sti cum sunt copii astia din ziua de azi, sunt mai ciudati.
Intr-o saptamana, doua trebuie sa se hotarasca, mai ales ca vin si aia mici in cateva saptamani.............

Noi astia mai batrani suntem de moda veche. Eu acasa am geam la baie, toata iarna sta deschis, ca de, nevasta-mea nu suporta sa vada pic de igrasie. Se usuca si prosoape, se usuca tot.
Baia are 2 pereti afara. Dupa dus, curge apa pe pereti.

O sa punem poze cu ce o sa iasa.

Edited by TheWarrior, 31 October 2016 - 15:17.


#2785
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
uite o alta idee:

http://cumparaturi36...functional.html
[ http://cdn.allshops.ro/files/clients/77/7450/p/46/uscatorincalzitor-electric-multifunctional-13386990_normal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau:
http://cumparaturi36...entru baie.html
[ http://cdn.allshops.ro/files/clients/77/7450/p/53/calorifer-electric-pentru-baie-13515873_normal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2786
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
da, le-am vazut si pe acestea pe olx. Cel putin varianta de perete pare fragila.
Am mai luat eu lucruri chinezesti, sunt frumoase dar facute din economie maxima, nu au tinut deloc.
Am rezerve privind calitatea rezistentei (ma refer la izolatia acesteia).
Puterea este mica, din ce am vazut, 50-100w e cam putin.

Cred ca o sa comand azi rezistenta de la Romstal si o sa iau un calorifer portprosop de 600x1000mm.
Rezistenta pare a fi facuta in Italia.
Si o sa il umplu cu apa distilata.

#2787
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Da, am luat pana la urma rezistenta de la Romstal de 300W si un calorifer portprosop 600x1000mm.
Am umplut caloriferul cu apa dedurizata 5l si asta a fost tot.
Merge bine.

Ca si pret am iesit la jumatate, 480lei in loc de 1000lei.

#2788
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Am si eu o dilema cu incalzirea unui living de 18m2, situat pe colt, cu geamuri care pleaca din podea. (la un apartament nou) Constructorul va monta un calorifer pe colt (vezi atasament) de tip 33-60x110cm cu o putere termica declarata de producator de 2590w la 75/65grade sau 1763w la 70/50grade.

Teoretic si conform calculelor pentru necesarul de caldura pentru aceasta camera, acest radiator ar fi suficient, dar....nedumerirea mea apare in momentul in care eu o sa situez un coltar/canapea in acel colt al camerei, acoperind astfel caloriferul. Cat de mult mi-ar influenta incalzirea camerei aceasta canapea? Ar trebui sa ma gandesc la schimbarea caloriferului cu altul? Unul vertical ar sta bine acolo, doar ca, din cate am observat acestea sunt foarte scumpe si au un Q termic mult mai mic decat cele clasice, pe orizontala.

Structura camerei nici nu imi lasa loc de joaca cu pozitionarea mobilei, deci nu prea am alte optiuni in a muta acel coltar in alt loc, cel putin nu-mi pot imagina momentan Posted Image

Multumesc.

Attached Files



#2789
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
"living" nu stiu ce insemna ; este bloc sau casa ?
teoretic , calculele astea savante ale necesarului se refera la o functionare continua !  daca vei avea o functionare discontinua , trebuie sa tii seama de asta .
Curentii calzi de aer , se ridica intotdeauna sus ; daca pui un calorifer pe verticala ...  
Sint multe persoane care isi doresc incalzire in pardoseala !

#2790
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Este vorba de un apartament, iar living=sufragerie, mai pe romaneste :)

Nu stiu cum poti avea o functionare continua, doar nu merge non stop centrala? In fine, nu e vorba de a face schimbari majore in apartament (a trece pe incarzire in pardoseala), doar nu stiu daca vor exista diferente mari de temperatura datorata "obturarii" caloriferului cu acel coltar si daca ar trebui sa iau in considerare serios cautarea altor solutii pentru evitarea acestor posibile probleme. (gen renuntarea la coltar si a trece pe canapea+fotoliu, calorifer vertical, adaugarea unui nou calorifer in camera...)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate